Skocz do zawartości

Poszukiwania okularu 28-30mm, 2", erfle...


rami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

prosba o porade w temacie, Sprawy maja sie tak, ze uzywam czesto Swana 40mm w sprzecie f12. daje mi on powiekszenie 44x. Nastepnym "w ciagu" ktory mam to lvw 22, dajacy okolo 100x. No i szukam czegos "posrdoku" - niemniej "blizej" wiekszych powiekszen, gdyz bedzie w zamierzeniu czesto podmieniany w telepie ze swanem. Rowniez z tego powodu zalezaloby mi na 2".

Charakterystyka obrazu Swana bardzo mi odpowiada, w sensie wiekszy nacisk na kontrast niz na korekcje pola. Wolalbym tez, zeby pole wlasne bylo mozliwie duze, 65 to chyba minimum. zeby nie ten "drobiazg" to pewno wzialbym plossla TV :)

 

Swan 25 troche za krotki, swan 33 troche za dlugi... swana 28 nie ma niestety... jakies inne pomysly, porady? fajnie by bylo, gdyby nie wymagaly skoku na bank ;)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas zlotu w Jodłowie sporym zainteresowaniem cieszył się Scopos 30 mm

chyba gdzieś na forum był opis wrażeń z obserwacji tym okularem. Pamiętam, że w Syncie 8" bardzo ładnie pokazał Veila

nie będę ukrywał, że sam jestem zainteresowany jego zakupem B) . Przydałby mi się do f/12 i f/6,5

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwer teleskop-service chyba lezy aktualnie :(

 

scopos jest koszmarnie ciezki, troszke mnie to niepokoi, zwazywszy ze bede podmienial w wyciagu ze swanem, a uzywam aktualnie montazu wymagajacego dobrego wywazenia, wiec wolalbym nizsza wage, zeby przy kazdej zmianie nie balansowac tuby od nowa...

 

tez pojawila sie na innym forum propozycja tego: UW 30mm - ale niewiele sie moge o tym doczytac - fane pole, fajna cena, no i jak na razie wiem tylko, ze w jasnych teleskopach jest kiepski. no ale ja go zamierzam uzywac w f12 :) Moze ktos probowal takiej kombinacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwer teleskop-service chyba lezy aktualnie :(

u mnie śmiga bez problemu :blink:

rzeczywiście mają WAE30 za jedyne 59 ojro. To erfl z polem 680 i field stop 42 mm ale wagi nie podają

a można wiedzieć z jakim sprzętem będziesz to używał? Bo f/12 kojarzy mi się z makówką, a w takim razie czy nie obawiasz się winietowania?

ja też kombinuję w tym kierunku :D ale winietowanie mnie zniechęca

z drugiej strony wolałbym uniknąć kupowania dwóch długooniskowych okularów: jednego do f/12 drugiego do f/6,5

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz tez mi smiga, byl widac jakis chwilowy problem... za takie pieniadze to az zal nie sprobowac :) przespie sie z tym, moze w tygodniu zamowie... swoja droga jesli bym go kupil, to chetnie bym sie z kims z wawy dysponujacym scoposem umowil na jakies szybkie porownanie szkielek pod podmiejskim niebem... bo o scoposie sporo napisano dobrego, o tym TS malo napisano w ogole :( Polarisowi wyslalem PM, z prosba o zerkniecie w ten watek w wolnej chwilce :)

 

zamierzam okular wkladac do mewlona 180 - winietowanie chyba nie powinno wystapic (przy swanie 40mm nie odnotowalem winiety). No i a propos okularow do jasnych i ciemnych sprzetow rownolegle - mam w sumie dosc komfortowa sytuacje, ze "moj" jasny, duzy newton jest de facto teleskopem mojego brata, u niego na dzialce pod ciemnym niebem stacjonujacym. co oznacza, ze tak czy inaczej sie bedziemy mniej lub bardziej dublowac okularami. :) a dla siebie pewnie wczesniej czy pozniej kupie jakies krotkie ED czy cus jako travelerek maly, ale wtedy to inne zakresy ogniskowych, wiec za szeroki bedzie mogl robic lvw22, ktorego mam na stanie :)

 

 

edit: kurcze, czemu ten temat sie nie wyswietla w "wyswietl nowa zawartosc" nawet jak sa nowe posty, tylko trzeba go via konkretny dzial (sprzet -> akcesoria) znajdywac? :(

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poguglalem os TS WA, poczytalem, i wyszlo mi takie cos:

 

a) TS WA 26 / 32 / 38 to te same okulary co Orion Q70 i Sky-Watcher SWA 2", dzieki czemu mozna o nich sporo poczytac na sieci, dobre opinie, poza bardzo jasnymi sprzetami gdzie wszyscy sie zgadzaja, ze na brzegach troche sajgon

 

B) pozostale ogniskowe dwucalowych TS WA to niestety niewiadomoco, wyglada, ze nie maja tyle braci blizniakow. Owl ze stanow kiedys mial je w ofercie pod swoja nazwa, ale niestety tez cisza raczej.

 

c) scopos jest generalnie uwazany za ciut lepszy niz TSWA z punktu a)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris miał przedstawiciela tej serii - zasięgnij jego opinii co do jakości.

 

Miałem TSWA 32mm i 38mm. Dobre Erfle, im "ciemniejszy" teleskop tym lepsze. W f/13 bardzo dobre, w f/5,9 WA32 sprawdził się przyzwoicie, WA38 nadawał się jedynie do szerokich mgiełek, najlepiej z filtrem mgławicowym. Fajny efekt szerokiego pola >2o (M46 i M47 w jednym polu) psuła karuzela astygmatyczna przyprawiająca o zawrót głowy. Ale ja w ogóle źle znoszę karuzelę :)

 

Jednak po spojrzeniu w Swana 40mm w f/5,9 wiem, że najciemniej pod latarnią ;) Według mnie niedoceniane szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.