Skocz do zawartości

Czy coś zobaczę??


Anakin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem forum i od ponad pól roku pasjonatem astronomii (3 kl. gim.).

Wreszcie postanowiłem dokonać jakiś kroków w tym ,że kierunku i zamierzam kupić sobie teleskop.

Znalazlem kilka , ale one wszystkie są na allegro a jak wy tu piszecie na allegro raczej nie kupować.

Tak więc chciałbym prosić o radę mam 350zł. i na początek nie chce jakiegoś tam super tylko ,żebym mógł np. obejrzeć sobie pierścień saturna itp. Tak więc co polecacie??

 

ps. znalazłem takie coś czy myślicie ,że na początek będzie dobry??

 

http://fotozakupy.pl/teleskop/celestron-powerseeker-60-eq,3456s

 

http://allegro.pl/item759286991_sky_watcher_sk_707_az_2_2gratisy_gwarfak_szczecin.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie możesz dozbierać to lepsza będzie lornetka, bo przez taki mały teleskop wiele nie zobaczysz

 

- okular 1,25" 20 mm (45x),

- okular 1,25" 4 mm (225x),

- soczewka barlowa 3x 1,25" (135x, 675x),

Tym bardziej nie jest to mikroskop do powiększeń 675x :D 120x to max raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lornetkę już mam :P a ja na początek nie chce magii, tylko ,żeby "coś zobaczyć" tzn. czy np. za teleskop za 300-400 zł zobaczę pierścień Saturna albo Mgławicę? Później (okres letni) zamierzam już wydać trochę więcej ale na razie tak jak mówię bez magii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczę pierścień Saturna albo Mgławicę?

Pierścienie Saturna zobaczysz bez problemu, ale co do "Mgławicy", to nie bardzo wiem, co masz na myśli. Jeśli jakąkolwiek mgławicę, to oczywiście - wiele jest w zasięgu tego teleskopu, ale skoro masz już lornetkę, to nią też przecież możesz bez problemu obserwować jasne mgławice np. M42 (chyba, że to bardzo słaba lornetka).

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli "bez magii", to możesz śmiało kupowac różne rzeczy na Allegro (tak jak wszyscy zresztą), byle tylko ostrożnie :) Akurat jeśli chodzi o sprzęt astronomiczny, to ryzyko na allegro jest BARDZO DUŻE i dlatego odradza się początkującym zakupy pierwszego sprzętu tamże.

 

Tanie refraktory są b. ciemne i osadzone na chwiejnych statywach - to sprzęt który może tylko rozczrować. Ja znam tylko jeden tani i jednocześnie sensowny teleskop - sky-watcher-dob-76 lub (to samo w innej wersji) celestron-firstscope-iya-76 (tu trzeba dokupić szukacz, najlepiej "Star Pointer" lub podobny). Nie jest to teleskop wybitnej jakości, ale jest sensowny na początek i nie ma odpowiednika za tę symboliczną cenę.

 

PS. Zauważ różnicę pomiędzy "tymże" a "tym, że".

 

Dopisek: Najlepiej chyba kupić tańszy "sky-watcher-dob-76", wyrzucić zabawkowy szukacz i dokupić szukacz typu red dot. Bo po co się męczyć?

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ,że znowu wracam do tego ale nie chciałem zbytnio spamować i zakładać nowego tematu. No więc po rozmowie z rodzicami postanowili finansować moje hobby. Teraz mam większy problem ponieważ mogę wybrać teleskop do 1000zł. Więc bardzo przepraszam ale no muszę zasięgnąć opinii ekspertów :P nie chce się wkopać. A więc co byście mi proponowali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jakiej wielkości on nie moze być.

 

poczytaj celestia.pl

 

ptzykład.

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-skdob-6,5642s

 

bardzo fajny ale duży sprzet niewiadomo czy bedziesz go miał jak w łatwy sposób wynosić na dwór.?

 

cena świetna i bedziesz miał za co dokupić fajny okular jakiś.

 

inny przykład

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-bkp15075eq3-2,10021s

i juz nie masz na fajny okular ale masz za to mikroruchy.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli wierzyć opisowi na tej stronie (raczej bym juz nie wierzył) to z tym białym na dobsonie dostaniesz lepsze okulary. pozatym da ci on z nimi 120x pierwsze dobre powiekszenie do planet. ogólnie jest to własnie najlepszy sprzęt do 1000zł. największy i najlepiej pracujący z okularami.

