Skocz do zawartości

Z łezką w oku...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś porzegnałem się ze swoim teleskopem... pojechał do Radomia do bardzo miłej osoby która mam nadzieję będzie miała tyle samo radości z jego użytkowania co ja.

 

Jako że moja rodzina i przyjaciele kompletnie nie rozumieją moich rozterek podziele się nimi z Wami.

 

Teleskop firmy która raczej nie cieszy się dużym uznaniem mi sprawił dużo radości - dawał ładne obrazy i pomimo wielu mankamentów związanych z mechaniką - szczególnie niezbyt udany montaż to optycznie nadrabiał.

Przez trzy lata mogłem cieszyć się pięknymi obrazami planet - jaśniejszymi obiektami deep-space (w końcu to dość ciemny cassegrain) no i pozwalał wozić na sobie nawet cięższy sprzęt foto - średni format.

Ciesze się ponieważ byłem jednym z prekursorów fotografowania web-kamerekami i trochę czasu zajęło zanim wieksza grupa osób poszła w nasze ślady.

Przez trzy lata nauczyłem się sporo, to był mój pierwszy teleskop i moje pierwsze prawdziwe doświadczenia i z astronomia i astrofotografią. Jak pewnie każdy z Was ogromnie cieszyłem się z każdego znalezionego obiekty na niebie - i nie ukrywam pomimo tego że był to mój pierwszy teleskop - nie miałem większego problemu z nauczeniem się obserwacji nieba. Marzenie małego chłopca spełniło się i zabawa w astronomię bardzo mnie wciągneła !

Dziś więc puszczam łezkę na pożegnanie mojego sprzętu  :'(

 

ps. uprzedzając pytania - nie mam pojęcia co zastąpi moją "żółtą rurę..." !

 

jedno z ostatnich zdjęć - Księżyc !

 

aristarchus.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papatki;

nie wstyd okazywać przywiazania do czegoś/kogoś - z kim spędziło się wiele upojnych nocy  ;D ;D ;D

 

Ale prawdę mówiąc to nie wierzę, że sprzedając swój sprzęt nie miałeś już czegoś innego na myśli. No bo niby po co byś sprzedawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem chłopaki że mnie zrozumiecie :)

 

 

crocodile - masz u mnie browca - to najbardziej adekwatne stwierdzenie do sytuacji  ;D

 

...Adam to właśnie sprzęt za którym ostatnio się najczęściej chowam - Apple PowerBook :)

 

co do sprzętu to marze o czymś ze szkiełkiem z przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papa, ja Cie rozumiem Cie bardzo dobrze. Sam jak sprzedałem mojego U5 to było mi bardzo smutno  :'(

 

Nie miałem czym obserwowac i w ogole. Nie miałem do niego zbytnio duzych zastrzezen dopoki nie miałem ETXa... Od tego czasu bardzo sie ciesze ze nie mam U. i wcale do niego nie tęsknie :)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj taki sprzet to mi się marzy !!!!

 

niestety to zbyt duży wydatek jak na moją kieszeń (póki co).

 

Myślę że kupię refraktor - być może jakaś 100 na przetrzymanie a potem będe się Was radzić co dalej !

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż czuję olbrzymią estymę do "kultowych" refraktorów 100mm (były posiadacz TAL100RS) dzisiaj celowałby raczej w refraktor od 120mm. Ten zapas rzędu 2 cm naprawdę daje bardzo dużo!

No i potem juz nie potrzeby głowienia się nad  zmianami ;)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)dzisiaj celowałby raczej w refraktor od 120mm. Ten zapas rzędu 2 cm naprawdę daje bardzo dużo!

 

Przegladajac oferte refraktorow ciezko znalezc 120mm po rozsadnej cenie :( Najczesciej mowi sie jednak o 100 (czyli rs i syncie). Czy zatem twierdzisz ze 120 daja duzo lepszy wskaznik mozliwosci/cena? Jakies przyklady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

w doradztwie najfajniejsze jest to ,że doradzcy nie płacą za złe zakupy.Osobiście bym nie kupił rurki 100mm szkoda kasy. Przeprowadziłbym konsultację z np. Astrokrakiem, porozmawiał z Piotrkiem Z. z Wrocławia jakie foty wali na swoim Syriuszu /widziałem/ szkoda że nie daje na konkursy,pośpiech to zły doradca, noooo chyba że celowo chcesz obniżać loty.

Przepraszam posiadaczy "100-tu rurek" wiem że są dobre, ale wiele się z nich nie wyciśnie. Jak wszystko na tym świecie ma swoje ograniczenia.

Żałuj Jachranki, dzisiaj inaczej spojrzałbyś na teleskopy, wszelkie moje wyobrażenia legły w gruzach, a zdało się ,że trzymam Pana Boga za nogi.

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zatem twierdzisz ze 120 daja duzo lepszy wskaznik mozliwosci/cena? Jakies przyklady :)

 

Na pewno mozliwosci wieksze! I to znacznie - w koncu prawie 40% swiatla wiecej niz 102-ka! Mysle, ze roznice beda znaczne na slabych obiektach ds takich, jak np gromady (m13, m3 itp), galaktyki etc. Takze zauwazysz roznice przy wiekszych powerach >150x (rozdzielczosc wieksza). Nawet przy takim samym powerze np na planecie jasnosc, kontrast i szczegol bedzie wiekszy, im wieksza srednica soczewki. 150 to juz 56% wiecej niz 120 i az (!) 116% wiecej niz 102!

Pamietaj, ze nie bez powodu cena tak rosnie wraz ze srednica!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga nt 120 - ona naprawde jest niewiele wieksza wizualnie (gabarytowo) niz 100RS (troche grubsza) - mozna sie nawet pomylic, szczegolnie kiedy porownac ze 150 :( . Wiec dla tych, ktorzy maja $ na 120 - to chyba optymalna wielkosc refraktora, ktory mozna wszedzie zabrac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.