Skocz do zawartości

Pytanie o kontrast okularów


ade

Rekomendowane odpowiedzi

Często czytając recenzje okularów można spotkać się z opiniani, iż dany okular ma dobry albo zły kontrast. Przez dobry kontrast rozumie się to, że różnica jasności pomiędzy obserwowanym obiektem a tłem jest większa. To zazwyczaj sugeruje, że tło jest po prostu ciemniejsze. Ale czy w takich okolicznościach okular po prostu nie zaczyna działać jak filtr, a tym samym wykazuje się gorszą transmisją światła? No bo skoro część widma jest wycinana to ilość światła docierająca do oka musi być mniejsza... Czy w takiej sytuacji taki okular można nazywać lepszym? Czy nie lepiej jest mieć uniwersalny okular o bardzo dobrej transmisji, a pomagać sobie filtrami wtedy kiedy naprawdę trzeba?

Uświadomcie mnie jeśli moje rozumowanie jest błędne...

 

PS: Moje rozważania głownie dotyczą obserwacji DSów

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dywagacja nie będzie ściśle na temat, ale powinno się o tych okolicznościach towarzyszących ocenie kontrastowości konkretnego okularu pamiętać.

 

Ten sam okular ma w refraktorze znacznie lepszy kontrast, niż w reflektorze o zbliżonych parametrach. W reflektorze kontrast psuje lusterko wtórne,pająk,rozproszenie światła w tubie i wyciągu okularowym. Są na to skuteczne środki zaradcze,dość "upierdliwa" praca, może dlatego niewiele osób się na nią decyduje.

 

Poza tym ocena kontrastowości może być subiektywna, jeśli nie jest podparta "bezinteresownym" przyrządem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry okular to taki, którego cechuje dobra transmisja, prawidłowe odzworowanie bieli, brak (najlepiej całkowity) aberacji i różnych odblasków. Jeżeli któraś z tych cech (pewnie wszystkie po trochu) kuleje w okularze to odbija się to na kontraście, który odbierany jest jako np. słaby.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, kontrast danego typu okularu zależy w zasadzie od jakości jego wykonania, jakości powłok, wyczernienia krawędzi soczewek, ale też, a może przede wszystkim, od ilości soczewek, za okulary z najlepszym kontrastem uważane są monocentryki TMB, lecz jak sądzę z tego powodu, że to konstrukcja trójsoczewkowa, mało tego - bez separacji powietrznej, czyli wszystkie 3 soczewki stykają się ze sobą, chyba nawet są klejone.

lecz z tej ograniczonej ilości soczewek, ciężko uzyskać szerokie pole widzenia z poprawną korekcją pola potrzebną do obserwacji obiektów DS, a więc taki wysoki kontrast jest "zastrzeżony" dla okularów planetarnych, więc trudno mówić o uniwersalnej konstrukcji okularów, bo albo wysoka jakość obrazu, lecz o małym polu widzenia - planety, albo szerokie pole, lecz już przy mniejszej transmisji, ze względu na dużą ilość soczewek, aby poprawnie skorygować duże pole -DSy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przypominam sobie bym spotkał się kiedyś z określeniem kontrast okularów. Okulary opisuje się za pomocą ogniskowej, pola widzenia, ER, transmisji, odblasków, podbarwień, aberracji czy przydatności do obserwacji konkretnych obiektów a także cech mechanicznych ale kontrast ... :blink:

 

oczywiście pewne cechy mogą mieć wpływ na kontrast obrazu ale i tak najważniejszy w tym przypadku będzie konkretny obiekt, teleskop czy obecność jasnych obiektów w pobliżu

 

od jakości warstw odblaskowych zależy transmisja co wpłynie na jasność obiektu ale już niekoniecznie na kontrast

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.brayebrookobservatory.org/BrayObsWebSite/BOOKS/EVOLUTIONofEYEPIECES.pdf

 

nie che mi sie rozpisywac,ale w 100% zgadzam sie z sumasem dodajac tylko ze istotny jest indeks szkla.

z byle g...a brylaciak nie zrobisz,milej lektury.

 

Pamietaj,ze oko nie rodzi sobie ze zbyt duza dawka kontrastu,przegniesz w druga strone to tez bedzie do bani :Salut:

 

ciemnego nieba

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli światło jest rozpraszane w samym okularze co rzutuje na jasność tła?

tak

 

"gorsze warstwy o mniejszej sprawności"

 

to dość ogólne stwierdzenie, nie kumam

jeżeli warstwy są słabe to odbijają światło jeżeli jest ich kilka (na kilku powierzchniach szkieł) to w zasadzie świecą sobie we wszystkich kierunkach po okularze. więc światło źrenicy spada a ogólne tło rośnie.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

 

W sumie to jest to, co chciałem wiedzieć. Wcześniej po prostu zastanawiałem się, czy przypadkiem producenci, w celu zwiększenia konstrastu, nie podrasowują niektórych okularów umieszczając z nich jakieś warstwy, które wycinały by część widma jak filtry.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocne warstwy z pewnoscia prztlumia troche docierajacego swiatla ale to jest tzw. dzielenie wlosa na 2 czesci.

