Skocz do zawartości

"Meade" SN LXD-75 10"


xerrox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczow

 

 

Chcialbym poznac opinie ludzi na temat teleskopu "Meade" SN LXD-75 10" w systemie Schmidt-Newton.

Jak do tej pory "bawie" sie MAK'iem 90/1250. I jest to fajny sprzet do nauki nieba (niestety raczej tylko planet bo f=1/14).

 

W chwili obecnej poszukuje czegos bardziej docelowego (moze nie ostatecznego, bo wiadomo, ze apetyt rosnie w miare jedzenia :)), ale czegos, co da radoche na powiedzmy kilka lat i da mozliwosc obserwacji nie tylko planet ale i DS'ow.

 

Tak jak w temacie zainteresowal mnie dokladnie ten model, ze wzgledu na spora aperture 10'' i zamkniety tubus - o czym pozniej w drafcie sytuacyjnym.

Mam jednak kilka pytan, jako ze sam nie uwazam sie za osobe doswiadczona w tym temacie, a koszt sprzetu jest jednak spory, chcialbym poznac wasza opinie, przed dokonaniem wyboru.

 

Krotki draft sytuacyjny:

Warunki obserwacyjne mam bardzo dobre (ciemne niebo, lokalizacja oddalona ok 25 kilometrow od miasta, najblizsze zabudowania ok 1,5 KM, sasiedztwo lasu), jedyne "ale" to to ze dom znajduje sie na terenie zakladu kamieniarskiego. Dzialka jest spora i dom od hal produkcyjnych oddalony, ale mimo wszystko kurzu jest wiecej niz w przecietnym domu. Dlatego zalezy mi na zamknietym tubusie. (a moze przesadzam ?)

Sprzet nie musi byc mobilny (jedynie dom-ogrod ew pokoj-taras).

AstroFoto wchodzi w gre, ale raczej jako hobby dla siebie a nie zawodostwo, ot tak aby skatalogowac to so sie widzialo.

 

Pytania jakie mam i gdzie potrzebuje pomocy osob bardziej doswiadczonych niz ja to:

1. Czy ktos bawil sie teleskopem w systemie Schmidt-Newton - i jakie sa oceny takiego systemu (szukalem na forum, znalazlem nawet watek dot tego typu systemu, ale bylo to omawiania materialow marketingowych Meada, nikt z dyskutujacych w owym watku nie mial doswiadczen z tym systemem ale watek byl z przed kilku lat, moze teraz sie to zmienilo)

2. Czy ktos moze ma doswiadczenia z tym konkretnym modelem, jakie sa wrazenia i ocena ?

3. Nigdy nie mialem mozliwosci zabawy tak "szybkim" teleskopem czego moge sie tak naprawde spodziewac po takiej swiatlosile 1/4 ? Czy filtr polaryzacyjny jest dobrym rozwiazaniem w obserwacjach planet,

4. Czy ktos wie cokolwiek o jakosci montarzu na jakim zostal osadzony ten tubus ?

 

5. Jaki modele byscie polecili powiedzmy do ceny 8000 (przy zalozeniach: Ciemne niebo, DS ale i planetki, mobilnosc niewymagana, astrofoto - troche ale nie zalezy mi na super jakosci)

 

Pozdrawiam serdecznie i licze na pomoc

XerroX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Posiadam ten teleskop, i zapewne to własnie mój wątek czytałeś. Nie ukrywam, należałoby w nim wiele rzeczy uaktualnić, jednak na chwilę obecną mam bardzo mało wolnego czasu, i chcąc-niechcąc, astronomia zeszła na drugi plan.

Co mogę powiedzieć: zamknięty tubus to dobra rzecz, tym bardziej w Twoich warunkach obserwacji, więc trzymaj się tej opcji. Jednak o foceniu raczej zapomnij, chyba że bardzo jasnych obiektów. Pytałeś o montaż, a to własnie o niego wszystko się rozbija. Do wizuala jak znalazł, co niejednokrotnie było na tym forum mówione, ale zawieszenie na nim 16kg robi swoje, i jednak ma tendencję do kołysania się.

Czego spodziwać się po takiej światłosile? Pomijając narazie temat astrofoto, z zalet: duże pole widzenia i mobilność za sprawą krótszej tuby. Wada: znaczne wymagania co do używanych okularów

 

Powtórzę się również mówiąc, że nie wydałbym obecnie 7500zł na nowy teleskop, a taką cenę przyjdzie nam zapłacić w sklepie. Jeżeli jednak uda Ci się znaleźć ten model na rynku wtórnym w Polsce, albo jeszcze lepiej miałbyś możliwość ściągnięcia go zza oceanu - jak najbardziej polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zobaczyłem Twoj wątek z zapytaniem o teleskop.

W zasadzie Liq powiedział co trzeba.

 

Co do samej tuby to mogę powiedzieć, że jak na aperturę jest dość kompaktowa ale też swoje waży. Co do obrazów to muszę powiedzieć, że są bardzo dobre. Tu akurat byłem pozytywnie zaskoczony. W moim wypadku używałem bdb okularow więc typowe wady Newtonów nie wychodziły a szczegolnie, że dodatkowo jest korektor Schmidta to nie moglem się do niczego przyczepić.

Montaż jest tylko do wizuala i 1000mm w astrofoto to dla niego za dużo. Niemniej do wizuala radzi sobie jak trzeba.

 

 

P.S. Wyciągi są w tych tubach do dupy, od razu wymieniełem na Crayforda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.