Skocz do zawartości

Witaj w Zooniverse!!!


LechMankiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Przekazuje treść wiadomości, jaką dzisiaj otrzymali wszyscy uczestnicy Galaktycznego ZOO.

Niestety, na razie Mergery dostępne są tylko po angielsku...

 

Zachęcam do zabawy!

 

Pozdrowienia

 

L

 

Dear Galaxy Zoo

 

Today sees the launch of the most advanced Galaxy Zoo project yet at

http://mergers.galaxyzoo.org . Using our specially built fruit machine

(that's slot machine for American users), your computer with generate

eight random simulations of a target merger chosen from the 3000 found

by Galaxy Zoo users. All you have to do is find one that fits the

observations - a task that we know is more suited to humans than

computers. As you get closer to a good match, you can even take direct

control of the simulation and select directly from the millions of

possibilities available.

 

If you fancy a cosmic collision or two, then the site is live at

http://mergers.galaxyzoo.org.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szanowni Państwo,

 

polowanie na supernowe (na razie test) rozpoczęte.

Zapraszam na http://supernova.galaxyzoo.org/ , strona posiada polska wersje językowa :). Można używać loginu z Galaktycznego Zoo.

 

Polowanie potrwa kilka dni i nie potrzebuje rozgłosu, jako że to tylko run testowy. Do przejrzenia jest około 800 kandydatów. Na tym etapie interesuje nas zarówno aspekt fizyczny - supernowe, jak i testowanie polskiej strony.

W razie znalezienia błędu, proszę o informację. Wiem o problemach z podpisami na stronie 'Jak wziąć udział', poza tym 'Zarejestruj się' i 'Zapomniałeś hasła' przesyła na angielskojęzyczną stronę do rejestrowania nowych użytkowników. Te problemy zostały już zgłoszone.

 

Pomyślnych łowów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw testowanko samej funkcjonalnosci strony:

 

2.JPG

 

Jeden drobiazg. Zarówno w polskiej jak i angielskiej wersji pierwsza opcja dla odpowiedzi o problem z substractem jest pusta.

 

Generalnie mam przy 90% typów ochotę odpowiedzieć " nie nie widze oczywistego kandydata , ale jest coś co... " albo "nie nie widze i nikt też nie zobaczy bo..." albo " tak widze , ale to pułapka bo..." itd ;) i wskazać / opisać co dokładnie jest nie halo. Może żeby rozwinąć osssochodzi podepnę kolejny screen.

 

1.JPG

 

Po lewej jest najbardziej pospolity problem. Fotka referencyjna i porównywana są zrobnione albo przy innych warunkach albo inaczej skalibrowane. Raczej cięzko mówić o łapaniu czegoś w galaktyce gdy na referencji jest 10x więcej gwiazd. Nie mam dostępu do tych fotek , ale strzelam, że spore różnice były w ilości zliczeń - najparwdopodobniej weszły tu w gre różne warunki przy których focono. To takie troche będzie mocno niekoszerne porównywanie. Drugi problem to zjawisko widoczne na prawym przykładzie. Przy tak małym FOV nietrafienie idealnie w kadr kończy sie dosyć problematycznym zadaniem dojścia o który dokładnie obiekt chodzi. (przy okazji oczywiście nijak nie ma sie co opierać na cubstrakcie).

 

Nie wiem za bardzo jak to powiedzieć... ja amator, i pewnie czegoś tu nie ogarniam. Ale jakbym na takich zasadach cokolwiek próbował zgłosić np. nową zmienną do VSX to by mnie pogonili , poklepali po główce, odesłali do mistrza Yody i kazali wrócić za pare lat ;) Sama idea, wykonanie, manual ... no jestem pod wrażeniem! Prosze pamiętać, że mój feedback to opinia AMATORA, który jednak przeszedł tresure w VSX i troche teraz zgłupiał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wygląda na to, że nie załapałem idei. :)

 

Po jednej rozmowie dotarło do mnie, że to o to własnie chodzi, żeby wyłapać błedne strzały algorytmu, wynikające z różnych przyczyn (np. takich jak wymienione wyżej), które algorytm po prostu oznaczy jako kandydat, a człowiek po jednym looknięciu wie, ze to pudło.

