Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Sorki za amatorskie pytanie.Czy może być tak,że gołym okiem nie widać zorzy a dopiero na fotce z kilkusekundowym naświetlaniem coś będzie??

W Białymstoku na pólnocy widać jakies takie mgliste smugi,które zmieniają się co jakiś czas tj. 3-5 minut?Ale może to tylko wrażenie..jest mroźno i może to pojaśnienia od świateł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, tak to w tym fachy bywa ;)

 

Oczywiście moja wyprawa na północ od Warszawy też nic nie dała. Ani wizualnie ani foto. Złośliwe jest to, że na tym wykresie przewidywania co do Kp mniej więcej się zgadzały (prognoza 4 godzinna z prognozą 1 godzinną przy czym ta pierwsza zawsze dawała lepszy wynik - ogólnie kształt krzywych się sprawdzał) ale po 21:30 UT szlag wszystko trafił ;) Pik przewidywany na 22 UT spory skok Kp nie wypalił i aktywność była na poziomie takim jaki utrzymywał się od 19 a to jak widać zdecydowanie za mało by obejrzeć zorzę z Polski.

 

Warto jednak być czujnym, gdyby ta prognoza się nie spieprzyła to wierzę, że naprawdę było by na czym oko zawiesić :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przed chwilą za zewnątrz. Nie to by zorzy szukać bo tej przy tych parametrach się już nie spodziewałem - z psem poszedłem. Ale na wszelki wypadek potwierdzam... zorzy nie widać a i zabrany 7D - no co psa w nocy często focę - też nic nie wykazał...

Czekamy na następny wybuszek... Słoneczko prosim... prosim...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SWINOUJSCIU ZORZY TEZ NIE BYLO. BYLA ZA TO AURORA ! Czy to jest to samo ? Byla mala zorza w miejscu gdzie spawaja przy budowie GAZOPORTU. Podobno Swinoujscie zmieni nazwe na Gazoujscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co się wyprawia na biegunie południowym przechodzi wszelkie pojęcie :D

AuroraMapS_20110302-1931.gif

 

Po prawdzie to są nikłe szanse na zorzę w naszej krainie cudów :) Południe jest teraz bardziej wyeksponowane na słońce (tam lato) także tam jest to bardziej spektakularne.

 

Zrobiłem porównanie gdyby na północy był takie promieniowanie. My musimy czekać do lata choć wtedy nie wiadomo czy będzie taka aktywność słońca, ja sądzę że będzie, a to lato będzie cieplejsze niż ostatnie :) A gdyby taka aktywność była jak na S to każdy by był szczęśliwy :D

ZorzaMapN-S_poruwn.jpg

Edytowane przez merti
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem porównanie gdyby na północy był takie promieniowanie.

porównanie zrobiłeś źle bo umieściłeś biegun magnetyczny po "naszej stronie" półkuli północnej, więc automatycznie Polska nawet bez wyjątkowej aktywności wpada w strefę kolorową (tak jak w ameryce południe Kanady - szerokość geograficzna podobna jak nasza a zobacz co się dzieje)

 

dlatego to porównanie nie mówi nic o tym jak wyglądałby u nas w lecie skutek analogicznej aktywności słońca, tylko pokazuje że mielibyśmy częściej zorze gdyby biegun magnetyczny był w innym miejscu.

 

jedyna nadzieja w tym, że od dawna oczekiwane nibiru nadejdzie i poprzesuwa bieguny... :flirt:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie jest to siatka długości i szerokości geograficznych naszego globu... ? Gdzie ten błąd?

no właśnie to jest siatka szerokości geograficznej a nie "magnetycznej".

 

zobacz że na tych rysunkach "pusty" środek nigdy nie wypada na biegunie geograficznym tylko jest przesunięty i to zawsze w tę samą stronę, i nie jest to przypadek

(niestety dla nas - jest przesunięty w tak złośliwy sposób że jest od nas dalej niż biegun geograficzny)

 

gdyby nałożyć obrazki tak żeby zgadzał się pusty środek owalu to byłoby bliższe prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szuu

masz rację, to porównanie było jak wołanie o więcej :) w rzeczywistości ładnie widać jak punkt magnetyczny na północy idealnie trafia u zbiegu linii długości geograficznych 0st,90,180 i 270st. Na Antarktydzie biegun magnetyczny jest strasznie daleko od bieguna "południka". Więc tak jak wcześniej pisałem w kraju na takie obserwacje nie ma szans zalamka.gif

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony to ja kolegom z północy wcale nie zazdroszczę.

 

No bo pomyślcie? Można się podjarać jeden raz, potem drugi i trzeci... ale jak co noc niebo będzie świeciło na zielono albo czerwono a człowieka najdzie ochota na obserwacje głębokiego nieba to go szlag trafi! I wyjazd za miasto nic tu nie pomoże. W sumie to nasza szerokość geograficzna ma też swoje plusy :szczerbaty:

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.