Skocz do zawartości

Szkolenie z fotometrii gwiazd zmiennych


marbej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym rozpocząć nowy wątek, dotyczący zorganizowania szkolenia w temacie obsługi programów komputerowych pod kątem obserwacji gwiazd zmiennych, jak również wykonywania zdjęć, doboru sprzętu itd. Innymi słowy szkolenie dotyczące fotometrii w ujęciu całościowym :)

 

Czy ktoś jest chętny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem. Bardzo dobry termin to comiesięczne spotkanie Poznańskiego PTMA (7-go grudnia, o godz. 17-tej) w DK Krąg.

 

 

Może się uda w Obserwatorium jakieś jednodniowe szkolenie w zakresie fotometrii. Na wstępie dobór sprzętu, kamer, coś o HWFM, rozmiarze pikseli itp. i potem właściwy wykład dotyczący fotometrii zmiennych przy pomocy różnych programów. Czekam na odpowiedź z Obserwatorium.

 

Spotkanie w tygodniu odpada. W końcu ma to być ogólnopolskie spotkanie-szkolenie :) Myślę tutaj raczej o jakiejś sobocie początkiem 2010 roku.

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już będzie zależeć od wykładowców, czy zechcą udostępnić i pozwolą upublicznić.

 

Jakby się udało w Poznaniu to myślę zacząć tak koło 12:00 co by ludziska tak z odległości 250km mogli na tą 12:00 spokojnie się wyrobić.

Wawę pominąłem w obliczeniach, bo jest prawie 300km ale jest IC i w 3 godziny zajedzie się, więc nie ma problemu.

Z bliższych miejscowości, ale mniejszych już tak gładko nie jest, ale w 5 godzin też się dojedzie. Brałem pod uwagę to, aby wyjazd był nie wcześniej jak o 05:00 oraz tak aby na dojazd tramwajem z dworca PKP w Poznaniu do Obserwatorium zdążyć na tą 12:00.

Tak więc Ci co mieszkają max 250-300km też się łapią :) Może więc nas być całkiem sporo na tym szkoleniu - oby tylko chętni byli.

 

Trzy osoby łącznie ze mną już są (narwik, krzyszto_f i ja) :)Kto jeszcze?

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać , jak tylko będzie znana lista wykładowców i tematy prelekcji/warsztatów.

 

Pozdrawiam.

 

Podejrzewam, że ze strony OA pewnie by coś powiedział pan Wojciech Dmitrov, a od naszej Hans :D

 

Dam znać jak tylko coś będę wiedział. A może w Wawie coś się uda zorganizować? Już raz w Poznaniu próbowałem zorganizować i wszystko ładnie pięknie od strony wykładowców, ale nad nim są jeszcze ich szefowie, a Ci z kolei nie bardzo chcą słyszeć o amatorach u siebie - ot polska norma w tym temacie.

Toruń też odpada - chyba, że sobie sami wynajmiemy salę, wszystko zorganizujemy, a ich zaprosimy tylko do wygłoszenia wykładu na dany temat.

 

Wawa tak bardziej jest w centrum Polski, więc większej liczbie osób by pasowała. Lepszy też dojazd. Może coś by w Wawie się udało?

 

EDIT: a możez by tak w PTMA zapytać, czy by nie przygotowali takiego szkolenia? Niech w końcu coś zrobią :)

Kurde! Przecież w PTMA jest sekcja obserwatorów Gwiazd Zmiennych. Adres sekcji: CAMK, ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa. Zna ktoś tam może kogoś. SSW nie będzie tam miał wejścia ;)? sogz-ptma.astronomia.pl

Edytowane przez marbej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczuwam deja vu. Juz drugi raz znalazłem sie na liscie wykładowców o niczym nie wiedząc.

 

Marbej.

 

Aby wykład przeprowadzony przez mnie miał wartość dla słuchaczy, musze przygotowac materiały i zastanowić się jak to zorganizować/przedstawić. Aby zrobić to z sensem potrzebuje dwóch informacji.

 

1. Na jakim poziomie i dla kogo mam przygotowac warsztaty. (ani ze mnie dydaktyk ani expert, jestem amatorem)

2. Jakie zagadnienia są oczekiwane w materiałach.

 

Bez tego nie bardzo jak zabrać się za to z sensem.

 

Co do poruszonych polskich norm. To jak najbardziej są to normy ogólnoświatowe. To raczej normalne, że o udostępnienie sal wykładowych i czasu wykladowców trzeba oficjalnie dograć z instytuem z którym chcesz wejść w interakcje.

