Skocz do zawartości
Dementorin

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

sprawa jest taka, że wyrzucone 18 listopada 2003 CME o sile M4 wywołało zorze w Polsce 20 listopada 2003 i do tego plama nie była idealnie skierowana na Ziemie tak jak teraz. Więc jak na moje na 99% mamy gwarantowaną zorze polarną. Teraz pozostaje zamówić dobrą pogode, a chmury wysłać w daleką podróż. Zamówienie CME prosiłbym na godziny wieczorne, żeby oświetlić nieco ulice :D

Poczekajmy na raport na stronie: http://www.spaceweather.com/

taki piękny brylantowy pierścionek wam zostawiam :))

f_094_335_193_1024.jpg

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Coś nie mogłem użyć opcji edytuj więc uwiecznie obrazki wrzucając na ten serwer :)

f_094_335_193_1024.jpg

latest_1024_0304.jpg

wykres.gif

t0193.jpg

Edytowane przez tommy12
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miejmy nadzieję, że będą poprawiny w niedługim czasie i to o większej sile ;) Plamka rośnie, a nadzieja ku temu także :)

Co do zorzy to polecam wykres powyżej z postu #38. Pojutrze, albo jutro w nocy jak będzie Bz ponad 20nT na południe(south), to można wyjść na podwórko, na balkon, czy gdzieś, ważne, że w strone Bałtyku popatrzeć czy nie widać jakichś dziwnych świateł :)

Oto mały wykresik przedstawiony przez kolegę @amator2 z innego tematu:

Około - 23 nt widać zorzę na północu kraju

Około –25 nt widać zorzę w centralnej Polsce

Około –27 nt widać zorzę na południu kraju

Około –29 nt widać zorzę na południowych krańcach kraju

Pozdrawiam

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pomimo, że najszybciej oznajmiłem w internecie o rozbłysku M6.6 pojawiły się w póńniejszym czasie newsy w tych linkach:

- http://www.tvp.pl/wiedza/aktualnosci/efektowne-zorze-z-wyrzuconej-materii-slonca/3976620

- http://www.twojapogoda.pl/astronomia/108073,slonce-gwaltownie-zwieksza-aktywnosc

Teoretycznie jakieś CME leci w kierunku Ziemi. Nawet niejedno podejrzewam. Sądząc po filmikach Sondy Soho Lasco C3 sądze, że Słońce strzela ślepakami dużego kalibru. W Lasco C3 nie widziałem chmury gazu pędzącego z bardzo jasnym odcieniem, tak jak po CME siły M4 w 2003. Ale podejdźmy do sprawy optymistycznie. Może za 2h lub 3h będzie potężniejszy wybuch sądząc o potobnym zachowaniu X-ray na wykresie 3-dniowym:

http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/xray_5m.html

Wracając do zorzy, to CME może przylecieć najpóźniej jutro w nocy, albo będzie tak słabe, że dopiero pojutrze o bardzo miernym wpływie. Warto monitorować sprawę. Może akurat się trafi na podmuch wiatru słonecznego tymi kilkakrotnymi CME o różnej sile.

Pozdrawiam :)

Xray.gif

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zgodnie z moim prognozowaniem na potężniejszy wybuch mamy dzisiejszy rozbłysk o sile M2.2 . Być może to jeszcze nie koniec...

PS. Nie sugerować się czasami mapką z postu #32 o mapie Zorzy. Jest ona pokazywana na wykazie Bz nT, lecz o bardzo "spóźnionym zapłonie". Radze szczególnie podglądać wykres w poście #38.

Edytowane przez tommy12
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak tak dalej pójdzie to jeszcze dziś będzie można coś zobaczyć. Jutrzejszy dzień też powinien być mile widziany z zorzą.

Dziwna sprawa z tym wskaźnikiem od pola Bz. Chyba się zawiesił. Za duże natężenie jest heheh ;)

20 Bz Nt poludnie !!! // jak na moje to wpływ jakiejs slabej tzw. cewki C-klasy, albo "coronal hole". Także wg mnie nasze M'ki są w kolejce :)

A tak od siebie, to przy dużej intensywności Bz Nt South, tak jak teraz dostrzegam dziwne chmury takie jakieś nienaturalne o innym kształcie tak jakby zdmuchniętym, chociaż to zorzą nie jest.

