Skocz do zawartości

Mars


jarzbi

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w nocy korzystając z ładnej pogody naszkicowałem Marsa obserwując go przez Synte 8"i NLV 5. Seeing momentami był dość dobry, pozwalający dostrzec jakieś detale powierzchni. Szkic wykonałem ołówkiem na białej kartce, a w Gimpie wyciąłem tło kartki i lekko podciągnąłem kontrast. Obok symulacja z calsky z tego samego czasu. Powiedzmy, że przedstawia to samo... ;)

 

Edycja: Zapomniałem dodać, że wspomagałem się filtrem polaryzacyjnym.

mars_27_12_2009_01h_10m_LT_black.jpg

mars_27122009_01h_10m_LT.jpg

Edytowane przez jarzbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się praktycznie w ogóle na szkicowaniu, ale według mnie bardzo ładnie zrobione 'cieniowanie' (czy jak to się tam nazywa, mam nadzieje że dobrze to nazwałem). Chodzi mi o to, że szkic jest taki jakby "płynny" i nie ma jakichś dużych kontrastów itd. Jak dla mnie wyszło bardzo ładnie. pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że nie widziałeś jasnej plamy na biegunie... :huh:

 

Podejrzewam, że ten jaśniejszy twór na "godzinie piątej" to właśnie czapa polarna. Ale, że Jarzbi użył filtra polaryzacyjnego, to straciła na "białości" w jego oczach i lekko zbledła.

Tak sobie myślę :)

pozdrafki

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jarzbi użył filtra polaryzacyjnego, to straciła na "białości" w jego oczach i lekko zbledła...

 

Dokładnie tak było. Bez filtra nie udało mi się się dostrzec żadnych szczegółów na powierzchni (A może też za mało się starałem... ech, to przez świąteczne obżarstwo). Pojawiły się dopiero po dokręceniu regulowanego filtra Baadera. Obraz mocno przyciemnij lecz dzięki temu udało się coś dostrzec. Pokolorowałem jeszcze ten szkic na próbę by go bardziej urealnić.

mars_27_12_2009_01h_10m_LT_color.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli filtr polaryzacyjny całkowicie zgasił biel lodu. Rozumiem.

Ja z maniakalnym uporem wypytuję wszędzie o czapę lodu i jej jasność. Ciekawi mnie to.

Na kolorowym rysunku już dałeś jaśniejszy lód niż na czarno-białym. Teraz jest o wiele ładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę zobaczcie proszę, jak tegoż samego Marsa w tym samym dniu naszkicowała 10 latka (moja córka). Planeta obserwowana była przez 8 calową Syntę z okularem 10mm. Nie wiem jak ona wypatrzyła ten ciemniejszy obszar po prawej stronie - mnie się to nie udało :(

cf92b4f489dfb60cm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nie wiem jak ona wypatrzyła ten ciemniejszy obszar po prawej stronie - mnie się to nie udało :(

 

Dla mnie była to pierwsza obserwacja Marsa od ponad 10 lat (chyba 1997), nie licząc zerknięcia na niego gdy jeszcze był bardzo nisko nad horyzontem w czasie ostatniego wypadu na Kudałcze. Wcześniej spoglądając na niego przez lunetę "samoróbkę", nic oprócz tarczy nie dostrzegłem, dlatego bardzo cieszy mnie ta ostatnia obserwacja Syntą, tym bardziej, że do końca nie widziałem czego mogę się spodziewać. Te ciemniejsze obszary które wypatrzyła Twoja córka mogły być widoczne w chwilach gdy na moment uspokajała się atmosfera. U mnie czasami były to naprawdę subtelne różnice w wyglądzie tarczy. Dzięki za ten Wasz rysunek potwierdzający moją obserwację. Na pewno na pomarańczowej tarczy widziałem czapę polarną, lekkie pociemnienie wokół niej, duży ciemny obszar (wpadający w lekko siwy odcień) oraz ciemniejszy przeciwny biegun.

Edytowane przez jarzbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto Czerwona Planeta mojej roboty - wykonana dnia (a raczej nocy) 29 XII, w godzinach około 2:00- 2:30.

 

Sprzęt - achromat 152/1200 na eq 3-2 (tak tak, dynda to nieprzeciętnie! - stąd tak mało detali), okular LVW 5 mm (łącznie 240x powiększenia) plus Fringe Killer i (od czasu do czasu) filtr 80A, który polecam do Marsa.

