Skocz do zawartości

Zakrycie brzegowe w Sycowie 21.02.2010


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

W niedzielę wieczorem 21:36 CSE dojdzie do zakrycia brzegowego gwiazdy ZC 559 o jasności 6,5 mag.

Pas granicy przebieg bardzo blisko Sycowa, gdzie mieszka mój kolega Daniel. Miesiąc temu byłem w Sycowie w szkole Daniela, gdzie miałem dwie prelekcje astro dla młodzieży. Podczs rozmowy z dyrektorem tego Gimnazjum powiedziałem, że może jeszcze kiedyś przyjadę do Sycowa. No i stało się. Przypadek zrządził, że właśnie dwa miesiące po tamtym spotkaniu granica bardzo atrakcyjnego zakrycia brzegowego właśnie przebiega w tamtym rejonie. Poza tym niedziela jest bardzo korzystnym dniem, bo można spokojnie przygotować się do zjawiska i dojechać. Grupa z Wrocławia i Śląska ma w miare blisko. Ja z Tomkiem Wężykiem z Piotrkowa Tryb. już jesteśmy zdecydowani spróbować.

 

2010_02_21_gr_01.gif

 

Zjawisko będzie całkowicie za ciemnym brzegiem na północnej stronie.

 

 

Profil Księżyca w momencie zakrycia w Sycowie, a właściwie w Ślizowie. Nie wiem, czy wiecie, ale japoński satelita Kaguya wykonał pomiary wysokości "kamieni" na Księżycu z dokładnością ... 1 m. I w ostatnich miesiącach udostępnili te wyniki nam wszystkim. Dave Herald od razu wstawił te dane do programu OCCULT i poniżej mamy bardzo dokładny profil Księżyca. Można dość pewnie ulokować się w najciekawszym miejscu. Juz nie ma takiego ryzyka, jak 20 lat temu.

2010_02_21_profil.jpg

 

 

A teraz mapka przebiegu zakrycia pod Sycowem :

2010_02_21_sycow.jpg

 

W powiekszeniu Ślizów:

2010_02_21_slizow.jpg

Zaznaczyłem kolorem żółtym rejon domów w odległości ok 600 m od granicy, a czerwonym dwa zgrupowania w odległości ok 400 m od granicy. Kolega Daniel będzie załatwiał posesje w Ślizowie z prądem i miejscówkę na bazę w Gimnazjum w Sycowie.

 

Wstępny harmonogram obserwacji:

17:30 przyjazd do Gimnazjum

18:00 godzinny pokaz nieba dla uczniów (Księżyc i obok Plejady)

19:00 omówienie obserwacji wśród obserwatorów

19:30 wyruszamy na stanowiska

21:36 obserwacja

21:50 zwijamy sie i powrót do domów

 

Już mamy 6 ekipy do obserwacji:

 

1. Daniel Matera, Tomasz Wężyk i Janusz Wiland

2. Paweł Maksym, Łukasz Wieteska i Bartosz Solarz

3. Mieczysław Borkowski, Remigiusz Jabłonski

4. Zbigniew Tkaczyk z Wrocławia (ZbyT)

5. Aleksander Cieśla / Anna Pawliczak

6. Piotr Badowski + Henryk Krygiel

 

 

 

Na koniec dodatkowa atrakcja. Gwiazda ZC559 jest gwiazdą poczwórną, a jeden składnik jest nawet w zasięgu naszych teleskopów ma 9 mag. Może być ciekawie.

2010_02_21_tabela.gif

 

 

Może jeszcze ktoś sie skusi z nami pojechać i zarejestrować to zjawisko?

Z Tomkiem będziemy chcieli zarejestrować film, przez jego teleskop TN 150/1000 (może nawet z Barlowem) na EQ5. Kamera CCD + inserter GaPa&JaWil.

 

 

Podziękowanie dla Artura Wargina za wygenerowanie mapki z granicą i profilem.

 

 

Równolegle ten temat znajduje sie na forum AstroCD.pl :

Zakrycie brzegowe 20.02.2010 na forum astrocd

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda zachęcająco

jeśli pogoda dopisze postaram się przyjechać tylko proszę o podanie adresu

mam zabrać sprzęt?

 

pozdrawiam

 

Witaj.

Na razie są dwie grupy. Obie maja spore doświadczenia w tych obserwacjach i bedą rejestrować na wideo przebieg zjawiska.

Nie wiem ZbyT jakie Ty masz doswiadczenia w zakryciach. Jaki masz sprzęt? Jakie masz możliwości rejestracyjne?

Jeśli jeszcze nie robiłeś tego typu zakryć to najlepiej będzie, jak dołączysz do jednej z tych dwóch grup i na ekranie będzie to zjawisko widoczne.

A takze możesz spróbować zobaczyć to na żywo na swoim sprzecie i potem porownać z rejestracja wido.

 

Dane o zbiórce póżniej umieszczę.

Na razie zbieramy chętnych.

 

Proszę wysłać mi na maila (każdy kto chce wziąć udział w obserwacji) następujące dane:

 

imię i nazwisko

nick

miasto skąd przyjeżdza.

sprzęt - czy obserwacja wizualna, czy rejestracja wideo

czy chce niezależne stanowisko, czy przy kimś doświadczonym.

telefon komorkowy

adres e-mail

 

 

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chyba nie będzie już na to czasu, do zjawiska pozostały niespełna 3 tygodnie. Swego czasu zgłaszałem Januszowi chęć zakupu insertera lecz temat ciągnął się miesiącami, już miały być gotowe ale ciągle były jakieś problemy techniczne. Ostatecznie odpuściłem. Jak masz namiar na jakiś inserter zachodni (tudzież z kraju czerwonego smoka) to chętne skorzystam. Na allegro nie znalazłem. Wiem, że kiedyś rozmawialiśmy o synchronizacji służby czasu z odbiornikami GPS ale nie wiem czy już są takie urządzenia (insertery). Pozostaje mi więc pojechać i mieć przyjemność z wykonania prawie idealnej obserwacji.

 

Przed chwilą znalazłem taką stronę: http://www.pfdsystems.com/kiwiosd.html ale urządzenia już nie produkują :/

 

Pozdrawiam , Piotr Badowski.

Edytowane przez localizer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wysłać mi na maila (każdy kto chce wziąć udział w obserwacji) następujące dane:

jak już wcześniej pisałem chciałbym się przyłączyć ale nie wiem na jaki adres mam wysłać zgłoszenie

nigdy nie brałem udziału w takich obserwacjach więc wolałbym dołączyć do kogoś doświadczonego

mogę zabrać MAK-a 127/1500 na zmotoryzowanym EQ3-2 i webkamerkę SPC900NC

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie będzie już na to czasu, do zjawiska pozostały niespełna 3 tygodnie. Swego czasu zgłaszałem Januszowi chęć zakupu insertera lecz temat ciągnął się miesiącami, już miały być gotowe ale ciągle były jakieś problemy techniczne. Ostatecznie odpuściłem. Jak masz namiar na jakiś inserter zachodni (tudzież z kraju czerwonego smoka) to chętne skorzystam. Na allegro nie znalazłem. Wiem, że kiedyś rozmawialiśmy o synchronizacji służby czasu z odbiornikami GPS ale nie wiem czy już są takie urządzenia (insertery). Pozostaje mi więc pojechać i mieć przyjemność z wykonania prawie idealnej obserwacji.

 

Przed chwilą znalazłem taką stronę: http://www.pfdsystems.com/kiwiosd.html ale urządzenia już nie produkują :/

 

Pozdrawiam , Piotr Badowski.

 

Też byłem w tej kolejce i odstąpiłem swoje miejsce - no ale co tam :)

Teraz to chyba w miarę na bieżąco można tylko w:

http://ame-webshop.de/index.php?cPath=28_3_12

 

Ale ~200E z DCFem i ~300E z GPSem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja też się zjawię wraz z moją Anią, jeśli można :) Nie jestem jeszcze na 100% pewien, ale powinno się udać.

Rejestratorem video nie dysponuje, ale będę miał rejestrator ręczny i chętnie naszkicuję owe zjawisko :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualny stan ekip wybierających się na zjawisko:

 

1. Daniel Matera, Tomasz Wężyk i Janusz Wiland

2. Paweł Maksym, Łukasz Wieteska i Bartosz Solarz

3. Mieczysław Borkowski, Remigiusz Jabłoński

4. Zbigniew Tkaczyk z Wrocławia (ZbyT)

5. Aleksander Cieśla / Anna Pawliczak

6. Piotr Badowski + Henryk Krygiel

 

 

 

Zapowiada się nieźle :)

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniej chwili.

 

Są pewne szanse, że wkrótce zostanie wystawiona na sprzedaż kolejna seria inserterów DCF GaPa&JaWil.

Kiedy to będzie dokładnie - nie wiem, nie zależy to już ode mnie - tylko od GaPa.

Ale są na ukończeniu. Prosiłem GaPa, aby skończył przed 21 lutego.

Zobaczymy czy zdąży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zdążył za to Alexander Meier. Dziś dotarł do mnie Video Time Inserter DCF/GPS więc służbę czasu już mam jak radził Janusz i Paweł.

Jutro się tym pobawię i zobaczę jak działa. I jeśli można to proszę w miarę możliwości o stanowisko z zasilaniem 400 Volt 3-fazowe, dzięki Piotrek B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I jeśli można to proszę w miarę możliwości o stanowisko z zasilaniem 400 Volt 3-fazowe, dzięki Piotrek B

 

 

A po co Ci 400 Volt? Bo albo ja pierwszy raz będę na brzegówce albo czegoś nie rozumiem...???

A tak BTW jaką wziąłeś wersję insertera, bo też się przymierzam by kupić stacjonarnie do obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci 400 Volt? Bo albo ja pierwszy raz będę na brzegówce albo czegoś nie rozumiem...???

A tak BTW jaką wziąłeś wersję insertera, bo też się przymierzam by kupić stacjonarnie do obserwatorium.

 

Pawełku, Piotrek żartował. Jest niezależny prądowo.

 

Paweł, poczekaj z inserterem. Za kilka dni bedzie nowy rzut inserterow GaPa&JaWil.

Cena za 1 szt 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, inserter to model TIM-10/GPS. A siła 400V do silnika od prowadzenia teleskopu....Janusz mnie wyczuł, to był żart oczywiście :).

 

Bałem się, że zostanę bez służby czasu na moją urodzinowa brzegówkę dlatego kupiłem inserter już z GPS. Kiedyś z Krzyśkiem Sawickim planowaliśmy wyjazdy głównie na zakrycia planetoidalne i za każdym razem był jeden mankament - brak służby czasu.

Edytowane przez localizer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do informacji o prądzie zabrakło mi tego uśmieszku... ale też i ja byłem zmęczony bo dopiero co wszedłem do domu po całym dniu pracy... :Boink:

 

Hmm... GaPaJaWilowe będą... a czy kiedyś będzie do nich wersja GPS. Bo o ile w Bukowcu z DCF nie ma problemu to ostatnio, przy co prawda, nie udanym bo pochmurnym asteroidalnym były wielkie problemy z synchronizacją (a byłem w szczerym polu). Moim, i nie tylko moim zdaniem, GaPaJaWil to najlepszy inserter jaki się kiedykolwiek pojawił w zakryciach globalnie - zresztą sam prof. Cuno go wychwalał - ale ma jeden mankament brak współpracy z GPS.

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

PS

Ja też z Łukaszem nie potrzebujemy prądu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) moim zdaniem, GaPaJaWil to najlepszy inserter jaki się kiedykolwiek pojawił w zakryciach globalnie - zresztą sam prof. Cuno go wychwalał - ale ma jeden mankament brak współpracy z GPS.

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

PS

Ja też z Łukaszem nie potrzebujemy prądu!

Rozmawiałem jakiś rok temu z p. Gawrońskim nt. upgreadu w/w inserterów do GPS i stanęło na tym że "jest to oczywiście możliwe" i że w tej chwili producent tychże nie ma czasu, ale gdy będzie miał chwilę to pomyśli - Janusz wie jaki to szmat czasu oznacza.

Radzę od razu nie liczyć na to, że na Syców będą

Sorry za pesymistyczny ton, ale czekając na inserter GaPa straciłem okazję rzetelnych rejestracji bardzo ciekawych zakryć i smutek pozostał.

Panowie - powodzenia w Sycowie

alfascorpius

P.S. powyższa uwaga jest po to żeby realnie patrzeć na produkcję GaPa; nikogo nie zniechęcam, nie jest też absolutnie moim zamiarem nikogo deprecjonować - po prostu 1 tydzień to miesiąc i wszystko będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem jakiś rok temu z p. Gawrońskim nt. upgreadu w/w inserterów do GPS i stanęło na tym że "jest to oczywiście możliwe" i że w tej chwili producent tychże nie ma czasu, ale gdy będzie miał chwilę to pomyśli - Janusz wie jaki to szmat czasu oznacza.

Radzę od razu nie liczyć na to, że na Syców będą

Sorry za pesymistyczny ton, ale czekając na inserter GaPa straciłem okazję rzetelnych rejestracji bardzo ciekawych zakryć i smutek pozostał.

Panowie - powodzenia w Sycowie

alfascorpius

P.S. powyższa uwaga jest po to żeby realnie patrzeć na produkcję GaPa; nikogo nie zniechęcam, nie jest też absolutnie moim zamiarem nikogo deprecjonować - po prostu 1 tydzień to miesiąc i wszystko będzie dobrze.

Jest piątek rano.

Wczoraj wieczorem zadzwonił do mnie GaPa, że dziś jadąc do Piotrkowa bede mógł odebrac dwie sztuki ...

Czy mi się to śniło? Zobaczymy wieczorem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prognozy nie są zachęcające więc mam pytanie: czy impreza mimo to się odbędzie? ... oraz gdzie planowana jest zbiórka?

chmury mi za bardzo nie przeszkadzają bo dla mnie największą atrakcją jest spotkanie z Wami

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prognozy nie są zachęcające więc mam pytanie: czy impreza mimo to się odbędzie? ... oraz gdzie planowana jest zbiórka?

chmury mi za bardzo nie przeszkadzają bo dla mnie największą atrakcją jest spotkanie z Wami

 

pozdrawiam

 

PLAN OBSERWACJI

 

Moi drodzy.

Wyprawa dojdzie do skutku tylko w przypadku bardzo duzych szans na pogodę. Niestety w poniedziałem muszę być o 7-mej w pracy, więc zarwę noc, ale tylko kiedy będą szanse na zrobienie obserwacji. Dzisiaj rozmawiałem z dyrektorem Gimnazjum w Sycowie w centrum koło kościoła. Z dyrektorem umowiłem się iż o godz. 14-15 powiadomie go czy wybieramy się do Sycowa, czy odwołujemy obserwację.

Bardzo proszę Was o telefon w niedzielę ok. 14-tej (607-429-258) to uzgodnimy wspólnie co robić. Pogoda na sobotę beznadziejna,a w niedzielę ma przyjść z powrotem front chłodny. Trudno teraz wyczuć.

Szkoła bedzie czekała na nas. Zbiórkę nas wszystkich planuję rozpocząć w Gimnazjum o godz 18-tej. Ok. godz. 19:15-19:30 wyruszamy na stanowiska.

Z tego co nam przygotowal Daniel Matera, to mamy umówione 4 stanowiska "u ludzi". Tutaj składam Ci Daniel serdeczne podziękowania za trud jaki włożyłeś w przygotowanie dla nas tej wspólnej obserwacji. Po obserwacji jedziemy do domów.

 

Tak więc patrzymy w niebo, dmuchamy i przeganiamy chmury.

 

Z ostatniej chwili ... jednak nie dostalem dziś insererów od Pawła Gawrońskiego - powód - złamany ogranicznik w wiertarce do wiercenia dziur w obudowie. Insertery maja byc dopiero na początku przyszłego tygodnia. Szkoda.

 

Pozdrawiam i czystego nieba !!!

Janusz

Edytowane przez Janusz_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.