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Robert

Ciekawie się robi. Iść spać tej nocy czy nie ;)

Jestem z Pomorskiego, mam widok z okna na północ, ale nic oprócz gwiazd nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ciekawe pytanie. Ja mam neta w komie, więc w każdej chwili, gdy się przebudze mogę zerknąc czy coś jest z magnetosferą ;)

Ale mogę was pocieszyć. Słoneczko się rozgrzewa, to w tym roku myślę, że spokojnie dostrzeżemy zorze i będzie ona trwała nie kilkanaście minut, tylko kilka godzin po potężnych rozbłyskach klasy X :) Troche księżyc świeci, ale myśle, że jak będzie zorza dość intensywna to księżyc nie przeszkodzi ;) Ogólna bariera 20bT została zwiększona do 30-dziestki. Jeszcze Bz pojdzie na poludnie do 25nT i powinno być całkiem przyzwoicie :)

Obrazek pamiątkowy z 30 marca 2003 ;d

30 marzec 2003.gif

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość bulaj

Jestem ze Słupska.

Dzisiaj specjalnie pojechałem poza teren miasta, na północ w stronę Ustki i przy zachodzącym słońcu w godz. 17-18 na zachodzie nieprawdopodobnie zielone niebo było, coś pięknego. NIe wiem czy to zorza, ale efekt miodny, pierwszy raz widziałem takie niebo w Polsce.

Podekscytowany specjalnie pojechałem nad morze żeby mieć otwartą przestrzeń w trzech kierunkach (N,W i E), ale lipa po zajściu słońca nic się nie działo.

Ponownie po 21 pojechałem za miasto, niedawno wróciłem, ale nic ciekawego nie zaobserwowałem.

A niebo czyściutkie, bezchmurnie.

Jutro wybieram się na zachód słońca :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To ciekawe. Może trafiłeś w chwilowe maksymalne wychylenie Bz South.

A tak poza tym wykres z postu #38 jest dokładniejszy, bo minutowy, ale tu zamieszcze całodobowy

Mag_swe_24h.gif

Jeżeli chcecie dopasować do swoich potrzeb to polecam te źródło: http://www.swpc.noaa.gov/ace/ace_rtsw_data.html

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czy to zorza ale na zachodzie widziałem zielone niebo (no nie całkiem zielone, ale podchodzące pod żółć). Czy to mogła być zorza???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nie wiem czy to zorza ale na zachodzie widziałem zielone niebo (no nie całkiem zielone, ale podchodzące pod żółć). Czy to mogła być zorza???

A o ktorej godzinie ? Z Gorzowa jesteś ?

Ide spać. Coś nie widać już tej aktywności. Poczekajmy do nastepnej nocy. Jak M'ka 6.6 dojdzie to powinno być nieco więcej Bz South...

Dobranooc wszystkim :)

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość V...a

To raczej nie zorza, KP 4 to ciut za mało, ale może wzrośnie :) Pozdrowienia spod koła podbiegunowego :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chłopy proszę Was, zorza przy zachodzącym Słońcu? To mniemam, że satelity zostały uszkodzone, telefony nie działają, nie wspominając o internecie satelitarnym etc, przy takim wyrzucie z Naszego Słoneczka...

Przy takiej fazie Księżyca zjawisko musi być naprawdę silne, aby było dobrze widoczne "gołym" okiem, szybciej aparat fotograficzny mógłby to zarejestrować, niż my dostrzec.

Przy dużym współczynniku KP i zachodzącej czerwieni (np. na spaceweather.com*) na tereny Polski, zwróćcie wtedy wzrok ku północy.

