Skocz do zawartości

B33 - złapać mgłę przez mgłę :)


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Nie była to przyjemna walka dla mnie. Z jakiegoś nierozgryzionego jeszcze powodu robofokus zapomniał jak się ostrzy. Wszystkie sesje były ustawione ręcznie. Niestety mgła i skaczące niebo (na jednej klatce 1.7FWHM na drugiej 4.5FWHM, na kolejnej znowu 2.8FWHM mimo braku jakiejkolwiek korekty) w połączeniu z brakiem zdolności manualnych dały końcową ostrość którą ciężko podciągnąć pod określenie "ujdzie".

 

Warunki też nie rozpieszczały przerywając 3x sesje w 3 różne noce. To co poniżej to składak 22 słabej jakości klatek o czasach od 600 do 1200sek.

 

B33-med.jpg

 

Sam obiekt też okazał się znacznie bardziej karkołomny w obróbce niż mi sie wydawało. Ta ciemna kulka kurzu i pyłu na tle świecącej delikatnie IC 434 i bardzo jasnej NGC 2023 w rogu (NGC2023 to jedno z najjaśniejszych źródeł nadających w paśnie molekularnego wodoru) dała mi jasno znać jak mało potrafie. Najgorsze okazało się wyeliminowanie syfu wygenerowanego przez mgłę i Łysego z delikatnych "organów światła" IC434. Musiałem poważnie pocisnąć materiał, aby to jako tako wyglądało. W moim odczuciu zrobiłem to zbyt mocno. Nie wiem jak chłopakom udało się ułowić te obiekty na przełomie wieków. blink.gif

 

"E. Pickering detected IC 434 photographically in 1889, the Horsehead can be detected on a photo made on January 25, 1900 by Isaac Roberts. E.E. Barnard recognized the object in the 1910s. "

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś oddałem do fotografa zdjęcia (analogowe) z częściowego zaćmienia Księżyca. I popełniłem błąd, że pozwoliłem zrobić fotoindeks, bo zostałem przez niego oszukany.

 

Na fotoindeksie wszystkie zdjęcia wyglądały super, a jak zrobili odbitki (mimo, że mówiłem, że jak będą nieostre to mają nierobić), to każde zdjęcie okazało się poruszone :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu niestety problem nie lezy w tym że coś mnie oszukało. Cały czas miałem świadomość, że mam słabą ostrość i mimo wielokrotnych prób nie udalo mi się manualnie tego problemu rozwiązac. To doskonale widac , co schodzi z kamery. W sumie zawisłem. Bez rozwiązania tego problemu kolejne walki z DSami wydają się nie miec sensu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak astronomia uczy cierpliwości, to astrofotografia uczy odmiany benedyktyńskiej,

no po prostu nie wymiękaj, przede wszystkim jak jest mgła to nie foć obiektów 30° nad horyzontem, ostrość ustawiaj na gwiazdce 3-4 mag i też wysoko w zenicie,

po za tym, w softach rzeczywiście powinno być tak, że jak ostrość nie ustawiona, to nie pozwoli zacząć sesji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.