 

PTMA zapytać, czy by nie przygotowali takiego szkolenia? Niech w końcu coś zrobią smile.gif

Kurde! Przecież w PTMA jest sekcja obserwatorów Gwiazd Zmiennych. Adres sekcji: CAMK, ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa. Zna ktoś tam może kogoś. SSW nie będzie tam miał wejścia wink.gif? sogz-ptma.astronomia.pl

 

Myśle, że może od tego zacznij. Skontaktuj się z wymienioną sekcją czy są gotowi pomóc w organizacji takiego przedsięwzięcia (o ile taka pomoc jest Ci potrzebna) Skontaktuj z SSW (skoro już wywołałeś do tablicy ;) ) i porozmawiaj, czy zechciał by włączyć się w twój projekt. Po rozpoznaniu od strony organizacyjnej, bedziesz miał pojęcie ile czasu to wszystko zajmie, co pojawi się na wykładach itd. itd. A wtedy daj znać jakich tematów ci brakuje, i dopiero spytaj na forum na jakich zasadach i kto czuje się na siłach w danej materii dać wsparcie. Dobierając zagadnienia tak, aby nie brakowało czegoś co uniemożliwi ogarnięcie tematu w sposób spójny i da słuchaczom maximum wiedzy. Tą drogą masz znacznie większe szanse na udaną i wrtościową realizacjęprojektu ;)

 

W brew pozorom jest tu kilka kwesti. Sam technika zbierania materiału, analiza i wyszukiwanie obiektów-celów, obróbka astrometryczna, gromadzenie danych submisyjnych, procedury submisyjne. Jest tego troche.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na jakim poziomie i dla kogo mam przygotowac warsztaty. (ani ze mnie dydaktyk ani expert, jestem amatorem)

2. Jakie zagadnienia są oczekiwane w materiałach.

Czy jest tu ktoś, kto zajmuje się fotometrią zmiennych, czy sami tacy, którzy chcą się za to wziąć? Myślę, że zdecydowana większość to tacy, którym chodzi po głowie fotometria, ale nie bardzo wiedzą jak to ugryźć, jak podejść do tematu. Część pewnie już w to weszła, ale potrzebuje usystematyzowania paru spraw, "porobienia porządku w notatkach". Myślę tutaj nad spotkaniem na takim poziomie, żeby każdy zainteresowany mógł po przyjeździe do domu w oparciu o zdobytą wiedzę, zakupić odpowiednią kamerę - będzie wiedział dlaczego akurat tą, a nie inną, czyli przyda się omówienia kilka podstawowych pojęć, ze specyfikacji kamer i jak to przełożyć na ludzki język, z czym to się je i wiąże, na co ma wpływ itd.

Druga część to omówienie jak po wykonaniu zdjęć (jakich, dlaczego aż tyle i po co one wszystkie, te darki, flaty itd.) pomierzyć te zmienne.

Fajnie było jakbyśmy mogli sobie pozwolić na dwudniowe szkolenie jednak w Poznaniu nie ma co na to liczyć. Jednodniowe może(!) się uda.

Teorii w necie raczej nie brakuje. Gorzej już z przełożeniem tego na praktykę.

Dokładnie co powinno być na tym szkoleniu mogę powiedzieć tylko ze swojego punktu widzenia. Może niech zainteresowani się wypowiedzą o czym chcieli by usłyszeć, co zobaczyć.

 

Co do poruszonych polskich norm. To jak najbardziej są to normy ogólnoświatowe. To raczej normalne, że o udostępnienie sal wykładowych i czasu wykladowców trzeba oficjalnie dograć z instytutem z którym chcesz wejść w interakcje.

 

Nie chodziło mi konkretnie o sale, ale ogólne podejście zawodowca do amatora. Kiedy próbuję pisać do naszych, rzadko kiedy odpowiedź przychodzi. Kiedy miałem okazję pisać poza nasz kraj, odpowiedź była zawsze i praktycznie zawsze wyczerpująca temat. Nie rozwijajmy jednak tego tematu, bo nie jest on przedmiotem sprawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć

 

Podstawy fotometrii, w nieco nietypowej, choć mam nadzieje przyswajalnej dla kazdego formie, pojawiają się w formie krótkich odcinków na astronie astroamatora. Pod tym linkiem: http://www.astroamator.info/spis/zmienna_wojna/

 

Znajdziecie tam metody na problemy z jakim zdeżycie się w praktyce. Amatorska fotometria potrafi zaskoczyć i ma swoją specyfikę, gdy chcemy dostarczać wartościowe dane zawodowcom. Im większy feedback od waszej strony, tym poruszana tematyka bardziej zgodna z waszymi oczekiwaniami. Pogadam z autorem aby w miarę wiedzy i możliwości, dostosowywał kolejne epizody pod potrzeby czytelników ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.