Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Smokee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam w planach zakupić pierwszy teleskop. Dotąd moja obserwacja nieba ograniczała się do lornetki. Cena nie gra roli interesuje mnie perfekcyjne oglądanie wszystkich planet układu słonecznego w maxymalnych możliwych osiągalnych parametrach.

 

Meślałem nad tym:

 

fotozakupy.pl/teleskop/vixen-r150s-sxw,8800s

 

lub to

 

fotozakupy.pl/teleskop/vixen-ed81s-sxw,8805s

 

Co o tym myślicie? I jakie akcesoria do tego miał bym dokupić ?

 

Lotnetke jaką posiadam to Carl Zeiss Victory 8x45. Myślę, że dobra jak na początek.

 

Chciał bym przez mój pierwszy teleskop robić zdjęcia nieba, mam aparat Nikon D3X.

 

Proszę o szybką pomoc, bo zależy mi na czasie ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Smokee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć budżetu :)

Ten refraktorek, który podałeś w linku na pewno nie umożliwi Ci "perfekcyjne oglądanie wszystkich planet układu słonecznego w maxymalnych możliwych osiągalnych parametrach" - ma po prostu za małą średnicę obiektywu. Ten zestaw to ewentualnie nada się do astro-foto.

Powinieneś szukać wśród dużych maksutowów lub refraktorów APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretów to ja Ci nie podam - nie moja półka cenowa. Nigdy się nie zagłębiałem szczegółowo w tego typu sprzęt.

Koledzy z forum z pewnością Ci doradzą (ze względu na wczesną godzinę - jak wstaną i wypiją pierwszą kawę :)

 

Ja mając kilkanaście tysięcy do wydania nie szalał bym zbytnio kupując "mój pierwszy teleskop". Do planet wybrałbym MAKa180 na EQ6 + dobre okulary i tyle.

Przykładowo: mak180 , EQ6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym też w dobrej jakości oglądać wszystkie M'ki, zależy mi na najlepszej możliwej jakości obrazu i sprzetu. Mogę nawet kupić 2 teleskopy 1 do astrofoto a drugi do oglądania, tyle że dopiero zaczynam, dlatego się pytam :)

 

deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-celestron-c11-sgt-xlt,d913.html

 

To jest chyba duża średnica zwierciadła, co o tym myślisz?

Edytowane przez Smokee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji to obawiam się, że powinieneś najpierw sporo poczytać.

Myślałem, że chcesz po prostu na szybko kupić porządny teleskop do planet (to wynikało z pierwszego postu).

Ale jeśli Ty chcesz i oglądać planety i emki i robić astrofoto i wszystko "w najlepszej możliwej jakości obrazu i sprzetu", to najpierw potrzebna Ci jest wiedza (sam piszesz, że jesteś noobiem), potem sprzęt.

 

Choćby samo astro-foto: to gruby temat - guidowanie, stackowanie, darki, flaty, masterdarki, godziny naświetlania, kabelkologia - jesteś na to gotowy?

Edytowane przez marcin_zen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej. Nie chce tego wszystkiego w 1 teleskopie i w 1 dniu nauki ^^ Proszę o propozycje TOP sprzętu do TOP foto i oddzielny teleskop do oglądania M'ek i planet, chyba to osiągalne? Jak będzie sprzęt to wiedza szybko wejdzie do głowy :) Praktyka to podstawa, przynajmniej tak mi się wydaje. 100 zdjęć nie wyjdzie, a jedno wyjdzie i się naucze, czyż nie?

 

A co do czasu... mam go niewiele, bo niecałe 2 lata :) Wykryto u mnie chorobę serca i dają mi 2 lata życia w spokoju i najwyżej pół roku hospitalizacji... Zawsze marzyłem o oglądaniu nieba przez sprzęt polecony przez mistrzów.

Edytowane przez Smokee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym też w dobrej jakości oglądać wszystkie M'ki, zależy mi na najlepszej możliwej jakości obrazu i sprzetu.

