Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że to nie koniec z tą plamką 1402 i w najbliższym czasie wyrzuci coś z siebie dużego, może nie w kierunku Ziemi, ale wyrzuci :)

Z resztą tak czy siak aktywność słoneczna będzie się zwiększać ;)

 

 

Tommy12, jakbyś przy tym był, tylko już niestety się odwróciła od nas:

 

MORE SOLAR ACTIVITY: Sunspot AR1402, the source of this week's powerful M9-class solar flare, is acting up again. On Jan. 26th between 0100 UT and 0600 UT, a sequence of C-class magnetic eruptions around the active region hurled a bright coronal mass ejection over the sun's north pole, shown here in a coronagraph image from the Solar and Heliospheric Observatory:

 

 

 

The cloud is not heading toward Earth, at least not directly. This and future eruptions from AR1402 are unlikely to be geoeffective as the sunspot is turning away from our planet. By week's end it will be on the far side of the sun, blasting its CMEs toward planets on the opposite side of the solar system.

 

 

 

/ACTA MODE ON:/ Skopiowano ze strony spaceweather.com, bez pozwolenia, ale chyba zgodnie z terms of use /ACTA MODE OFF/ :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tommy,

 

To nie są żadne analizy....

 

- promieniowanie protonowe ciągle rośnie

 

"Promieniowanie protonowe" rośnie po rozbłysku, a nie przed

 

- na wykresie x-ray aktualna klasa na poziomie ponad C1 i wydaje się, że zwiększy się

 

A na jakiej podstawie się tak wydaje? Może się zwiększyć, to fakt, ale nie ma tu żadnej analizy...

 

- plama powiększa się i przybiera na sile magnetycznie

 

To chyba jedyna z Twoich "analiz", która sugeruje, że możemy liczyć na dalszą aktywność.

 

Oczywiście nie zamierzam tu kwestionować faktu, że plama jest aktywna i zgodnie z przewidywaniami NOAA mamy spore szanse na dalszą wzmożoną aktywność (60% szans na rozbłysk klasy M i 15% na rozbłysk klasy X w ciągu najbliższej doby i tyle samo w ciągu kolejnej).

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

promieniowanie protonowe zwiększało się tuż przed północą, a ten silny rozbłysk X1.1 miał miejsce o godzinie 4 rano.

Z resztą ja wnioskuje po wykresach nie tylko x-ray czy protonowych, ale także innych, po czym mogę przypuszczać co może się przydarzyć. Same włókna słoneczne już mówią dużo o sobie.

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommy,

 

promieniowanie protonowe zwiększało się tuż przed północą, a ten silny rozbłysk X1.1 miał miejsce o godzinie 4 rano.

 

Ten wzrost natężenia strumienia protonów trwający mniej więcej od północy związany jest jeszcze z wczorajszym rozbłyskiem (klasy M). O tym jak się mają rozbłyski do natężenia strumienia protonów możesz poczytać np. tu:

 

http://spaceweather.uma.es/solarstorms.html

 

W szczególności ten fragment:

 

If the satellite, situated near Earth (at 1 AU), is magnetically well connected with the originating solar event, it may observe rapidly rising solar proton intensities (E>10 MeV). The particles in these SEP events are accelerated by flares and coronal mass ejections (CMEs). Mostly associated with western (right-hand side of the Sun) events, well-connected SEP events may also be associated with solar eastern events.

 

If the satellite, situated at 1 AU, is magnetically poorly connected with the originating solar event, it may observe a slow increment in proton intensity (E>10 MeV), surpassing the SEP threshold 1-3 days after the solar event. The particles in these SEP events are accelerated by shock waves driven out from the Sun by CMEs. The observer witnesses a maximum intensity only after crossing through the shock into the region where field lines connect to the shock nose from behind.

 

 

Z resztą ja wnioskuje po wykresach nie tylko x-ray czy protonowych, ale także innych, po czym mogę przypuszczać co może się przydarzyć. Same włókna słoneczne już mówią dużo o sobie.

 

Czyli są to po prostu Twoje przeczucia, a nie analizy...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy kolejne X 1.1 :rolleyes: Ciekawe czy coś poleci w nas :flirt:

 

edit:

 

Po krótkim postoju ruszyło wyżej jeszcze . WOW :unsure:

 

X 3.4 już :unsure:

 

edit:

 

 

X 5.0 :rolleyes:

 

 

 

edit:

 

Ostatecznie skończyło na X5.4.

