Skocz do zawartości

Mars


jarzbi

Rekomendowane odpowiedzi

świetny pomysł

 

Robson przecież ten UWAN jest rewelacyjny

 

 

 

Też tak myślałem, chociaż na zlocie, celem testów wrzuciliśmy z Marasem na ruszt mojego UWANa i Pentaxa 7 XW.

W momencie, gdy w wyciągu Synty znajdował się UWAN7, usłyszałem u Marasa: "no ładnie, ładnie...". Natomiast po włożeniu w wyciąg okularu Pentax XW7,

usłyszałem: "Wow, ach, nie no lepiej niż u UWANie":szczerbaty:. Rzeczywiście, obraz w Pentaxie wydał nam się troszkę ładniejszy, czystszy, gwiazdki, były troszkę bardziej punktowe (test odbył się na epsilonach w Lutni), ale to były różnice śladowe według mnie, chociaż Maras miał inne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, chociaż na zlocie, celem testów wrzuciliśmy z Marasem na ruszt mojego UWANa i Pentaxa 7 XW.

(...) ale to były różnice śladowe według mnie, chociaż Maras miał inne zdanie.

Ogólnie zgodzę się ze stwierdzeniem, że wrzucaliśmy na ruszt oba okulary celem testów, ale testami - przynajmniej z mojej strony - bym tego nie nazywał ;) Wiesz co, moje zdanie z Jodłowa równie dobrze można wrzucić do kategorii "impresje" ;) Nie pamiętam jakie szkiełko było w wyciągu bezpośrednio przed załadowaniem owego Pentaxa, ale jeśli było to jakieś moje szkiełko, to muszę przypomnieć, że największą wartość z mojej walizeczki z okularami przedstawia sama walizeczka :szczerbaty: więc może na zasadzie kontrastu XW7 wydał mi się taki cacy. UWAN faktycznie dawał podobny obraz (jedyne co mnie w nim wkurzało, to to, że dziwnie wysoko ostrzył). Inna sprawa, że bardzo chętnie przyjrzałbym się obu okularom raz jeszcze na spokojnie. I jeszcze insza, że piękniejszego obrazu Jowisza w mojej Syncie, jak przez tego Pentaxa - nie widziałem...

 

(ale ładny off-top się zrobił) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dzisiejszy Mars.

Pogoda dobra do obserwacji planet - lekka mgła. Przejrzystość była słaba, ale za to powietrze niemal stało w miejscu, atmosfera była stabilna, i tym samym obraz w końcu był wystarczająco stabilny.

SCT 5" + Antares SW 7,4mm, a także SW SWA58 9mm, barlow 2x, LVW 13mm, wszelkie kombinacje z kolorowymi filtrami i Moon & Skyglow.

 

 

mars2.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny szkic - i dobry pomysł z dodatkowym powiększeniem tarczy planety.

Wimmer, czy - w twoim odczuciu - dobrze oddałeś kontrast obiektu?

Do czego zmierzam - patrząc na twoje "marsy" i wspominając to, co widziałem u siebie w teleskopie wychodzi mi, że bez dwóch zdań powinienem w jakiejś perspektywie zaopatrzyć się w ciemniejszą rurkę do planet. Filtr polaryzacyjny oczywiście jest nie do przecenienia w Syncie i diametralnie poprawia jakość obserwacji, ale kontrast jaki jest, taki jest. Pewnie można go podciągnąć innymi filtrami (kolorowymi, Moon&Skyglow czy telewujkami dedykowanymi do Marsa) - ale pewnych rzeczy i tak się chyba nie przeskoczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Tak to u mnie wygląda. Jak włożę okular 7,4mm to mam źrenicę wyjściową około 0,74mm. Po założeniu filtra, czy to Moon & Skyglow, czy np. pomarańczowego tarcza planety przestaje świecić. Powiem szczerze, że w tym zestawieniu tylko Wenus wydaje się mi mocno świecić, przy czym pozostałe planety to co najwyżej jasne tarcze.

Jakby nie było - to dobra rurka do planet :flirt:

 

*edit*

P.S: Dodatkowo kątówka też wydłuża ogniskową o kilka centymetrów, o czym zawsze zapominam. Z kątówką mam pewnie więcej niż f/10

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

mpp:

 

zmeniałes ustawienia w profilu. ja w swoim musiałem zmienić opcje załaczników na standardowe, nie zaawansowane (i pomogło)

 

Dziękuję za pomocną dłoń. Niestety nie pomogło.

Dziwaczne jest to, że jak zakładam nowy temat, to mogę dodać załącznik. W poście nie mogę...

Nie chcę zaśmiecać forum.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może spróbuj dokładniej opisać problem?

pod polem edycji nie widzisz u siebie przycisku "Dodaj pliki" ?

 

dodawanie plików.PNG

 

i nic nie zaśmiecasz, bo to ważne i dobrze byłoby to rozwiązać, potem się to najwyżej wydzieli do nowego wątku

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mpp, jeżeli naprawdę takiego Marsa wtedy widziałeś, to szczerze zazdroszczę...

Wczoraj męczyłem planetę, ale niestety szczegółów nie widziałem prawie żadnych, poza (przez moment) niewielkim pociemnieniem i delikatnie świecącej (chyba) czapy lodowej na jednym z biegunów. To już kolejne podejście bez rezultatów, albo nie mam szczęścia do Marsa, albo przegapiłem najlepsze "momenty" :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.