Skocz do zawartości

na prezent za 300


sowazprzemytu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.. mam pytanko odnośnie teleskopów.

chciałem kupic na prezent teleskop. czy możecie mi polecic jakiś w miarę dobry tak do 300zł.

aha i jakie miałby możliwości tak tani teleskop. tzn co można byłoby oglądac.

dało by radę dostrzec jakąś planete lub pierścienie saturna?

 

Z góry Dzięki ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem kupic na prezent teleskop. czy możecie mi polecic jakiś w miarę dobry tak do 300zł.

aha i jakie miałby możliwości tak tani teleskop. tzn co można byłoby oglądac.

dało by radę dostrzec jakąś planete lub pierścienie saturna?

do 300 zł to raczej trudno znaleźć teleskop z prawdziwego zdarzenia ale jeśli już to celuj w refraktor Sky-Watcher (Synta) SK707AZ2:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/?id=210

spokojnie nada się do obserwacji Księżyca, Jowisza, Saturna ... i wielu innych obiektów nocnego nieba. Razem z teleskopem warto kupić przewodnik po niebie:

Rudź "Atlas nieba. Przewodnik młodego astronoma" - do dostania w każdej lepszej księgarni, również internetowej.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz ten skywatcher 707 (mam akurat model nieco krótszy 705 ale konstrukcja identyczna) to jest taki drobiazg, że oni tam niejako zapominają dodać cienką gumeczkę lub cokolwiek miękkiego co się przyda do ustabilizowania szukacza (pod obejmę z przodu wcisnąłem - z tyłu są śruby ustawiające). No i jak chcesz(a chyba musisz) używać mapek podczas obserwacji to - dla ochrony widzenia - koniecznie latarka z czerwonym światłem(czerwony celofan itp na zwykłą) lub prościej ale 39zł to (dwu)diodowa czerwona specjalna. Bez takiego światła ślepniesz na kilka minut po każdym zerknięciu na mapy (lub coś w tym stylu). W www.deltaoptical to tę latarke raczej niełatwo znaleźć z menu ale można przez szukaj "latarka" albo czasem trafić link "produkty polecane przy okazji produktu głównego" Latarka działa bez zarzutu i ma płynną regulację siły świecenia.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie ma sensownych teleskopów za tę cenę... z jednym wyjątkiem:

FirstScope IYA 76 lub Sky-Watcher Dob 76 (praktycznie to jedno i to samo). Poniżej 200zł i całkiem sensowny.

Ale za zaoszczędzoną różnicę trzeba dokupić szukacz np. Sky Pointer.

Z czasem warto też dokupić jakiś lepszy okular, a najlepiej dwa (chyba że już ktoś je ma) :rolleyes:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FirstScope IYA 76 lub Sky-Watcher Dob 76

od takiego maleństwa to lepsza jest lornetka Nikon Action VII 10x50, którą obecnie można dostać za 300 zł:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-lunety/nikon/lornetki

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od takiego maleństwa to lepsza jest lornetka Nikon Action VII 10x50, którą obecnie można dostać za 300 zł:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-lunety/nikon/lornetki

Może i lepsza ale zależy do czego. Na polowanie - na pewno. Do obserwacji M31 lub M42 - raczej nie. Do obserwacji Księżyca - chyba też nie, bo power np. 60x robi swoje, a jakość jeszcze Ok. Poza tym kolega pyta o teleskop, nie o lornetkę, więc załóżmy roboczo, że wie co robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.