Skocz do zawartości

Czy coś zobaczę??


Anakin

Rekomendowane odpowiedzi

Jarek - podpisuję się pod treścią Twojego postu. Uważam, że słusznie prawisz. Nie mogę jednak przychylić się do stylu wypowiedzi (choć przyznam, i mi propozycja Meraka wydała się kontrowersyjna).

 

Panowie! Powściągnijmy proszę emocje! Wszak obserwują nas tutaj nowi użytkownicy. Wchodzą dobrej myśli na forum i proszą o poradę, a tu starzy wyjadacze zaczynają sobie czynić przytyki i biorą się za łby. Co może o nas pomyśleć świeżynka? Różnice poglądów były, są i będą. Apeluję, dyskutujmy jak w angielskim klubie, a nie szatni piłkarskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nikogo dotąd nie atakowałem a tylko wypowiadałem własne zdanie, szanując zresztą odmienne zdania innych.

 

PS. Proponuję wybrać metodą głosowania teleskop, który najbardziej spodoba się Anakinowi.

Do Anakina - i nie waż się chłopcze wybrać po swojemu, tylko uszanuj wybór większości (jak chcesz być na tym forum)... :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

PS. Proponuję wybrać metodą głosowania teleskop, który najbardziej spodoba się Anakinowi.

Do Anakina - i nie waż się chłopcze wybrać po swojemu, tylko uszanuj wybór większości (jak chcesz być na tym forum)... :naughty:

Zdaje mi się, że nawet jak wybierze "po swojemu" to i tak będzie na tym forum :) bo nikt go nie pogoni stąd o ile wybierze COŚ samemu, więc nie wiem skąd taka sugestia.

Ankieta chyba jest zbędna, bo każdy w temacie się wypowiedział na temat swojego teleskopu, który mu bardziej by odpowiadał.

Daliście sugestie, propozycje które teraz Anakin musi rozpatrzyć i zdecydować co będzie dla niego najlepsze.

 

Anakin, skoro czujesz, że astronomia Cię pociąga i nie jest to tylko tymczasowa zachcianka to warto zainwestować w lepszy sprzęt, aniżeli później go sprzedawać i kupować coś na nowo.

 

Bierz pod uwagę, że im większa średnica lustra, tym więcej wyciągniesz z teleskopu i nieba jakim dysponujesz, Syntą 6" pooglądasz i planetki i księżyc i DS'y.

wynieść taki teleskop raczej to nie będzie większy dla Ciebie problem, bierz sprzęt na dwa razy, oddzielnie tubę i oddzielnie montaż i wszystko gra i buczy.

 

Chyba, że skłaniałbyś się do jakiegoś travellka który mógłbyś zabierać ze sobą i który przez to byłby bardzo mobilny, to faktycznie musiałbyś się zastanowić nad czymś mały typu 70/700 albo 114/900.

 

Satysfakcjonującej decyzji życzę ;)

i oby ta pasja do astronomii nie była tymczasowa.

 

Pozdrowienia

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAJACZYCIE w AH1N1?????????

Ktoś ogladał cokolwiek przez FS 76???? JA OGLĄDAŁEM!

Nareszcie ktoś się ujawnił z praktyczną wiedzą o tym dobsoniku A TYLU LUDZI PYTAŁO o niego w wątku Gelileoskop w Polsce bo tam to było bardzo ważne porównanie! Napisz coś więcej może tam!

 

Natomiast mam tu jak najbardziej pasujące pytanie (do Ciebie lub równie doświadczonego)

napisałeś kiedyś że abberacja na refraktorze 120/600 wychodzi spora. Ale ...

 

Kolega ma 1000zł do wydania. Na ogół rynek nie jest głupi i rzeczy droższe są "czemuś" lepsze - np komfortem użytkowania, użytecznością bardziej uniwersalną(np w dzień) itp.

Jest sobie ten refraktor - dokładnie za 999 zł (nomen-omen):

Link

niby max powiekszenie tylko 200x a w rozpatrywanej Syncie 240x ale wiadomo jak to jest z max pow. w Newtonach {niezalecane}. Czy jego nie udało by się jakoś uratować do obserwacji Księżyca i Planet. Na przykład jakimś achromatycznym Barlowem ? (2x? 3x?)

 

Z góry przepraszam za obrazę Synty na Dobsonie ale PanasMaras wczoraj pokazał przykład że Synta jest super ale z wyjątkami(ludzkimi).

