Skocz do zawartości

optisan 114/900


mardudus

Rekomendowane odpowiedzi

Jak sprzedaj, dostalem go od dziewczyny pod choinke.  

mam go tydzien i juz go mam sprzedac.  

lepiej doradz mi co dokupic by go w pelni wykorzystac. jestem amatorem ucze sie

 

Cześć Mardudus !

 

Skontaktuj się z Markiem Substykiem ( www.optisan.astronomia.pl ), którego masz w zasadzie "pod ręką", może powinien twój teleskop poprawnie skolimować i poradzi, jakie okulary mogą okazać się przydatne.

 

Opinie typu "sprzedaj ten szajs i kup coś innego" traktuj z przymrużeniem oka. Świadczą one tylko o tym, że niektórzy na słowo "optisan" dostają wysypki. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy inwestycja w lepsze okulary pomoże (choć jeśli jesteś zdeklarowanym miłośnikiem astronomii to na pewno nie zaszkodzi posiadać dobre okulary bo to inwestycja na lata, niezależnie od głównego teleskopu)

 

Moje doświadczenia z Optisanem są następujące:

 

posiadam lunetę bodajże Optisan 80060 (widziałem przez nią czapę polarną i sporo detali na Marsie) stwierdzam że te małe plastikowe okularki (24.5mm) Huygensa to wcale nie jest największy problemem, po włożeniu ich do teleskopu Soligora MT800 obraz jest całkiem ostry (fakt - pole widzenia skandalicznie małe). Problem jest chyba w jakości wykonania głównej optyki (u mnie obiektywu, u Ciebie lustra) i tu mogą nie pomóc najlepsze okulary.

 

Podejrzewam że problem z barlowem (pewnie 2x) występuje z okularem 6mm a nie 25mm ?? po prostu za duże powiększenie. jeśli problem jest też z okularem 25mm to barlow jest kiepskiej jakości

 

Optisana nie sprzedawaj, zrobisz dziewczynie (no i pewnie nabywcy)przykrość. Zostaw go sobie jako narzędzie szkoleniowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz czy obraz przy samym okularze 6mm jest zadowalający,

 

jeśli nie to trzeba sprawdzić kolimację , upewnić się czy sprzęt jest dobrze wychłodzony (o tej porze roku to jest problem), jeżeli wszystko gra to maksimum możliwości (powiększenia) uzyskasz dokupując okular o ogniskowej 4-5 mm i więcej chyba z tego sprzętu się nie wyciągnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz uzyskiwany w sprzęcie optycznym zależy od bardzo wielu parametrów (jakość optyki, kolimacja, stan atmosfery, wysokość obiektu nad horyzontem itp.).

 

Napewno można powiedzieć, że jakość optyki Optisana 114 to nie jest mistrzostwo świata, jakośc okularów Optisana podobnie, stan otmosfery w ostatnich dniach był fatalny. Zbyt wiele sobie po tym Optisanie nie obiecuj, a zainwestowanie w porządne okulary zawsze się opłaca bo jak bedziesz miał inny sprzęt to okulary będą jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar kupic Plössl (Soligor) 4 mm 40° 1,25" 2,7 mm i Plössl (Soligor) 9 mm 44° 1,25" 5,4 mm oraz 2x wizualna (Soligor) short focus 1,25" . Czy to dobry wybor? W moje 6mm jest dobra ostrosc ale jak wloze barlowa to widze preciki od zwierciadla bocznego w jasnym puntkcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mardudusie

 

Mam optisana 114/900 trzy lata, zamontowałem do niego napędy oraz motofokus a na jego udoskonalaniu i wyciąganiu z niego co się da " zjadłem zęby" Wybacz tą nieskromność ale powinieneś wiedzieć jakie mam podstawy do udzielania tobie rady.

 

Otóż

- okular 6 mm będzie doskonale Tobie służył do obserwacji planet przy srednim seeing-u , a do leprzych warunków polecam plosla 4mm sam takowy posiadam i jestem zadowolony.