 

Sorry za zamieszanie.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wygląda na to, że nie załapałem idei. :)

 

Po jednej rozmowie dotarło do mnie, że to o to własnie chodzi, żeby wyłapać błedne strzały algorytmu, wynikające z różnych przyczyn (np. takich jak wymienione wyżej), które algorytm po prostu oznaczy jako kandydat, a człowiek po jednym looknięciu wie, ze to pudło.

 

Sorry za zamieszanie.

 

Pozdrawiam.

Dziękuje!

Rzeczywiście, jakość zdjęć nie jest powalająca, ale to jest typowy problem masowych przeglądów, zresztą piszemy o tym w FAQ. Chodzi o to, że mając wiele galaktyk do obejrzenia, robi się "najkrótszą sensowną" ekspozycje i biegnie się do następnej galaktyki. Zdjęcie referencyjne, zrobione w dobrych warunkach, może być dużo lepsze. Proszę zauważyć jednak że ślady po odjętych gwiazdach ze zdjęcia referencyjnego, nieobecnych na zdjęciu 'Nowym', są usunięte :).

 

Jeszcze raz bardzo dziękuje za obie uwagi. Jeśli chodzi o tą pierwszą, to już drugi przypadek kiedy znaleźliśmy niedopatrzenie po polskiej stronie a potem się okazało że na angielskiej też jest nie tak jak trzeba :).

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zooniverse - http://www.zooniverse.org/ nowa platforma dla społecznościowych projektów naukowych!

 

Miło mi zaprosić do Zooniverse, platformy, która wyrosła z Galaktycznego Zoo i jest pomyślana tak, by mogła w przyszłości być podstawą społecznościowych projektów naukowych z różnych dziedzin nauki. Na razie, w Zooniverse znajdziecie Galaktyczne Zoo 2, Mergery - dostępny na razie tylko po angielsku projekt polegający na wspomaganiu symulacji zderzeń galaktyk, oraz The Hunt for Supernovae, czyli Polowanie na Supernowe.

 

Ciekawe, czy to chwyci, w każdym razie Galaktyczne Zoo ma już 250 000 uczestników, więc przynajmniej ta kampania chwyciła. Ważne jest też by dopisała druga strona, to znaczy żeby pojawiły się projekty naukowe w innych dziedzinach nauki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miło mi poinformować, że Polowanie na supernowe będzie kontynuowane, co najmniej jeszcze przez kilka miesięcy. Teleskop Palomar Transient Factory działa, dostępne są także duże teleskopy do potwierdzania kandydatów.

 

W przyszłym tygodniu kampania informacyjna o projekcie powinna pojawić się w mediach. Jeśli ktoś chciałby podzielić się swoimi wrażeniami, które chcielibyśmy z Jankiem Pomiernym zacytować w komunikacie dla Serwisu Naukowo-Technicznego PAP, proszę o informację na PW.

 

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na polowanie!

 

Lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem tytuł i i opis wątku, nowy pasuje moim zdaniem bardziej do aktualnej sytuacji. Zooniverse wzbogaciło się właśnie o nowy projekt, Solar Stormwatch, pierwszy projekt na Zooniverse spoza "rodziny" Galaktycznego Zoo. Zapraszamy!

 

Oznacza to kolejny projekt, po Galaktycznym Zoo 1 i 2 oraz Polowaniu na supernowe* i Mergerami, które ciągle nie są gotowe do lokalizacji, czekający w kolejce do przetłumaczenia. Może ktoś chciałby pomóc? Typowo rzecz polega na tym, że dostaje pliki konfiguracyjne w yml, w których trzeba przetłumaczyć słowa kluczowe, korzystając z edytora tekstu, który kontroluje kodowanie (na przykład FoxEdit, jeśli ktoś tak jak ja robi to pod Windowsami). Trzeba oczywiście znać nieźle angielski i mieć dyscyplinę wewnętrzną, bo w kolejnych plikach niektóre frazy się powtarzają i dobrze jest żeby w każdym miejscu były przetłumaczone tak samo :).

