Skocz do zawartości

Teleskop: astrofotografia, planety, statki kosmiczne


NH2501

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

Ponieważ to mój pierwszy post na tym forum, pozwolę sobie na dłuższy wstęp.

Nazywam się Hubert Bartkowiak, od wielu lat interesuje się astronomią i astronautyką. Tę ostatnią staram się propagować przez własną stronę, Kosmos na co dzień, i Wikipedię.

Moja wiedza o astronomii jest raczej teoretyczna. Nigdy nie oglądałem nieba przez inny sprzęt niż tania lornetka.

 

Chciałbym prosić Was o pomoc w wyborze rodzaju sprzętu obserwacyjnego, który spełniłby moje oczekiwania.

 

Miejsce prowadzenia obserwacji: las w kwadracie Sierosław-Dąbrówka-Fiałkowo-Palędzie (zachodnia strona Poznania), obok którego rezyduję.

Pytanie: Czy dużo tracę nie mając wschodniej ekspozycji (Poznań)?

 

Cele:

  • astrofotografia - chciałbym móc podłączyć do teleskopu aparat DSLR
  • obserwacje planet - najchętniej do Plutona (punktowo) i księżycami Jowisza
  • obserwacje sztucznych satelitów - chciałbym móc fotografować przejścia sztucznych satelitów, ew. próbować ująć zarys ISS
  • obserwacje Słońca
  • obiekty mgławicowe - jeśli nie obserwacje okiem, to do fotografowania

 

Moje pytania na tą chwilę:

  • Czy da się rozsądnie (czyli cenowo?) pogodzić wymagania sprzętowe powyższych celów?
  • Chętnie rozważyłbym dwie propozycje, mniej i bardziej mobilną - co prawda na część leśnych polan da się podjechać samochodem, nie mniej jeśli za rozsądne pieniądze będzie mniej dźwigania tym lepiej
  • Rozumiem, że astrofotografia na dłuższą metę będzie wymagała automatycznego prowadzenia teleskopu?
  • W jakim zakresie sprzęt do obserwacji astronomicznych można "upgrade'ować"? Zapewne nie jest on elastyczny tak jak komputerowy.

 

Interesowałby mnie zestaw na kilka lat, tj. taki z pewnym zapasem możliwości, i w który przez ten czas nie będę musiał wiele inwestować.

 

Będę wdzięczny za porady,

NH2501

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj budżet, to może coś się uda doradzić.

 

Budżetu w zasadzie specjalnie nie pisałem. Naturalnie nie jest on nieograniczony :-)

Myślę, że maksymalna kwota to 6000 zł (tj. do 2000 USD), ale główny przedział to 1500-5000 zł. Nie wiem czy to duży rozrzut? Bardziej jednak zależy mi na stosunku ceny do możliwości, np. jeśli zrezygnowanie z jednego celu pozwoli znacznie obniżyć koszt, mogę z niego zrezygnować. Jeśli za mobilność mam zapłacić dodatkowe 2000 zł, też się obejdę bez niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Astrofotografem DS nie jestem ale bawiłem się w Planety(bawie się dalej, choćteraz mam pogodową przerwę). Masz dośc różnorodne wymagania.

1. Obserwacje wizualne Plutona- musisz miec duży teleskop bo to ciemne ustrojstwo jest "15.1, brightening to 13.65 at perihelion" czyli od 15 do 13.5 mag. Musisz miec duże lustro by to zobaczyć.

2.Księżyce Jowisza to kazdy teleskop Ci pokaże. nawet mój optisan 50/600 B) .

 

3.Astrofoto bez jakiegokolwiek prowadzenia- zapomnij. Nawet księżyc i Planety kiepsko wtedy wychodzą.

