Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to zorza ale na zachodzie widziałem zielone niebo (no nie całkiem zielone, ale podchodzące pod żółć). Czy to mogła być zorza???

 

A o ktorej godzinie ? Z Gorzowa jesteś ?

 

 

Ide spać. Coś nie widać już tej aktywności. Poczekajmy do nastepnej nocy. Jak M'ka 6.6 dojdzie to powinno być nieco więcej Bz South...

 

Dobranooc wszystkim :)

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to zorza ale na zachodzie widziałem zielone niebo (no nie całkiem zielone, ale podchodzące pod żółć). Czy to mogła być zorza???

 

To raczej nie zorza, KP 4 to ciut za mało, ale może wzrośnie :) Pozdrowienia spod koła podbiegunowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopy proszę Was, zorza przy zachodzącym Słońcu? To mniemam, że satelity zostały uszkodzone, telefony nie działają, nie wspominając o internecie satelitarnym etc, przy takim wyrzucie z Naszego Słoneczka...

 

Przy takiej fazie Księżyca zjawisko musi być naprawdę silne, aby było dobrze widoczne "gołym" okiem, szybciej aparat fotograficzny mógłby to zarejestrować, niż my dostrzec.

 

Przy dużym współczynniku KP i zachodzącej czerwieni (np. na spaceweather.com*) na tereny Polski, zwróćcie wtedy wzrok ku północy.

 

 

*oczywiście liczyć trzeba się z tym, że nie zawsze dane muszą odpowiadać realiom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. Obudziłem się. Włączyłem kompa. Panowie to nie sen, choć już myślałem z takich danych!! Olbrzymi rozbłysk o sile X2.2 miał miejsce o godzinie 2:56 czasu polskiego. No cóż myśle, że teraz to powinniśmy mieć 100% zorzze i to w ciągu 24h!. No chyba, że to znowu był tylko ślepak, w co wątpie. Jeżeli tak słońce bedzie sie dalej rozgrzewać to ja już nie wiem co bedzie w maksimum heh. Ogólnie to sądziłem, że będzie potężniejszy wybuch od M6.6, ale nie w takim odstępie czasu. Jestem ciekaw, które CME będzie pierwsze :D No cóż. Myślę, że będzie Kp8 lub kp9.

A co do kolegów wyżej, to warto wspomnieć, że współczynnik KP powstaje jako ostatni uwzględniony, po różnych anomaliach w magnetosferze takim jak jest Bz wysuniete na poludnie.

Ide spać.... Dobraanoc jeszcze raz :)

 

Pozdrawiam

Xray_1m.gif

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. Obudziłem się. Włączyłem kompa. Panowie to nie sen, choć już myślałem z takich danych!! Olbrzymi rozbłysk o sile X2.2 miał miejsce o godzinie 2:56 czasu polskiego. No cóż myśle, że teraz to powinniśmy mieć 100% zorzze i to w ciągu 24h!. No chyba, że to znowu był tylko ślepak, w co wątpie. Jeżeli tak słońce bedzie sie dalej rozgrzewać to ja już nie wiem co bedzie w maksimum heh. Ogólnie to sądziłem, że będzie potężniejszy wybuch od M6.6, ale nie w takim odstępie czasu. Jestem ciekaw, które CME będzie pierwsze :D No cóż. Myślę, że będzie Kp8 lub kp9.

A co do kolegów wyżej, to warto wspomnieć, że współczynnik KP powstaje jako ostatni uwzględniony, po różnych anomaliach w magnetosferze takim jak jest Bz wysuniete na poludnie.

Ide spać.... Dobraanoc jeszcze raz :)

 

Pozdrawiam

 

Prawdopodobnie dotrze w ciągu 48h, a czynnik KP mimo, że ostatni uwzględniony to jednak on nam najwięcej mówi jak silna będzie/jest zorza. Nie wiadomo również czy będzie na 100%, bo przecież niewiele brakuje aby skutki rozbłysku ominęły malutką Ziemię. A było już tak wielokrotnie.