 

EDIT:

odpowiedzi wprost nie uzyskałem ale z dzisiejszych postów tu oraz w tym dziale wynika (nie wprost - więc dziękuję i za to) że chyba tych refraktorów 120/600 i 100/500 nie uda się uratować do powiększeń 150x - 200x (na rzecz Jowisza i gównie Księżyca) bez drogiego Okular Vixen NLV 2,5 mm i żadne Achromatyczne Barlowy 3x nie pomogą? {Czyli boli cię noga/plecy od dźwigania Dobsona weź kredyt :huh: i kup se krótki refraktor i "Vixen NLV 2,5 mm"}. Ja bym nawet tu się nie wypowiadał ale głupio tak zakładać nowy wątek typu "a co jak noga boli..." :rolleyes: (a ten Refraktorek za 999zł taki ładny - niezły do DS-ów - to też ważne - i ma 2 calowy wyciąg - to chyba ma prawo kusić)

Edytowane przez ekolog
Poprawiony link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merak niewiem co ci sie podoba w FS YIA 76. Ale chyba nie te plastikowe Hoigensy!!! i ta fantastyczna koma.

w malutkim f/3,9!!!!! Ktos mi powie jaki okular poprawnie pracuje z f/3,9???

 

Jako doradcy wydawania cudzych pieniędzy, nie mozemy zchodzić ponizej poziomu absurdu!

 

A w tym wątku padła porada na poziomie ML! I ja nie bede sie tutaj zachowywał, po angielsku bo nie rozmawiamy z ludźmi z angielskimi pensjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ludzie nie kłóćcie się (chodź widzę ,że na tym forum to norma ^ ^). Więc teraz nie wiem co kupić

 

1. Propozycja : http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-skdob-6,d734.html

 

2. Propozycja :http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-astromaster-90eq-motor-drive,d1546.html

 

3.Propozycja :Czy może jeszcze inny ??

 

Bierz Syntę !!! w wizualu im większa średnica, tym większa rozdzielczość obrazu, który zobaczysz i większy zasięg -> więcej obiektów "głębokiego niebia" będzie widocznych. Sam kiedyś byłem w podobnym dylemacie, i cieszę się, że niejaki piort_s przekonał mnie do zakupu Synty 8" z drugiej ręki, bo chciałem kupić MAK'a 102. Zakup trafiony w dziesiątkę... ba powoli tęsknię za większym lustrem. Dobson od tych Synt, pomimo nieatrakcyjnego wyglądu, jest dość intuicyjnyw obsłudze podczas obserwacji - bierzesz taborecik lub składane krzesełko i oglądasz niebo przez całą noc. I co najważniejsze - czas rozstawiania = czas w jakim przeniesiesz cały teleskop w miejsce obserwacji. Przy montażu paralaktycznym - trochę to zajmuje.

 

Wyobraź sobie taki scenariusz, który sam często przerabiałem:

Wracam do domu - szykuje się ładne niebo - 15 sekund - wystawiam teleskop na dwór, by się schłodził.

i teraz:

a) Wychodzę za 2 godzinki - ładne niebo - teleskop schłodzony - oglądam - po obejrzeniu chowam teleskop - 15-20 s.

B) niebo ładne, ale film leci, który chciałem bardzo obejrzeć - chowam teleskop - 15-20s.

c) niebo się zepsuło - chowam teleskop - 15-20 s.

 

A teraz wyobraź sobie, że te czynności zajmują ci od 10 do 15 minut conajmniej...

 

Moim zdaniem fajne hobby, to takie, które Cię do niczego nie zmusza i pozwala najefektywniej wykorzystać czas na jego pielegnowanie.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno małe pytanko może wydawać się głupie ale jestem początkujący więc nie wiem. Czy do synty 6 można dokupić statyw??

Anakin, to na czym stoi wspomniana Synta 6", czyli montaż Dobsona [ta obrotowa skrzynka] to jest jej statyw. Jak wszystkie Dobsony sztywny jak skała, doskonale tłumiący drgania. Po prostu stawiasz teleskop na równej powierzchni i już. Za niski bywa jedynie przy obserwacjach z małego balkonu, bo czopy osi podniesienia teleskopu są poniżej poziomu barierki [w Syncie 8" to jest chyba ok. 72cm nad podłożem, w 6" nie wiem].Nie daje się wtedy celować teleskopem w nisko położone na niebie obiekty. Na to jest prosta rada w postaci jakiejś dodatkowej stabilnej podstawy o wysokości maks. 20-30cm. To może być własnoręcznie zbita skrzynka czy rodzaj stolika z kawałka deski/płyty na krótkich, solidnych nóżkach. Zakup jakiegokolwiek statywu [w sensie typowego trójnogu] do teleskopu na Dobsonie to jak próba nalania benzyny do baku auta z dieslem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.