4. ISS dobrze wygląda już w średnim teleskopie. Widac jej kształt, nawet trójkątny kształt promu widac.

 

Ogólnie myślę tak:

 

Weź sobie sprzęt do wizuala- duzy Newton na Dobsonie. Chyba że foto planetarne to SC lu MC w zależności od Kasy ale do 5000 to raczej MC 150/1800 plus barlow plus EQ 5 z napędem 1 osi. Dobra kamerka bedzie ważna. Ja mam Meade LPI i jest średnia- mała czułość.

Foto DS: nie znam się kompletnie więc niech inni się wypowiedzą

 

bez astrofoto- duzy nawton na dobsonie np. 12 plus dobre okulary i filtr. Najlepszy wybór ale nie mobilny.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez leech10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Cele:

  • astrofotografia - chciałbym móc podłączyć do teleskopu aparat DSLR
  • obserwacje planet - najchętniej do Plutona (punktowo) i księżycami Jowisza
  • obserwacje sztucznych satelitów - chciałbym móc fotografować przejścia sztucznych satelitów, ew. próbować ująć zarys ISS
  • obserwacje Słońca
  • obiekty mgławicowe - jeśli nie obserwacje okiem, to do fotografowania

...

 

...

Interesowałby mnie zestaw na kilka lat, tj. taki z pewnym zapasem możliwości, i w który przez ten czas nie będę musiał wiele inwestować.

 

Budżetu w zasadzie specjalnie nie pisałem. Naturalnie nie jest on nieograniczony :-)

Myślę, że maksymalna kwota to 6000 zł (tj. do 2000 USD), ale główny przedział to 1500-5000 zł. Nie wiem czy to duży rozrzut? Bardziej jednak zależy mi na stosunku ceny do możliwości, np. jeśli zrezygnowanie z jednego celu pozwoli znacznie obniżyć koszt, mogę z niego zrezygnować. Jeśli za mobilność mam zapłacić dodatkowe 2000 zł, też się obejdę bez niej.

 

Witam!

Problemem jest to, że Twoja lista życzeń nie dotyczy jednego teleskopu.

Co innego potrzebujesz do astrofoto, a co innego do dobrego wizuala. Nie ma złotego środka... Gdybyś chciał sprzęt do wszystkiego co napisałeś, to trzeba by było to pomnożyć przynajmniej x2-3, ale to by było na takie minimum z minimum!

Moja rada to wstrzymać się z zakupem, celem poczytania sobie o astrofotografi (wymagania sprzętowe, problemy itp) i wizualu (polecam dział "Szkice Obserwacyjne"), co mam nadzieje pozwoli Ci wybrać to co chciałbyś na początku robić.

Osobiście polecam zająć się na początek wizualem + astrofotografią księżyca i planet, ale o tym też poczytaj wcześniej (o foceniu planet).

Jeśli byś chciał od razu zająć się astrofotografią wszystkiego (planety + mgławice i galaktyki) to też trzeba by było dwóch teleskopów, ale w przypadku DS-ów (mgławice i galaktyki)to jest jak rzucanie się na głęboką wode i niestety "nauka pływania" trwa długo, a sukcesy zależą głównie od dobrze dobranego sprzętu, co wiąże się z dużymi kosztami!

6 000pln ledwie starczy na minimum, o ile masz laptopa i lustrzanke, którą możesz użyć do astrofoto. Czyli pytanie, czy masz Canona?

Z astrofotografią planet i księżyca jest dużo łatwiej, ta działka wybacza wiele niedociągnięć sprzetowych.

