Skocz do zawartości

Leonidy 2009 we Wrocławiu


qnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Wrocławian

Ponieważ w wielu miejscach w Polsce będą prowadzone obserwacje w trakcie maksimum Leonidów proponuję, aby utworzyć również u Nas taką grupę. Obserwacje meteorów nie są specjalnie skomplikowane (nie trzeba się np. martwić, że tlelp rosieje :)) dlatego więc jest to świetna okazja zapoznanie się z tematyką meteorową ludzi, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia w tego typu obserwacjach. Ponadto jest to świetny czas na integrację, wymianę doświadczeń i wrażeń.

 

Tym, którzy uczestniczyli w takich obserwacjach na pewno nie trzeba specjalnie reklamować tego typu spotkania. Dające się słyszeć nawet ze sporej odległości "ochy" i "achy" mówią same za siebie :)

 

Poza euforią i świetnie spędzonym czasem taki wyjazd może skutkować również wkładem w rozwój nauki. Dane rzetelnie zebrane podczas obserwacji zostaną opracowane i przeanalizowane przez grupę zajmującą się koordynacją takich obserwacji w Polsce (http://www.pkim.org).

 

Aby taki wyjazd doszedł do skutku musi być spełnione kilka warunków:

- zebranie co najmniej grupy 5-cio osobowej (oczywiście nie ma górnego limitu liczby osóB)

- środek transportu (ja nie dysponuję samochodem)

- co najmniej 70% niezachmurzonego nieba przez co najmniej kilka godzin.

 

Ze swojej strony gwarantuję dostarczenie niezbędnych materiałów i informacji, które przydadzą się podczas takich obserwacji.

 

Proszę więc zgłaszać swoje możliwości i chęci to wzięcia udziału w takich obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A i ja was witam - jako nowy pisacz, ale czytacz już od dość dawna ;) Chętnie bym się wybrał na obserwacje leonidów, ale raczej jako podglądacz, bo własnym sprzętem (prócz mizernej lornetki) nie dysponuję. Natomiast chętnie zabiorę samochodem parę osób w jakieś ciemne miejsce ;)

Ogólnie: jeśli pogoda dopisze, jestem za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym się wybrał na obserwacje leonidów, ale raczej jako podglądacz, bo własnym sprzętem (prócz mizernej lornetki) nie dysponuję.

Otóż jesteś w błędzie. Nikt się nie będzie na leonidach obijał! A sprzętem dysponujesz, bo do obserwacji meteorów potrzebne są tylko oczy. :)

 

Natomiast chętnie zabiorę samochodem parę osób w jakieś ciemne miejsce ;)

Nareszcie mamy pierwszy samochód! Więc jeśli pogoda dopisze obserwacje dojdą do skutku.

 

 

 

 

 

Dla wszystkich chętnych polecam zapoznanie się z poniższą lektura obowiązkową: :D

 

http://pkim.org/?q=pl/node/420

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie będzie na leonidach obijał

mnie tym stwierdzeniem mocno przestraszyłeś :lol:

ale jak zwykle jestem zwarty i gotowy :Salut:

na kiedy i gdzie planowane jest miejsce akcji? Bo prognozy jak zwykle są nieciekawe ale kto wie ...

oczywiście zabieram stałą ekipę ;)

czyli jedno miejsce mamy wolne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba najwyższy czas na udzielenie szczegółów:

Po pierwsze KAŻDY zabiera ze sobą:

- puchową kurtkę itp. (chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego)

- karimatę / leżankę (ponieważ patrzenie przez kilka godzin w niebo wymaga leżenia)

- duży termos z ulubionym gorącym napojem

- 2 ołówki (nigdy nie wiadomo kiedy jeden z nich się złamie :szczerbaty: )

- sztywną podkładkę do pisania + papier

- czerwoną latarkę o słabym blasku (latarkę nie komórkę!jak ktoś nie ma czerwonej to powinien okleić czerwoną taśmą izolacyjną zwykłą latarkę)

 

Po drugie jeśli ktoś dysponuje aparatem fotograficznym z wężykiem spustowym, szerokokątnym obiektywem i statywem to powinien ze sobą zabrać (lub nie przyznawać się, że posiada).

 

Po trzecie wyjechać trzeba ok godz. 20:00 tak aby na miejscu być ok 21:30. Chociaż jeśli ja nie będę pilotem to ZbyT pewnie szybciej trafi na Tąpadła :D

Choć wcale nie muszą to być Tąpadła.

 

Po czwarte należy słuchać się kierownika obserwacji. :D

 

 

 

Spokojnie! To nie ja będę kierownikiem obserwacji. W gruncie rzeczy to ja w ogóle nie pojadę, ponieważ się rozchorowałem i większość czasu spędzam w łóżku.

Kierownikiem będzie mój kolega, który nie jest użytkownikiem tego forum, ale wyraził swoją gotowość do obserwacji. ZbyTowi dam namiary na tego człowieka.

 

 

Bardzo mi przykro, że nakręciłem wszystkich, a teraz się wykręcam, ale jeśli pojadę z gorączką na obserwacje to będę wprowadzać niepotrzebne fluktuacje powietrza, które będą przeszkadzać innym obserwatorom. Mimo to mam nadzieję, że pogoda dopisze, a obserwacje będą udane!

Edytowane przez qnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jeśli ja nie będę pilotem to ZbyT pewnie szybciej trafi na Tąpadła :D

spoko spoko. Już tyle razy tam byłem, że trafiam bez pudła ... po ciemku i z zamkniętymi oczami :ha:

 

sprawdziłem właśnie prognozy na jutro i wygląda to źle ... pełne zachmurzenie :angry:

mimo to pozostaję w gotowości bojowej :Salut:

jutro mam trochę jeżdżenia i przy kompie będę po 16-tej

w razie czego o 17-tej mogę wyruszać

gdyby coś się urodziło wcześniej łapcie mnie telefonicznie to urwę się z roboty

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu nic z tego :deszcz:

ale co kilkanaście minut będę kontrolował niebo

już nie pamiętam kiedy ostatni raz oglądałem Leonidy, zawsze coś przeszkadza, a to chmurwy, a to robota ...

może inni będą mieli więcej szczęścia

 

 

przy okazji ... w drugiej połowie tygodnia aura powinna być bardziej łaskawa. Jakieś obserwy?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji ... w drugiej połowie tygodnia aura powinna być bardziej łaskawa. Jakieś obserwy?

 

Piękna *) pogoda była dzisiaj w nocy i nad ranem. Z okna pociągu widziałem Wenus aż do 7:07 - Słońce wschodziło zaledwie 8 minut później. Zdziwiło mnie, że u mnie (niedaleko Świdnicy) temperatura wynosiła prawie 10 stopni, a przed Wrocławiem i w samym mieście szadź i szron :)

 

*) w porównaniu do wcześniejszych kilku(nastu) dni i nocy.

Edytowane przez Stalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura w nocy szybko spadała i miałem nadzieję na jakieś obserwacje. Jeszcze około pierwszej w nocy wychodziłem do ogrodu z lornetką ale niestety widoczność była słaba. Gołym okiem widać było tylko najjaśniejsze gwiazdy, a przez lornetkę ledwo dostrzegłem jądro M31

w/g ICM było sporo chmur wysokich. Miało się poprawić nad ranem ale nie doczekałem :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.