Nie mniej jednak szanse na zorze w Polsce w końcu są! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak duży wpływ na czas dotarcia fali ma wiatr słoneczny ?

 

Wiatr słoneczny ma obecnie prędkość około 500 km/s. Po wybuchu o sile M6.6 miał wartość średnio około 330 km/s, a fala doszła do Ziemi w ciągu 25 godzin. Czy skutku dzisiejszego rozbłysku o 3 w nocy można spodziewać się jeszcze szybciej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że potężniejszy rozbłysk wyrzuci CME z wiekszą prędkością.

Post #57 zaprzecza postowi kolegi z #56.

Po pierwsze, jeżeli faktycznie CME rangi M6.6 dotarło w czasie 25h to CME rangi X2.2 dotrze w czasie o wiele szybszym niż 24h, a nie tak jak kolega na górze napisał w poście #56 w ciągu 48h, a może od 24h-48h? Zaznaczając wpływ po fali pouderzeniowej taka jaka jest teraz(zostawiając prędkość i gęstość, a magnetosfera zamknięta na klucz)

Po drugie osobiście sądze, że wczorajszy podmuch wiatru nie był przyczyną CME M6.6, bo zbyt szybko w czasie dotarł(myślę, że dotrze dziś).

Po trzecie wg mnie współczynnik KP jest dla laików, którzy wchodzą raz na tydzień na przykładowy spaceweather i spoglądają czy nie ma jakichś KP powyżej 6.

Ogólnie to ostatnio dość się zagłębiłem w ten temat i wiem, że na stronie spaceweather w najgorszym przypadku, kiedy magnetosfera się otwiera, żeby wpompować wiatr, to Bz spada diametralnie w dół i do tego może być tak, że Bz South wróci po chwili do swojej normalności zostawiając po 3h np. Kp7, a na niebie czysto, bo ten współczynnik jest aktualizowany co 3h na tej głównej stronie. Zdarzyło mi się tak nie raz. Więc ja stawiam na wykres Magnetic Field znajdujący się w poście #38, jako najszybszą informacje na temat zorzy w określonych miejscach.

 

Takie jest moje osobiste zdanie.

 

Pozdrawiam

 

// edit : filmik na youtube o tym ciekawym rozbłysku. Zawiera nieco rożnych podglądów na ten rozbłysk

 

 

Po wstępnym rozpatrzeniu zapisów z Lasco C3 doszedłem do wniosku, że CME było o wiele silniejsze od M6.6, lecz o troszke mniejszym jasnym odcieniem gazu niż M4 z 2003, które zdziałało zorze na całą Polske, wywołując Kp8. Widać, że olbrzymi rozbłysk słoneczny, to nie wszystko. Liczy się pocisk wyrzucony, a sam rozbłysk jest "prochem napędzającym jak w naboju". To takie moje spekulacje. Po to jest forum, żeby się dzielić i coś wnosić ;)

 

 

Tu filmik z zorzą wywołaną w 2008r. Wiadomo, że wtedy nie było nic ciekawego na Słońcu, dlatego efekt taki jaki jest. Filmik pokazuje czego można się spodziewać, a jak dobrze pójdzie, to będzie dużo kolorów jak 30 października 2003r ;d

 

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że potężniejszy rozbłysk wyrzuci CME z wiekszą prędkością.

Post #57 zaprzecza postowi kolegi z #56.

Po pierwsze, jeżeli faktycznie CME rangi M6.6 dotarło w czasie 25h to CME rangi X2.2 dotrze w czasie o wiele szybszym niż 24h, a nie tak jak kolega na górze napisał w poście #56 w ciągu 48h, a może od 24h-48h? Zaznaczając wpływ po fali pouderzeniowej taka jaka jest teraz(zostawiając prędkość i gęstość, a magnetosfera zamknięta na klucz)

Po drugie osobiście sądze, że wczorajszy podmuch wiatru nie był przyczyną CME M6.6, bo zbyt szybko w czasie dotarł(myślę, że dotrze dziś).

