Skocz do zawartości

Śnieżka z Pragi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakładam ten osobny temat, ponieważ ostatnio oglądając zdjęcia Pragi z Góry miedzy innymi z tej wieży

Wieża telewizyjna Žižkov

oraz z tej

Petřínská rozhledna

zacząłem szukać w internecie panoramy zrobionej w super widoczność (tak aby znaleźć Śnieżkę oddaloną o jakieś 120 km)

Jedynie co znalazłem to taką panoramę z drugiej wieży na wzgórzu na której zaznaczyłem miejsce zobaczenia Śnieżki

Prague_panorama.jpg

Może ktoś z Was odwiedził którąś z tych wież i ma jakieś dobre zdjęcia?

 

Edit: W Czeskiej wersji Wikipedii na temat tej drugiej wieży skąd zrobiono tą panoramę wyżej, jest taka wzmianka po czesku "Kromě rozhledu na panoráma Prahy včetně blízkého Pražského hradu se z rozhledny otevírá za jasného počasí daleký rozhled po Čechách. Na severu lze spatřit Říp a České středohoří, na severovýchodě je vidět masiv Krkonoš. Na jihovýchodě je rozhled poměrně omezený, protože jej uzavírají Brdy."

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu sporo przesiedziałem przy komputerze w poszukiwaniu zdjęć Śnieżki z Pragi. Jak na razie jedynym godnym uwagi jest to:

 

petrin.JPG

 

Szkoda, ze jest małej rozdzielczości :(

 

Linka do galerii, skąd pochodzi zdjęcie, niestety nie podam bo gdzieś posiałem :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu sporo przesiedziałem przy komputerze w poszukiwaniu zdjęć Śnieżki z Pragi. Jak na razie jedynym godnym uwagi jest to:

 

petrin.JPG

 

Szkoda, ze jest małej rozdzielczości :(

 

Linka do galerii, skąd pochodzi zdjęcie, niestety nie podam bo gdzieś posiałem :Boink:

Przydała by się do tego zdjęcia symulacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze takie zdjęcia -1- -2- -3- to chyba najlepsze i kolejne -4- -5-

Hasło "Petrin" i "Śnieżka" na Flickrze już przerabiam od kilku miesięcy :) Póki co nic nad wyraz ciekawego nie ma, a na Twoich fotach widzę tylko Izery. Zaczyna mnie to zastanawiać, czy widzialność Karkonoszy z północy i z południa może się czymś różnić. Tzn. czy częściej zobaczy się je z tych stuparu km od strony Wrocławia czy Pragi. Ze zdjęć na necie wnioskuję, że jednak u nas z tą widocznością jest lepiej, tylko niby czemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasło "Petrin" i "Śnieżka" na Flickrze już przerabiam od kilku miesięcy :) Póki co nic nad wyraz ciekawego nie ma, a na Twoich fotach widzę tylko Izery.

Dokładniej tylko na zdj. 3 widać coś więcej, tzn. prawdopodobnie Jesteda i majaczące bardziej na prawo g. Izerskie. Na pozostałych (np. 2 i "to chyba najlepsze") najdalszym szczytem, który widać to ten charakterystyczny podwójny wierzchołek powulkaniczny (znajduje się on koło miejscowości Bezdez w odległości ok. 56 km), tak więc bez rewelacji.

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze coś takiego: link

 

Zdjęcie wykonane z obrzeży Pragi, tylko 10 km bliżej :)

Jakby nie patrzeć to jest Śnieżka z Pragi, niekoniecznie z centrum ale z dalszej dzielnicy położonej w stolicy Czeskiej :)

Wiec na 100% z centrum tez musi być osiągalna (to tylko 10km różnicy)

 

Na naszym przykładzie: Tatry widać z Rudy Śląskiej a więc powinny być osiągalne również z Gliwic oddalonych o ok. 10km :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykonałem takie zdjęcia, ale nie jestem pewny czy któryś z tych szczytów to Śnieżka. Dolne zdjęcie to 100% crop.

To drugie zdjęcie według wcześniejszego linka to " Ještěd "

Edytowane przez patrykos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju zeszłego roku ustrzeliłem Śnieżkę ze schroniska w Jodłowie. Chyba, że to nie Śnieżka ;)

 

th_DSC_3919_sm.jpg

Tak, to Śnieżka. Jednak Jodłów to w zasadzie Śnieżnik, a ze Śnieżnika do Śnieżki już aż tak daleko nie jest. Ale brawo za poszerzanie horyzontów :)

 

Teraz chyba ją mamy :)

Zaznaczyłem szczyt odpowiadający Śnieżkę na zdjęciu JaLe :)

Co wy na to? :)

ss.jpg

Bez dwóch zdań. Pytanie czy to z Petrinu? JaLe - czy to Twoje zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to Śnieżka. Jednak Jodłów to w zasadzie Śnieżnik, a ze Śnieżnika do Śnieżki już aż tak daleko nie jest. Ale brawo za poszerzanie horyzontów :)

 

No tak, zgrubnie policzyłem, że to jakieś 15km różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to jest ewidentnie Śnieżka! ( z prawej widoczna Cerna Hora - nawet z wieżą, a z lewej jeszcze Lucni i Studnicni Hora).

