Skocz do zawartości

Plejady


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Zrobiłem 33 30 sek. klatek poprzez SW200/1000 i pierwszy raz w przekonałem się, że bez flata ani rusz. Nieważne jakbym kombinował z krzywymi zawsze wychodzi mi takie coś:

m45 jpg3.jpg

Widać, że nawet w 30 sek klatkach, pojawia się mgławica emisyjna, jednak im bardziej chcę ją wyodrębnić, tym bardziej spada jasność od rogów. Istnieje może jakiś inny sposób na obróbkę tego typu zdjęcia, czy bez flata nic się nie uda?

 

Dla chcących się pobawić daję link do Tiff'a:

http://www.adrive.com/public/f0a6189a43135fcd54dccd00a84fb1fae274cd93c930cc1aa5c251c82e0844e0.html

 

I jeszcze pytanie odnośnie flat-a. jednym ze sposobów jest biały podkoszulek. A jakim rodzajem światła i w jakiej odległości trzeba oświetlić. Co z fokusem? Czy ogniskujemy na podkoszulek (domyślam się ze się nie da) czy zostawiamy w takim położeniu na jakim była ostrość podczas robienia zdjęć? Tak naprawdę to nigdzie nie znalazłem dobrego przepisu na Flat Field image. Może macie link?

 

Dzięki za pomoc.

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Pewności 100% nie mam, ale wydaje mi się, że FLAT to w tym przypadku absolutnie nic nie pomoże. Masz po prostu ogromne winetowanie.

Flat swoją drogą, ale kluczowy tutaj będzie flattener do Newtona korygujący pole dawane przez teleskop.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka... Ciekawy materiał. Z chęcią się pobawię, sam się uczę obróbki materiału. Ale wydaje mi się, że tą winietą nie powinno być problemu. Zdradź przy okazji jakim programem "obrabiasz" materiał?

 

Widać, że nawet w 30 sek klatkach, pojawia się mgławica emisyjna

 

W moją pierwszą noc astrofoto również skierowałem obiektyw na Plejady i wyszło coś takiego:

 

plejady_03.jpg

D700, Sigma APO 70-300@300, f7.1, ISO3200, 10×30 sek., EQ3-2

 

Tak więc rzeczywiście coś tam widać. ;) Ciągle czekam na ładną noc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Marcin

 

Stackuje i lekko obrabiam w Irisie a dokadna obróbka w Canon-owskim EOS Digital Profesional.

Wydaje mi sie, że dobrze zrobiony Flat powinien pomóc gdyż nawet bardzo nieostry/nieudany flat troszkę poprawił jakość. Zdjęcie robione tez w środku miasta - może to też ma jakis wpływ na winetowanie? czy pod ciemnym niebem będzie tak samo?

 

Edit:

 

Czy dobra kolminacja ma wpływ na zmniejszenie winetowania?

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie robione tez w środku miasta - może to też ma jakis wpływ na winetowanie? czy pod ciemnym niebem będzie tak samo?

 

Wydaje mi się, że pod ciemnym (idealnie) niebie winieta będzie, ale z racji i tak ciemnego tła nie będzie aż tak widoczna. :)

Tak na szybko obejrzałem pod PSem fotkę i winieta rzeczywiście dość spora wychodzi (jest jakby wzmacniania) kiedy chce się ukazać ładnie mgławicę. Po prostu winieta to cecha obiektywu/teleskopu. Nie znam tego softu Canona, ale bez programowej metody wyeliminowania winiety samymi krzywymi czy poziomami się nie da. Dwa sposoby jakie na szybko mi przychodzą to:

1. opcja usuwania winiety, w PS jest taki filtr

2. zrobić dwie wersje tego zdjęcia: jedno z jasnymi bokami, drugie z dobrym środkiem i metodą łączenia warstw nałożyć tak na siebie aby zlikwidować winietę.

 

No i wydaje mi się, że soft Canona powinien mieć taką opcję...

 

Ale to mówię ja, noworodek jeśli chodzi o astrofoto :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. opcja usuwania winiety, w PS jest taki filtr

2. zrobić dwie wersje tego zdjęcia: jedno z jasnymi bokami, drugie z dobrym środkiem i metodą łączenia warstw nałożyć tak na siebie aby zlikwidować winietę.

 

 

no właśnie, brak PS może być przeszkodą nie małą ...:)

 

A soft canona dobry jest do zabawy na krzywych, ale warst nie posiada wogóle. Chyba musze odkurzyć Gimp'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę dużego winietowania - standardowy T-ring którego używam do połączenia EOS'a z focuserem ma tylko średnicę wyjściową 1,45" co wg: tej strony sprawia problemy.

 

Zobaczę jak bardzo flaty eliminują problem, jeśli za mało, to trzeba będzie pomyśleć nad 2" połączeniem aparat-teleskop

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat field poradził sobie całkiem nieźle z winetowaniem. Myslałem, że bez flatenera nie dam sobie rady, ale jak narazie myslę, że z moim amatorsko - niedzielnym foceniem w warunkach miejskich wystarczy sprzęt, który posiadam.

sw200/1000 eq5, canon 1000d

38x1 min/iso 1600 + 10x1 min dark, flat, bias:

m45aaa.JPG

 

pozdrawiam

 

Adam

 

edit,

i jeszcze większa wersja z bardziej mocną obróbką by uwidoczić mgławię, ale tu już gradient wyszedł:

m45ukJPG.jpg

 

ciekawe ile więcej będzie widać jak wyjadę za miasto w ciemną miejscówkę

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.