Skocz do zawartości

Astro literatura


Dave22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

 

Zbliżają się święta i myślę żeby sobie zakupić kolejna książkę. Mam już Atlas Nieba, Kosmiczne związki, Zdziwienia, Historia Astronomii.

Szukam czegoś co by mi powiedziało więcej na temat sprzętu do obserwacji (ciekawostki, techniki obserwacji, rodzaje sprzętu, co do czego itd.)

 

Moze ktoś z was ma lub czytał podobna książkę i może polecić, bardzo proszę o tytuł.

 

Dziękuje z góry i życzę pogodnych nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Szukam czegoś co by mi powiedziało więcej na temat sprzętu do obserwacji (ciekawostki, techniki obserwacji, rodzaje sprzętu, co do czego itd.)

Moze ktoś z was ma lub czytał podobna książkę i może polecić, bardzo proszę o tytuł....

Według mojej wiedzy, szerszych publikacji o takiej tematyce nie ma, przynajmniej w języku polskim.

Podstawowe informacje o sprzęcie (oraz mnóstwo innych) zamieszcza Przemysław Rudź w swoich książkach: Niebo oraz Niebo na weekend, dostępnych w wielu księgarniach internetowych.

Głębszej wiedzy szukaj w Celestii:

http://www.celestia....%C5%82%C3%B3wna

oraz w artykułach na Optyczne.pl:

http://www.optyczne....yku%C5%82y.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pozycje kiazkowe tez istnieja, przy czym anglojezyczne, np Star Ware - Harrington albo czesciowo przynajmniej Astronomy Hacks - Thompson'ow (ta druga chyba jest dostepna za darmo na sieci, przynajmniej w duzych fragmentach - poguglaj)

 

Ta druga przegladlem w formie ebooka i ma prawo sie podobac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W antykwariatach możesz rozejrzeć się za książką Davida Levy'ego "Niebo. Poradnik użytkownika". Jest to bardzo dobra książka traktująca o tym, o czym chcesz czytać. Problem w tym, że książka została wydana już jakiś czas temu (1995 rok, jeśli dobrze pamiętam), a nie widać, aby chciano ją wydać drugi raz.

 

Tu jest jej okładka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tego trochę ....: http://www.astromani...php?f=16&t=2753

I jest i nie ma. Książki o tematyce astronomicznej praktycznie nie są wznawiane. A szkoda, bo takie "Niebo, poradnik użytkownika" Levy'ego czy "Niebo przez lornetkę" Moore'a mają wartość w pewnym sensie ponadczasową i kolejne pokolenia astroamatorów mogłyby zaczynać swą "edukację" właśnie od nich. Szkoda, że żadne wydawnictwo nie specjalizuje się w takiej tematyce. Pewne nadzieje łączę z wydawnictwem Carta Blanca, które opublikowało album Roberta Gendlera i książkę Przemysława Rudzia. Wierzę, że Przemas zachęca ich do astronomii, my zaś możemy wspierać, kupując i propagując te książki.

A może nasi astrofotograficy by złożyli jakiś album? Kto jak kto, ale ja na pewno bym taki kupił. Z materiałów "Celestii" też dałoby się sklecić jakiś podręcznik typu Know How, który byłby bestsellerem wśród astroamatorów.

Co na to młodzi i prężni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jest i nie ma. Książki o tematyce astronomicznej praktycznie nie są wznawiane.

 

Szkoda, że żadne wydawnictwo nie specjalizuje się w takiej tematyce.

 

No cóż... rynek jest za mały. Gdyby było nas tak z 5-10 razy więcej to znalazło by się wydawnictwo z ciekawą ofertą. Zwłaszcza że jest mnóstwo doskonałych pozycji anglojęzycznych (wydawcy tacy jak m.in. Cambridge University Press, Willman-Bell czy Springer) które warto wydać. A tak, to nie dość że nikt nie wznawia wartościowych książek, to te które wychodzą są po prostu kiepskie (z wyjątkami potwierdzającymi regułę). Osobną kwestią jest fakt, że na naszym rynku praktycznie nie ma poradników dla średnio- i zaawansowanych obserwatorów. Pocieszać można się tym, ze przynajmniej nie ma problemów ze sprowadzeniem sobie odpowiedniej literatury z zagranicy lub z netu - no a przy okazji szlifujemy nasz angielski ;)

Ekonomia jest bezlitosna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... rynek jest za mały. Gdyby było nas tak z 5-10 razy więcej to znalazło by się wydawnictwo z ciekawą ofertą.

 

Jules ja pocieszam się właśnie tą myślą że kiedyś bedzie nas 10 razy więcej i będzie więcej tego typu pozycji na polskim rynku ;)

Ale czy to za mojego życia..., kto wie - nigdy nie mów nigdy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.