Jump to content

E-czytniki i ich zastosowanie w astro.


gmalan
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

od paru miesięcy cieszę się e-papierowym czytnikiem e-booków firmy Sony. W tej chwili rynek tego typu czytników jest jeszcze dosyć skromny, co przekłada się na niewielką konkurencję, a tym samym niestety duże ceny. Potencjał tego typu wyświetlacza jest jednak ogromny i już widzę, że zaczyna się wciskać w świat elektroniki.

 

Dla tych co nie wiedzią o czym mowa:

E-papier to rodzaj nośnika, którego najważniejszą cechą jest to, że nie pobiera prądu gdy wyświetla obraz a tylko w momencie jego zmiany (jakby odświeżania).Mi bateria wystarcza na kilka tysięcy stron. Dodatkowo (co dla nas jest mega super) nie świeci!

Ekran takiego ustrojstwa wygląda mniej więcej jak strona książki (nie jest oczywiscie idealnie matowy i nie szczyci się takim kontrastem, ale to kwestia czasu).

 

Z tych dwóch powodów, E-czytnik to świetny nośnik dla astroamatora.

Ostatnio znajomy wysłał mi nawet link do mapy nieba, którą można zainstalować na popularnym E-czybniku Bebook.

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=59191

Podejrzewam, że nie jest to szczyt dokładności, ale daj pojęcie o możliwościach zabawki.

Byćmoże, gdy ceny sprzętu spadną i gdy firmy udostępnią kody softu (rosjanie je już oczywiście połamali ;) ) to pojawią się dokładne freewarowe mapy nieba.

 

Pozdrawiam

-G

Link to comment
Share on other sites

Nokia N900, która niebawem powinna być także dostępna w Polsce działa na systemie Maemo od Nokii, który jest ogólnie dystrybucją Linuksa z własnym dopasowanym do małego dotykowego ekranu interfejsem. Jako że jest bardzo liberalny odnośnie oprogramowania jakie obsługuje - to nie powinno być z odpaleniem na tym np. Stellarium, czy KStars. Można by też kombinować z obsługą webcamów zamiast laptopa/netbooka.

Link to comment
Share on other sites

Ale w niej masz zwykły wyświetlacz, który świeci i pożera baterie.

Do tego wielkość nośnika e-papierowego w przeciętnym czytniku to 6" a Kindle DX ma prawie 10". A spodziewam się, że z czasem pojawią się czytniki o różnych rozmiarach.

Link to comment
Share on other sites

Swoje zużywa, ale na sesję obserwacyjną powinno starczyć :) A co do większych rozmiarów ekranów - szykuje się tablet Apple i pewnie odpowiedzi konkurencji na ten produkt, co powinno dać większy ekran i też odpowiednio długi czas pracy na baterii.

Link to comment
Share on other sites

Ciekawa sprawa, ale mnie zastanawia w jakim stopniu to ustrojstwo jest odporne na wilgoć, która tak nam daje się we znaki podczas jesiennych obserwacji. Jeśli tę wilgoć znosi słabo, to będziemy mieli pierwszy atlas nieba, do którego będziemy podpinali grzałki :szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

Swoje zużywa, ale na sesję obserwacyjną powinno starczyć smile.gif A co do większych rozmiarów ekranów - szykuje się tablet Apple i pewnie odpowiedzi konkurencji na ten produkt, co powinno dać większy ekran i też odpowiednio długi czas pracy na baterii.

 

 

Riklaunim, zwykły wyświetlacz świeci. Co eliminuje go niejako z definicji.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Lampy w lcd zawsze będą świeciły i niezależnie od trybu nocnego będą przeszkadzać - gwarantuje. Można sobie radzić przez przyciemnianie wyświetlacza czerwoną folią (jak niektórzy robią z laptopami), ale to nie wątek na ten temat.

Do tego jestem ciekawy jak długo pociągną baterie w takim telefonie gdy odpali się na nim stellarium.

Tak czy siak. Nie chcę się wdawać w dyskusję.

 

Chciałem tylko rzucić temat. Może się komuś przyda.

Osobiście jeszcze nie próbowałem mojego prs-600 w terenie, ale niewątpliwie to zrobię. Muszę tylko przygotować sobie odpowiednie mapki.

Wyświetlacz ma możliwość powiększania obrazu a nawet nanoszenia na nim notatek (albo za pomocą wirtualnej dotykowej klawiatury, albo za pomocą rysika).

Zobaczymy jak się sprawi.

-G

 

Ps.

Myślę sobie, że pierwsza firma, która wprowadzi na rynek odpowrny na wilgoć e-czytnik wyposarzony w dobrą i możliwą do aktualizacji mapę nieba, zrobi spore pieniądze :).

