Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop :D


ŁukaszG

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. Zauważyłem to forum przeglądając oferty na allegro ;p. Od pewnego czasu obserwuje niebo i jak każdy napalony na penetrację kosmosu ;d postanowiłem kupić teleskop.

 

Mieszkam w kamienicy. Moje okno jest od strony ogrodu. W bezchmurne noce widać sporo gwiazd. Myślę sobie czy sens jest kupić teleskop jak mieszkam w środku miasta ;p. I dlatego piszę do Was bo uważam, że najlepiej skonsultować się ze specjalistami a nie dzwonić do sprzedajacych, którzy zawsze mówią to co chciałbym usłyszeć byle wcisnąć mi teleskop. Bardzo denerwuje mnie to, że nie widać w moim otoczeniu tyle gwiazd co na wsi u mojego wójka ;p tu mam ich o połowe mniej. Posiadam balkon a obserwację chciałbym przeprowadzać właśnie z niego lub mojego okna. Nie insteresuje mnie to by teleskop był podręczny i bym mógł się z nim przemieszczać. Chodzi mi tylko o jak najlepsze widoki. Chciałbym obserwować gwiazdy jak i może inne planety.

 

Teraz mam kilka pytanek:

1. Jaki teleskop będzie dla mnie najlepszy w moim środowisku.

2. Jaki model.

3. Czy w cenie do 600 zł można kupić w miare przyzwoity sprzęcik - taki na początek obserwacji i zapoznania się z niebem.

4. Który rodzaj teleskopu będzie lepszy: zwierciedlany czy soczewkowy. I jakie to ma znaczenie?

 

OTO MOJE PROPOZYCJE: (co o nich sądzicie)

 

http://allegro.pl/item829244523_prof_teleskop_opticon_114f1000eq_cd_mapy_gwar.html

 

Teleskop OPTICON 114F1000EQ:

 

Model: 114F1000EQ

 

Producent: Opticon

Powiększenie:

200x

Układ optyczny: Reflektor

Średnica obiektywu: 114mm

 

Długość ogniskowej: 1000mm

Wyciąg okularowy: 1,25"

Montaż: paralaktyczny EQ1

 

Statyw: aluminiowy

 

Dodatkowe wyposażenie:

- Okular K10mm

- Okular K25mm

- Odwracacz obrazu 1,5x

- Luneta celownicza 6x30

- Soczewka Barlow'a 2x

- Filtr księżycowy- Mapa Księżyca i układu słonecznego

 

LUB:

 

http://allegro.pl/item840716889_teleskop_sky_watcher_1309_eq_2.html

 

TELESKOP SKY-WATCHER 1309 EQ-2:

 

TELESKOP

 

SKY-WATCHER 130 9 EQ-2

 

Dane techniczne

układ optyczny: Newton (reflektor)

średnica zwierciadła: 130 mm

długość ogniskowej: 900 mm

światłosiła: f/7

zasięg: 13,3 mag

wyciąg okularowy: 1,25"

montaż: paralaktyczny EQ2

statyw: aluminiowy LT1

wymiary tuby optycznej: 17x84 cm

wysokość statywu: 71-123 cm

waga netto: 13 kg

waga brutto (spakowany): 19 kg

wymiary spakowanego teleskopu: 96x43x30 cm

 

Wyposażenie

okulary: 1,25" - Super 25, Super 10

szukacz: 6x24

soczewka barlowa: 2x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj to http://deltasky.pl/?p=292#more-292 żeby wiedzieć co jest co i co z czym się je:)

o tym opticonie zapomnij, jak już to mierz w SW 130/900, ale kup go w tym sklepie http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/?id=209

 

a i jaki masz ten balkon. bo 130/900 to dłuższa tuba. może rozsądniej było by kupic maka krótsza Tuba i tylko do planet, jezeli masz mały balkon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balkon w kamienicy masz zapewne wąski więc nie da się na nim obsługiwać żadego teleskopu paralaktycznego na trójnogu.

A tak w ogóle to które obiekty chciałbyś zobaczyć. powiedzmy podaj pierwszych 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może saturn, jowis, mars albo wenus. Może i księżyc poobserwować. Mgławice...

 

to znaczy rozumiem ze saturn, jowis, mars albo wenus widziałeś już z balkonu i wiesz gdzie są.

A mgławice to konkretnie którą na początek?

 

tak pytam podstępnie żeby zwrócić uwagę na to od czego każdy nowy powinien zacząć.

 

tak wogóle to poczytaj celestia.pl. hasło np. teleskop na balkon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ogród ma wymiary 150 metrów na 70 metrów ;p Więc problemów nie widze żadnych :D. Wiecie mało się znam na astronomi. Z powodu szkoły nie mam czasu na nauke w tym kierunku, ale to by mogło być moim dodatkowym hobby :S

 

 

 

PS: Mógłby dać ktoś link do jakieś strony, gdzie mógłym się pouczyć o mgławicach jakie są rodzaje itp. ogółem o astronomi sobie czytać. Na bank muszę kupując teleskop kupić atlas i mapę nieba ;d

Edytowane przez ŁukaszG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mozesz z teleskopem wyjsc na zewnatrz to nie bedziesz mial 1. problemow z zawirowaniami (cieplego) powietrza emitowanego przez budynek, co bardzo wplywa na jakosc obrazu, 2. problemow z miejscem i rozstawianiem teleskopu. Obserwacje z okna juz zupelnie bym wykluczyl i na pewno nie zimą, gdy grzejniki dodatkowo emitują cieplo, ktore od razu ucieka otwartym oknem.

W takich warunkach i tej cenie co podales (zakladam ze chcesz przeznaczyc cos ok 600zl) to tak jak koledzy wyzej pisali wez lepiej tego SkyWatchera 1309, ewentualnie mozesz sprobowac zapolowac na używaną Syntę (Sky-Watcher) 6" na montażu dobsona. Popatrz tez na sasiednie watki w tym dziale, inni pytali niemalze o to samo.

Z książek dla zupełnie początkującego polecam "Niebo na weekend" P. Rudź (ma mapy nieba, wystarczające na poczatku). Potem możesz pomyśleć o jakimś atlasie, ja polecam Pocket Sky Atlas, nawet niedrogi, podręczny i wystarczający myśle że większości amatorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.