Skocz do zawartości

filtry - co i jak?


wiatr

Rekomendowane odpowiedzi

Jurek,

 

Czy Swan daje rzeczywiście dobre efekty na kometach ?

Pamietam, że kiedyś próbowaliśmy razem z Januszem znaleźć wg. efemeryd jakąś slabą kometę przy użyciu Swana. Niestety nie dało to żadnych rezultatów. I jescze jedno, jaka jest różnica miedzy Swanem a UHC w obserwacjach komet ?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, przy bardzo słabych (zwłaszcza pod kiepskim niebem - a takie mam najczęściej), praktycznie nic nie daje. Za to przy jaśniejszych obraz zdecydowanie się poprawia :D . (Podobnie jak Twoje planetarne z OIII). Z UHC bywa różnie, ale rezultaty są zazwyczaj gorsze niż ze SWAN-em. Muszę to wszystko jeszcze sprawdzić na ,,konkretnych'' kometach pod naprawdę czarnym niebem (bez wpływu LP), o które niestety ostatnio bardzo trudno :( . Sądzę, że na letnich Kudłaczach odpowiemy sobie empirycznie na wiele pytań, nurtujących nas w tej kwestii :D:lol::lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek o filtrach bardzo ładnie się rozkręca , proponuję teraz omówić filtry planetarne .

 

 

Filtry.jpg

 

 

To tanie i bardzo popularne filtry , są też łatwo dostępne . Z trzynastu kolorów produkowanych przez firmę Meade posiadam osiem w oprawie 1.25 cala . Odpowiednio :

 

Nr.8 -jasno żółty 83% transmisji służy w/g producenta do obserwacji szczegółów na Jowiszu . Teleskop minimum 8 cali .

 

Nr.11-żółto zielony 78% transmisji poprawia kontrast Jowisza i Saturna .

 

Nr.21-pomarańczowy 46% do Marsa , Jowisza i Saturna

 

Nr.25A-czerwony 14% poprawia obraz jasnego Jowisza i widok czap polarnych na Marsie .

 

Nr.38A-ciemnoniebieski 17% WCP na Jowiszu i wszelkie wiry , burze piaskowe na Marsie .

 

Nr.47 3% ciemnofioletowy , do obrazów atmosfery Wenus . Można nim też obserwować księżyc .

 

Nr.56 -jasnozielony 53% , dobry do czap polarnych na Marsie , poprawia też kontrast niebieskich regionów atmosfery Jowisza .

 

Nr.82A-jasnoniebieski 73% , poprawia obraz młodego księzyca . Redukuje światło jasnych planet .

 

Te dane podałem za producentem , sam oczywiście też je testowałem . Najbardziej podobał mi się obraz Marsa przed opozycją w lipcu . Stosowałem wtedy filtr pomarańczowy z przegrodą wylotu tubusa i czerwony bez przegrody . To właśnie wtedy miałem wrażenie że planeta ubrana jest w stringi :D . Pozostałe stosuję według potrzeb , wszystkie o transmisji mniejszej niż 17% można stosować do księżyca . Filtry te można kupić w Polsce u dealera Meade , podobno bywają też w Astrokraku . Można pojechać po nie do Pragi . Trudno mi powiedzieć czy można je wszystkim polecić bo ja testowałem na dużym Newtonie . Proszę kolegów mających doświadczenia z filtrami planetarnymi o podzielenie się swoimi uwagami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

generalnie im mniejsza przepuszczalność filtru tym większy trzeba stosować teleskop lub dużo mniejsze powiekszenie w mniejszym teleskopie co do Planet jest bez sensu :?