 

Przy okazji jeszcze jedna informacja. W "Pi of the Sky" współpracujemy z informatykami z Uniwersytetu Warszawskiego. Z myślą o tej współpracy zaproponowałem szefowi Zooniverse udział informatyków z UW (my myślimy o tym jako o studenckich projektach) w kodowaniu Zooniverse. Oferta została przyjęta z zainteresowaniem. W takim razie, dlaczego tylko informatycy z UW? Jeśli ktoś uważa, że ma kwalifikacje, może to uzasadnić referencjami i chciałby spróbować się wkręcić do Zooniverse, to chętnie pomogę. Uwaga! Zooniverse nie płaci, jedyne czym może się zrewanżować to potwierdzeniem udziału w wysokiej klasy oryginalnym projekcie naukowym. Przyda się także pewna równowaga duchowa i doświadczenie w osiąganiu celów i przekonywaniu do siebie otoczenia - na początkowym etapie na pewno Cambridge będzie nadawało ton takiej współpracy...

 

Jeśli jest ktoś chętny, proszę o wiadomość na PW.

 

Pozdrowienia

 

L

 

*Żeby przejść na polską stronę, trzeba kliknąć w biało-czerwoną ikonkę na stronie głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chętnym do walk w polowanie na supernowe pomoże wizyta na tym linku:

 

http://www.supernovae.net/snimages/index.html

 

Znajdziecie tam wiele przykładów prawdziwych supernowych na fotografiach różnej jakości, amatorskich i semiprofesjonalnych. To może bardzo ułatwić począkującym połapanie się na co zwrócić uwagę przy przeglądach na galaxyzoo.org.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Właśnie wczoraj czytałem w książce z lat 70 o supernowych i się zastanawiałem jak to ich dzisiejsze obserwacje wyglądają :)

 

a tak na forum :)

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=24080

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14289

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26508

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry,

 

Milo mi poinformować, że Zooniverse otworzyło dzisiaj oficjalnie Solar Stormwatch,czyli polowanie na żywo na słoneczne protuberancje:

 

"Subject: Help us search for Solar Storms

 

Dear Galaxy Zoo,

 

We've just launched a new project inspired by the success of your work at

Galaxy Zoo. http://www.solarstormwatch.com invites all of you to assist

scientists studying storms that eject millions of tonnes of matter from the

Sun's surface as they spread out throughout the inner solar system..."

 

Wesołej zabawy!

 

L.

 

PS. Login na Galaktycznym Zoo powinien być wystarczający.

PS2. Kto wie, może się uda zrobić polską wersję językową :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj wystartowała kolejna odsłona Galaktycznego Zoo 2: Galaxy Zoo: Hubble.

 

Tym razem chodzi o klasyfikacje galaktyk w oparciu o zdjęcia z Hubble Space Telescope.

 

Użytkownicy Galaktycznego Zoo mogą wziąć udział w projekcie po wypełnieniu prostej ankiety http://astrosphere.org/Surveys/GalaxyZoo/.

 

"Za kilka dni" mam dostać pliki do tłumaczenia, postaramy się aby polska wersja wystartowała jak najszybciej. A póki co, zapraszam do wersji angielskiej.

 

Serdeczne pozdrowienia

 

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj wystartowała kolejna odsłona Galaktycznego Zoo 2: Galaxy Zoo: Hubble.

(...)

Użytkownicy Galaktycznego Zoo mogą wziąć udział w projekcie po wypełnieniu prostej ankiety http://astrosphere.org/Surveys/GalaxyZoo/.

(...)

 

Już nie trzeba przechodzić przez ankietę, można się logować bezpośrednio przez http://hubble.galaxyzoo.org , loginy z Galaktycznego Zoo powinny działać.

 

Klasyfikacja jest podobna do "standardowej" z Galaktycznego Zoo 2, ale są także nowe elementy, dlatego polecam przeczytać uważnie instrukcję "How to take part".

