Jump to content
Dementorin

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014

Recommended Posts

Syjh6iB8Xt9dF2eEYS5vTeNRkXM.jpg

o taak!

żeby tak do Nas to wędrowało... bym się nie obraził.

• Like 1

WOW :rolleyes:

Niech się wypowiedzą specjaliści w tej dziedzinie. Myślicie, że coś pozytywnego dla nas ta noc może przynieść? :)

Guest V...a

WOW :rolleyes:

Niech się wypowiedzą specjaliści w tej dziedzinie. Myślicie, że coś pozytywnego dla nas ta noc może przynieść? :)

Teraz raczej nie ma szans, ale na spejsłewerze piszą o plamach 1161 i 62. Przy końcu swojej żywotności mogą puszczać ;) mocne rozbłyski (być może coś się trafi) :D

Guest Marek

Przeglądam to forum od jakiegos czasu bo chciałem zrozumieć na czym polega zjawisko zorzy polarnej, jakie warunki muszą wystapić. Czytam te fantastyczne relacje z 2003, i przewijają się miejscowości Warszawa, Wrocław, Gdańsk.. i tu mam takie pytanie, czy na południu Polski ktoś zaoberwował to zjawisko? Dokładnie chodzi mi o rejony Rzezów-Przemyśl.

Obserwowałem to zjawisko z okolic Rymanowa. Nawet dzwoniłem do obserwatorium w Toruniu gdzie dyżurująca p. astronom potwierdziła możliwość zaistnienia takiego zjawiska na podstawie odczytów z aparatury pomiarowej lecz pogoda w Toruniu nie pozwoliła jej na weryfikacje wizualną wystąpienia zorzy. Widok był niesamowity do tego stopnia, iż ludzie z pewnej wioski wychodzili z domów myśląc, że w okolicy wybuchł pożar.

Teraz raczej nie ma szans, ale na spejsłewerze piszą o plamach 1161 i 62. Przy końcu swojej żywotności mogą puszczać ;) mocne rozbłyski (być może coś się trafi) :D

Violu niestety plamki są na obrzeżach Słońca, to nie wiem czy coś do Nas z nich dotrze :( chociaż bym nie pogardził sporą energią z tych plamek w kierunku Ziemi :)

Guest V...a

Violu niestety plamki są na obrzeżach Słońca, to nie wiem czy coś do Nas z nich dotrze :( chociaż bym nie pogardził sporą energią z tych plamek w kierunku Ziemi :)

Tak, tak, mam taką nadzieję tylko, że ten koniec nastąpi w odpowienim dla nas momencie :)

• Like 1

Pogoda powoli się poprawia (moja prognoza się nie sprawdziła), a w górach niebo się przetarło do tego stopnia, że warstwa chmur zeszła poniżej 1200m ale to nie u nas. Przejrzałem nocne zapisy z kamerek na Łysej G. w Beskidzie Śląsko-Morawskim oraz ze Śnieżki. Niestety, na niebie nie widać jakiś większych ruchów więc sądzę, że z południa raczej nie ma szans na zorzę :no: Mogę się mylić ale wymagało by to czasu i poświęcenia się aby tam wejść i sprawdzić ...

Edited by merti

Guest Korwus

Nad Mazurami bezchmurne niebo, na termometrze -17. Czyli od północy idzie poprawa pogody - wraz z mrozem.

235emr.jpg

zachodzące plamki 1161 i 1162, i dzisiejszy rozbłysk klasy M3.5 z nowego rejonu. godzina 8.35 naszego czasu.

Edited by kwiku

Ta plamka po zachodniej stronie słońca jest dość ciekawa. Może pokazać więcej niż plamka 1158.

W załączniku wywalone CME. Takie CME jakby trafiło w nas, to pewnie byśmy mieli podwyższone KP...

latest_1024_0304.jpg

Guest merti

Ponownie słoneczko "smarknęło" plazmą ale jak na złość nie w kierunku nas tylko, patrząc na nie, w kierunku lewo- góra....

Hmmm z tego co widze to Kp wynosi tylko 2 ? dry.gif Póki co od strony Europy bardzo słaba ta zorza. dry.gif

Edit: W tej chwili podskoczylo do 4 :rolleyes:

Edited by MQover

szarpie, szarpie, pogoda sprzyja, dalej dalej czekamy na rozwój sytuacji :]

ta M1 do nas dotarła.

178.7 GW

speed: 469.4 km/sec

density: 9.7 protons/cm

Kp= 5

Bz: -5.2 nT south

pmapN.gif

Kolego @kwiku skąd masz te dane o tym:

178.7 GW

?

Podasz źródełko to będę wdzięczny ;)

A co do rozbłysku M1 z wyższego postu, to niestety M1 nie ma wpływu na obecne anomalie. Te anomalie powoduje duży koronalny otwór. Sprawa powinna dość długo się toczyć. Kilka dni. A maximum z tego koronalnego otworu ciężko przewidzieć, kiedy dotrze. Ostatnio ten sam koronalny otwór spowodował Kp6. Teraz może być nawet lepiej.

Tutaj świeższe informacje o KP. Aktualizowane co 15 min.

wingkp_15m_12h.gif

Źródło: http://www.swpc.noaa.gov/wingkp/index.html

Edited by tommy12
  • Like 1

Kp prawie 7 już :unsure::unsure: Są jakieś sygnały o zorzy nad Polska ?

Guest pawel

Panowie, jak widzicie zorza idzie do przodu. mam nadzieje ze beda zdjecia.

tommy12, źródło

widzę, że na dzisiejszy wieczór będziemy mieli największe szanse na obserwację zorzy od lat. :)

Guest Gość

Jestem z północy jak narazie nic nie widać, choć do końca też nie wiem na co zwrócić uwagę. W razie czego z jakimi ustawieniami balansu bieli robić fotografie?

Guest pawel

panowie nad norwegia mam zorze czerwona