Poczytaj, przemyśl,a sądze że wiele rzeczy wyjaśni się samych, a to co się nie wyjaśni, pomoże Ci sprecyzować kolejne pytania.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cele:

  • astrofotografia - chciałbym móc podłączyć do teleskopu aparat DSLR
  • obserwacje planet - najchętniej do Plutona (punktowo) i księżycami Jowisza
  • obserwacje sztucznych satelitów - chciałbym móc fotografować przejścia sztucznych satelitów, ew. próbować ująć zarys ISS
  • obserwacje Słońca
  • obiekty mgławicowe - jeśli nie obserwacje okiem, to do fotografowania

 

 

pewnie czasu ci też nie starczy na to wszystko na raz. Więc chyba lepiej jakbyś skoncentrował się na jednym, dwóch punktach, i wtedy sprzet będzie bardziej podpasowany. bo taki do wszytkiego nie bedzie dobry (a już napewno nie tani)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślałem się, że lista celów może być rozbieżna pod względem wymagań. Z tego co mówicie najłatwiej zrezygnować z owej "głębokiej wody", czyli fotografowania głębokiej przestrzeni. Tym bardziej, jeśli wymaga odmiennego sprzętu.

 

W takim razie moje potrzeby wyglądają następująco:

  • obserwacje wizualne ciał niebieskich
  • wizualne obserwacje sztucznych satelitów
  • fotograficzne obserwacje planet i sztucznych satelitów - możliwość podłączenia aparatu DSLR Sony
  • obserwacje Słońca

 

Ustalenia (zestaw):

  • układ: Dobson, Schmidt-Cassegrain lub Maskutov-Cassegrain
  • duże lustro - 15+ cm
  • prowadzenie przynajmniej w jednej osi
  • montaż klasy EQ5
  • okular Barlowa
  • filtr mylarowy
  • kamera

 

Dalsze pytania:

1. Czemu kamera a nie aparat?

2. Co takiego mają Canony szczególnego? Chodzi mi o techniczne rzeczy. Wstępne unoszenie lustra? Sterowanie komputerem? W dwóch zdaniach :-)

Canona nie mam i raczej szybko nie będę miał, więc będę musiał sobie radzić z moją Sonoltą.

3. Jakie wyposażenie dodatkowe?

 

NH2501

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czemu kamera a nie aparat?

 

w fotografii planetarniej i księżycowej o wiele lepiej sprawdzają się kamerki dające możliwość skladania wielu setek zdjęć w jedną całość, co daje możliwość eleminacji wpływu atmosfery i wydobycie wielu szczegułów, które DSLR nie jest w stanie złapac jednym zdjęciem

 

2. Co takiego mają Canony szczególnego?

 

Użytkownicy Nikonów i Soniaczy powiedzą ci, że nic :) ale prawda jest taka, że większość astrofotografów zaczynała i robi Canonami, ponieważ jest możliwość modyfikowania aparatu (wyrzucenie filtra IR). Sam tez miałem możliwośc przetestowania Alfy 200 i szum przy długich czasach jaki ta matryca produkowała jest niesamowity.

 

 

3. Jakie wyposażenie dodatkowe?

 

bardzo dobre okulary

 

obserwacje wizualne ciał niebieskich - montaż dobsona , eq5 nie będzie potrzebny

 

wizualne obserwacje sztucznych satelitów - jak wyżej, paralaktyk jeszcze pogorszy sprwę

 

fotograficzne obserwacje planet i sztucznych satelitów - możliwość podłączenia aparatu DSLR Sony - do fotografii napęd będzie potrzebny. więc albo dobson z trakingiem lub GOTO, albo montaz widłowy

 

obserwacje Słońca - tu się nie znam kompletnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Hubercie,

 

Wieki całe Cię nie widziałem, chociaż Twoją siostrę spotkałem jakoś ponad miesiąc temu w Gnieźnie ;)

Widzę, że szukasz sprzętu do obserwacji i astrofoto - jeśli byś chciał rzucić okiem przez mój sprzęt, żeby "namacalnie" sprawdzić ile lustra Ci potrzeba - to zapraszam do kontaktu (zerknij na mój profil tutaj).

