Skocz do zawartości

NGC 247 - w grupie Rzeźbiarza


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

NGC 247 (również PGC 2758) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBcd), znajdująca się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Odkrył ją William Herschel. Galaktyka NGC 247 należy do grupy galaktyk w Rzeźbiarzu.

NGC247 jest jedną z wielu galaktyk grawitacyjnie powiązanych ze słyną galaktyką w Rzeźbiarzu NGC253. Obie galaktyki stanowią małe centrum całej grupy. Grupa ta jest jedną z bliższych nam grup. Co do innych galaktyk z tej grupy to są tylko słabo związane grawitacyjnie z tym "centrum".

W Polskich warunkach to obiekt wyzwanie. Zrobienie zdjęcia tej galaktyce w okresie jesiennym to spory sukces. Atmosfera mało kiedy bywa wtedy stabilna a tym bardziej na wysokości 12 -18 st. Miłośnicy galaktyk powinni docenić ten obiekt zrobiony z Polski wink.gif
1.5h w kiepskich warunkach seeingowych. Druga połow tylko troche lepsza. Oczywiście przejrzystość tez mogla by być lepsza.

Rejony nieba w których się znajduje są daleko od ramion naszej galaktyki stad stosunkowo łatwo "złapiemy" bardzo dalekie galaktyki z katalogu PGC a jest ich tam co najmniej kilkanaście w zamieszczonym kadrze.

FSQ, 2KXM, ok 3h luminancji

ngc247_2009_ls71024.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako miłośnik galaktyk doceniam nie sam obiekt, ale bardzo dobre zdjęcie ukazujące ciekawą strukturę NGC 247 i mnóstwo towarzyszących jej galaktyk tła :notworthy:

 

Teraz spróbuj zapolować na NGC 300. To dopiero będzie wyzwanie ;)

 

Opisane zdjęcie Marcina:

ngc247.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako miłośnik galaktyk doceniam nie sam obiekt, ale bardzo dobre zdjęcie ukazujące ciekawą strukturę NGC 247 i mnóstwo towarzyszących jej galaktyk tła :notworthy:

 

Teraz spróbuj zapolować na NGC 300. To dopiero będzie wyzwanie ;)

 

 

No to na prawdę nie wiem jakie niebo musiałbym mieć na ten obiekt. Ba, a miejscowka. Przeciez nawet wysoka trawa na horyzoncie by przeszkadzala :mr.green:

 

Zdecydowałem sie pokazać pełny kadr z zaznaczonymi obiektami PGC oraz jaśniejszymi gwiazdami. Jak widać jest tego więcej tam w tle. Zauważyłem to już na kilku zdjęciach wiec nurtuje mnie pytanie czy to "duszki" z matrycy, a jeśli nie, to czemu ktoś kto tworzył katalog PGC nie widzial tych wszystkich obiektów. Być moze sposob rejestracji nie byl wtedy jeszcze tak doskonały a obecnie nawet z "taką" ST2000XM nisko nad horyzontem jestem w stanie zarejestrować duzo więcej uzywając techniki składania cyfrowych zdjęć ?

Opisy wygenerowane programem Piotrka Brycha

 

ngc247_2009_opiss.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.