Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Gość LaikWtejMaterii

Ładną Wam chłopaki Słonko reklamę forum zrobiło ;) Ponad 6 razy więcej nowych twarzy niż stałych user-ów. No no, darmowa reklama z kosmosu. Chyba pierwszy raz coś takiego powiedziałem. Przypomina mi się fakt, jak kiedyś moja witryna podskoczyła u wujka Googla, tylko dlatego, że do księgarni weszła pewna ciekawa książka..., o szczyt wydobycia naftowego chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeśli można to podaję Państwu adres strony. http://czk.pl/pogoda/index01.php Pokazuje się nam mapa z graficzną wersją , klikając na "Czytaj sytuację synoptyczną i Prognozę pogody" mają państwo cały tekst prognozy pogody. Pozdrawiam Serdecznie i mam nadzieję że informacje które Państwu przesłałem w czymś wam pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego to człowiek na forum nie znajdzie ;) Widzę, że żyje kolejny równoległy wątek, w którym AX wrzucił zdjęcia z 2003 roku. Polecam zajrzeć:

http://forum.astropolis.pl/topic/24654-komunikaty-o-dobrej-widzialnosci-i-spotkania-obserwacyjne/page__view__findpost__p__416298

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Przypadkowy ludź

30 minut temu wybrałem się rowerem na jezioro, by za wyspą schować się przed światłami latarni ulicznych i ew. coś zobaczyć na niebie. Zobaczyłem gwiazdozbiory. Chmur nie dostrzegłem. Nos czerwony, palce bolały od zimna. Może za godzinę zrobię kolejne podejście...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem - nic nie dostrzegłem. Z północy zaczynają pojawiać się chmury, chociaż nad głową niebo jest już całkiem klarowne. Przy -15 i silnym wietrze, oczy dość szybko zaczęły łzawić i tyle z moich obserwacji. Pozdrowienia z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

pmapN.gif

 

Wydaje mi się, że coś się zaczyna dziać po drugiej stronie globu. Z każdą chwilą, a obserwuję od rana mapkę obszar pomarańczowy coraz bardziej się powiększa i w tej chwili sięga już za 60 równoleżnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

pmapN.gif

 

Wydaje mi się, że coś się zaczyna dziać po drugiej stronie globu. Z każdą chwilą, a obserwuję od rana mapkę obszar pomarańczowy coraz bardziej się powiększa i w tej chwili sięga już za 60 równoleżnik.

 

To normalne, ponieważ po tamtej stronie znajduje magnetyczny biegun północny.

 

A tymczasem: http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Inne/skutki-rozblysku-chiny.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam to forum od jakiegos czasu bo chciałem zrozumieć na czym polega zjawisko zorzy polarnej, jakie warunki muszą wystapić. Czytam te fantastyczne relacje z 2003, i przewijają się miejscowości Warszawa, Wrocław, Gdańsk.. i tu mam takie pytanie, czy na południu Polski ktoś zaoberwował to zjawisko? Dokładnie chodzi mi o rejony Rzezów-Przemyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam to forum od jakiegos czasu bo chciałem zrozumieć na czym polega zjawisko zorzy polarnej, jakie warunki muszą wystapić. Czytam te fantastyczne relacje z 2003, i przewijają się miejscowości Warszawa, Wrocław, Gdańsk.. i tu mam takie pytanie, czy na południu Polski ktoś zaoberwował to zjawisko? Dokładnie chodzi mi o rejony Rzezów-Przemyśl.

W 2003 roku na pewno. Zorza sięgała daleko na południe, nie Polski, ale całej Europy. Jeżeli więc pytasz, czy są szanse na oglądanie zorzy na płd. Polski, to tak - są. Warunek - silna burza em i bezchmurne niebo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

ja także jestem tu "nowa", wpadłam z okazji szumu medialnego wokół zorzy :)

Jako że jestem fotografem, chciałabym spróbować zmierzyć się z tym zjawiskiem. Czy w Warszawie są miejsca, w których będę miała szansę je zobaczyć? Nie znam dobrze tych okolic, ale obawiam się że miejskie światło uniemożliwia obserwację... Jeśli nie mam racji (oby! :-) ), proszę wyprowadźcie mnie z błędu.

 

pozdrawiam!

Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anna - raczej nie masz szans. To nie daleka Skandynawia, ani Alaska, żeby fotografować zorzę z miasta. Jeżeli w tym wątku ludzie potwierdzą, że zjawisko się rozpoczęło, to pakuj sprzęt i jedź poza miasto, oczywiście najlepiej na północ (min. 30-40 km). Im ciemniejsze miejsce, tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ta informacja jest ze sprawdzonego i solidnego źródła?

Bo aż ciężko w to uwierzyć. Możesz napisać coś więcej?

 

Trudno powiedzieć. Zadzwoniła do mnie siostra i powiedziała, że coś dziwnego wczoraj widziała na niebie. Na początku pomyślała, że to mgłą, ale potem zdziwiło ją to, że zmieniało się "to" w pionowe smugi. Kiedy zapytałem, po której stronie nieba, odpowiedziała, że północnej. Dodam, że nie wiedziała nic o zorzy.

 

Trudno jednoznacznie potwierdzić, że to na 100% zorza, ale opis i sytuacja pasują bardzo dobrze. Zapytałem, czy widziała kolory, odpowiedziała, że nie. A to kolejny "plus", bo jak ktoś chce dorobić teorii spektakularny wymiar, to zmyśla o zielonych kolorach. Przy słabej zorzy nie ma możliwości dostrzeżenia kolorów.

 

Może ktoś jeszcze w okolicach 19-20:00 wykonał podobne obserwacje?

 

Puentując, ta obserwacja wygląda podobnie do mojej pierwszej (w Polsce). Też pomyliłem z "dziwną mgłą", która zamieniała się w wędrujące po niebie słupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam informacje o obserwacji zorzy wczoraj, około 20:00, 30 km na zachód od Warszawy. Szkoda, że wczoraj tego nie wiedziałem. Grrrr...

 

Adamie coś więcej na ten temat?

ktoś zrobił "pamiątkowe" zdjęcie?

 

i czy aby na pewno była to zorza? :)

 

edit: spóźniłem się. za długo czytałem ;)

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Od jakiegoś czasu planuję wyprawę do Tromso. W końcu udało mi się zorganizować grupkę i wybieramy się w tym roku prawdopodobnie na przełomie października - listopada. Czytałam wiele artykułów na temat zorzy. Ponoć można ją obserwować w tamtych rejonach od października do marca. Ale większość relacji, jakie czytałam na stronach internetowych pochodzi z wypraw organizowanych w lutym bądź w marcu. Czy ktoś z tutaj zgromadzonych był może w okolicach Tromso na przełomie października-listopada? Jest szansa, że o tej porze roku zobaczę tam zorzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Od jakiegoś czasu planuję wyprawę do Tromso. W końcu udało mi się zorganizować grupkę i wybieramy się w tym roku prawdopodobnie na przełomie października - listopada. Czytałam wiele artykułów na temat zorzy. Ponoć można ją obserwować w tamtych rejonach od października do marca. Ale większość relacji, jakie czytałam na stronach internetowych pochodzi z wypraw organizowanych w lutym bądź w marcu. Czy ktoś z tutaj zgromadzonych był może w okolicach Tromso na przełomie października-listopada? Jest szansa, że o tej porze roku zobaczę tam zorzę?

 

No jasne, że jest szansa! Szansę masz tam w każdym miesiącu prócz tych letnich-beznocnych (czyli od maja do końca sierpnia). Najlepszy czas na zorzę to okres równonocy - marzec-kwiecień, październik.

 

Jarku ehehehhe, Ty to masz te swoje przygody :) :)

 

Adamie fotorelacji mam kilka, ale nie z ostatnich nocy :)https://picasaweb.google.com/wiola.zarzycka/KoloryWiata# (pierwsze zdjęcia nie są moje)

 

Wczoraj nad islandzkim niebem nie było ani grama zorzy. W Polsce tymbardziej wątpliwe, za niski level aktywności, Kp, gęstość prawie zerowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorzę łatwo pomylić z innymi zjawiskami :)

 

W 2003 roku doskonale w Polsce były widoczne 2 zorze:

 

Pierwsza wystąpiła 29 października i była widoczna z całej Polski.

W tym czasie przebywałem w rodzinnym Tarnowie - mieście ponad stutysięcznym - mocno zaświetlonym.

