Skocz do zawartości

Co za 5 tys z GOTO?


ralf

Rekomendowane odpowiedzi

Wprawdzie nie jestem początkujący, ale sprzęt ma być dla znajomego jako jego pierwszy.

Wymagania są takie

- rzędu 5 tys za sam teleskop,

- ogólnego zastosowania, przede wszystkim wizual

- GOTO,

- lokalizacja podstawowa: miasto, taras,

- mobilność, ma się mieścić w typowym samochodzie

- komplet ma być gotowy do obserwacji, czyli +barlow, lunetka biegunowa, przyzwoite okulary, walizki do transportu itp,

- możliwość podpięcia lustrzanki (na razie podejrzewam eksperymentalnie)

 

Z tego mi wychodzi jakiś makopodobny w okolicach 15cm, niestety GOTO nigdy nie używałem.

 

Znalazłem w naszych sklepach takie:

orion 12,7cm

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_41&products_id=562

orion 15cm,

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_41&products_id=606

meade ETX-125PE

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_41&products_id=261

Celestron C6-SGT XLT

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-c6-sgt-xlt,d1324.html

ten się spodobał, ale 20 to chyba za dużo

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-c8-sgt-xlt,d453.html

 

Który polecacie? Niekoniecznie z listy powyżej.

Edytowane przez ralf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może celuj raczej w ten ostatni, bo apertury to chyba nigdy nie jest za dużo ;)

a z drugiej strony, dlaczego nie pomyślałeś o jakimś montażu widłowym?

jest dużo łatwiejszy do rozstawiania no i bardziej kompaktowy od paralaktycznego, choćby dlatego, że nie potrzebuje przeciwwag, zobacz np. modele SE Celestrona, czy inne z serii "jednorękich bandytów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam stanowczo ETX-125 ten teleskop nie cieszy się dobrą opinią ze względu na dużą powierzchnię zakrywającą płytę korekcyjną,

co wiąże się ze słabym kontrastem. Moim zdanie jeśli chodzi o katadioptryki 8" czyli 20 cm to rozsądne minimum.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może celuj raczej w ten ostatni, bo apertury to chyba nigdy nie jest za dużo ;)

a z drugiej strony, dlaczego nie pomyślałeś o jakimś montażu widłowym?

jest dużo łatwiejszy do rozstawiania no i bardziej kompaktowy od paralaktycznego, choćby dlatego, że nie potrzebuje przeciwwag, zobacz np. modele SE Celestrona, czy inne z serii "jednorękich bandytów"

 

Rzeczywiście, dla początkującego widłowe są prostsze, mają bardziej zwartą konstrukcję i nie trzeba szukać bieguna (hmm a może trzeba?) Ale porównując cenowo 20cm:

Celestron C8-SGT XLT 5700zł

Celestron NexStar 8SE 6700zł

Celestron CPC 800 XLT 8000zł

te ostatnie wykraczają trochę za budżet, trzeba by zejść do 15cm

Celestron NexStar 6SE 4300zł

widłowego nie znalazłem 15cm

 

Jak jest z tym GOTO? czy potrafią same się odnaleźć czy jednak konieczny jest gps?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

ustawic teleskop i tak musisz. GPS poda wspolrzedne wiec ich wpisywac nie musisz ale i tak trzeba wyszukac gwiazd i wedlug nich nastawiac teleskop. Na montazach azymutalnych nie trzeba ustawiac niczego na gwiazde polarna. Sa latwiejsze w obsludze.

 

Pozdrawiam

Piotrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konca musi. sa juz montaze ktore same sie ustawiaja, vide np Meade z LightSwitch - http://meade.com/etx-ls/index.html - montaz taki pol-widlowy, z goto i "samoustawianiem sie"

 

przynajmniej tak rozumiem z reklamowki, ale nie wczytywalem sie :)

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho, kolega ralf chce mieć jeden teleskop do wszystkiego, a takowy nie istnieje.

Maksutow będzie znakomity na Łysego i planety, ale jako telep uniwersalny nie sprawdzi się ze swoim mikroskopijnym polem - przecież nie odkrywamy tu Ameryki.

Betoniarka C8 ma dość apertury, ale jeśli ma być na taras, to raczej taki większy. A mobilność w praktyce czarno widzę.

