Jump to content
mario78

jaka luneta ?

Recommended Posts

potrzebuję niewielkiej, poręcznej lunety, którą mógłbym wystawiać na balkonie. nie ukrywam, że w grę wchodzą niewielkie pieniądze (do 200 zł) myslę o zakupie turista 3, yukona scout (30x50) lub opticona f30070gb.

http://allegro.pl/item874997171_luneta_f30070gb_opticon_mapy_statyw_pokrowiec.html

wiadomo opticon ma 70mm obiektyw i akceptuje okulary w standrdzie 1.2" ale czy optyka w nim trzyma jakikolwiek poziom, czy też jest to kolejna plastikowa zabawka, nie chodzi mi o okulary, ale o soczewkę główną ? co polecalibyście z tych propozycji, a może coś innego w podobnych pieniadzach ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy sie nie zakładałem ale moge postawić 50gr na to że to f/4.3 nawet osi nie trzyma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie się kiedyś trafiła na allegro luneta strzelnicza PZO 40x64 w bardzo dobrym stanie. Taka, na bazie której potem robiono refraktory "pronto".

Usunąłem z niej dość kiepski okular i wstawiłem okular mikroskopowy Carl Zeiss, który akurat miałem w szpargałach. W rezultacie ta optyka jest naprawdę wyśmienita. Całość kosztowała mnie około 150 zł.

Może pod tym kątem poszukaj?

 

Tylko uważaj na stan techniczny - to dość wiekowy sprzęt i obiektyw lubi być "zażółcony" lub miejscami rozklejony. Można jednak trafić na idealny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Haha
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Like
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Thanks
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.