Obecnie jestem na etapie wyboru sprzętu do astrofoto, więc mogę powiedzieć, że jestem względnie na bieżąco. Jeśli tylko masz czas i ochotę to chętnie podzielę się informacjami.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Wojtek Tyrchan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Hubercie,

 

Wieki całe Cię nie widziałem, chociaż Twoją siostrę spotkałem jakoś ponad miesiąc temu w Gnieźnie ;)

Widzę, że szukasz sprzętu do obserwacji i astrofoto - jeśli byś chciał rzucić okiem przez mój sprzęt, żeby "namacalnie" sprawdzić ile lustra Ci potrzeba - to zapraszam do kontaktu (zerknij na mój profil tutaj).

Obecnie jestem na etapie wyboru sprzętu do astrofoto, więc mogę powiedzieć, że jestem względnie na bieżąco. Jeśli tylko masz czas i ochotę to chętnie podzielę się informacjami.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Wojtek Tyrchan

 

OMFG! Wiem, że świat mały, ale Ciebie to się tu nie spodziewałem. Zupełnie! :-)

 

Bardzo chętnie wypróbuje jakiś teleskop. Musimy się zgadać w takim razie.

Czekam na PM :)

 

Żeby nie było off-topica: zdradź od razu skąd prowadzisz obserwacje i co ze wschodnią ekspozycją, której mi zabraknie. Ile czasu masz ten teleskop? Co udało ci się nim zobaczyć, a czego nie?

 

Zaskoczony Hubertus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Drążę temat dalej...

 

Ustalenia (zestaw):

  • układ: Dobson, Schmidt-Cassegrain lub Maskutov-Cassegrain
  • duże lustro - 15+ cm
  • prowadzenie przynajmniej w jednej osi, opcja GOTO
  • montaż Dobsona lub widłowy
  • okular Barlowa
  • filtr mylarowy
  • kamera CCD
  • foto: pierścień mocujący aparat, pilot sterujący, sterowanie z komputera (?)

 

Dalsze pytania:

1. Kamerka: Sprawy kamerki nie przewidziałem. Czy na forum znajdę linki do stron z testami takiego sprzętu pod kątem zastosowań astronomicznych?

2. Aparat: Co będę potrzebował do sprzężenia aparatu z teleskopem i ewentualnie komputerem? Jaki sprzęt fotograficzny jest tu przydatny? Na pewno pierścień mocujący...

3. Okulary: jakie rodzaje, jakie ilości, jacy producenci?

4. Czy na forum znajdę osoby, który nabyły teleskopy zagranicą?

 

NH2501

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMFG! Wiem, że świat mały, ale Ciebie to się tu nie spodziewałem. Zupełnie! :-)

 

Bardzo chętnie wypróbuje jakiś teleskop. Musimy się zgadać w takim razie.

Czekam na PM :)

Ha - też byłem zaskoczony widząc tutaj Twojego posta ;)

Co do obserwacji, to brakuje jedynie pogody (ah te chmurwy :unsure:)...

PM niestety nie mogę wysłać, ze względu na ograniczenia forum (musisz mieć minimum 10{?} postów, żeby móc wysyłać i odbierać PM). Proponuję, żebyś rzucił okiem na gg, odezwałem się do Ciebie właśnie tam.

 

Żeby nie było off-topica: zdradź od razu skąd prowadzisz obserwacje i co ze wschodnią ekspozycją, której mi zabraknie. Ile czasu masz ten teleskop? Co udało ci się nim zobaczyć, a czego nie?

Obserwacje jaśniejszych obiektów prowadzę z ogródka za domem (Gniezno). Jeśli chodzi o słabsze obiekty (DSy), to wypady zdarzają mi się pod Gniezno (na południe od miasta, na dawnym poligonie w Cielimowie przy trasie na Wrześnię [52° 28' 30.93" N 17° 35' 25.99" E], mam tam całkiem niezłe niebo pomijając miejską łunę od północy), albo do Przybrodzina z kolegą z pracy ([52° 26' 2" N 17° 56' 21" E], Przemek ma tam domek, niebo naprawdę zacne, brak łun, najbliższe miasteczko to Witkowo).