 

Gdyby montaż tak się nie trząsł, to z pewnością zaobserwowałbym więcej szczegółów. Może następnym razem...

2009_12_29_Mars1_kanarka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo. Bardzo ciekawy szkic. Widzę, że trafił ci się dobry seeing. Ja widziałem większy zasięg lodu. Czapa wydawała się większa, ale to mogło być być złudzenie. Wszak jasne elementy wydają się większe.

 

I mamy asod: http://www.asod.info/?p=2337 . :notworthy:

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No to ja dorzucę swojego Marsa.

Chyba nigdy nie obserwowałem w tak niskiej temperaturze. Kable zesztywniały, a silniki wydawały takie dźwięki, jakby miały umrzeć. Montaż włączałem 6 razy, zanim lcd się rozmroził i czekałem kolejne 5 minut, aż literki staną się czytelne.

Pierwszy raz w życiu mój własny oddech całkowicie burzył seeing, a w dodatku ciepło mojej gałki ocznej pokrywało okular parą :o

I przez to nawet nie wykorzystałem większych powerów.

 

SCT 5" + Antares SW 7,4mm = power ~169x

Filtr moon & skyglow, a także #80A Niebieski.

Ołówkiem + lekka obróbka w GIMPie

 

mars1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie - przyciemnić filtrem? Dało, ale miałem wrażenie, że Mars jest wtedy za ciemny. Filtr był ustawiony na maksymalną transmisję światła - najwięcej szczegółów mogłem wtedy dostrzec na jego tarczy.

Swoją droga, szkoda że nie dysponowałem krótszym okularem - powietrze było bardzo stabilne a po półtoragodzinnym chłodzeniu obrazy były żyleciaste ;). Aż się prosiło o powiększenie rzędu 200x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super szkic ... aż się człowiek rwie do teleskopu

ostatnio skupiłem się na fotografowaniu Marsa ale wczoraj chciałem też pooglądać

pogoda była wspaniała, teleskop chłodził się 1,5 godziny i gdy Mars wyszedł zza budynku ... przyszły chmury :astronomer2:

ale mu nie daruję ... jeszcze go dopadnę :astronom:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :)

 

ostatnio skupiłem się na fotografowaniu Marsa ale wczoraj chciałem też pooglądać

pogoda była wspaniała, teleskop chłodził się 1,5 godziny i gdy Mars wyszedł zza budynku ... przyszły chmury

Również to przerabiałem - w sobotę. Teleskop chłodził się już dobre kilkadziesiąt minut, wylazłem na balkon zobaczyć jak się tam ma moje-w-końcu-bezchmurne niebo... I tak oto przy padającym śniegu pobiłem rekord w zwijaniu telepa do domu :szczerbaty:

 

Marku - tak, to dziwne z tymi "nienaglerami" :szczerbaty: Szczerze powiem, że do niedawna nie słyszałem o czymś takim jak TMB :o. Okularek trafił w moje ręce parę miesięcy temu podczas wspólnego wypadu z ekipą tczewską - Pablito stwierdził, że jeśli chcę, to mogę sobie potestować jego szkiełka. Podczas pierwszej sesji nawet nie zwróciłem na niego uwagi, bo miałem do dyspozycji Naglery 13 i 4.8 oraz LVW8. Dopiero przy drugim podejściu włożyłem to niepozorne maleństwo w wyciąg i szczęka mi opadła - rewelacyjna ostrość i transmisja, całkiem przyzwoite pole (58°) i świetny ER. Sprawdza się nie tylko na Księżycu i planetach, M42 również pięknie się w nim prezentowała. Muszę sobie upolować coś krótszego z tej stajni (7 lub 6mm). Słowem - przekonuję się na własnej skórze, że warto kombinować i testować, aniżeli ślepo podążać w jedynym słusznym kierunku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB to okulary typowo planetarne i nie ma nic dziwnego w tym, że dają świetne obrazy planet

Naglery z definicji są przeznaczone do DS-ów (po to mają szerokie pola)

od dłuższego czasu planuję zakup TMB tylko nie mogę się zdecydować który bo przydały by się 6, 7, 8 i 9 :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.