Skocz do zawartości

Panele elektroluminescencyjne


Patryk Kizny

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem w sieci dość fajne rozwiązanie na flat boxa.

Pytanie tylko gdzie w PL kupić panele elektroluminescencyjne (najlepiej gotowe kity z zasilaniem).

 

Googlam, Googlam i nic....

Ktoś pomoże?

Flat Panel.pdf

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji mojej branży mam dostęp do paneli LED http://www.ledpanele.pl/ w preferencyjnych cenach.

 

LED lightbox A4 210x297 - 187 PLN

LED lightbox A2 420x594 - 399 PLN

LED lightbox A1 594x841 - 636 PLN

LED lightbox A1 700x1000 - 800 PLN

 

Wrzucam czysto informacyjnie, jeśli ktoś byłby chętny i zbierze się chętnych na 10 sztuk, to można ja kupic jeszcze o 10% taniej.

Na refraktory starczy format A4, więc koszt nie jest chyba wysoki. A plusem jest bardzo równomierne oświetlenie powierzchni.

 

Jak kogoś interesuje zakup, to proszę o info na PW lub tutaj.

O ile się zorientowałem ceny samej folii elektroluminescencyjnej + inwertera są spore w porównaniu z gotowymi panelami, do tego dochodzi ATM, no i kwestia trudności w dostępności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chciałbyś zdalnie obsługiwać wykonywanie flatów, to lepszym chyba wynalazkiem jest coś takiego: http://www.alnitakastro.com/ i przy okazji robi za dekiel, philips kiedyś o tym pisał: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26257

chociaż z drugiej strony można taki panel powiesić na ścianie obserwatorium i dodać jego położenie do "ulubionych" w goto montażu

a sam panel działa bardzo dobrze, niestety mam dużo mniejszy, ledwo zakrywa aperturę 80ED więc musi być jak najbliżej obiektywu, ale robi bardzo niezłe flaty, zwłaszcza jak się korzysta z plugina do maxima: http://winfij.homeip.net/maximdl/skyflats.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem coś podobnego. Było zrobione z uszkodzonego monitora LCD. Matryca może być rozwalona, byle podświetlanie matrycy działało.

Na pewno będzie z tym trochę zabawy, ale koszt nieporównywalnie niższy od firmowych rozwiązań.

 

Jak znajdę gdzieś linka, to na pewno dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem tez cennik na same folie EL, bez przetwornic.

 

Cena netto na zamówienia do 5szt / powyżej 5 szt

 

50mm x 60mm -> 85,00zł / 65,00zł

130mm x 120mm -> 195,00zł / 168,60zł

A5 260zł / 225,60zł

A4 374,00zł / 316,00zł

A3 580,00zł (do 10 szt) / 495,00zł

 

Widać, że lepiej kupić gotowy panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zainteresowało mnie to rozwiązanie. Chyba się skuszę na taki panelik :) Mam kilka pytań jeszcze. Czy A4 wystarczy do newtona 150/750 czy lepiej kupić większy i focić go z pewnej odległości? Czy temperatura światła dawanego przez taki panel będzie ok dla modyfikowanego canona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeden panelik już kupiłem, ale sprawa wygląda nieco mało optymistycznie - panel nie świeci równomiernie na całej powierzchni. LEDy podświetlają go po obwodzie, a elementem rozpraszającym jest zmatowiony raster na głównej przedniej tafli.

Z tego co widzę, trzeba taki panel nieco zmodyfikować poprzez dodanie dodatkowych warstw rozpraszających z przodu. Zrobię niedługo fotki i zdam relację z testów jak to wypadło.

 

Folia eletrolumino byłaby lepszym rozwiązaniem, ale jest znacznie droższa i niestety trudno dostępna.

 

Rozważam jeszcze jeden patent - przeróbkę starej matrycy LCD na flatscreena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.galileo.cc/Belgique-FL/marques_list.php?rub=gerd%20neumann&typ=Miscellaneous - tu masz gotowe rozwiązanie, sprawdzone i dedykowane do astrofoto. Należy pamiętać przy zakupie, że do panelu typu "lightsheet" ( tak to sie nazywa na całym świcie i takim nalezy szukać na googlach ) trzeba dokupic jeszcze "konwerter-zasilacz" - to takie małe gówienko co bzyka jak się podłączy do 12V i robi coś dziwnego z prądem ( nie wiem co ale chyba daje napięcie 300V ) - jest to raczej delikatny element bo u mnie się spalił w jakis magiczny sposób. Ceny chyba nie są aż tak drastyczne jak pisał PKZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

philips - nie wchodzi mi coś ten link :/

 

Są gdzieś takie lightsheety w polsce do kupienia, czy trzeba sprowadzac?

 

Dla tych co nie działa im link:

 

1.wchodzimy na strone astro-sklepu Galileo http : // www . galileo . cc / index.html

2. Klikamy na oddział w belgii ( klikamy na napis "Belgie" a nie "Belgique" bo inaczej bedzie po francusku )

3. Klikamy z lewej strony na guzik " Manufacturers"

4. Klikamy na producenta "Gerd Neuman"

5. Na dole z lewej mamy nasze panele.

 

Przy zamawianiu proponuje jakoś wyraźnie zaznaczyc, ze chcemy panel RAZEM Z KONWERTEREM, bo sprzedają bez niego i potem dziady jedne każą sobie płacić drugie 25E za przesyłkę tego konwertera który wazy jakieś 10g i kosztuje chyba z 10E.

 

PS. Gdyby ktoś zamawiał w najbliższym czasie to proszę o kontakt na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co się dzieje, cuda jakieś, ale stronka nijak nie chce mi wejść nadal. Może mnie zbanowali albo coś? :szczerbaty: Ja bym bardzo chętnie zamówił taki panelik do newtona 150, tak więc jakby się zbierała jakaś lista na wspólną wysyłkę to dopiszcie mnie :) Ile by to sumarycznie kosztowało z tym konwerterem?

 

ps. to się podłącza pod 12V żeby zrobić 300V? Nie ma tam gdzieś konwerterów z 230V od razu? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co się dzieje, cuda jakieś, ale stronka nijak nie chce mi wejść nadal. Może mnie zbanowali albo coś? :szczerbaty: Ja bym bardzo chętnie zamówił taki panelik do newtona 150, tak więc jakby się zbierała jakaś lista na wspólną wysyłkę to dopiszcie mnie :) Ile by to sumarycznie kosztowało z tym konwerterem?

 

ps. to się podłącza pod 12V żeby zrobić 300V? Nie ma tam gdzieś konwerterów z 230V od razu? ;)

 

No to musiecie pokombinować ze swoimi proxy w przeglądarce...

 

Jak to mówią linuxowcy: Dziwne, u mnie działa...

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.