 

- Powiadasz okular 9 mm, miałem okazję obserwować przez niego oraz 15mm i musze stwierdzić że dużo dużo lepszy będzie 15 mm ponieważ przy 9 mm znacząco spada jasność obiektów mgławicowych a do nich powiękrzenie musi być dobrane optymalnie, np na M 27 100x to już za wiele przy tej średnicy zwierciadła a w 15mm prezentyje się w całej swojej okazałości

 

- okular 25 mm posłuży Tobie do obserwacji rozleglejszych obiektów oraz ułatwi odnajdywanie mniejszych, ja do tego celu używam 32mm wykorzystujący całe pole widzenia teleskopu.

 

- Barlowa raczej odstaw na pólkę a leprzego nie ma sensu narazie kupować

 

Podsumowując na Twoim miejscu wpierw postarał bym się o dobrą kolimację, następnie kupił bym 4mm do planet, oraz 15mm do obiektów mgławicowych. Z takim zestawem pozostaje jednak dziura w powiększeniach między 60x z 15mm a 150x z 6mm którą doskomale zapełnia 9mm z pow 100x. Wybór należy do Ciebie

 

PS Muszę pogratulować dziewczyny bo ja też dostałem swojego Optisana pod choinkę ale kupiłem go sobie sam :wink:

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krew się gotuje jak się czyta niektórych. Proszę się nie dziwić, że ostatnio się nie wypowiadam, ale niechce mi sie nawet czasami niektórych tekstów czytać.

 

No ale przejdźmy do tematu.

Teleskop jaki tu jest opisany zapewne był kupiony w jednej z najbardziej porąbanych firm np. FotoJoker lub jakieś inna badziejska company. Znajac problemy jego klientów, zakładam że teleskop jest "rozjechany" jak trzeba. Nie będe tu wchodził w szczegóły bo każdy wie o co chodzi. Ja na szczęscie takiego czegoś nie sprzedałem, bo akurat ich nie ma :) He he

 

Co do tego Barlow'a to problem zapewne dotyczy okularu PL 6mm. Chcesz osiągnąć magiczne powiekszenia rodem z Zywca przy zapewnie niezbyt dobrych warunkach. Zrozum że 300 razy przy 114 mm zwierciadle to paranoja, tym bardziej przy słabym techniczne soczewce Barlow'a. Dla tej średnicy maksymalne realne powiekszenie to góra 170 razy (wg. wzoru J.Wilanda, maksymalne sensowne powiększenie = średnica zwierciadła (obiektywu) * 1,5 )

 

Ostrości więc nie będzie :oops:

 

Wkładasz PL 6 mm i masz 150 razy. Przy PL 25 mm masz 36 razy, a z Barlowem x2 dwa razy więcej. Możesz dokupić PL 10mm i polecam zakup dobrego Barlowa (np. u J.Płeszki), rozmiary są std. 1,25" więc nie powinno być problemów.

 

Ostatnio rozmawiałem z jednym z klientów który zakupił model 750150 III. Też nie mógł ustawić ostrości. Wymieniłem mu wszytsko od okularów po tubę, tak aby był zadowolony. Testy na miejscu nie wykazały żadnych wad, a teleskop był doskonale skolimowany (sam się zdziwiłem)

Wiecie co się okazało. Facet dalje nie miał ostrości i ........ obserwował niebo przez podwójne okno, nic mi o tym nie wspominając (zimno mu było)

 

Teraz trochgę uwag do forumowiczów

 

========================

 

Adam: "Sprzedaj ten szajs i kup soligora 114/900 w Astrokraku lub galaxie w fotoclassicu.".

 

Litości. Nie będe chyba po raz któryś tłumaczył, że to jest to samo, o ile nie droższe. Poza tym najlepiej będzie klientowi pomóc, a nie go gnębić.

 

========================

 

zbig_wawa: "Moje doświadczenia z Optisanem są następujące:

 

posiadam lunetę bodajże Optisan 80060 (widziałem przez nią czapę polarną i sporo detali na Marsie) stwierdzam że te małe plastikowe okularki (24.5mm) Huygensa to wcale nie jest największy problemem, po włożeniu ich do teleskopu Soligora MT800 obraz jest całkiem ostry (fakt - pole widzenia skandalicznie małe). Problem jest chyba w jakości wykonania głównej optyki (u mnie obiektywu, u Ciebie lustra) i tu mogą nie pomóc najlepsze okulary.