Prawdziwe teleskopy mobilne to refraktory ETX-70/-80 AT z super prostym i celnym go-to i poręcznym, czytelnym pilotem. A pilot Celestrona i go-to ze starszych serii Advanced to poziom kamienia łupanego (moim skromnym zdaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem wszystkie wasze opinie i zaproponuje wybór znajomemu w kolejności:

* Celestron NexStar 6SE - tutaj mam obawy o stabilność tej konstrukcji oraz podłączenia lustrzanki (mało miejsca)

* Celestron NexStar 8SE - większe wątpliwości o stabilność (większa tuba, montaż ten sam)

* Celestron C8-SGT XLT - z zastrzeżeniem, że tylko na taras, wożeniem tego zestawu może się zniechęcić

 

Zakładając, ze skończy się na tubie 150/1500 lub 200/2000 jaki zestaw okularów polecacie?

czy warto kupować takie zestawy? chociażby dla samej walizki? :)

http://deltaoptical.pl/zestaw-okularow-i-filtrow-celestron-2,d559.html

Edytowane przez ralf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dwa słowa o NexStar 8SE (chyba już po zawodach, bo wątek umarł, czyli teleskop zakupiony?).

Właściwie pierwsze doświadczenia :)

 

Mobilność oceniam OK (ale nie jestem ułomkiem). W dwóch kawałkach (łatwo się potem składa w całość) noszę się z nim jak chcę, trasa pokój-balkon w całości też OK - przez podwójne drzwi, oczywiście. Mobilność to rzecz dość subiektywna :)

 

Stabilność - ciut mniej różowo, wszak jednoręki "widelec" nie jest do końca widelcem :)

Trójnóg wydaje mi się trochę delikatny. Skręcenie elementów trójnoga (nieco) bardziej "na siłę" trochę pomogło.

Drgania gasną, ale czasem wymagają trochę cierpliwości (a może ostrożności? balkon ciasny, a na dwór wybędę dopiero wiosną). Wkurzała mnie trochę bezwładność przekładni, ale powoli (zwłaszcza, że WZGLĘDNE niebo od chwili zakupu miałem parę razy) się przyzwyczajam - trzeba "podchodzić" tak, jak robi to GOTO. I pokochać co łatwo mi mówić, bo póki co obserwuję na małych powiększeniach).

 

GOTO - alignment dowolną z wielu metod jest bajecznie prosty. Nie mam modułu GPS (wolę póki co wydawać kaskę na optyczne akcesoria, lista jeszcze długa) więc wklepałem BARDZO dokładnie współrzędne (z Google Earth przeliczone na stopnie co do sekundy), czas i łapię na trzy jasne obiekty, ponieważ nie podróżuję z nim to ta metoda jest chyba lepsza. Działa OK. Trzy minuty i po sprawie. Są też metody wymagające tylko "złapania" zadanych gwiazd, ale mam tu i teraz za mały wycinek nieba, więc nie testowałem. Ponieważ jeszcze nie bawiłem się nim dłużej niż godzinę (przynajmniej na jednym ustawieniu - patrz np. "kopnięta nóżka" niżej), nie wiem, czy na dłuższą metę się nie rozjeżdża, ale przez taki czas działa jak trzeba. Jest też możliwość "podkręcenia" precyzji na dany kawałek nieba, ale nie testowałem jeszcze. Ten system ma jednak wadę - bez zasilania nie zrobisz NIC. Byłem przyzwyczajony do pokręteł w starym paralaktyku bez napędu i fakt, że wyłączony teleskop jest bezużytecznym grzmotem nieco mnie frustruje, ale coś za coś :)

Tak czy inaczej ustawianie tego teleskopu w porównaniu ze starym ręcznym paralaktykiem (Optisan) to jest chwila. Skonkluduje tak - jak ktoś mi raz kopnął nóżkę gdy chciałem pokazać mu M42 to nawet nie został za to zgładzony :)

Szukacz - był już zamontowany, nie dał się ustawić, musiałem odkręcić od tuby i przykręcić na powrót uchwyt "wymuszając" minimalnie inne ułożenie, teraz jest bez zarzutu.

 

Teleskop ma długą ogniskową, więc BARDZO warto dokupić reduktor Celestrona - robi się dużo jaśniejszy!

 

Ile chodzi na bateriach, nie wiem, mam prąd w zasięgu kabla.

 

Trochę przekracza zadany budżet, bo cena zestawu + 2 ekstra obiektywy, reduktor i zasilacz wyskoczyły dobrze ponad 7 tys.

 

Jak na mój poziom amatorstwa jestem zadowolony (choć już myślę o innym montażu, refraktorze na ten tu montaż, a może odwrotnie itd. itp., ale to chyba mój charakter).

 

A może ktoś jeszcze ma ten teleskop (albo tę tubę na innym montażu)? Chętnie zadam parę pytań "akcesoriowych" ;)

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.