Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Ale silna zorze teraz na Alasce.

http://salmon.nict.go.jp/awc/live/index_n_e.php

 

2012-03-16_081726.jpg

 

http://limax7.blogsp...asce-teraz.html

 

Wogóle ta noc obfitowała w silne zorze :)

 

U mnie noc była pochmurna, niestety..

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z innego portalu dwóch kolegów napisali niedawno, że zauważyli czerwone, zielone słupy światła mieniące się. Burza magnetyczna trwa - KP6 !

 

Na http://www.spaceweatherlive.com/ dają coraz większe szanse na zorze na średnich szerokościach geograficznych

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatni weekend wracając z Chicago, w nocy z soboty na niedzielę, miałem okazję obserwować przepiękną zorzę z wysokości prawie 11 000 m :yahoo:

 

Spróbowałem zrobić kilka zdjęć (C550D + kit), ale ze względu na zaświetlenie kabiny, grubość okien i pojawiające się odblaski nie wyszły zbyt spektakularnie...

 

Ale co tam, większość czasu spędziłem z nosem w szybie, starając się kocem odizolować od światła i po prostu podziwiałem to zjawisko. Na tej wysokości było widać setki gwiazd, które urywały się gdzieś poniżej w czerni oceanu, a tuż nad jego linią widoczna była zielonkawa wstęga, która po kilku dłuższych chwilach obserwacji wyraźnie zmieniała kształt. Coś niesamowitego, aż chciało się być po drugiej stronie okna :szczerbaty:

 

Zorzę dostrzegłem po niecałych 4 godzinach lotu, w okolicach najbardziej wysuniętego na północ punktu trasy, na wysokości Grenlandii. Z racji podróżowania na wschód, zaczęło niestety dość wcześnie świtać i powoli zorza bladła. W sumie była bardzo dobrze dostrzegalna przez ok. 45 minut.

 

Poniżej kilka ujęć z okna (niestety widać te paskudne odblaski). Dodam, że była to moja pierwsza w życiu obserwacja zorzy polarnej. Zdjęcia wykonałem z pokładu LOT-owskiego 767, więc pozwoliłem je sobie umieścić w tym wątku B)

 

 

IMG_2861_low.jpg IMG_2862_low.jpg

IMG_2865_low.jpgIMG_2866_low.jpg

IMG_2868_low.jpg

 

do zdjęć użyłem maksymalnego ISO (6400 i 12800) + korekta poziomów w ps

 

Pozdrawiam,

Michał

Edytowane przez Michał Sz.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Miejmy nadzieje, że tak nie będzie i wreszcie będziemy mieli duże szanse na zaobserwowanie zorzy, warto zwrócić uwagę, że rozbłysk trwa już 2 godziny i obecnie wynosi X 1.1.

 

Wszystko się zgadza... wszystkie rzadkie zjawiska w tym kraju odbywają się w asyscie chmur... będzie zakrycie Jowisza razem z zorzą na pół nieba i jeden wielki cumulonimbus o grubości 12 km nad całym krajem.... wrrr... dość już mam tej pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda to raz, jednak na zdjęciach Stereo widać, że CME zszedł ewidentnie w dól, a my możemy dostać tylko delikatną porcje. Najlepiej obejrzeć fotki z SOHO LASCO C2/C3. Jeżeli będzie coś widać, to jest nadzieja.

 

//edit: na Lasco C3 widać znaczne CME w kierunku Ziemi. Wg mnie możliwa jest burza magnetyczna na poziomie Kp6, Kp7 :)

Edytowane przez tommy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.