 

ps.

(bardziej mi się takie podobają :P)

to ty chcesz oglądać metal czy niebo? :angry:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolał bym jakiś teleskop na statywie taki większy (bardziej mi się takie podobają :P)

 

Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla początkującego.

Statyw musi być dobry (drogi), bo inaczej drgania zabijają frajdę z obserwacji (im większy telep tym solidniejszego statywu wymaga).

Jeśli wybierzesz montaż paralaktyczny, samo rozstawianie statywu zajmuje trochę czasu, czo skutecznie potrafi zniechęcić do szybkich i częstych obserwacji.

 

W przypadku synty 6'' na Dobsonie te niedogodności występują w dużo mniejszym stopniu (a sam teleskop też "zarąbiście wygląda" - jeśli o to Ci chodzi... taka wyrzutnia rakiet ziemia-powietrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie, że twój budżet wzrósł skokowo. Niestety, w związku z tym pojawiło się też niebezpieczeństwo. Jest ryzyko, że popełnisz ten sam błąd co wszyscy - wybierzesz pierwszy teleskop na ślepo, bez wiedzy i doświadczenia.

Nie wiesz jeszcze co chcesz obserwować, gdzie i jak będziesz obserwował, jakie sa typy teleskopów i które z nich bardziej ci pasują. W tej sytuacji jest pewne, że pierwszy wybór będzie nietrafiony i niedługo będziesz szukał kupca na forum... to chyba zresztą jest nieuknione :unsure::)

Żeby oszczędzić ci forsy i kłopotów rekomenduję na początek zakup taniego teleskopu, który ci poleciłem. Przy jego pomocy (oraz lornetki) staraj się poznać niebo. Warto także popatrzeć przez inne teleskopy - u kolegi lub na zlocie.

Po jakimś czasie będziesz wiedział lepiej, jakiego sprzętu potrzebujesz.

 

PS. Dowiesz się też, czy ta zabawa naprawdę ci odpowiada, czy nie był to przelotny kaprys.

Ale w razie czego stracisz 200zł a nie 1000zł.

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Dowiesz się też, czy ta zabawa naprawdę ci odpowiada, czy nie był to przelotny kaprys.

Ale w razie czego stracisz 200zł a nie 1000zł.

Moim zdaniem to słuszne ale zbyt enigmatyczne. Najprędzej do astro-amatorki zniechęca trudność wyszukiwania obiektów które wybraliśmy sobie z atlasu. Bo nagle - w szukaczu lub w okularze - tym z najdłuższą ogniskową (bo od niego trzeba zaczynać) - widzimy bardzo mały kawałek nieba i kilka słabych "nieoczywistych" gwiazdek. I tu jest ból i potrzeba zajarzenia (jaki mały kawałek nieba widzimy i który kawałek atlasu widzimy). Czyli teorotyczno-praktycznie można chyba kupić sobie dobry teleskop [jak już rodzice dają 999zł - to może się prędko nie powtórzyć :rolleyes: ] pod warunkiem wstępnego "uroczystego ślubowania" samemu sobie, że najpierw - bardzo ciężką pracą - nauczymy się "przesuwać" po niebie szukaczem lub najsłabszym okularem - z gwiazdki na gwiazdkę itd. Aż tam gdzie zamarzymy. I obowiązkowo!!! czerwona latarka diodowa(najlepiej kupowana razem z zestawem {w sklepie: szukaj["latarka"]}).

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Dowiesz się też, czy ta zabawa naprawdę ci odpowiada, czy nie był to przelotny kaprys.

Ale w razie czego stracisz 200zł a nie 1000zł.

 

Zupełnie się z Tobą nie zgadzam.

Kto powiedział, że kupując teleskop za 1000 zł. w razie nietrafionego wyboru tracimy całą kwotę? Zobacz w astromarkecie za ile Kuba J sprzedał ostatnio Syntę 6'' (to tylko przykład).

Kupując syntę 6'' i odsprzedając ją za rok stracimy 200 zł., ale przez ten rok będziemy się cieszyć i zdobywać doświadczenie niezłym bądź co bądź teleskopem.