*oczywiście liczyć trzeba się z tym, że nie zawsze dane muszą odpowiadać realiom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam Panowie. Obudziłem się. Włączyłem kompa. Panowie to nie sen, choć już myślałem z takich danych!! Olbrzymi rozbłysk o sile X2.2 miał miejsce o godzinie 2:56 czasu polskiego. No cóż myśle, że teraz to powinniśmy mieć 100% zorzze i to w ciągu 24h!. No chyba, że to znowu był tylko ślepak, w co wątpie. Jeżeli tak słońce bedzie sie dalej rozgrzewać to ja już nie wiem co bedzie w maksimum heh. Ogólnie to sądziłem, że będzie potężniejszy wybuch od M6.6, ale nie w takim odstępie czasu. Jestem ciekaw, które CME będzie pierwsze :D No cóż. Myślę, że będzie Kp8 lub kp9.

A co do kolegów wyżej, to warto wspomnieć, że współczynnik KP powstaje jako ostatni uwzględniony, po różnych anomaliach w magnetosferze takim jak jest Bz wysuniete na poludnie.

Ide spać.... Dobraanoc jeszcze raz :)

Pozdrawiam

Xray_1m.gif

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość V...a

Witam Panowie. Obudziłem się. Włączyłem kompa. Panowie to nie sen, choć już myślałem z takich danych!! Olbrzymi rozbłysk o sile X2.2 miał miejsce o godzinie 2:56 czasu polskiego. No cóż myśle, że teraz to powinniśmy mieć 100% zorzze i to w ciągu 24h!. No chyba, że to znowu był tylko ślepak, w co wątpie. Jeżeli tak słońce bedzie sie dalej rozgrzewać to ja już nie wiem co bedzie w maksimum heh. Ogólnie to sądziłem, że będzie potężniejszy wybuch od M6.6, ale nie w takim odstępie czasu. Jestem ciekaw, które CME będzie pierwsze :D No cóż. Myślę, że będzie Kp8 lub kp9.

A co do kolegów wyżej, to warto wspomnieć, że współczynnik KP powstaje jako ostatni uwzględniony, po różnych anomaliach w magnetosferze takim jak jest Bz wysuniete na poludnie.

Ide spać.... Dobraanoc jeszcze raz :)

Pozdrawiam

Prawdopodobnie dotrze w ciągu 48h, a czynnik KP mimo, że ostatni uwzględniony to jednak on nam najwięcej mówi jak silna będzie/jest zorza. Nie wiadomo również czy będzie na 100%, bo przecież niewiele brakuje aby skutki rozbłysku ominęły malutką Ziemię. A było już tak wielokrotnie.

Nie mniej jednak szanse na zorze w Polsce w końcu są! :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Robert

A jak duży wpływ na czas dotarcia fali ma wiatr słoneczny ?

Wiatr słoneczny ma obecnie prędkość około 500 km/s. Po wybuchu o sile M6.6 miał wartość średnio około 330 km/s, a fala doszła do Ziemi w ciągu 25 godzin. Czy skutku dzisiejszego rozbłysku o 3 w nocy można spodziewać się jeszcze szybciej ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Oczywiste jest, że potężniejszy rozbłysk wyrzuci CME z wiekszą prędkością.

Post #57 zaprzecza postowi kolegi z #56.

Po pierwsze, jeżeli faktycznie CME rangi M6.6 dotarło w czasie 25h to CME rangi X2.2 dotrze w czasie o wiele szybszym niż 24h, a nie tak jak kolega na górze napisał w poście #56 w ciągu 48h, a może od 24h-48h? Zaznaczając wpływ po fali pouderzeniowej taka jaka jest teraz(zostawiając prędkość i gęstość, a magnetosfera zamknięta na klucz)

Po drugie osobiście sądze, że wczorajszy podmuch wiatru nie był przyczyną CME M6.6, bo zbyt szybko w czasie dotarł(myślę, że dotrze dziś).

Po trzecie wg mnie współczynnik KP jest dla laików, którzy wchodzą raz na tydzień na przykładowy spaceweather i spoglądają czy nie ma jakichś KP powyżej 6.