 

Ciekawe (*^%^&$&*%. Kto wkłada do MT800 (wyciąg 1.25") taki okular jak Huygens z Optisana 80060 (wyciąg 1,00"). Jak wsadziłeś ten malutki okularek do MT800 ?

 

===================

 

Pozdrawiam i życze Szczęśliwego Nowego Teleskopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie sie nie przejmuj, kto powiedział ze lustro główne jest do niczego.

Źle skolimowany i niewystudzony teleskop może dawać kiepskie obrazy.

 

Kolimacja ma na celu ustawienie w symetryczny i odpowiedni sposób zwierciadła głowne i kątowe i ma duże znaczenie dla jakosci dawanych obrazów. Czynność tą prawidłowo wykona tylko człowiek z doswiadczeniem i do takowego powienieneś sie zgłosić. Marek Substyk jest tu odpowiednią osobą i powinieneś Go poprosić o pomoc.

 

A co do studzenia to wyniesiony na balkon teleskop daje beznadzieje obrazy do momentu zrównania się temperatury jego z otoczeniem.No chyba że wiatr mamy z za pleców i nawiewa nam całe wygenerowane przez blok ciepło.

 

Jest jeszcze takie pojęcie jak seeing oznaczające stan atmoswery i jej wpłyn na zakłócenia obrazu. Chociaż mój teleskop daje bardzo dobre obrazy to nie wystudzony dobrze albo w dniu kiedy seeing jest słaby daje beznadziejne obrazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe (*^%^&$&*%. Kto wkłada do MT800 (wyciąg 1.25") taki okular jak Huygens z Optisana 80060 (wyciąg 1,00"). Jak wsadziłeś ten malutki okularek do MT800 ?

 

 

myślę że robi to każdy kto ma jednocześnie te dwa sprzęty jednocześnie i jest ciekawy rezultatu, wystarczy mieć odpowiednią redukcję made by Astrokrak kosztującą bodajże 25 PLN :D

 

żeby sprawie dodać pikanterii powiem że zamierzam zrobić rzecz jeszcze bardziej karkołomną - zamierzam umieścić okular 1.25" w tym sprzęcie (stosowne zwierciadełko jest już w drodze), to będzie dopiero widok Optisan 80060 z okularem Naglera, ciekawe czy obrazy się poprawią, obiecuję rzetelną relację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Krew się gotuje jak się czyta niektórych. Proszę się nie dziwić, że ostatnio się nie wypowiadam, ale niechce mi sie nawet czasami niektórych tekstów czytać.

 

========================

 

Adam: "Sprzedaj ten szajs i kup Soligora 114/900 w Astrokraku lub Galaxię w Fotoclassicu.".

 

Litości. Nie będe chyba po raz któryś tłumaczył, że to jest to samo, o ile nie droższe. Poza tym najlepiej będzie klientowi pomóc, a nie go gnębić.

 

========================

 

Adamie litości, jak czytam twoje słowa te na zielono to nie dość że wprowadzasz w bład Marka S. to jeszcze i zdezorientowanego forumowicza :evil:

 

Marku S. !!!

Wiesz doskonale ze to nie to samo i wstydziłbyś się pisać takie herezje teraz z końcem roku gdy czas na życzenia noworoczne bo diabeeł jak wiesz doskonale zwykle siedzi w szszegółach takich jak znacznie lepszy i sztywniejszy montaż Soligora czy jego także lepszy wyciąg okularowy po naszym liftingu 8)

 

Grzecznie proszę o niewprowadzanie ludzi w błąd bo w ten sposób pięknie podrywasz swój własny autorytet Marku bo jak wiesz sobie na taką demagogię słowną nie pozwolę i zaraz sprostuję i obnażę bez litosci takie matactwa :wink:

 

Uszy do góry i żeby to mi było po raz ostatni Marku :noughty:

 

Wszystkiego dobrego w nowym 2004 roku od Astropozdrówka :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.