Po trzecie wg mnie współczynnik KP jest dla laików, którzy wchodzą raz na tydzień na przykładowy spaceweather i spoglądają czy nie ma jakichś KP powyżej 6.

Ogólnie to ostatnio dość się zagłębiłem w ten temat i wiem, że na stronie spaceweather w najgorszym przypadku, kiedy magnetosfera się otwiera, żeby wpompować wiatr, to Bz spada diametralnie w dół i do tego może być tak, że Bz South wróci po chwili do swojej normalności zostawiając po 3h np. Kp7, a na niebie czysto, bo ten współczynnik jest aktualizowany co 3h na tej głównej stronie. Zdarzyło mi się tak nie raz. Więc ja stawiam na wykres Magnetic Field znajdujący się w poście #38, jako najszybszą informacje na temat zorzy w określonych miejscach.

 

Takie jest moje osobiste zdanie.

 

Pozdrawiam

 

// edit : filmik na youtube o tym ciekawym rozbłysku. Zawiera nieco rożnych podglądów na ten rozbłysk

 

 

Po wstępnym rozpatrzeniu zapisów z Lasco C3 doszedłem do wniosku, że CME było o wiele silniejsze od M6.6, lecz o troszke mniejszym jasnym odcieniem gazu niż M4 z 2003, które zdziałało zorze na całą Polske, wywołując Kp8. Widać, że olbrzymi rozbłysk słoneczny, to nie wszystko. Liczy się pocisk wyrzucony, a sam rozbłysk jest "prochem napędzającym jak w naboju". To takie moje spekulacje. Po to jest forum, żeby się dzielić i coś wnosić ;)

 

 

Tu filmik z zorzą wywołaną w 2008r. Wiadomo, że wtedy nie było nic ciekawego na Słońcu, dlatego efekt taki jaki jest. Filmik pokazuje czego można się spodziewać, a jak dobrze pójdzie, to będzie dużo kolorów jak 30 października 2003r ;d

 

 

 

Chwileczkę, wczorajsze zakłócenie pochodziło z dziury koronalnej, nie z rozbłysku M6.6. Na skutki z tego rozbłysku jeszcze czekamy i z X również. Poza tym CME przywiązujesz do każdego rozbłysku, a nie każdy rozbłysk generuje CME...

Co do Kp to jest tylko jedna część układanki. Trzeba patrzeć na wszystkie dane: prędkość, gęstość, wektor n oraz level. Jeśli Kp mamy zaledwie 2, prędkość jest powyżej 400 a gęstość też odpowiednia ok. 10 protonów/cm3 to i zorza może być ładna i dynamiczna. Ale mimo wszystko Kp 2 nie wystarczy, aby zorza była widoczna w Polsce.

Wszystkie dane obserwuje codziennie od 2 lat i do tej pory to zjawisko potrafi mnie zaskoczyć. Pozdrowienia z bieguna północnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy :) Ja też obserwuje poniektóre dane. Dokladnie masz racje, że nie każdy rozbłysk musi wyrzucić CME :) KP2 nie wystarczy, będzie musiało być około KP7 lub KP8.

Z tym wczorajszym zakłóceniem mnie pocieszasz, że było spowodowane przez " CH " ;)

 

A z tym M6.6, to dokladniej 18 listopada 2003 o godzinie 10:10 ranem mial miejsce rozblysk M4 z dodatkiem CME. Efekty były widoczne już 20 listopada o godzinie 08:00 rozpoczynając KP5 i kończąc wieczorem przed północą KP8. Więc leciał od inicjacji prawie 46h, żeby stworzyć pierwsze efekty. A ten nasz biedny cme z M6.6 coś dolecieć nie może :/

 

Spójrzcie na filmiku jak to było przez 2 dni.