Ogólnie to ostatnio dość się zagłębiłem w ten temat i wiem, że na stronie spaceweather w najgorszym przypadku, kiedy magnetosfera się otwiera, żeby wpompować wiatr, to Bz spada diametralnie w dół i do tego może być tak, że Bz South wróci po chwili do swojej normalności zostawiając po 3h np. Kp7, a na niebie czysto, bo ten współczynnik jest aktualizowany co 3h na tej głównej stronie. Zdarzyło mi się tak nie raz. Więc ja stawiam na wykres Magnetic Field znajdujący się w poście #38, jako najszybszą informacje na temat zorzy w określonych miejscach.

Takie jest moje osobiste zdanie.

Pozdrawiam

// edit : filmik na youtube o tym ciekawym rozbłysku. Zawiera nieco rożnych podglądów na ten rozbłysk

Po wstępnym rozpatrzeniu zapisów z Lasco C3 doszedłem do wniosku, że CME było o wiele silniejsze od M6.6, lecz o troszke mniejszym jasnym odcieniem gazu niż M4 z 2003, które zdziałało zorze na całą Polske, wywołując Kp8. Widać, że olbrzymi rozbłysk słoneczny, to nie wszystko. Liczy się pocisk wyrzucony, a sam rozbłysk jest "prochem napędzającym jak w naboju". To takie moje spekulacje. Po to jest forum, żeby się dzielić i coś wnosić ;)

Tu filmik z zorzą wywołaną w 2008r. Wiadomo, że wtedy nie było nic ciekawego na Słońcu, dlatego efekt taki jaki jest. Filmik pokazuje czego można się spodziewać, a jak dobrze pójdzie, to będzie dużo kolorów jak 30 października 2003r ;d

Edytowane przez tommy12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość V...a

Oczywiste jest, że potężniejszy rozbłysk wyrzuci CME z wiekszą prędkością.

Post #57 zaprzecza postowi kolegi z #56.

Po pierwsze, jeżeli faktycznie CME rangi M6.6 dotarło w czasie 25h to CME rangi X2.2 dotrze w czasie o wiele szybszym niż 24h, a nie tak jak kolega na górze napisał w poście #56 w ciągu 48h, a może od 24h-48h? Zaznaczając wpływ po fali pouderzeniowej taka jaka jest teraz(zostawiając prędkość i gęstość, a magnetosfera zamknięta na klucz)

Po drugie osobiście sądze, że wczorajszy podmuch wiatru nie był przyczyną CME M6.6, bo zbyt szybko w czasie dotarł(myślę, że dotrze dziś).

Po trzecie wg mnie współczynnik KP jest dla laików, którzy wchodzą raz na tydzień na przykładowy spaceweather i spoglądają czy nie ma jakichś KP powyżej 6.

Ogólnie to ostatnio dość się zagłębiłem w ten temat i wiem, że na stronie spaceweather w najgorszym przypadku, kiedy magnetosfera się otwiera, żeby wpompować wiatr, to Bz spada diametralnie w dół i do tego może być tak, że Bz South wróci po chwili do swojej normalności zostawiając po 3h np. Kp7, a na niebie czysto, bo ten współczynnik jest aktualizowany co 3h na tej głównej stronie. Zdarzyło mi się tak nie raz. Więc ja stawiam na wykres Magnetic Field znajdujący się w poście #38, jako najszybszą informacje na temat zorzy w określonych miejscach.

Takie jest moje osobiste zdanie.

Pozdrawiam

// edit : filmik na youtube o tym ciekawym rozbłysku. Zawiera nieco rożnych podglądów na ten rozbłysk

Po wstępnym rozpatrzeniu zapisów z Lasco C3 doszedłem do wniosku, że CME było o wiele silniejsze od M6.6, lecz o troszke mniejszym jasnym odcieniem gazu niż M4 z 2003, które zdziałało zorze na całą Polske, wywołując Kp8. Widać, że olbrzymi rozbłysk słoneczny, to nie wszystko. Liczy się pocisk wyrzucony, a sam rozbłysk jest "prochem napędzającym jak w naboju". To takie moje spekulacje. Po to jest forum, żeby się dzielić i coś wnosić ;)