Do teleskopów jako minimum średnicy proponuję:

 

Filtry o przepuszczalości około 60-70% proponuję do telepów od 7-10cm

Filtry o przepuszczalości około 40-60% proponuję do telepów od 10-15cm

Filtry o przepuszczalości około 20-40% proponuję do telepów od 15-20cm

Filtry o przepuszczalości około 10-20% proponuję do telepów od 20-30cm

Filtry o przepuszczalości około 5-10% proponuję do telepów powyżej 30cm

Filtry o przepuszczalości ponizej 5% to domena Big telepów ponad 40 cm

Nie zmienia to faktu że można je oczywiście stosować i z innymi teleskopami ale przy za małym teleskopie raczej z marnym skutkiem i zamiast poprawy jakości obrazu uzyskamy jego nadmierne pogorszenie na skutek za mocnego ściemnienia obrazu filtrem :?

Pamiętajmy ze filtry przepuszczają tylko niewielką część światła więc w teleskopie musimy go mieć nadmiar od Planety aby po użyciu filtra zostało go w sam raz dla naszego oka 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z Piotrem testowaliśmy filtry przy obserwacjach planetarnych, a potem męczyłem również filtry kupione u Janusza w komisie. Do refraktora 100/1000 stosowałem przy obserwacjach Marsa filtr 23A, a cxwześniej u Piotra chyba 25A. Widok czap zdecydowanie lepszy. Mam jeszcze zielony i niebieski ale te zostawiam do testowania na Saturnie i Jowiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry redukujące light pollution wycinają tylko wąskie linie lamp sodowych i rtęciowych przepuszczając w miarę całe pozostałe widmo a filtr UHC przepuszcza z widma tylko 3 wąskie linie wodoru i tlenu a blokuje całą pozostałą część widma więc są to praktycznie filtry do siebie przeciwne 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UHC zawiera się jak najbardziej w dziedzinie filtrów redukujących zaświetlenie nieba ale stosowanie go do tego celu to jakby wylewanie dziecka z kąpielą bo ma wąskie widmo przepuszczania i razem z LP usywa prawie 90 % światła z widma ciągłego co czyni go wysoce specjalizowanym narzędziem do obserwacji mgławic emisyjnych święcących w tych 3 przepuszczanych przez niego liniach i jest kiepski do oglądania na niebie obiektów świecących widmem prawie ciągłym jak gwiazdy, galaktyki czy mgławice refleksyjne 8)

Poszukaj na wyszukiwarce hasła Idas Filter to typowe filtry LP do szerokich zastosowań od vizuala do astrofoto włącznie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swegoczasy chyba ze dwa lata temy orion wypuścił serię filtrów nebularnych do lornetek chyba serii Broadband( szerokopasmowe ale obecnie nie widzę ich w reklamach w SKY&TELESCOPE :?

>>>

Filtr IR Blocker ma zastosowanie do CCD tylko przy optyce soczewkowej gdzie ognisko IR leży gdzie indziej od vizualnego, do lustrzanych układów traci wręcz sens jego stosowanie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w pochmurny niedzielny poranek, wracając do tematu filtrów IR przy CCD: z tego co napisał Janusz P wnioskuję, że w tuleji w którą jest wkręcony obiektyw w przerabianej przeze mnie kamerce QuickCam Pro 4000 jest osadzony właśnie ten filtr, czy tak? A jeśli tak jest to przy optyce soczewkowej jest pomocny, zaś przy układach lustrzanych nie przeszkadza, czy się nie mylę? Może są inne powody dla których korzystając z kamerki sprzężonej z teleskopem zwierciadlanym należy ten filtr usunąć?

Pozdrawiam, Jacek R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja znalazłem. Kurde nawet niezłe cacko ten filtr!!

http://www.af9y.com/tokai.htm

 

A tutaj jest pasmo:

 

tokai1.gif

 

Wydaje się że wycina co trzeba :D  ale niech Janusz luknie na to fachowym okiem 8)

No widzisz i jaką masz satysfakcję że :wink: sam znalazłeś, to filtr odcinający łunę miejskich lamp i w miarę w najmniejszym stopniu zubażający nam widmo "ciągłe" które dostajemy od gwiazd i galaktyk czyli chyba to czego szukasz CDev, Bingo :!: :!: :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.