Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

SpaceWeather.com donosi że nie doszło do jakiegoś szczególnego wyrzutu materii z ostatniego rozbłysku.

Niemniej jednak słoneczko nam się nieźle rozkręciło :) Ciekawe kiedy następny rozbłysk klasy X.

Edytowane przez Mateusz_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik KP informuje nas o intensywności zorzy polarnej chociaż jak patrze na zdjęcie wyżej to nie wygląda mi to na KP2 :D

 

P.S : Może ktoś sprawdzić czy przypadkiem nad Bałtykiem czegoś nie widać :D ??

Edytowane przez Anakin23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja mogę się ruszyć i pojechać w ciemne miejsce i walnąć fotkę chociaż bo mieszkam w Gdyni. Tylko powiedzcie mi kiedy mniej więcej :-) Pogoda taka w kit, księżyc jak przez mgłę widać. No i nie rozumiem tej prognozy na spaceweather. KP=2 a według mapki to nie wygląda na tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja mogę się ruszyć i pojechać w ciemne miejsce i walnąć fotkę chociaż bo mieszkam w Gdyni. Tylko powiedzcie mi kiedy mniej więcej :-) Pogoda taka w kit, księżyc jak przez mgłę widać. No i nie rozumiem tej prognozy na spaceweather. KP=2 a według mapki to nie wygląda na tyle...

 

 

Nie fatyguj się bo u mnie na południu Szwecji przez dziury w chmurach nic nie widać na razie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie tak ciężko jest poczytać kilka stron wstecz? naprawdę wszystko już było pisane, ostatnie 3 strony to spam, a nie informacje.

 

wyjaśniając po części ostatnie posty.

Kolor na zdjęciach NOAA wskazuje na aktywność słoneczną i co za tym idzie na zasięg. Moc strumienia wyznacza faktor n, od którego jest zależny zasięg zorzy.

Ciekawe co ma indeks Kp, który mierzy zaburzenie pola magnetycznego wspólnego z tymi obrazkami? napewno to, ze muszą się pokrywać by zaistniała u NAS zorza. to, że aktywność jest na poziomie 10 to nie znaczy, że KP ma być też 9. to sa zupełnie różne czynniki, które muszą wystąpić byśmy mogli ją zaobserwować.. tak samo jak siła GW 400 dla całej Polski czy wychylenie Bz około -30 na południe dla calej Polski.

 

 

Wartość Bz to składowa pola magnetycznego. Wartość tego pola mierzymy w jednostkach zwanych nanoteslami (nT). Bz informuje nas o niestabilności magnetosfery tzn. o zmianach w polu magnetycznym. Jeśli pole magnetyczne skierowane jest na północ wówczas strzałka pokazuje kierunek N (wartość dodatnią), a jeśli na południe strzałka pokazuje kierunek S (wartość ujemną). Aktywność geomagnetyczna wzrasta kiedy pole magnetyczne wiatru słonecznego skierowane jest na południe czyli w przeciwnym kierunku niż pole magnetyczne ziemi. Cząsteczki wiatru słonecznego mogą wtedy swobodnie wpadać do ziemskiej magnetosfery. Składowe Bx i By leżą na płaszczyźnie ekliptyki a Bz jest do niej prostopadła - układ odniesienia jest dość istotny. Składowe Bx i By leżą na płaszczyźnie ekliptyki a Bz jest do niej prostopadła - układ odniesienia jest dość istotny. (obrazek w załączniku)

 

Prędkość wiatru słonecznego oraz jego gęstość decyduje o intensywności i dynamice zorzy polarnej. Prędkość wiatru słonecznego waha się od 200 do 1000 km/s (średnia wartość to ponad 300 km/s), średnia gęstość zaś to kilka protonów na cm3.

Z analizy danych z 20 listopada wynika, iż wiatr słoneczny osiągnął prędkość 700-800 km/s, a gęstość 60 protonów/cm3

 

I ostatni wskaźnik to ciśnienie dynamiczne (nPa). Średnie ciśnienie to kilka nPa, wzrasta wraz z większą wartością ujemną Bz. 20 listopada osiągnęło wartość 30 nPa.

 

PS> pawelsed, zdjęcia po raz kolejny fascynujące :D

PS2> i nei spamujcie tylko wrzucajcie Ciekawe informacje ]:->

about_sw.jpg

Edytowane przez kwiku
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.