Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

..lecz podało komunikat:

 

February 17, 2011 -- The first interplanetary shock, driven by the CME from Sunday, is expected any time. Soon thereafter, the shock from Monday evening's R3/CME is due. Look for G1-G2 (and maybe periods of G3 if the following shock compresses and enhances the CME magnetic field). Geomagnetic storming should persist 24- 48 hours. Back at the Sun, Region 1158 is still hot and fast-growing, Region 1161 is producing small flares.

http://www.swpc.noaa.gov/WhatsNew.html

 

także rozbłysk spodziewany jest w każdej chwili, ten z pierwszego, niedzielnego CME, a zorza powinna utrzymać się kolejne 24-48 godzin zasilana przez pozostałe dwa, które zbliżają się do Ziemi niesione wiatrem słonecznym z prędkością ok 400 km/s

 

niestety, tylko ta dzisiejsza pogoda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ważna rzecz, też planujemy wyprawę. W tym sezonie zorzowym nie dam rady, bo jestem tuż przed narodzinami córci, ale na jesień/zima 2011 na pewno będę o tym myślał. Możesz napisać więcej szczegółów? Macie już zidentyfikowane jakieś fajne miejsca?

 

Adam, gratuluję tatusiu :)

Szczegóły… jeszcze za bardzo takowych nie ma. Wszystko jest w trakcie obmyślania, dyskutowania itd. Niestety ciężko było zebrać ludzi chętnych, a do października jest jeszcze sporo czasu. Pewne jest to, że chcemy lecieć na pewno do Tromso niestety tylko na jakieś 5 – 6 dni… Bez samochodu będzie ciężko… ale czego się nie robi aby spełniać marzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Od jakiegoś czasu planuję wyprawę do Tromso. W końcu udało mi się zorganizować grupkę i wybieramy się w tym roku prawdopodobnie na przełomie października - listopada.

Tak z ciekawości, ile wyniesie zorganizowanie takiej kilkudniowej wycieczki ?? Jak z pieniążkami ?

Edytowane przez mishapdc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzam co jakis czas NOAA POES Auroral Activity, i coś takiego zaobserwowałem że systematycznie i powoli od godzin południowych activity level rośnie od 2 do 7 po godz 21 (do godz 22.10) a teraz w ciągu 5minut spadło aż na 3 ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś delikatnie zaczyna się dziać, ale nie wiem czy, to jest spowodowane nadchodzącym CME, czy po prostu mocniej zawialo ze slonca ze starego otworu koronalnego

 

Na Spaceweather pojawił się komunikat, że CME dotrze w późnych godzinach dzisiejszej nocy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybralem sie kilkanascie km na polnoc od Krakowa,Ksiezyc w sosie mlecznych chmur i to na razie tyle.

Jak ktos moze to niech sprawdzi wykresy z magnetometrow w Europie, ja mam tylko mobilna opere w komorce i nie udaje sie mi to:-(

 

 

Pozdrawiam ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

już ktoś u Nas na forum polecał livecamera ;) warto monitorować, bo dzięki niemu mamy relacje prawie wręcz na żywo o tym co się tam dzieje.

 

Niestety, nad Szwecje nadciągnęły chmury, a przez ostatnie dni na obiektywie aparatu naszedł szron i nikt nie raczył go usunąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że spaceweather wskazuje na skok wiatru słonecznego oraz:

Btotal: 11.6 nT

Bz: 8.8 nT north

 

 

czyżby X2.2. zaczynało docierać do Nas?

 

edit:

470.6 km/sec

Btotal: 10.4 nT

Bz: 10.2 nT north

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spejs donosi:

 

IMPACT! A CME hit Earth's magnetic field at approximately 0100 UT on Feb. 18th (8:00 pm EST on Feb. 17th). The impact was not as strong as expected considering the cloud's X-class origin, see below. Nevertheless, geomagnetic storms are possible in the hours ahead. High-latitude sky watchers should be alert for auroras.

 

czyli moja analiza była trafna ;) że coś się dzieje.

 

edit:

dodatek:

 

Interplanetary Mag. Field

Btotal: 13.8 nT

Bz: 10.2 nT north

 

a wiatr:

480.4 km/s

 

edit2:

Btotal: 15.7 nT

Bz: 14.0 nT north

 

 

nie ma co siedzieć, pora znikać spać.

na koniec wiaterek to ponad 500 km/s

zaburzenia:

Btotal: 12.9 nT

Bz: 10.8 nT north

 

może coś w ciągu dnia (dla Nas bez różnicy) czy też następnej nocy będzie się działo ciekawego.

KP bez szaleństwa na poziomie jedynki.

Edytowane przez mlody188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak chmury i tak chmury.

 

2011 02 18 0555 UT South act. level 10 167.1 GW sat19 n=1.43

 

Planetary K-index

Now: Kp= 4 unsettled

24-hr max: Kp= 4 unsettled

 

Interplanetary Mag. Field

Btotal: 24.8 nT

Bz: 21.3 nT north

 

pmap_2011_02_18_0611_N_9_883_236_17.gif

 

pmap_2011_02_18_0714_N_10_1050_306_15.gif

Edytowane przez kwiku
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś już 3 rozbłysk klasy M6.6, M1.0, M1.4 z plamy 1161, ktoś widział nową plamkę 1162?

przyjmuje zakłady, że w ciągu najbliższych 24h będzie kolejny rozbłysk klasy X :D

 

spots2.jpg

Edytowane przez kwiku
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś już 3 rozbłysk klasy M z plamy 1161, ktoś widział nową plamkę 1162?

przyjmuje zakłady, że w ciągu najbliższych 24h będzie kolejny rozbłysk klasy X :D

 

Będzie pewnie podobnie jak w 2003 roku - było wiele wybuchów klasy X

Ciekawe jest to czy czasem cykl Słoneczny się nie wydłużył i zamiast wystąpić w tym roku będzie opóźniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.