 

Pięknie grzmotnęło. Teraz czekamy na jakieś wieści :flirt:

 

 

 

 

EDIT:

 

 

To jest jakaś MASAKRA! :D

 

 

Edytowane przez MQover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbłysk X5.43 :D

Wydaje się, że CME wręcz na pewno będzie leciało w kierunku naszej planetki :D

 

Więcej newsów już niedługo :D

 

// edit: coś niesamowitego, zatrzymało się na X1.1 i ponownie wzrasta :D

// edit: wzrosło do X1.3, a teraz spada jakby powoli :)

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie! Ja też obserwuję:) Ciekawe, czy coś z tego będzie? A jak nie, to czy ta plamka da coś mocniejszego jeszcze?

 

Wydaje się, że już koniec, ale i tak cała akcja trwała około 1,5h.

Edytowane przez Fario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy, zobaczymy. Po takim rozbłysku, to nie wiadomo jak ta plamka w ogóle wygląda. Dziś ranem powinno być więcej wiadomo ;)

 

To znaczy, że po rozbłysku się zmienia zawsze? Gdzie mogę się trochę poduczyć? Zainteresowałem się szeroko pojętą astronomią niedawno ale strasznie mi się to podoba, a lubię naukowo podejść do tematu. Może być jak najbardziej in english.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że po rozbłysku się zmienia zawsze? Gdzie mogę się trochę poduczyć? Zainteresowałem się szeroko pojętą astronomią niedawno ale strasznie mi się to podoba, a lubię naukowo podejść do tematu. Może być jak najbardziej in english.

 

Nie zawsze, ale po takich większych rozbłyskach, może się nieco pozmieniać. Teraz widzę metamorfoze w polu magnetycznym plamki. Trzeba poczekać na resztę fotek, aż wszystko zostanie zaaktualizowane :) Co do wykładów, to może Pan Piotrek Guzik, mógłby poduczyć teorii, bo niejednokrotnie przypominał mi gdzie co i jak :) Ale liczy się praktyka z wykorzystaniem teorii.

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommy12,

 

Nie zawsze, ale po takich większych rozbłyskach, może się nieco pozmieniać. Teraz widzę metamorfoze w polu magnetycznym plamki. Trzeba poczekać na resztę fotek, aż wszystko zostanie zaaktualizowane :) Co do wykładów, to może Pan Piotrek Guzik, mógłby poduczyć teorii, bo niejednokrotnie przypominał mi gdzie co i jak :) Ale liczy się praktyka z wykorzystaniem teorii.

 

Tylko nie "Pan" - na forum wszyscy jesteśmy kolegami. Zgadzam się z Tobą - teoria to nie wszystko. Wbrew temu co napisałeś, nie jestem specjalistą z zakresu zagadnień związanych ze Słońcem, potrafię za to dość szybko znaleźć w internecie interesujące mnie informacje. To, że "przyczepiłem" się akurat do Ciebie było wynikiem tego, że pytając o Twoje "analizy" liczyłem, że sam dowiem się czegoś ciekawego, tymczasem srodze się rozczarowałem i musiałem sam poszukać odpowiedzi na pewne pytania ;)

 

Co do teorii, to trochę można poczytać np. tu:

 

http://cse.ssl.berkeley.edu/SEGwayed/lessons/exploring_magnetism/in_Solar_Flares/s4.html

 

A wracając jeszcze do tematu natężenia strumienia protonów, warto zauważyć, że tym razem - po wybuchu skierowanym bardziej w naszym kierunku niż ten poprzedni, wartość strumienia protonów wzrosła znacznie szybciej i jest obecnie ponad 100 razy większa niż przedtem...

 

A co do samej plamy, to to że nastąpił rozbłysk, wcale nie oznacza że nie będzie kolejnego, a już na pewno nie oznacza to, że plama teraz zaniknie...

 

Pozdrawiam

Pan ;) Piotrek Guzik

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na filmik z SDO, można dojść do wniosku, że CME leci w naszym kierunku i to dość solidnie. Podejrzewam, że jutro się okaże co te CME przyniesie :)

 

 

No i filmik z Lasco C2 i C3, pokazujący piękne CME :) Jutro będzie się działo :D

 

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.