Pamietam artykul na cloudynights odnosnie obiektywow Zeiss starych/bez warstw/ i nowych z warstwami.

Facet mial 2x 80 mm refractory /stare i nowe/ i mimo lepszej sprawnosci optycznej w soczewce z warstwami, to wlasnie goly Zeiss/bez warstw/ pokazal wiecej slabych gwiazdek.

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej po prostu zastanawiałem się, czy przypadkiem producenci, w celu zwiększenia konstrastu, nie podrasowują niektórych okularów umieszczając z nich jakieś warstwy, które wycinały by część widma jak filtry.

podrasowanie to nie. ale rózne rozdzaje warstw mogą mieć rózną sprawność na różnych długościach światła i okulary staja sie ciepłe albo zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to są mocne warstwy? :szczerbaty:

 

juz odpowiadam:

 

To duza warstwa fluorku magnezu nalozona- nie wiem po co?moze po to by cos ukryc ?

 

Jak wezmiesz do reki np. takiego Zeiss-Lornetke i dobra chinska pdrobe - to :

 

w Podrobie widzisz swoje odbicie jak w okularch"lustrzanych" i zastanawiasz sie ile swiatla przez to moze przejsc? w sloneczny dzien mozesz puszczac "zajaczki"na scianie i owe nie beda sie duzo roznily od tych puszczanych normalnym lusterkiem.

 

Zeiss-a ma dobre,subtelne warstwy,przepuszcza tyle swiatla ile jest potrzebne i uwzglednione w parametrach konstrukcji obiektywow dobrej lorentki.

 

Podobnie jest z Fujinone,Docter-em itp. pewnie to widziales wielokrotnie ale nie zwrociles na to uwagi.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obiektyw tworzy obraz, kontrast obrazu w ogromnej mierze zależny od jakości obiektywu głównego, końcowej źrenicy wyjściowej , oraz jego rodzaj a także od tuby optycznej, najpierw należy rozpatrywać obiektyw a dopiero potem kupować drogie okulary które tak naprawdę nic nie dają gdy obiektyw jest "słaby"......

 

Innymi słowy nie szalej z powerami bo to odbija się na kontraście. Zobacz jaki jest kontrast gdy źrenica wyjściowa jest szeroka.. (małe powiększenia)

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obiektyw tworzy obraz, kontrast obrazu w ogromnej mierze zależny od jakości obiektywu głównego, końcowej źrenicy wyjściowej , oraz jego rodzaj a także od tuby optycznej, najpierw należy rozpatrywać obiektyw a dopiero potem kupować drogie okulary które tak naprawdę nic nie dają gdy obiektyw jest "słaby"......

 

Chodziło mi raczej o kontrast okularów porównywanych dokładnie w tym samym obiektywie, nie odchodźmy od tematu za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga Mitka jest najbardziej na miejscu.

Nie kupuje sie "aluminiowych felg do malucha" :szczerbaty: ,innym slowem majac dobry i b.dobry okular - w srednim teleskopie nie bedziesz widzial roznicy, ktora bedzie przepascia w dobrym sprzecie.

W zamieszczonym linku- kazdy typ danego okulara jest predysponowany do swiatlosily danego s-copa co rowniez bedzie mialo wplyw na jakosc dawnych obrazow.

Bledy optyczne okulara w teleskopie o f10 nie beda tak widoczne jak w f4.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga Mitka jest najbardziej na miejscu.

Nie kupuje sie "aluminiowych felg do malucha" :szczerbaty: ,innym slowem majac dobry i b.dobry okular - w srednim teleskopie nie bedziesz widzial roznicy, ktora bedzie przepascia w dobrym sprzecie.

 

Ja się z tym jak najbardziej zgadzam, jednak moje pytanie dotyczyło różnic między okularami. Inaczej zaraz rozgorzeje się dyskusja na temat różnic między teleskopami, a nie o to mi chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można zrobić takiego rankingu jak YOKER proponuje, bo każdy człowiek inaczej odbiera obraz tworzony przez okular.

Popatrzmy się przez Ethosa. Dla mnie 100 stopni, to o 30 stopni za dużo. Dla innych w sam raz.

Inny obserwator dostaje gęsiej skórki na widok komy, a inny nie zwraca na nią uwagi.

Jeśli ktoś ma doskonale widzące w ciemności oko, to zarejestruje znaczniej więcej niż inny obserwator w tym samym sprzęcie.

Jestem zdania, że nie można obiektywnie porównać okularów. Można natomiast wskazać ograniczenia jakieś konstrukcji czy modelu.

 

Ja wyznaję religię "mało szkła". Znaczy się im mniej warstw, załamań i odbić, tym lepiej.

Celowo piszę: religia.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.