Skocz do zawartości

Zimowe obserwacje bez marznięcia - przez szybę?


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

"szybka wlotowa" Schmidta-Cassegraina nie jest rzecz jasna "szybką" niemniej stanowi dowód że można wykonać dużą taflo-podobną płaszczyznę szklaną skutecznie chroniącą jakieś wnętrze i niezbyt szkodliwą dla obserwacji. Gdzieś na forum wspominano o pokazywaniu - z konieczności - dziecku nieba teleskopem przez szyby okna. Posiadając altankę na działce(mam!) - daleko od lamp ulicznych, lub nawet ciemne podwórko z jednej strony (lub namiot z oknem u góry itp) można by pokusić się o wymianę okna na inne z szybą o dobrych parametrach optycznych. Wiadomo o jakie chodzi. Czy ktoś zetknął się z tym tematem lub nawet (przypadkiem) z taka fajną szybą ?

 

{Nie musi być całe okno firmowe - "poleconą" szybę dałbym raczej radę wstawić}

 

(wiem że można się ciepło ubrać ale nie o tak prosty i pół-skuteczny sposób pytam [bo jednak zimnego powietrza , bez ruchu , musi się wtedy - dziecko - nałykać]).

 

p.s. Jeżeli dział nie taki to proszę to przeczepić do mniej szacownego - przeboleję :rolleyes:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprosciej bedzie ograniczyc sie do powiekszen lornetkowych - w nich nie ma tragedii z szyba.

Jak jest ładna pogoda to ja leżę całymi wieczorami na łóżku i gapię się jak głupi przez okno w Jowisza (przez lornetkę). Wygoda jest super, a widok też dobry. No ale jednak to lornetka... a przy teleskopach już na pewno nie jest tak kolorowo :(

Edytowane przez klapaucius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nawet znalazł "szybę" optycznie płaską o odpowiednich rozmiarach to musi ona być zawsze pod kątem prostym do osi optycznej teleskopu bo inaczej będzie dwoić obraz. Coś mi się wydaje że na długie obserwacje z dzieciakiem to i tak nie masz co liczyć pewnie prędzej się znudzi niż zmarźnie.

 

ps.:"to" w Szmidtach to nie jest płaszczyzna tylko korektor o złożonej krzywiźnie jego funkcja jako ochrony wnętrza teleskopu jest zupełnie uboczna. Co więcej to zamknięcie tuby ma poważną wadę - utrudnia chłodzenie teleskopu. Gdyby płaskie optycznie odpowiednio duże tafle były dostępne w sensownej cenie rozwiązałby się problem szpilek dyfrakcyjnych powodowanych przez pająka na obrazach gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby mieć teleskop typu cassereina to można gdzieś przy wlocie tubusu przymocować do niego do zewnątrz jakąś grubą nie przepuszczalną tkanine, drugi koniec montujemy do szczeliny dachu. Jeśli będziemy mieć spory zapas tego materiału to pozwoli nam to na poruszanie teleskopem w jakimś tam zakresie, wlot tuby nie będzie zasłonięty, a m na drugim końcu siedzimy w cieple. Nie wiem jak to wpłynie na stabilizacje temperatury zwierciadła ale tak sobie myślę że powinno działać

pozrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby mieć teleskop typu cassereina to można gdzieś przy wlocie tubusu przymocować do niego do zewnątrz jakąś grubą nie przepuszczalną tkanine, drugi koniec montujemy do szczeliny dachu. Jeśli będziemy mieć spory zapas tego materiału to pozwoli nam to na poruszanie teleskopem w jakimś tam zakresie, wlot tuby nie będzie zasłonięty, a m na drugim końcu siedzimy w cieple. Nie wiem jak to wpłynie na stabilizacje temperatury zwierciadła ale tak sobie myślę że powinno działać

pozrówka

 

