Skocz do zawartości

Leonidy 2009 w Kudłaczach


M.K.

Rekomendowane odpowiedzi

W kilku miejscach w Polsce (m. in. Urzędów, Wrocław) grupy obserwatorów będą wypatrywać i zliczać Leonidy.

Kraków i chętni z południa Polski również spotkają się na Kudłaczach, by wspólnie podziwiać ten rój meteorów. Pamiętam, jak w 2002 r. w Krakowie była straszna mgła, a na Kudłaczach Księżyc świecił i LEO latały :helo: - vide Urania No. 1/2003

Leonidy - prognozy na 2009 rok.

 

Zapraszan Was serdecznie na wspólne oglądactwo :banan:

Chętnie pomogę Wam w przygotowaniu się do tej obserwacji, dodam najłatwiejszej z możliwych.

Obserwacja bedzie polegała na zliczaniu meteorów w odcinkach np. 10-cio minutowych.

Najprostrza obserwacja meteorów - prosze przeczytać.

Bedziemy wyznaczać jasność każdego zjawiska, przynależność do roju, zasięg gwiazdowy i ew. stopień (%) zachmurzenia. Po obserwacjach (mam nadzieję, że pogoda dopisze) te dane przydadzą się do wprowadzenia na stronie IMO - i tu również możecie liczyć na moją pomoc.

A tu moja obserwacja Perseidów w tym roku - dla wyjaśnienia terminów:

1. Czas podajemy w UT, czyli zimowy - 1 godzina.

2. Field (°) RA Dec - współrzedne centrum pola obserwacji.

3. Teff - efektywny czas obserwacji (1 godz to 1.000,, pół godziny to 0,500, 10 minut to 0.167)

4. F - współczynnik zachmurzenia (gdy brak chmur, to 1.00)

5. Lm - zasięg gwiazdowy.

 

Zapis danego zjawiska bedzie wyglądał tak:

jasność, LEO/SPOR, czyli np.: 2.0 LEO - co nie, że łatwizna :D

 

Posiadacze aparatów proszeni są o zgłoszenie się do Brahiego w celu ustalenia kierunku, który będą focić - KLIK

 

Na obserwacje należy się b. ciepło ubrać, zabrać koc lub śpiwór, leżak lub karimatę, kilka kartek +podkładkę +2 ołówki/długopisy lub dyktafon (ale i tak z niego trzeba przepisać na kartkę ...), czerwoną latarkę, jedzenie, picie i dobry humor oraz wyspać się, bo podczas "leżącej obserwacji" mozna usnąć. Teleskopy nie sa wymagane. Ja co prawda nastawiam sie tylko i wyłacznie na Leonidy, ale jak ktos bedzie miał chęć na obserwację przez telepa w ramach "rozprostowania kości", to czemu nie.

 

To teraz czekam na zgłoszenia :D

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś miałem wężyk z automatyczną blokadą. Poszukam go w sobotę (bo lata był nie używany) i dam Ci znać.

Dzięki. Muszę wiedzieć w miarę szybko, jeśli nie znajdziesz lub będzie nie sprawny muszę szybko zamówić coś przez neta lub pytać innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza tu, a już jutro obserwujemy Leonidy na Kudłaczach, o ile pogoda pozwoli.

Różne żródła, różne prognozy, więc jest nadzieja :lol:

Ze mną pojadą: jarzbi, mArP (+1 osoba - czekam na info od niej)

 

Wyjazd planuję pomiędzy 19-20, żeby na Kudłaczach być najpóźniej o 21-21:30.

 

Na Leonidy na Kudłacze wybierają się :

vega25 + 3 osoby, mArP, jarzbi, tehen, M.K.

Być może dołączą:

wolforzech, Michał_Ufo i Walken

 

Zabieram drugi leżak dla tehena - (rezerwował wczesniej) i weżyk spustowy dla mArP-a.

 

Pamiętajcie, żeby ze sobą zabrać:

1. leżak/karimatę + śpiwór/koc

2. termos z gorącą kawą, czy herbatą

3. kartki papieru z podkładką

4. 2 ołówki (długopisy)

5. czerwona latarkę

6. a przede wszystkim ciepło się ubrać (drugie spodnie, czy kalesony bedą jak znalazł :D ), o swetrach, rękawiczkach, czy kurtce nie wspomnę.

 

tehen, czy bedziesz miał miejsce w samochodzie dla ewentualnych chetnych ??

 

PS. Juz od 3 nocy kamery mają co do roboty, bo prawie 0 (słownie: zero) % zachmurzenia :helo:

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, dopisz mnie, proszę, do tych "być może". Mam niedosyt obserwacji i stanę na głowie, żeby się stawić, chyba, że wykończą mnie przygotowania do wykładu albo dowiem się, że w środę muszę na 900 do roboty :(. Jak się uda, będę miał ze sobą kartkę papieru i lustrzankę :). Będę jechał autem, ale nie wiem, kiedy i skąd i czy w ogóle, więc nie chciałbym nikogo wprowadzić w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas teoretycznego maximum pojawiały się małe dziury w chmurach, ale żadan Leonid się nie pojawił :(

Prawdopodobnie współczynnik masowy "r" był poniżej 3 ???

Za to w starym schronisku grupa uczniów z Niepołomic miała astro-wykład i się "załapaliśmy".

Był również Aurora z sąsiedniego forum z kolegą i koleżanką.

Przetrzymywałem obserwatorów jak najdłużej i trochę opłaciło się, bo dopiero o 1:00 zrobiły się większe dziury w chmurach i razem z mArP-em i Joanną ciut poobserwowaliśmy :D

W sumie widziałem 6 Leonidów (najjaśniejszy -1.0 mag) i 2 pojaśnienia średnich chmur.

O O1:30 zakończyliśmy obserwację z powodu zachmurzenia i wróciliśmy do Krakowa.

Mały niedosyt, ale cóż, listopad to ciągłe zachmurzenie, aczkolwiek liczyłem na mgłę w Małopolsce i wysokość miejsca obserwacji 700 mnpm.........

 

Na pocieszenie Leonid z wczorajszej nocy:

BOLID

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.