 

Generalnie wschodnią ekspozycją bym się nie przejmował, gdyż i tak imho południe jest najlepszym kierunkiem do obserwacji (obiekty najwyżej nad horyzontem, najmniejszy wpływ atmosfery na obserwacje).

 

Teleskop posiadam od około roku, udało mi się już parę rzeczy upolować - na profilu mojego konta forumowego jest link do bloga-dziennika obserwacyjnego, który staram się aktualizować jak tylko znajdę chwilę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Drążę temat dalej...

 

Ustalenia (zestaw):

  • układ: Dobson, Schmidt-Cassegrain lub Maskutov-Cassegrain
  • duże lustro - 15+ cm
  • prowadzenie przynajmniej w jednej osi, opcja GOTO
  • montaż Dobsona lub widłowy
  • okular Barlowa
  • filtr mylarowy
  • kamera CCD
  • foto: pierścień mocujący aparat, pilot sterujący, sterowanie z komputera (?)

Musisz pamiętać, że newton (np. na dobsonie) jest dość duży i transport w niedużym samochodzie może być uciążliwy. Jeśli będzie to na jakimś montażu klasy (h)eq5/6 (minimum jeśli chodzi o sensowne fotografowanie; z powyższego widzę, że chyba jednak nie bierzesz ich pod uwagę) to dodatkowo będzie jeszcze ciężkie :szczerbaty:

Montaż z napędami jak najbardziej, polecam taki z możliwością sterowania z PC - da Ci to lepsze sterowanie (z różnego softu a'la planetarium) niż każde GOTO wbudowane w montaż.

Barlow jak najbardziej, tylko jakiś "lepsiejszy", żebyś więcej nie stracił niż zyskał ;) Ja mam GSO i nie narzekam.

 

1. Kamerka: Sprawy kamerki nie przewidziałem. Czy na forum znajdę linki do stron z testami takiego sprzętu pod kątem zastosowań astronomicznych?

Porządna kamerka CCD dedykowana do astro potrafi sporo kosztować... Jeśli ma to być narzędzie do chwytania fotonów odbitych od planet, Księżyca to możesz zastanowić się nad tanim (względnie) rozwiązaniem w postaci Celestron NexImage - bo zapewne już osławionych Vest nie dostaniesz, a ten celestron nie dość, że jest praktycznie identyczny z Vestą, to daje się przerobić na długie czasy z tego co mi się kiedyś przewinęło przez przeglądarkę.

 

2. Aparat: Co będę potrzebował do sprzężenia aparatu z teleskopem i ewentualnie komputerem? Jaki sprzęt fotograficzny jest tu przydatny? Na pewno pierścień mocujący...

Pierścień mocujący, może extender, flattener. Do tego najlepiej kabel do sterowania aparatem z PC, ew. pilot do wyzwalania migawki. Przynajmniej to mi przychodzi do głowy. Niech lepiej wypowiedzą się doświadczeni fotografowie nieba na ten temat - wiedzą na pewno więcej :) Zawsze możesz też pogrzebać w dziale forum poświęconym astrofoto.

 

3. Okulary: jakie rodzaje, jakie ilości, jacy producenci?

Wybór okulara zależy przede wszystkim od ogniskowej i światłosiły teleskopu, a także jakie powiększenie chcesz uzyskać. Ja w swoim 8-calowym newtonie (ogniskowa 1200mm) przede wszystkim używam okular 17mm szerokokątny 70° (daje to power ~70x). Jeśli potrzeba, to ładuję w wyciąg barlowa, by uzyskać wyższe powery (~140x), ale kosztem osłabienia obrazu pod kątem jasności (rozpraszanie światła w szkiełkach). Planuję również zakup jakiegoś lantanka z ogniskową poniżej 10mm na większe powiększenia (kitowy SP 10mm nie zadowala...). Jeśli chodzi o testy okularów to polecam testy w serwisie astronoce (co prawda teraz nie mogę wejść na stronę, możliwe że to chwilowe problemy), jak i opinie użytkowników na tym forum :)

 

4. Czy na forum znajdę osoby, który nabyły teleskopy zagranicą?

Ja się do nich nie zaliczam :)

 

Generalnie trzeba się umówić na :Beer: i porozmawiać na spokojnie :)

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze wątpliwości co do obserwowania sztucznych satelitów przez teleskop i fotografowania ich przejść.