 

 

archive_16Nov2003.png

 

Zamieszczam cały wykres umieszczony przez kolegę @amator2 w innym temacie:

 

Kp 6+ przy tej wartości na leży być czujnym na północy Polski do 54 stopnia a nawet mniejszego można już dostrzec słabą zorzę

Kp 7 przy tej wartości zorza jest widoczna do centralnej Polski tak około 51 –50,4 stopni a przy Kp 7+ do 50 stopni

Kp 8 lub 8- przy tej wartości zorza widoczna na południowych krańcach kraju

Kp9 przy tej wartości widać bardzo intensywną i wyrazistą zorzę w całej Polsce

 

W przełożeniu na Activity Level w GW

Kp 6 Activity Level 10 około 180 Gw

Kp7 Activiry Level 10 około 230Gw

Kp8 Activity Level 10 około 350 Gw

Kp 9 Activity Level 10 powyżej 450 Gw

 

Bardzo dobrym wskaźnikiem do określenie zasięgu owalu są wskaźniki pokazujące natężenie (nt) pola magnetycznego ziemi są nim Bz i Bt najlepiej pokazuje to plots Bz żeby powstała zorza koniecznie musi być wartość ujemna(-nt)

Około - 23 nt widać zorzę na północu kraju

Około –25 nt widać zorzę w centralnej Polsce

Około –27 nt widać zorzę na południu kraju

Około –29 nt widać zorzę na południowych krańcach kraju

 

 

 

A w załącznikach coś co było 11 lat temu. Ponoć co 11 lat jest maksimum i powinniśmy mieć już tak jak w tym 2000 roku, ale tak nie jest ;/

noaa_kp_3d.gif

aurvis_20000715_2110.gif

20000716220419mag_swe_3d.gif

noaa_xrays.gif

20000714_1118_c3.gif

Edytowane przez tommy12
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wrzucam to co kiedyś napisałam na sąsiednim forum... Zapewne niektórzy mnie znają :)

 

Jakie warunki muszą zaistnieć, aby nad Polską pojawiła się zorza polarna?

 

1. Przede wszystkim Słońce musi wydzielić ogromną ilość energii(rozbłysk), która wygeneruje CME (koronalny wyrzut masy). Rozbłyski klasyfikuje się na podstawie pomiaru strumienia emisji rentgenowskiej. Nasłabsze oznacza się literą A i kolejno B, C, M oraz X. Nas interesują tylko dwa ostatnie oznaczenia M i X (M CLASS FLARE i X CLASS FLARE), ponieważ te dają nam szanse na zaobserwowanie zorzy polarnej(na terenie Polski i innych obszarów na tej samej wys. geograficznej).

 

2. Następnie interesuje nas tzw. indeks Kp, który mierzy zaburzenie pola magnetycznego: (http://www.n3kl.org/sun/noaa.html)

QUIET - pole magnetyczne Ziemi spokojne, Kp<4

UNSETTLED - pole ziemskie niespokojne, Kp=4

STORM - ma miejsce burza magnetyczna, Kp>4

 

Aby szansa na pojawienie się zorzy nad Polską wzrosła status Kp musi mieć oznaczenie STORM [Kp 6 to stan podwyższonej gotowości. Zazwyczaj dla Polski jest to Kp 8]. (http://www.swpc.noaa.gov/NOAAscales/index.html#GeomagneticStorms'>http://www.swpc.noaa.gov/NOAAscales/index.html#GeomagneticStorms).

 

3. Kolejną ważną informacją jest "zasięg" zorzy.

(http://www.swpc.noaa.gov/pmap/index.html'>http://www.swpc.noaa.gov/pmap/index.html)

pmapN.gif

 

 

 

Czerwona strzałka wskazuje nam aktualne położenie Słońca.

Kolor wskazuje na aktywność słoneczną i co za tym idzie na zasięg(dla Polski Activity=10) . Moc strumienia wyznacza faktor n (dla Polski n>1, 2).