Napisałem tak w odpowiedzi do zdjęcia zalinkowanego przez Roberta: link , ale ten szczyt, który uznałem za Cerną Horę (jeżeli zdjęcie faktycznie wykonane jest z podanej przez autora lokalizacji) to będzie raczej położona bardziej na NW Lisci Hora (1363 m npm) - Cerna Hora była by bardziej na prawo - już poza kadrem. Niepokoi mnie tylko ta wieża widoczna na szczycie - z tego co mi wiadomo, to nic takiego na wierzchołku Lisci Hory nie ma. Może więc jakiś lepszy znawca Karkonoszy wypowiedział by się na ten temat (czy na szczycie LH znajduje się jakaś "vyhlidka"?), jeżeli to jednak faktycznie CH to zdjęcie musiało być wykonane z innej lokalizacj (bardziej na wschód).

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykonałem takie zdjęcia, ale nie jestem pewny czy któryś z tych szczytów to Śnieżka. Dolne zdjęcie to 100% crop.

 

Czy możecie mi napisać cóż to jest te dwie dość ostro zakończone górki na horyzoncie nad wieżami kościelnymi?

Kiedyś, zimą jak szedłem szlakiem z Międzygórza przez Czarną Górę do Kletna widziałem je pięknie ośnieżone i do dziś nie miałem okazji dokładnie sprawdzić co to za jedne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi napisać cóż to jest te dwie dość ostro zakończone górki na horyzoncie nad wieżami kościelnymi?

Kiedyś, zimą jak szedłem szlakiem z Międzygórza przez Czarną Górę do Kletna widziałem je pięknie ośnieżone i do dziś nie miałem okazji dokładnie sprawdzić co to za jedne :)

Na prawo od podwójnych bliźniaczych wież masz Bezdez (50°32'20.19"N,14°43'13.09"E), dalej na lewo ten płaski to Vraten (50°28'36.05"N,14°39'5.50"E) i na lewo od niego (w dalszym planie) ostry szczyt Ralsko (50°40'25.98"N,14°45'56.51"E)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki. Ta moja podwójna pasuje mi do Bezdeza, muszę teraz tylko się zastanowić czy z Czarnej Góry jest szansa go ujrzeć.

Właśnie, sęk w tym, że z tego szlaku wzgórz Bezdez nie zobaczysz. O ile sobie dobrze przypominam, to coś podobnego znajduje się koło Kutnej Hory (jeżeli patrzyłeś właśnie w tym kierunku, czyli na W do SW).

Edytowane przez luki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie jeszcze uwagę na potencjał drugiej wieży Wieża telewizyjna Žižkov

"Na wysokości 65 metrów znajduje się restauracja i kawiarnia, natomiast na wysokości 93 metrów zlokalizowano punkt widokowy, składający się z trzech kabin. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 km."

Sama wieża mierzy 216 metrów, szkoda ze nie ma jeszcze jednego tarasu na samej górze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tak w odpowiedzi do zdjęcia zalinkowanego przez Roberta: link , ale ten szczyt, który uznałem za Cerną Horę (jeżeli zdjęcie faktycznie wykonane jest z podanej przez autora lokalizacji) to będzie raczej położona bardziej na NW Lisci Hora (1363 m npm) - Cerna Hora była by bardziej na prawo - już poza kadrem. Niepokoi mnie tylko ta wieża widoczna na szczycie - z tego co mi wiadomo, to nic takiego na wierzchołku Lisci Hory nie ma. Może więc jakiś lepszy znawca Karkonoszy wypowiedział by się na ten temat (czy na szczycie LH znajduje się jakaś "vyhlidka"?), jeżeli to jednak faktycznie CH to zdjęcie musiało być wykonane z innej lokalizacj (bardziej na wschód).

Wydaje mi się, że autor poprawnie zaznaczył miejsce wykonania zdjęcia. Na prawo od Śnieżki jest Lisci Hora, a ta niby wieża to według mnie paproch na matrycy lub obiektywie(zresztą takie zanieczyszczenia widać na całym zdjęciu). Tyle tylko, że ten znalazł się w najmniej odpowiednim miejscu ;)

 

Ja to widzę tak:

SNEZKA.jpg

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.