Jakie trudności będą nastręczały poszczególne montaże teleskopów w takim zadaniu?

Czym różni się prowadzenie ręczne od automatycznego? Czy oba tak samo dobrze będą nadawały się do śledzenia/fotografowania satelitów?

Czy automatyczne prowadzenie można jakoś konfigurować? Prędkość prowadzenia? Kierunek prowadzenia?

Czy w urządzeniach typu GOTO można wprowadzać własne obiekty? Czy będę mógł wprowadzić do takiego urządzenia informacje o orbitach sztucznych satelitów?

 

Pozdrawiam,

Hubert Bartkowiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki mało używany sprzęt:

 

- Meade LXD55 (Schmidt-Cassegrain, 8", F/10, f=2000)

- GOTO i GPS

- statyw montażem paralaktycznym z napędem na 2 osie

- szukacz 8x50

- illuminated polar alignment scope

- wyciąg na okulary 1,25" i 2"

- okulary: TS Super Plössel 6mm, 9mm, 15mm, 32mm, Barlow x2

- filtry: 8, 15, 25, 56, 80a, 96-0,6m

- walizy do transportu

 

Za 4000 zł.

 

Warto mi brać taki sprzęt w świetle powyższej dyskusji?

 

Hubert

Edytowane przez NH2501
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilność przede wszystkim?

Szkoda, że nie ma pogody, lepiej byłoby pomacać już jakieś sprzęty u kolegów przed kupnem.

Ja się wstrzymuję, aż nie pomacam i nie upewnię się, że mi nie przejdzie, ale to tylko moje rozterki ;)

Ja jeśli już myślałem, to też na zmotoryzowanymi napędami z goto. Ciekawe, czy to daje się wyłączać?

Ciekawe jak się prowadzi tuby na różnych montażach, nie mam zielonego pojęcia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niemieckim ebay znalazłem jeszcze taki sprzęt.

 

Co myślicie?

 

Mam dokładnie taki zestaw. Jeśli zależy Ci na mobilności to jest to dobry kompromis, no i wygoda jaką daje goto.

LXD55 daje sobie całkiem dobrze radę z tej wielkości tubą.

Zestawem tym można uprawiać z powodzeniem astrofoto planet. Jeśli masz lustrzankę cyfrową możesz też pobawić się w fotografię DS na szerokich kątach (50-200mm).

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania to służę pomocą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki zestaw. Jeśli zależy Ci na mobilności to jest to dobry kompromis, no i wygoda jaką daje goto.

LXD55 daje sobie całkiem dobrze radę z tej wielkości tubą.

Zestawem tym można uprawiać z powodzeniem astrofoto planet. Jeśli masz lustrzankę cyfrową możesz też pobawić się w fotografię DS na szerokich kątach (50-200mm).

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania to służę pomocą;)

 

Niestety, na aukcji byli szybsi :-(

Szkoda, bo zestaw ciekawy. Dobrze, bo nie muszę zaiwaniać pod Dortmund.

Zdecydowałem się na 8" Celestrona od kolegi Tadeusza. Mieści się moim budżecie i satysfakcjonuje pod względem tego, co można zobaczyć. Dokupię jeszcze trochę sprzętu "oczywistego" (filtr słoneczny, adapter i pierścień do DSLR) i może trochę mniej oczywistego, ale o to zapytam w innym subforum.

 

HB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.