 

Galaktyki z Hubbla czekają! Wesołej zabawy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wystartował nowy projekt Zooniverse, MOON Zoo, www.moonzoo.org. Tym razem chodzi o Księżyc i zdjęcia z misji NASA's Lunar Reconnaissance Orbiter. Internauci proszeni są o pomoc w identyfikacji i opisie kraterów księżycowych.Przy okazji można dowiedzieć się sporo o Księżycu :).

 

Polska wersja językowa pojawi się jak tylko uporamy się z przygotowaniem Galaxy Zoo - Hubble po polsku (patrz post powyżej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wystartował nowy projekt, The Old Weather, http://www.oldweather.org/.

 

Chodzi o przeglądanie dzienników pokładowych okretów Royal Navy i o układanie na tej podstawie map pogody. Można przetestować swój angielski :).

 

Fajne, ale do wykorzystania tylko po angielsku...

 

Pozdrowienia

 

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od czasów ostatniego postu Zooniverse rozrósł się do rozmiarów giganta. W tej chwili dostępne są projekty:

  • Galaxy Zoo: Hubble (klasyfikacja galaktyk ze zdjęć z teleskopu Hubble'a, wersja PL)
  • Moon Zoo (coś dla początkujących - klasyfikacja kraterów na Księżycu, wersja ANG)
  • Solar Stormwatch (analiza obserwacji Słońca, wersja ANG)
  • Galaxy Zoo Mergers (zderzanie ze sobą galaktyk - tworzenie animacji, wersja PL)
  • Galaxy Zoo Supernovae (poszukiwanie supernowych na zdjęciach podczas kampanii obserwacyjnych, wersja PL)
  • Milky Way Project (czyli klasyfikacja "bąbelków", wersja ANG)
  • Old Weather (właściwie nieastronomiczny projekt, polegający na analizie dzienników pokładowych marynarki angielskiej z czasów pierwszej wojny światowej, wersja ANG)

O każdym z nich zapewne napiszę parę słów bo warto. Istotny jest fakt, że do wszystkich projektów mamy dostęp z jednego konta właśnie w portalu Zooniverse. Na gwiazdkę Zooniverse przygotował plakaty z nazwiskami wszystkich uczestników poszczególnych projektów w formie naprawdę ładnych obrazów! Wszelkie pytania, można kierować na polskie forum Galaktycznego Zoo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Od czasów ostatniego postu Zooniverse rozrósł się do rozmiarów giganta. W tej chwili dostępne są projekty:

  • Galaxy Zoo: Hubble (klasyfikacja galaktyk ze zdjęć z teleskopu Hubble'a, wersja PL)
  • Moon Zoo (coś dla początkujących - klasyfikacja kraterów na Księżycu, wersja ANG)
  • Solar Stormwatch (analiza obserwacji Słońca, wersja ANG)
  • Galaxy Zoo Mergers (zderzanie ze sobą galaktyk - tworzenie animacji, wersja PL)
  • Galaxy Zoo Supernovae (poszukiwanie supernowych na zdjęciach podczas kampanii obserwacyjnych, wersja PL)
  • Milky Way Project (czyli klasyfikacja "bąbelków", wersja ANG)
  • Old Weather (właściwie nieastronomiczny projekt, polegający na analizie dzienników pokładowych marynarki angielskiej z czasów pierwszej wojny światowej, wersja ANG)

O każdym z nich zapewne napiszę parę słów bo warto. Istotny jest fakt, że do wszystkich projektów mamy dostęp z jednego konta właśnie w portalu Zooniverse. Na gwiazdkę Zooniverse przygotował plakaty z nazwiskami wszystkich uczestników poszczególnych projektów w formie naprawdę ładnych obrazów! Wszelkie pytania, można kierować na polskie forum Galaktycznego Zoo.

 

 

Dostępny jest już nowy projekt Zooniverse, poszukiwanie planetoid on-line: http://www.icehunters.org/index.php :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.