Bezsens. Jakoś sobie tego nie wyobrażam. Poza tym jeśli szyba będzie grzana od wewnątrz to będzie lekko przekazywać ciepło na zewnątrz czyli wszystko wizualnie będzie pływać. Że nie wspomnę o parowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"szybka wlotowa" Schmidta-Cassegraina nie jest rzecz jasna "szybką" niemniej stanowi dowód że można wykonać dużą taflo-podobną płaszczyznę szklaną skutecznie chroniącą jakieś wnętrze i niezbyt szkodliwą dla obserwacji. Gdzieś na forum wspominano o pokazywaniu - z konieczności - dziecku nieba teleskopem przez szyby okna. Posiadając altankę na działce(mam!) - daleko od lamp ulicznych, lub nawet ciemne podwórko z jednej strony (lub namiot z oknem u góry itp) można by pokusić się o wymianę okna na inne z szybą o dobrych parametrach optycznych. Wiadomo o jakie chodzi. Czy ktoś zetknął się z tym tematem lub nawet (przypadkiem) z taka fajną szybą ?

 

{Nie musi być całe okno firmowe - "poleconą" szybę dałbym raczej radę wstawić}

 

(wiem że można się ciepło ubrać ale nie o tak prosty i pół-skuteczny sposób pytam [bo jednak zimnego powietrza , bez ruchu , musi się wtedy - dziecko - nałykać]).

 

p.s. Jeżeli dział nie taki to proszę to przeczepić do mniej szacownego - przeboleję :rolleyes:

 

Sposób o który pytasz znany jest od dawna.

Poprostu zabierz dzieciaka do planetarium.Będzie zachwycone.

 

PS

Temat który zapodałeś ,to kolejny iście akademicki temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nawet znalazł "szybę" optycznie płaską o odpowiednich rozmiarach to musi ona być zawsze pod kątem prostym do osi optycznej teleskopu bo inaczej będzie dwoić obraz.

właśnie o takie - szybowe - rafy pytam (czy wystąpi takie zjawisko (no ale jeśli to wyrozumowałeś to troche mało - widziałeś taki podwojony obraz?). Wiem, że "jak pryzmat" czyli załamanie a potem odłamanie światła różnej długości fali ale szyba nie musi byc gruba zatem efekt rozdwajania może być niezauważalny.

 

Pół żartem powiem: Na forum[Galileoskop w Polsce] jest film z teleskopu - o ptaku "Długi, nudnawy i przez szybę. Uwaga, prawie 4MB." ale niespecjalnie "rozdwojony".

 

Z tym pająkiem (zamiast szyb) w Newtonach to brzmi przekonywująco ale może też chodzić o to że nogi pająka są zwykle tak cienkie, że dają mniejsze straty światła niż szyba - A NIE O TO - że szyba wprowadzi znaczące deformacje obrazu? (No i - jak wspomniano - szyba utrudnia chłodzenie i zaparowuje - dlatego jej może nie być w Newtonach)

 

a co do ostatniego postu - To nie jest żaden akademicki temat - przynajmniej dla mnie ("bo ja to ja" zacytuję kogoś B)). Proszę zobaczyć mój profil (jest zawsze taki sam od zarejestrowania {anty-zimowy})

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=172&lunety=Okular_elektroniczny_Bresser_VGA_640x480_CMOS_do_teleskop%F3w_astronomicznych - moze to + kabelek do sterowanego z laptopa montazu rozwiaze Twoj prolem? oczywiscie montaz z teleskopem na zewnatrz, laptop w srodku. Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze to + kabelek do sterowanego z laptopa montazu rozwiaze Twoj prolem? oczywiscie montaz z teleskopem na zewnatrz, laptop w srodku.

Dzieki! To jest naprawdę godne zastanowienia - niby mało 480x640 pikseli (i nie wiadomo jaka ogniskowa) - ale przecież moge sobie "pomachać" w prawo i w lewo i wyrobić pogląd jak obiekt naprawdę wygląda (o ile nie będzie zbyt światło-słaby dla tego cudeńka?) - A JAKI KOMFORT :rolleyes:

 

... chociaż to trochę tak jakby "Mamę na obrazku oglądać" (tyle że jeszcze trzeba poszukać) B)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.