Skocz do zawartości

[S] Prawie kompletnego Skyluxa (bez nóg i szukacza)


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do sprzedania refraktor achromatyczny Bresser Skylux 70/700. Nowszą wersję z lekko podrasowaną głowicą i wielkim odrośnikiem.

01.JPG

Sprzęt został przeze mnie kupiony 4 lata temu w Lidlu. A więc w zasadzie jest jeszcze na pięcioletniej gwarancji ;) Tu więcej informacji o zakupie:

Mój zakup Skyluxa w Lidlu

 

Mimo upływu 4 lat, jest w stanie niewiele odbiegającym od sklepowego. W zasadzie służył głównie do ozdoby pokoju, sporadycznie wystawiałem go na balkon. Niewiele prowadziłem nim obserwacji, częściej używałem ETX-a 70 i MTO.

Sprzedaję rurkę z całym (prawie) inwentarzem. A więc z kątówką, soczewką odwracającą 1,5x, trzema okularami w pudełkach (według opisu RK 20 mm, K 12 mm i K 4 mm), odrośnikiem i obejmą. Dorzucam też instrukcję, jakąś mikrą obrotową mapę nieba, mapkę Księżyca i płytkę z Cartes du Ciel.

02.JPG

03.JPG 06.JPG 11.JPG

07.JPG 05.JPG 04.JPG

W komplecie nie ma szukacza. Otwory po stopce szukacza są zaślepione wkrętami od niej (numer 1 na zdjęciu). Rurka jest w przyzwoitym stanie, nic przy niej nie majstrowałem z wyjątkiem odkręcenia szukacza. Szkło obiektywu czyste, nie licząc paru pyłków, żadnych odprysków, ubytków. W kątówce wyrobił mi się gwint śrubki mocującej okulary. Wsadziłem inną, która całkiem przyzwoicie zastępuje firmową (numer 2 na zdjęciu), ale oryginalną dołączę.

I to wszystko, co powyżej (a więc tuba z przyległościami) mogę sprzedać w całości powiedzmy za 100 zł plus koszty wysyłki.

Nie wiem, czy Skylux nadaje się na teleskop guidujący, ale jeśli tak, to może komuś się przyda do tego celu. Może też ktoś będzie w stanie zamocować go na statywie fotograficznym i zrobić sobie alternatywny galileoskop. :szczerbaty:

 

Sprzedaję też osobno montaż od Skyluxa. Ale, co istotne, tylko głowicę bez nóg. A więc wszystko, co jest widoczne na zdjęciu poniżej w górę od czerwonej śruby. Montaż jest mocowany chyba na śrubę M10, a więc specjalnie nie powinno być problemu, jak ktoś będzie miał ochotę przymocować go do statywu teodolitowego na przykład.

08.JPG 09.JPG 10.JPG

To jest montaż zwany Astro-3, wersja późniejsza lekko chyba masywniejsza, ale i tak zdecydowanie słabsza od EQ3-2. Można mu tam jakiś silniczek podłączyć w rektascencji, ale ja nigdy sobie tym głowy nie zawracałem. Są oczywiście mikroruchy, jakieś tam pierścienie ze skalami, przeciwwaga. Oczywiście nie ma w tym montażu lunetki biegunowej.

Montaż jest również niewiele używany. W stanie przyzwoitym, jak na chińską taniochę. Nie ma żadnych brakujących, czy wadliwych elementów. Oczywiście ma w ograniczonym zakresie wszystkie wady taniego chińskiego montażu, tj. gęste smary, sporadyczne poślizgi na mikroruchach i lekko wyrobione pierścienie hamulców. Ale w zasadzie wszystkie te wady występowały prawie od początku i mnie się po prostu nie chciało ich poprawiać, wymieniać smarów, dokręcać ślimaków itp. Montaż nie był nigdy przeze mnie rozkręcany.

Sprzedaję go bez podstawy i nóg w cenie powiedzmy kolejnych 100 zł plus koszty wysyłki.

 

Dlaczego nie sprzedaję nóg? Od dłuższego czasu nie używałem Skyluxa i kiedyś pilnie potrzebowałem rury chromowanej o takiej średnicy, jak noga od Skyluxa. Jako, że używam teraz CG5, nie zastanawiając się długo zdemontowałem jedną ze skyluxowych nóg. Inne rury też mi jeszcze będą potrzebne. Ale oczywiście jakby ktoś miał ochotę, mogę mu dorzucić do montażu wszystko, co mi zostanie po wymontowaniu pozostałych nóg. Czyli podstawę ze śrubą mocującą i przegubami, obejmy, stopki i rozpórkę z półką na okulary. Te elementy są w większości z plastiku i nie ma gwarancji, że przeżyją demontaż. Gdyby nie było chętnych na "dodatki" z demontażu nóg, to mogę potrzebującemu posłać je po kosztach przesyłki. To samo dotyczy oczywiście wszelkich dodatków do rury. Jeśli ktoś będzie chciał bez okularów, kątówki i cudownej soczewki barlowa, to tę całą drobnicę rzucę w tłum po kosztach wysyłki. Ale to oczywiście po ewentualnym sprzedaniu refraktora.

 

Ceny w zasadzie nie są do negocjacji, chyba, że niewielkiej. Oczywiście mogę sprzedać razem tubę z montażem, ale specjalnie nie preferuję takich osób, które zadeklarują, że biorą wszystko. Kto pierwszy będzie chciał brać tubę albo głowicę montażu, albo oba razem ten kupuje. Kwoty są tak niewielkie i ja w zasadzie na nic nie zbieram pieniędzy, że mogę sobie pozwolić na sprzedanie jednego elementu albo wcale. Oczywiście, jak ktoś będzie chciał samą rurkę bez dodatkowego "jablonexu" to mogę spuścić nieco cenę. A jak nikt nie będzie zainteresowany, to pewnie zapakuję klamoty do kartonu i wrzucę do piwnicy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.