Skocz do zawartości

Śnieżka z Pragi


Rekomendowane odpowiedzi

Zwróćcie jeszcze uwagę na potencjał drugiej wieży Wieża telewizyjna Žižkov

"Na wysokości 65 metrów znajduje się restauracja i kawiarnia, natomiast na wysokości 93 metrów zlokalizowano punkt widokowy, składający się z trzech kabin. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 km."

Sama wieża mierzy 216 metrów, szkoda ze nie ma jeszcze jednego tarasu na samej górze :)

Praktycznie rzecz biorąc z tarasu widokowego na Zizkovie widać to samo co z Petrinu. Ze szczytu też nie ma szału, za to powinna być pięknie widoczna ze Śnieżnika. Myślałem, że jest na tyle wysoka, że zobaczy się ją z Jesenika, ale nic bardziej błędnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że autor poprawnie zaznaczył miejsce wykonania zdjęcia. Na prawo od Śnieżki jest Lisci Hora, a ta niby wieża to według mnie paproch na matrycy lub obiektywie(zresztą takie zanieczyszczenia widać na całym zdjęciu). Tyle tylko, że ten znalazł się w najmniej odpowiednim miejscu ;)

 

Ja to widzę tak:

SNEZKA.jpg

Chyba masz całkowitą rację :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Zaczyna mnie to zastanawiać, czy widzialność Karkonoszy z północy i z południa może się czymś różnić. Tzn. czy częściej zobaczy się je z tych stuparu km od strony Wrocławia czy Pragi. Ze zdjęć na necie wnioskuję, że jednak u nas z tą widocznością jest lepiej, tylko niby czemu?

 

Pisałem juz nie raz o tym na forum, ze w Czechach powietrze jest o wiele bardziej zanieczyszczone niz w Niemczech czy na Dolnym Slasku, dlatego tez z północy znacznie łatwiej dostrzec Sniezke niz z południa. Przyczyną sa liczne elelktownie w zachodnich Czechach a także duzo smrodliwych zakładów przemysłowych oraz kotlinowy charakter ukształtowania terenu. Ze np Szrenicy sporadycznie widziałem Prage a Fichtelberga zaledwie 2 razy w ciagu 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fajnie że w Pradze mają wieże, będące jednocześnie świetnymi punktami obserwacyjnymi. Praga jako miasto w ogóle jest bardzo ładnie położona. Byłem kilka razy, niestety gór z Pragi nie widziałem nigdy.

W Warszawie podobno w "minionej" epoce były plany budowy wieży telewizyjnej, podobnej do tej w Moskwie(Ostankino), wieża (o ile się nie myle) miała powstać gdzieś na południu Pragi. Punkt obserwacyjny o wys. min. 300-350mnpt. pozwoliłby na obserwacje Gór Świętokrzyskich. W/g heywhatsthat jest to możliwe z czubka masztu w Raszynie. Z czubka PKiN niestety nie, choć krążą opowieści że widać nawet z tarasu widokowego...

Inną stolicą pozwalającą na naprawdę dalekie obserwacje jest Budapeszt. Z okolicznych wzgórz można zobaczyć Kralovą Holę (np. z Szehenyi Hegy) oraz najwyższą górę na Węgrzech - Kekes. Warto poszukać zdjęć jakis górek z Budapesztu. Nie mówiąc już o np. Schneebergu z wieży widokowej na Kamziku w Bratysławie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że w Pradze mają wieże, będące jednocześnie świetnymi punktami obserwacyjnymi. Praga jako miasto w ogóle jest bardzo ładnie położona. Byłem kilka razy, niestety gór z Pragi nie widziałem nigdy.

W Warszawie podobno w "minionej" epoce były plany budowy wieży telewizyjnej, podobnej do tej w Moskwie(Ostankino), wieża (o ile się nie myle) miała powstać gdzieś na południu Pragi. Punkt obserwacyjny o wys. min. 300-350mnpt. pozwoliłby na obserwacje Gór Świętokrzyskich. W/g heywhatsthat jest to możliwe z czubka masztu w Raszynie. Z czubka PKiN niestety nie, choć krążą opowieści że widać nawet z tarasu widokowego...

Inną stolicą pozwalającą na naprawdę dalekie obserwacje jest Budapeszt. Z okolicznych wzgórz można zobaczyć Kralovą Holę (np. z Szehenyi Hegy) oraz najwyższą górę na Węgrzech - Kekes. Warto poszukać zdjęć jakis górek z Budapesztu. Nie mówiąc już o np. Schneebergu z wieży widokowej na Kamziku w Bratysławie.

 

Mówisz i masz :)

widok okolicznych wzgórz Budapesztu z góry Gellerta. Niewiele widać ale tak przy okazji wrzucam:) z Gellerta niestety nie widać za daleko.

P8220053.JPG

P8220063.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz :)

widok okolicznych wzgórz Budapesztu z góry Gellerta. Niewiele widać ale tak przy okazji wrzucam:) z Gellerta niestety nie widać za daleko.

Trzeba zrobić zmasowaną akcje poszukiwań zdjęć z Budapesztu, podobnie jak było z Pragą. Ja już dzisiaj spatrolowałem Flicka i Panoramio, ale na pierwszy rzut oka pojęcie dobrej widoczności jest dla Węgrów jednak obce...

 

Inna sprawa, że Tatry i Kralova Hola pojawiają się stamtąd w idealnej lokalizacji na horyzoncie, nie przesłania je żadne bardziej znaczące wzniesienie. Z drugiej strony to źle, bo w takie mniej ciekawe na pozór miejsca nikt nie celuje aparatem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachętę kilka zdjeć z Budapesztu znalezionych w necie. Pierwsze pochodzą z Gellert-Hegy, kolejne z Janos-Hegy. I myślę że na tym drugim punkcie warto się skupić, ponieważ to sporo 500mnpm, na szczycie jest wieża obserwacyjna. Jak widać z tego miejsca można zaobserwować inwersję.

5826660.jpg

6205392.jpg

14037188.jpg

28314582.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Teraz chyba ją mamy smile.gif

Zaznaczyłem szczyt odpowiadający Śnieżkę na zdjęciu JaLe smile.gif

Co wy na to? smile.gif

attachicon.gifss.jpg

Niestety to nie Śnieżka. Zdjęcie wykonano w kierunku płn. lekko na zachód a Karkonosze ze Śnieżką są dużo bardziej na płn/wschód od Pragi.

Poniżej symulacja kierunku wykonania zdjęcia ze wzgórza Petrin względem zakola i mostów na Wełtawie.

post-23939-0-91933500-1435519214_thumb.jpg post-23939-0-58862000-1435519236_thumb.jpg

 

Co sądzicie? Bo jest też temat na DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.