Skocz do zawartości

Obserwacje przez teleskop a okularnik


jakub880

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Myślałem nad zakupem pierwszego w swoim życiu teleskopu, prawdopodobnie synta 6" lub 8". Jestem dalekowidzem nosze dość grube okulary ponad +5 dioprii. wiem że podczas obserwacji będę je musiał ściągać, ale czy z moją wadą wzroku coś zobaczę??

Czytałem że przez okular lantanowy można obserwować w okularach korygujących wzrok, ponieważ ma on duży ER 20mm (odległość od oka) nie wiem czy to prawda.

moje pytanie do Okularników czy w Waszym przypadku wada wzroku istotnie przeszkadza w obserwacjach? A może w mojej sytuacji w ogóle odpuścić sobie telepa?

 

P.S. mam lornetkę tylko 7x50 i przez nią daje rady w okularach oraz Atlas nieba P. Rudzia.

Mam ciemne niebo, mieszkam na peryferiach małej wsi (ok 500 mieszkańców) jakieś 1 km od centrum jeżeli 30 domów i 15 latarni można nazwać centrum :-)). Jakieś 30 km od Krakowa na południowy zachód lecz bardziej na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to tylko dalekowzroczność, to w obserwacjach bez okularów, taka wada w niczym nie powinna przeszkadzać, obraz wyostrzysz sobie wyciągiem teleskopu, zresztą w okularach ciężko się obserwuje, zawsze jakieś boczne odblaski przeszkadzają

z lornetką jest już gorzej, bo nie każda ma tak duży zakres ostrości i ciężej dopasować i rozstaw i odległość próbując obserwować w okularach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem krótkowidzem i z patrzeniem przez teleskop raczej nie mam problemów. Do orientacji na niebie, a także do patrzenia przez szukacz mam założone na nosie okulary. A gdy patrzę w okular teleskopu, to w zależności od tego jakiego jest rodzaju czasami ściągam dla próby - głownie jednak obserwuję bez. Okulary lantanowe NLV/LVW Vixena mają oprócz dużego ER regulowaną muszlę oczną którą na czas obserwacji można skręcić w dół co ułatwia sprawę, ale powoduję że pojawia się więcej odblasków. Większe problemy mam za to lornetką a to pewnie przez to, że używam badziewnych modeli.

Najlepiej by było abyś miał możliwość przed zakupem spotkać się gdzieś na jakiś obserwacjach i zobaczyć jak to jest. Od czasu, do czasu ludzie z forum spotykają się na wspólnych obserwacjach w Kudłaczach, a to w sumie blisko Ciebie.

Edytowane przez jarzbi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również noszę okulary, co prawda "minusy", ale przyzwyczaiłam się już obserwować w okularach i przyznam, że nawet jest mi w nich dużo lepiej niż bez. Oczywiście odpadają wtedy wszystkie okulary (teleskopowe), które nie mają odpowiedniej odległości od źrenicy. Ja nie widzę żadnego problemu w obserwacji w okularach. A to już kwestia osobista, czy wolisz z nimi czy bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz astygmatyzmu to złapiesz ostrość w okularze, ale wg mnie wada +5D poważnie utrudni Ci orientację na niebie i przy przeglądaniu atlasu nieba bez okularów korekcyjnych w czasie obserwacji. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie szkieł jest mocno niewygodne i męczące dla oczu, a trochę też niebezpiecznie dla okularów bo po ciemku zdarzają się różne rzeczy, szczególnie zimą na mrozie.

 

Dlatego polecam jednak okulary z długim ER i obserwacje ze szkłami korekcyjnymi przez cały czas ich trwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W sumie nie mam jeszcze teleskopu i na razie planuję tylko zakup (nie chce się zawieść)

Z moją wadą wzroku potrzebowałbym okular o dużym ER i szukałem troszku w internecie i znalazłem parę ale nie wiem ale nie wiem w którego mógłbym zainwestować (podkreślam kiedyś w przyszłości)

Sky-Watcher LET 5 mm

Celestron x-Cel 5mm

wiem że najlepszy by był ten ale jest on drogi niestety czy opłacało by się jego kupić (chodzi mi głównie o jakość obrazu)

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.