Skocz do zawartości

Fotografia Newtonem (reflektor)


Sławek.B

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu rozmyślam co i jak mógłbym sfotografować moją syntą 12,oprócz aparatu fotograficznego jakich potrzebował bym rzeczy dodatkowych (redukcji,wyciągów,tulejek z gwintami lub bagnetami,adapterów,mocowań itp..)Mało na forum jest informacji o tym ważnym elemencie zabawy z astronomią i teleskopami typu REFLAKTOR na pewno niema takiego info w jednym wątku,z którego każdy posiadacz takowego sprzętu mógłby zaczerpnąć wiedzy o astro-foto takowym urządzeniem.Wiem że na forum jest wielu posiadaczy Newtonów,że da się nimi fotografować,a efekty są godne... ażeby tu się nimi pochwalić i opisać czym i jak.Ja osobiście posiadam lustrzankę Sony i całą mase obiektywów(nie wiem jak i czy w ogóle mogę ich użyć do focenia przez teleskop),sądzę że technika jest dla każdego systemu podobna,i chciałbym poprosić co bardziej doświadczonych astro-fotografów o sugestie i podpowiedzi (linki z przykładami fotek i opisem w stylu "jak to zrobiłem" ):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu rozmyślam co i jak mógłbym sfotografować moją syntą 12,oprócz aparatu fotograficznego jakich potrzebował bym rzeczy dodatkowych (redukcji,wyciągów,tulejek z gwintami lub bagnetami,adapterów,mocowań itp..)Mało na forum jest informacji o tym ważnym elemencie zabawy z astronomią i teleskopami typu REFLAKTOR na pewno niema takiego info w jednym wątku,z którego każdy posiadacz takowego sprzętu mógłby zaczerpnąć wiedzy o astro-foto takowym urządzeniem.Wiem że na forum jest wielu posiadaczy Newtonów,że da się nimi fotografować,a efekty są godne... ażeby tu się nimi pochwalić i opisać czym i jak.Ja osobiście posiadam lustrzankę Sony i całą mase obiektywów(nie wiem jak i czy w ogóle mogę ich użyć do focenia przez teleskop),sądzę że technika jest dla każdego systemu podobna,i chciałbym poprosić co bardziej doświadczonych astro-fotografów o sugestie i podpowiedzi (linki z przykładami fotek i opisem w stylu "jak to zrobiłem" ):)

 

Sławek kup soczewkę barlowa 2x z gwintem T2 (jeżeli masz standardowy wyciąg okularowy to bez barlowa nie wyostrzysz obrazu w aparacie) oraz pierścień redukcyjny - http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2591. Wyjmij obiektyw z aparatu, w miejsce obiektywu zamontuj pierścień, połącz go z barlowem, wpakuj aparat w wyciąg teleskopu, aparat ustaw na ustawienia manualne, ustaw czas naświetlania, wyceluj w Księżyc, wyostrz obraz pokrętłem przy wyciągu i pstrykaj. Aby uniknąć poruszenia najlepiej korzystać z samowyzwalacza lub pilota. Ta 12-ka pewnie jest na dobsonie, dlatego poza Księżycem nic nie z focisz, można próbować planetki, ale przy tej ogniskowej obrazy będą małe.

Druga metoda to projekcja okularowa - wlepiasz aparat z obiektywem w okular długoogniskowy i pstrykasz. ( ja tej metody nie stosuję, trudno jest utrzymać aparat w osi optycznej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już napewno że syntą na dobsonie da się fotografować obiekty których czas naświetlania jest w granicach od 0,20sek i więcej czyli jak napisał Leon księżyc i co większe planety może jeszcze ISS...i za dnia samoloty.

Oto 2 dzisiejsze fotki wykonane (na szybko)podpowiedzianą przez Leona metodą pierwsza z barlowem druga bez -w momencie robienia zdjęć pogoda była FATALNA! cienka warstwa chmur pomykała nisko na niebie skutecznie psując obraz pozatym mróz -6st.C i silny wiatr (jestem pewny że gdy będzie lepsza pogoda,uda mi się zrobić na prawdę ostre)Co do wyciągu w syncie 12 (dobson) to bez problemu ostrzy bez i z barlowem 2x.Fotografia bez barlowa została wykonana z użyciem pierścienia T-2 - Minolta AF / Sony alfa wkręconego w gwint T-2 wyciągu.Fotka z barlowem niezbyt udana z powodu złej pogody i braku możliwości dokładnego wyostrzenia-poprostu do włożonej w wyciąg soczewki barlowa przyłożyłem aparat.Zastanawiam się nad możliwością zakupu odpowiedniego adapteru pozwalającego na użycie zwykłego barlowa (mam ultimę z wykręcaną tulejką z optyką z korpusu załączoną na fotografii)Czy ktoś z was używał adaptera do projekcji okularowej Baader Planetarium OPFA-1 (foto poniżej) oraz extendera Sky-Watcher 1,25"/T-2 mam zamiar zakupić takowe...

post-18015-126211627955_thumb.jpg

post-18015-12621162975_thumb.jpg

post-18015-126216027118_thumb.jpg

post-18015-126216028029_thumb.jpg

post-18015-126216029204_thumb.jpg

Edytowane przez Sławek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) może jeszcze ISS...

(...)Czy ktoś z was używał adaptera do projekcji okularowej Baader Planetarium OPFA-1 (foto poniżej) oraz extendera Sky-Watcher 1,25"/T-2 mam zamiar zakupić takowe...

 

Zwłaszcza ISS'a i innych obiektów latających.

Projekcja okularowa w przypadku lustrzanki to dość karkołomny pomysł moim zdaniem - za dużo to wszystko waży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,aparat jest bez obiektywu (foto z ogniskowej) ostrzysz wyciągiem patrząc w wizjer aparatu

 

To miałem na mysli (trochę źle sformułowałem pytanie).

Czyli w zasadzie wystarczy sam adapter wyciag<->aparat i juz mozna probowac cos focic?

Sam przymierzam sie niedługo do zakupu lustranki i takich eksperymentów.

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miałem na mysli (trochę źle sformułowałem pytanie).

Czyli w zasadzie wystarczy sam adapter wyciag<->aparat i juz mozna probowac cos focic?

Sam przymierzam sie niedługo do zakupu lustranki i takich eksperymentów.

dokładnie tak,a eksperymentować warto,może wymyślimy skuteczną metodę z dobranym odpowiednio sprzętem do robienia "tanich" astro-fotek.Newtony nie wszystkie są na montażu dobsonia,a te które są to często mają bardzo dużą światło siłę i ogniskową a to są poważne atuty ażeby fotografować chociażby tylko z ogniskowej,a barlowy nie kończą się na 2x są i 4x a to już daje potężną ogniskową i powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Na pierwszym zdjęciu masz redukcję do okularów 1.25"

 

Po odkręceniu samej tulejki 1.25" zostaje ci adapter z gwintem T2 wkładany do wyciągu i brakuje Ci adaptera aparat/T2

 

Teraz zależy jaki aparat chcesz kupić ?

 

 

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, tulejka 1.25" jest odkręcana, nie zauważyłem tego :Boink: .

A aparat jaki zamierzam kupić to na chwilę obecną Canon 500D, więc z adapterem T2/aparat chyba nie powinno być problemu...

Dzięki!

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.