 

Jeśli wszystkie warunki zostaną mniej więcej spełnione możemy wyczekiwać wspaniałej i spektakularnej zorzy polarnej Grin (Wbrew pozorom - za Jarkiem - "zorza polarna w Polsce to nie Yeti")

 

źródło: http://orion.pta.edu.pl/sun/aktualne.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozb%C5%82ysk_s%C5%82oneczny

http://www.swpc.noaa.gov/

http://www.swpc.noaa.gov/pmap/pmapN.html

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej skutki CME były nawet po C klasach, ale jak słońce zaczeło strzelać ślepakami to co to nam da. Może w ogóle nie będzie efektów jakiejś tam klasy śmiesznej X, szczegolnie o sile X2.2. Co to za śmieszny rozbłysk. Widać, że potrzebny jest X30 z wycelowanym CME prosto w ziemie, bo inaczej to do nas nie dojdzie. Wiele sensacji o nic. Nie no żart...

 

Żeby była zorza musi być dość duże CME najlepiej z bardzo dużej plamy (czym większa tym lepsza), wtedy to nawet rozbłyski z klasy M mogą wywołać u nas zorze. A ta 1158 plamka, to była malutka jak żarówka, która może zaświecić, ale nie rozgrzać otoczenie.

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyluzuj tommy12 upłynęło zaledwie 36godzin od ekplozji klasy X2.2

dziś kolejne dwie eksplozje klasy M1.0 M1.1 i M1.6 i jedna klasy C9.9 i C7.7, obserwujmy to co się dzieje, nie wymagajmy od razu zórz.

trzeba być troszkę cierpliwym.

Edytowane przez kwiku
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Robert ;)

 

// i do tego nie ma jak to utrzymujące się Kp0 :D

tyle rozbłysków było klasy C i nie widać żadnych anomalii w magnetosferze - czyste ślepaki. To większe anomalie były jak nie było w ogóle plam...

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zamieszanie ,nie orientuję się w temacie dlatego pytam:) Trafiłem na coś takiego http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Gwaltowne-zjawisko-na-Sloncu-mozliwe-zaklocenia-w-telekomunikacji,wid,13140849,wiadomosc.html?ticaid=1bcb4&_ticrsn=3 . Czyli co? W Białymstoku mam możliwość zobaczenia zorzy??? Na którejś części nieba trzeba bardziej się skupiać ?? Dzięki za informacje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to czasowo może wyglądać? Czy trzeba mieć po prostu szczęście , i przez pare minut widzieć te zjawisko? Czy to dłużej na niebie 'wisieć' może ?:)

 

To zależy, zorza może tańczyć przez całą noc, może i trwać przez kilka minut tylko.

Mimo, że przyrządów do pomiaru jest wiele to nadal trudno określić ostateczny charakter zorzy. Kiedyś miałam okazję oglądać ledwo dostrzegalną zorzę, ale widziałam jak bardzo kotłuje się na niebie (duża prędkość, bardzo mała gęstość) - jedna z dynamiczniejszych zórz jakie miałam okazję oglądać. Było też i tak, że rozbłysk z CME był teoretycznie skierowany w stronę ziemi a ostatecznie nic do nas nie dotarło.

Teraz szansę jeszcze mamy. Nie traćcie ducha ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takimi skutkami/następstwami tego "wystrzału" może być na przykład taki dźwięk z głośników, jaki jest podczas połączenia telefonicznego, ponieważ nienaturalnie często się powtarza, a od dobrych 4 godzin nikt do mnie nie dzwonił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że media zrobiły swoje. Dobra reklama tego forum :D A pewnie i tak wszyscy zostali zrobieni w konia z tą zorzą :P Kolega @Dystrybutor89 pokazał to co ja na poprzedniej stronie, tylko w lepszej i gotowej formie z tym CME :) Nic dodać, nic ująć.

 

To lepsze pokazy daje plamka 1161, z której są rozbłyski klasy C, ale wyrzucaja CME o prawidłowej masie. Nie wiem jak to możliwe, że ta mała grupa plam 1158 miała taki rozbłysk.

Myślę, że za kilka miesiecy, jak dobrze pójdzie to plamki nieco się zwiekszą i będą generować CME o większej masie :)

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.