Tu filmik z zorzą wywołaną w 2008r. Wiadomo, że wtedy nie było nic ciekawego na Słońcu, dlatego efekt taki jaki jest. Filmik pokazuje czego można się spodziewać, a jak dobrze pójdzie, to będzie dużo kolorów jak 30 października 2003r ;d

Chwileczkę, wczorajsze zakłócenie pochodziło z dziury koronalnej, nie z rozbłysku M6.6. Na skutki z tego rozbłysku jeszcze czekamy i z X również. Poza tym CME przywiązujesz do każdego rozbłysku, a nie każdy rozbłysk generuje CME...

Co do Kp to jest tylko jedna część układanki. Trzeba patrzeć na wszystkie dane: prędkość, gęstość, wektor n oraz level. Jeśli Kp mamy zaledwie 2, prędkość jest powyżej 400 a gęstość też odpowiednia ok. 10 protonów/cm3 to i zorza może być ładna i dynamiczna. Ale mimo wszystko Kp 2 nie wystarczy, aby zorza była widoczna w Polsce.

Wszystkie dane obserwuje codziennie od 2 lat i do tej pory to zjawisko potrafi mnie zaskoczyć. Pozdrowienia z bieguna północnego :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dziękujemy :) Ja też obserwuje poniektóre dane. Dokladnie masz racje, że nie każdy rozbłysk musi wyrzucić CME :) KP2 nie wystarczy, będzie musiało być około KP7 lub KP8.

Z tym wczorajszym zakłóceniem mnie pocieszasz, że było spowodowane przez " CH " ;)

A z tym M6.6, to dokladniej 18 listopada 2003 o godzinie 10:10 ranem mial miejsce rozblysk M4 z dodatkiem CME. Efekty były widoczne już 20 listopada o godzinie 08:00 rozpoczynając KP5 i kończąc wieczorem przed północą KP8. Więc leciał od inicjacji prawie 46h, żeby stworzyć pierwsze efekty. A ten nasz biedny cme z M6.6 coś dolecieć nie może :/

Spójrzcie na filmiku jak to było przez 2 dni.

archive_16Nov2003.png

Zamieszczam cały wykres umieszczony przez kolegę @amator2 w innym temacie:

Kp 6+ przy tej wartości na leży być czujnym na północy Polski do 54 stopnia a nawet mniejszego można już dostrzec słabą zorzę

Kp 7 przy tej wartości zorza jest widoczna do centralnej Polski tak około 51 –50,4 stopni a przy Kp 7+ do 50 stopni

Kp 8 lub 8- przy tej wartości zorza widoczna na południowych krańcach kraju

Kp9 przy tej wartości widać bardzo intensywną i wyrazistą zorzę w całej Polsce

W przełożeniu na Activity Level w GW

Kp 6 Activity Level 10 około 180 Gw

Kp7 Activiry Level 10 około 230Gw

Kp8 Activity Level 10 około 350 Gw

Kp 9 Activity Level 10 powyżej 450 Gw

Bardzo dobrym wskaźnikiem do określenie zasięgu owalu są wskaźniki pokazujące natężenie (nt) pola magnetycznego ziemi są nim Bz i Bt najlepiej pokazuje to plots Bz żeby powstała zorza koniecznie musi być wartość ujemna(-nt)

Około - 23 nt widać zorzę na północu kraju

Około –25 nt widać zorzę w centralnej Polsce

Około –27 nt widać zorzę na południu kraju

Około –29 nt widać zorzę na południowych krańcach kraju

A w załącznikach coś co było 11 lat temu. Ponoć co 11 lat jest maksimum i powinniśmy mieć już tak jak w tym 2000 roku, ale tak nie jest ;/

noaa_kp_3d.gif

aurvis_20000715_2110.gif

20000716220419mag_swe_3d.gif

noaa_xrays.gif

20000714_1118_c3.gif

Edytowane przez tommy12
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi