Skocz do zawartości

Zorze polarne w Polsce 2010 - 2014


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo czytałem i słyszałem o zorzach polarnych w Polsce, o falującym zielonym niebie i o innych takich. Rok 2012 i w tym maksimum Słońca się zbliża, więc zorze teoretycznie powinny być widywane. I teraz pytanie do zorientowanych, czy w tym roku jest już możliwa obserwacja zorzy? Wiem tylko że trzeba patrzeć na północ między 23 a 1 w nocy, z dala od miast i świateł ulicznych. Ile trwają obserwacje takiej zorzy? I w jakiej porze roku najlepiej je widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to nie takie proste.

 

Po pierwsze, wcale doklanie nie wiemy, kiedy maksimum sloneczne nastapi - ja sadze, ze to raczej w 2013 roku. Ponadto, maksimum moze byc slabsze od poprzednich kilku. Z drugiej strony, mozliwe, ze nastapia potezniejsze rozblyski.

 

Generalnie najwieksze szanse na zobaczenie zorzy w Polsce mamy jak bedzie duze BUM na Sloncu,ktore bedzie skierowane na Ziemie. BUM na Sloncu jest skojarzone z plamami i grupami slonecznymi. Taka sytuacja moze sie pojawic juz w tym roku, a moze sie pojawic dopiero po maksimum.

 

Najlepiej zatem stale monitorowac aktywnosc sloneczna (czyt. odwiedzac dzial sloneczny i czytac co sie aktualnie na Sloncu dzieje) oraz... miec nieco szczescia.

(Ja jeszcze tego szczescia nie mialem... :( - ale ostrze sobie apetyt).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo czytałem i słyszałem o zorzach polarnych w Polsce, o falującym zielonym niebie i o innych takich. Rok 2012 i w tym maksimum Słońca się zbliża, więc zorze teoretycznie powinny być widywane. I teraz pytanie do zorientowanych, czy w tym roku jest już możliwa obserwacja zorzy? Wiem tylko że trzeba patrzeć na północ między 23 a 1 w nocy, z dala od miast i świateł ulicznych. Ile trwają obserwacje takiej zorzy? I w jakiej porze roku najlepiej je widać?

 

 

Byłem na wakacjach w Gdańsku, zaobserwowałem je...nie jest to moę coś ekstra w porównaniu z występującymi na biegunie ale ujdzie.

najlepiej w okresie letnim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na wakacjach w Gdańsku, zaobserwowałem je...nie jest to moę coś ekstra w porównaniu z występującymi na biegunie ale ujdzie.

najlepiej w okresie letnim...

 

Kiedy te zorze widziałeś? Czy aby na pewno była to zorz polarna? Czy czasem nie pomyliłeś tego z białymi nocami lub obłokami srebrzystymi? Wydaje mi się, że zorzę polarną to u nas jedynie w okresie zimowym i około zimowym możnaby zaobserwować, przynajmniej ja w takim okresie zaobserwowałem zorzę w latach 89-91.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy te zorze  widziałeś? Czy aby na pewno była to zorz polarna? Czy czasem nie pomyliłeś tego z białymi nocami lub obłokami srebrzystymi? Wydaje mi się, że zorzę polarną to u nas jedynie w okresie zimowym i około zimowym możnaby zaobserwować, przynajmniej ja w takim okresie zaobserwowałem zorzę w latach 89-91.

 

Występowanie zórz polarnych w danej porze roku można uznać za mit. Mechanizm jej powstawania nie ma z tym nic wspólnego.

Zima może być jedynie faworyzowana ze względu na lepsze warunki obserwacyjne, tj. długość nocy, co pociąga za sobą większe prawdopodobieństwo jej dostrzeżenia.

Pogodę słoneczną można sprawdzić, m.in. w serwisie Space Weather. Należy tam patrzeć owal zórz (aurora oval) i prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń w ziemskiej magnetosferze (geomagnetic storms)

 

Należy też pamiętać, że same bieguny geograficzne nie są najlepszymi miejscami do obserwacji zórz. Zorze występują wokół biegunów magnetycznych, a te są przesunięte względem geograficznych. Słabe zorze występują około 20o od nich. Im są silniejsze, tym na niższych szerokościach je widać. Średnio raz na 10 lat zorze można dostrzec w Meksyku.

 

Co do nowego maksimum, to w 2006 przewidywano, że będzie ono rekordowo wysokie.

 

Pozdrawiam,

Hubert

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Występowanie zórz polarnych w danej porze roku można uznać za mit.

 

Ok może i tak jest jak piszesz, ale w naszych polskich warunkach chyba najbardziej sprzyjającym okresem do obserwacji zórz jest właśnie zima. Próbowałem znaleźć gdzieś w sieci jakieś wzmianki o obserwacji zorzy polarnej w naszym kraju w okresie letnim i jakoś na nic nie natrafiłem. Jeżeli znasz jakieś przykłady to proszę podaj je.

 

Nawiązując do tego Meksyku to ta powtarzalność "średnio co 10 lat" to o jakiej porze roku występuje?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja widziałem trzy zorze w Polsce i to był okres zimowy 2003 ta ostatnia była w zenicie kopara opada. Teraz jestem w Szwecji i latem nie było zorzy na bank !!!!!! polecam tą stronę http://www.spacew.com/plots.php

Może i była, tylko nie widziałeś jej z powodu białych nocy latem. Poza tym jeśli siedzisz w mieście, to też sobie nie pooglądasz. W zasadzie w Skandynawii sezon na zorze zaczyna się we wrześniu, bo dopiero wtedy są wystarczająco ciemne noce. Chociaż słabą zorzę udało mi się na Islandii zobaczyć już 26 sierpnia. To był 2007 rok, a więc w okresie dość słabej aktywności Słońca. Szare to było, bez kolorów. A w listopadzie 2003 w PL to była kolorowa dyskoteka na niebie, totalny odlot...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nowego maksimum, to w 2006 przewidywano, że będzie ono rekordowo wysokie.

 

Niestety od 2006 roku prognozy są coraz niższe (chyba i na tym forum gdzieś linki są do różnych informacji na ten temat). Warto tu zauważyć,że w 2006 roku wciąż trwał 23. cykl aktywności słonecznej i wtedy prognozowano szybki początek 24. cyklu. A już wiemy, że jest odwrotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ma ktoś może stronę, gdzie pisze czy zorza wystąpi (np. w przyszłym tygodniu) na terenach Polski? Tak żeby pokazany był zasięg zorzy na niebie Polski. Znalazłem tylko to http://www.swpc.noaa.gov/pmap/pmapN.html. Widzę Polskę i widzę że teraz zasięg niebieskiego pola sięga północy Polski. Ale nie wiem jaki kolor co znaczy. :sorry:

mapasq.png

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może stronę, gdzie pisze czy zorza wystąpi (np. w przyszłym tygodniu) na terenach Polski? Tak żeby pokazany był zasięg zorzy na niebie Polski.

 

Nie ma takich map... Zorzy można się spodziewać z wyprzedzeniem kilkunastu godzin, no może doby, ale i tak nigdy nie wiadomo, czy sięgnie aż Polski, a tym bardziej nie wiadomo, jaki będzie jej zasięg na niebie.

A to co znalazłeś, to obrazuje aktualną sytuację. Gdyby pomarańczowy kolor sięgał Polski, to mógłbyś podejrzewać, że coś może być widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do wtw. W 2003 w listopadzie przez kilka dni była taka aktywność słoneczna , że zorza była widoczna w Warszawie natomiast ja pamiętam jak po pracy pojechałem nad zalew zegrzyński żeby porobić zdjęcia. Miałem wtedy cyfrowego kompakta i stary aparat na kliszę. Porobiłem trochę zdjęć bo niebo wyglądało odlotowo. W dodatku zorza ciągle zmieniała kolory, kształt i jasność. Czasem pojawiały się takie rozświetlenia jakby ktoś włączył bardzo silne reflektory. Najlepsze było to, że obserwowałem ją w zenicie ! Tu jest link ze zdjęciami z tej obserwacji - zakładka zorze.

 

http://sosptma.astrowww.pl/piotrusbadowskigaleria.htm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wtw.  W 2003 w listopadzie przez kilka dni była taka aktywność słoneczna , że zorza była widoczna w Warszawie natomiast ja pamiętam jak po pracy pojechałem nad zalew zegrzyński żeby porobić zdjęcia. Miałem wtedy cyfrowego kompakta i stary aparat na kliszę. Porobiłem trochę zdjęć bo niebo wyglądało odlotowo. W dodatku zorza ciągle zmieniała kolory, kształt i jasność. Czasem pojawiały się takie rozświetlenia jakby ktoś włączył bardzo silne reflektory. Najlepsze było to, że obserwowałem ją w zenicie ! Tu jest link ze zdjęciami z tej obserwacji - zakładka zorze.

 

http://sosptma.astro...wskigaleria.htm

 

Pozdrawiam

 

Ale listopad to późna jesień, czyli prawie zima i na pewno nie jest to okres wakacji, który w naszym kraju wypada akurat latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.