Pamiętam jak dziś - wyszedłem na najwyższe piętro bloku i próbowałem dojrzeć zorzę z bloku - bez powodzenia.

W tych czasach rolę forów astronomicznych realizował kanał ircowy #astropl na którym na żywo zdawaliśmy relacje z tego zjawiska - i po pierwszych zdjęciach które otrzymałem stwierdziłem że czas się ruszyć i wsiąść w autobus jadący maksymalnie na północ Tarnowa i zaobserwować zorzę.

Już podczas jazdy autobusem - dojrzałem pierwsze zazielenienie nieba kilka stopni nad horyzontem, takie jak widać na zdjęciach Maquisa (poniżej)- później podczas spaceru do lasu Lipie na północ od Tarnowa - byłem w stanie dojrzeć koniec zjawiska zorzowego. Zorza była bardzo dynamiczna - potrafiła się pojawiać i znikać w interwałach kilkuminutowych.

 

Tutaj dodam kilka zdjęć które przez kilka lat były na stronie zorze.pkim.org (strona została ściągnięta 3 lata temu...z braku odwiedzających) - autorami są koledzy z Forum :

Monter z Białegostoku:

m02po.jpg m04po.jpgm06po.jpg

 

 

2 ga wielka zorza stulecia wystąpiła 21 listopada - przebywałem wtedy na obozie astronomicznym PKiM "Leonidy" w Ostrowiku.

W samo maksimum roju - 15-18 listopada - pogoda nie rozpieszczała i niebo było bardzo zachmurzone - ale dosłownie w dzień zorzy się rozpogodziło co widać na moich załączonych zdjęciach robionych 2 aparatami Minoltą (klisza Fuji Press 200) i Zenitem (klisza Kodak Supra 800).

W tamtych czasach zdobyć dobrą i nieprzeterminowaną klisze ISO 800 to było wyzwanie ;)

Nie mówiąc że Zorza potrafiła prześwietlić kliszę ISO 200 na czasach dłuższych niż kilka minut.

W łeb dały książkowe porady dotyczące fotografowania zorzy.

W przypadku słabych zórz ISO 800 to było za mało.

Początek - mocne zachmurzenie podświetlone zorzą - to może nie wygląda jak zorza ale zapewniam nią jest:

ISO 200

a16po.jpga13po.jpga15po.jpg

ISO 800

b206po.jpg

 

 

Kilka finałowych:

ISO 200

a05pi.jpga01pi.jpga02pi.jpg

a04pi.jpga06pi.jpga03pi.jpg

a05po.jpga02po.jpga01po.jpg

ISO 800

b201po.jpgb202po.jpg

b205po.jpgb202pi.jpg

 

Jak widać zorza była widoczna we wszystkich kierunkach nawet na południowym niebie.

A barwy i odcienie zorzy są zależne od użytej kliszy :)

 

Dla pokazania jak to wyglądało w dużym mieście -

Maquis z Gdyni:

q04po.jpgq10po.jpg

 

Ta zorza była widoczna nawet w Egipcie i Tunezji - widziałem kilka fotorelacji z tamtych krajów.

 

Mam też odbitki zdjęć zorzy Krzysztofa Sochy które robił w sierpniu 99 roku we Fromborku - na zdjęciach było kolorowo i czerwono ale wg relacji Krzysia - gołym okiem to było tylko srebne pojaśnienie nieba co można było pomylić z obłokami srebrzystymi lub łuną innego miasta.

Edytowane przez ax
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Od jakiegoś czasu planuję wyprawę do Tromso. W końcu udało mi się zorganizować grupkę i wybieramy się w tym roku prawdopodobnie na przełomie października - listopada. Czytałam wiele artykułów na temat zorzy. Ponoć można ją obserwować w tamtych rejonach od października do marca. Ale większość relacji, jakie czytałam na stronach internetowych pochodzi z wypraw organizowanych w lutym bądź w marcu. Czy ktoś z tutaj zgromadzonych był może w okolicach Tromso na przełomie października-listopada? Jest szansa, że o tej porze roku zobaczę tam zorzę?

Monika, ja byłem niedaleko od Tromso (Alta) w grudniu i praktycznie codziennie coś działo się na niebie. Co więcej, byłem tam w czasie totalnego minimum słonecznego. Trudno mi sobie wyobrazić, co dzieje się w czasie maksimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.