Skocz do zawartości

Literatura dla początkującego


tacita

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy był już taki wątek na forum, zapewne ktoś już taki napisał, jednak nie udało mi się znaleźć.

 

Co powinien przeczytać, w co się wyposażyć początkujący amator astronomii? Mam na myśli książki wprowadzające do podstaw astronomii, podstawowych terminów jak i takich, które traktują o metodach obserwacji nieba i jak się do tego w ogóle zabrać. A wszystko to dla laików, napisane prostym, przystępnym językiem.

 

Bardzo proszę o jakieś tytuły. W wakacje zamierzam na poważnie rozpocząć swoją przygodę z astronomią i chciałabym się do tego przygotować, a także zaopatrzyć się w odpowiednie 'narzędzia'.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Solidne podstawy teoretyczne zawsze w cenie :D Ja osobiście zaraziłem się bakcylem dzięki "Niebo. Poradnik użytkownika" Davida H. Levy'ego. Ale ta pozycja jest obecnie chyba trudnoosiągalna (podobnie chyba, nieco nowsza, "Gwiazdy i planety" tego samego autora). Koledzy zapewnie podrzucą kilka bardziej aktualnych tytułów (naprawdę nic nie można znaleźć na tym naszym ogromnym forum? ;) ).

 

Zwrócę jednak uwagę, żebyś nie przesadził z tą teorią. Godziny spędzone samodzielnie pod nocnym niebem są bezcenne. Więc na początek - obrotowa mapka nieba i do dzieła! Znajomości gwiazdozbiorów nie zastąpi nawet w przyszłości super wypasiony montaż z GoTo. Sam się przecież nie zorientuje względem sfery niebieskiej :D

 

Pogodnego nieba!

Alex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek to:

http://www.gandalf.com.pl/b/niebo-B/

Oczywiście kliknij także na Celestię, to skarbnica wiedzy.

Mamy też wątek "Recenzje literatury" (w dziale "Nauka i technika").

Powodzenia

 

Edit

Zamieszczona pod linkiem recenzja dotyczy zupełnie innej książki: albumu Roberta Gendlera!!!

Tutaj jest właściwa, choć skąpa recenzja:

http://merlin.pl/Niebo-Przewodnik-po-wszechswiecie_Przemyslaw-Rudz/browse/product/1,595269.html

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz rozpatrywała konkretne oferty książek z mapami nieba to zwróć uwagę czy papier jest zabezpieczony przed namakaniem. W nocy bywa bardzo wilgotno i może to stanowić poważne utrapienie. Niemniej - podobno - można się trochę podratować zasłanianiem kartek cienkimi foliami, co jest jednak mniej komfortowe.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:D

Choć zarejestrowany na AF jestem dosyć długo to dopiero niedawno znalazłem czas, żeby usiąść przed lapotopem i poczytać troche.

Tak samo niestety jest z czasem na obserwacje. Mam pytanie odnośnie tych książek. Czy znajdę w nich opisy np. jak znaleźć na niebie wybraną konstelacje, a następnie jakiś mniejszy obiekt w niej? Czy może są to głównie mapki i rady typu: Przygotuj, skolimuj, itp.

Musze się przyznać że nie najlepiej oriętuję się na naszym pięknym niebie.

Pozdrawiam.

Arhos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie też nie dawno zassałem Stellarium. To przy okazji pytanko do ciebie tacita: też nie działają Ci opcje z boku menu? Mi po ich włączeniu zamazywał się ekran i teraz zastanawiam sie czy moze nie ściągnąć z innej stronki. A faktycznie w Stellarium ładnie zaznaczone są wszystkie konstelacje :D

Edytowane przez Arhos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też mam ten problem z najnowszą wersją. Wyczytałam na stronie stellarium, że przy karcie graficznej z serii ATI właśnie tak zachowują się te okienka dialogowe. Jedną z możliwości jest update karty, ale w moim przypadku to nie pomogło, dlatego ściągnęłam wcześniejszą wersję i wszystko chodzi jak trzeba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.