Skocz do zawartości

Synta 12" a Epsilony Lyr


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z rozdzieleniem Epsilonów w Lutni Syntą 12"

 

Stosowałem różne okulary - SP25, SP10, Meade 13,8, N31 i nic!

 

Nie wiem w czym jest problem.

 

Taki duży teleskop chyba powinien już rozdzielić epsilony.

 

Może dacie jakaś małą radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być wiele przyczyn. Najbardziej prawdopodobny jest zły seeing. Drugi możliwy powód to kolimacja. Okulary Meada 13mm i 8 mm muszą rozdzielić epsilonki. SP10 niekoniecznie potrafi to zrobić, bo jego jakość jest słaba.

Poczytaj o sprawdzeniu kolimacji i jak ją poprawić. Jest mnóstwo wątków na ten temat.

 

ciemnego nieba

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie rozbicie Epsilonów z uwagi na seeing udaje cię średnio raz na dwa miesiące. Spróbuj zaczekać na wyżową pogodę z powietrzem skandynawskim i wtedy popatrz na Lyr. Jeżeli dalej nie będziesz widział rozbitych Epsilonów to możesz mieś mocno zabrudzone/zaparowane lustra lub tak jak powiedział mpp złą kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

również byłem jakiś czas zaniepokojony, że nie rozdzielam epsilonów Synta 10" LVW8

pewnej nocy udało się i wiem, że wcześniej nie było dobrych warunków ku temu

jak widać nie jest to takie oczywiste, że zawsze i wszędzie się uda

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu też próbowałem rozdzielić epsilony syntą 12" i się udało (zdaje się z NLV6mm), choć muszę powiedzieć że gwiazdki nie były od siebie zupełnie odseparowane, było po prostu widać że są tam dwie gwiazdy a nie jedna.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, male uwagi, dla pewnosci rowniez te, ktore sa truizmami:

- obserwuj, gdzy epsilony beda jak najblizej zenitu

- staraj sie nie pozwolic na zbyt jasny obraz, bo sie dodatkowo "zlewaja" - czyli albo duze powieszenia albo ewentualnie jakis filtr ktory sciemni

- 30 minut chlodzenia dla 12" to maaaalo, no chyba ze synte trzymasz w garazu czy gdzies, tak, ze nie ma co chlodzic?

 

nawet przy srednim seeingu nie powinienes miec probemu. je ludzie rozdzielaja sprzetami ponizej 10cm... ja z centrum wawy je rozdzielalem 7" teleskopem (fakt, ze przy sporym powiekszeniu, kolo 180x z tego co pamietam)

 

jesli nie daje rady mimo to, to po mojemu cos jest bardzo nie OK z kolimacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.10.2009 udało mi się rozdzielić Epsilony przy seeingu 7/10 standardowym okularem SP 10 mm przy czasie studzenia 20 min.

Więc nie jest tak najgorzej.

 

Rzeczywiście Epsilony widać, ale są prawie ze sobą złączone.

 

Ciekawe, że prawym okiem rozdzielam tylko jeden Epsilon, a lewym oba.

Obserwuje bez okularów przy wadzie wzroku +1,75 D.

Więc może w tym rzecz.

 

 

Dziękuje za porady,

Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze taka prosta wada nie moze miec wplywu, bo ja sobie "wyrownujesz" nieco inaczej ostrzac niz osoba bez wady. Problem by byl dopiero przy wadach a la astygmatyzm.

 

Ja dla pewnosci obserwuje w kontaktach (jestem krotkowidzem) :)

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wieksze jest bardziej wrazliwe na seeing

 

a co do kontaktow - mi sie nie rozmazuje nic, tak samo jak przy zwyklym uzywaniu. za to czytalem gdzies, ze tak na prawde na noc z okazji innej akomodacji, powinno sie miec nieco mocniejsze kontakty. ale to juz mozna rownie dobrze wyrownac focuserem i tyle

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Midimariusz widze że miałeś spore problemy rodzielenia epsilonów co przy lustrze 12" problemem byc nie powinno.

Proponuje abyś wykręcił cele z lustrem i sprawdził jak mocno dokrecone jest lustro najlepiej jest jak lustro da się obrac z lekkim oporem w przypdku gdy się nie da to znaczy że jest zbyt mocno dokręcone to może deformowac krzywizne paraboli powodując nieostrośc i utrate kontrastu co ma decydujący wpływ przy próbie rozdzielenia tak ciasnych układów o separcji w okolicy 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.