Kupując Firstscope 76 i odsprzedając go za jakiś czas też dużo stracimy. Nie mówiąc już nawet, że tutaj chyba łatwiej będzie znaleźć kupca na Syntę, niż na Firstscope (na guider czy szukacz się nie nadaje).

Sam powiedz - czy lepiej stracić 200 zł i przez rok szaleć lustrem 76 mm czy stracić podobną kwotę i cieszyć się 150 mmm lustrem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wszystko zależy od konkretnego przypadku - dla różnych osób różne rozwiązania będą optymalne. My podsuwamy pomysły a Anakin coś sobie wybierze.

 

W nowych granicach cenowych dostępny jest też ETX-70 wyposażony w łatwe i celne go-to, co rozwiązuje problem namierzania (trudny dla początkujących). Oczywiście teleskopiki które proponuję są niewielkie, ale za to bardzo mobilne. A kto zasmakuje i nauczy się nieba na takich, będzie miał jeszcze dużo przyjemności w przyszłości po zakupie większych kalibrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAJACZYCIE w AH1N1?????????

 

Ktoś ogladał cokolwiek przez FS 76???? JA OGLĄDAŁEM! Chcecie mnie w zwiazku z czyms do czegos przekonać?

 

CHŁOPAK MA OGRÓD!!!! chcecie zeby z kieszeni rodziców wyciagnął 500zł na ETX70 z gównianymi MH? zamiast 150mm f/8 ?

 

Kto tu jest naprawde trollem w tym wątku sie zastanawiam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ludzie nie kłóćcie się (chodź widzę ,że na tym forum to norma ^ ^). Więc teraz nie wiem co kupić

 

1. Propozycja : http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-6,d734.html

 

2. Propozycja :http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-astromaster-90eq-motor-drive,d1546.html

 

3.Propozycja :Czy może jeszcze inny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anakin, tu się nie ma nad czym zastanawiać. Problem zakupu lub nie Synty 6" masz już rozwiązany. To jest spory teleskop pełną gęba,a przy tym tani. 90mm refraktor przy nim to g... pokaże. Owszem, poleca się czesto ten refraktorek początkujacym, ale wiesz dlaczego? Bo nie maja W OGÓLE warunków, by używać dużego teleskopu. Np. musieliby go każdej nocy znosić po schodach z n-tego piętra bloku itp., co oczywiscie jest średnio wykonalne. Ty masz stanowisko obserwacyjne w ogrodzie, pod ciemnym niebem, teleskop za próg wystawiasz i tyle, więc w ogole nie ma o czym gadać. Pomysł zakupu za ciężkie pieniadze ETX70 jako podstawowego sprzętu to po prostu skandal i głupota. Guzik te silniczki i komputerek GOTO pomogą przy 70mm soczewce. To już lepiej lornetę. W dodatku optyka tej Synty 6" [Newton F/8] jest dość uniwersalna w zastosowaniach -ten teleskop równie dobrze nadaje się do obserwacji DS [tych jaśniejszych], jak i planet. Jest też tolerancyjny jesli chodzi o wybór okularów, co też się pozytywnie przekłada na koszty eksploatacji. No i tak jak piszą, przy wymianie sprzętu na inny lub jeśli astronomia Ci się nie spodoba, odsprzedasz z minimalną stratą, w przeciwieństwie do innych rozwiązań.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Oczywiście musisz zainwestowac w PODRĘCZNY atlas/mapkę nieba i czerwone światełko, jeśli chesz cos ogladac poza Księzycem i 3 planetami + parę DS namierzalnych gołym okiem,ale to są groszowe sprawy w porówaniu z teleskopem. Program planetaryjny do komputera [wyswietla mapy nieba] możesz mieć darmowy [jest tego trochę] -też przydatna rzecz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, mimo różnicy poglądów dotąd obchodziliśmy się tutaj bez pomocy chamstwa. Każdy ma swoje poglądy i preferencje, a w wyniku dyskusji można poznać inne punkty widzenia i, jeśli się chce i umie, czegoś się nauczyć i trochę zmądrzeć. Ale prostaczek swoje subiektywne odczucia podnosi do rangi prawdy objawionej. Dlatego wie lepiej i nie musi nad niczym się zastanawiać. I od razu czuje się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.