Edited by gmalan
Link to comment
Share on other sites

pomysł jest genialny i to jest chyba przyszłość map nieba, ale mam pytanie, jaką rozdzielczość ma ekran takiego czytnika no i wogóle jak sobie radzi z wyświetlaniem dużej grafiki, pdf-a?

pozdrowienia

 

p.s.

może mógłbyś przetestować na jednej z kart Nowego Atlasu Piotra Brycha?

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=29901

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Na razie nie jest to technologia która powaliłaby na kolana, ale jest to względna nowość i wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu.

Czytnik, który ja mam ma 6" wyświetlacz i rozdzielczość 800x600, obsługuje chyba 8 czy tam 16 poziomów szarości. Co do wielkości pdfa to nie próbowałem jeszcze zatkać go czymś ogromnym.

 

Zastosowanie dla tego typu czytników jest gigantyczne. Już teraz np wprowadzane są komórki z takimi wyświetlaczami. Są dyski przenośne wyposażone w taki wyświetlacz, który pokazuje ilość zapisanych danych nawet po odłączenia od kompa (bo utrzymanie obrazu nie kosztuje energii).

Można sobie spokojnie wyobrazic nawet bilbordy, które w całości złożone są z czegoś takiego. Jeden impuls elektryczny zastąpi panów z "tapetą" i wiadrami z klejem.

O gazetach, książkach etc nie wspominam.

Klawiatura z przyciskami z takim papierem byłaby banalna do bindowania sobie zawartości klawiszy (które mogłyby się zmieniać w zależności od programu jaki włączamy. Np mapując skróty klawiaturowe etc).

Zastosowań jest pełno.

Poszperaj sobie w necie po hasłach:

e-papier

e-ink

 

najpopularniejsze teraz czytniki to: e-book reader (sony), Kindle (Amazon), Bebook, Cybook...

Na stronie e-czytniki.pl trochę informacji możńa znaleźć.

-G

 

Ps. Wrócę do domu to przetestuję.

Czytnik obsługuje format PNG więc nie powinno być problemów. Ale trzeba pamiętać że przy tych wielkościach w rozdzielczosci 800x600 będzie widoczny tylko niewielki fragment nieba. Urządzenie nie jest wyposażone w żaden soft, który przeskalowywałby gwiazdy i ich nazwy w sposób, do którego jesteśmy przyzwyczajeni przez stellarium czy inne programy.

Edited by gmalan
Link to comment
Share on other sites

A ja wybiegam dalej w przyszłość i wiedzę zastosowanie takiego "papieru" jako materiał na elewacjach budynków.

Ile tu będzie mozliwości aż mnie ciarki przechodzą. :)

 

ps.

Tylko graficiarze zamiast sprayów będą latać po mieście z magnesami :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem jak sobie toto radzi z dużymi formatami i niestety nie za dobrze.

Urządzenie jest w stanie powiększać tylko do pewnego poziomu przy czym 100% to wielkość ekranu. Tak więc bardzo duży png po prostu nie da się powiększyć na tyle, żeby się dało używać tego jako mapy.

Co do ceny, to cóż - początki zawsze są ciężkie.

 

Spodziewam się, że gdy rynek się trochę rozrusza w tym temacie to i ceny spadną i nowe modele zaczną obsługiwać więcej formatów i w lepszy sposób.

Link to comment
Share on other sites

Wcześniej pisaliście o telefonach.

To ja dorzucę jeszcze że na iPhone wyszły przynajmniej dwie aplikacje interaktywnych map nieba.

Do tego jeśli ktoś posiada najnowszą wersję z wbudowanym kompasem, program automatycznie ustawia niebo na wyświetlaczu według strony świata w którą się patrzymy. Aplikacje są utrzymane w ciemnych odcieniach, wiec nie świeci to jak na przykład latarka. Na mapach naniesionych jest bardzo dużo elementów nieba, większość opisanych b. dokładnie.

Osobiście posiadam jedną z tych aplikacji, która z okazji roku astronomii kosztowała tylko 0.79 Euro. Tak wiec jest to także jedno z wielu rozwiązań, na pewno lżejsze od noszenia całego laptopa, który potrzebuje jeszcze zasilania(Bateria telefonu wytrzyma kilka godzin ciągłego odtwarzania programu).

Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...

2 pozycje na czytniki Kindle chwilowo dostępne bezpłatnie w sklepie Amazon:

Warto odwiedzać tę sekcję [klik], bo pojawiają się tu ciekawe wydawnictwa. W miarę możliwości będę informował o interesujących nowościach i promocjach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.