 

spróbuje cie udławić zobaczymy czy sie da ;)

 

Takahashi FCT-200 $227000.00 (*)

 

ogólnie możesz cos sobie wybrać:

http://www.takahashiamerica.com/

 

Ogólnie najszersze APO na jakie cie stać

 

(*) i tak jestem pobłażliwy, bo mogłem napisać FCT-250 10x drożej.

 

dużo taniej może być TEC-140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Nie wiedziałbym, co z tym zrobićsmile.gif Taka cena to przesada, ale do 50 000zł.. Ewentualnie do 100 000 w przypadku dwóch teleskopów. Jakieś pomysły?

 

EDIT: jak patrze na to: http://www.landseask...in_gallery1.htm To zaczynam zmieniać zdanie... Ile kosztuje sprowadzenie takiego sprzętu? Orientacyjnie. I na jakim poziomie trzeba mieć umiejętności, żeby trzaskać takie foty?

 

EDIT2: http://www.landseask...&products_id=38 To by spełniło moje wszystkie oczekiwania?

Edytowane przez Janko
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przekonałem się, że nawet najlepszy sprzęt nie daje maksimum przy zaświetlonym niebie. Ale jest to oczywiste. Dobór aparatury do możliwości ...

Koledzy podali konkrety a ja tak mniej konkretnie What is the Best Planetary Telescope

Co do astrofoto, przy moich marnych próbach, nawet przy najlepszym sprzęcie, nie byłbym w stanie zrobić takich zdjęć.

Astrofoto trzeba się uczyć :) Raczej małymi krokami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się, że ta firma ma filie we Francji więc sprowadzenie tego teleskopu nie było by problemem, kwestia 200-300 Euro i 3 dni.. więc był by ktoś chętny zaprezentować mi działanie tego sprzętu? Zapewniam nocleg w któryś weekend + wyżywienie na mazurach, działka 20km od świata, 0 światła 0 łun, nic.

 

Chodzi o to: http://www.landseaskyco.com/catalog/product_info.php?cPath=21_26_31_38&products_id=38 .

Czy to wymaga mocowania na stałe do podłoża?

 

Jeśli tak to z przenośnych to:

 

http://www.buytelescopes.com/Products/10143-tec-160-ed-apo-f8-refractor.aspx

Edytowane przez Smokee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani, jeżeli ten wątek to nie jest dowcip, to odpowiadając prosze bardzo ważyć swoje słowa. Kwoty jakie zaczynają wchodzić w grę są czasem wieloletnim budżetem domowym większości z nas. A naprawdę nieliczni z nas mają praktyczne doświadczenie z pracą na tego typu sprzęcie, aby z całą świadomością polecić APO X, a nie np. RC XY lub coś jeszcze innego.

 

Smokee, oczywiscie zdajesz sobie sprawę, że wkrczamy na pole teleskopów stacjonarnych które raczej są elementem obserwatorium niż samodzielnym (ready to use) sprzętem? Mam nadzieję że rozumiesz rónież, że teleskop przy założeniu, że ma to być również do astrofoto jest tylko pewną częścią kwoty jaką trzeba wydać na pełny setup który pozwoli odnieść sukces? No i sprawa podstawowa. Nie wszystko jest zależne od sprzętu. Wiele, bardzo wiele zależy od czynnika ludzkiego. Od świadomosci usera czego chce, od jego pojmowania złożonosci takiego setupu, od rozumienia wpływu czynników zewnętrznych. Od rozumienia czego ten sprzęt potrzebuje do perfekcyjnej i wydajnej pracy itd. itd. To nie jest zakup smochodu gdzie po odebraniu kluczyków wsiadamy za kólko i np. jedziemy autostradą do Madrytu (bo mamy wszystko co nam potrzeba aby tam dojechać)

 

Pozrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja:

 

1. Montaż: Paramount

 

2. Teleskop: PlanetWeave 17" (20" w PL wg mnie bez sensu)

http://www.baader-planetarium.de/planewave/planewave_cdk17.htm

 

3. Do tego oczywiście musisz wybudować obserwatorium.

 

4. No i kamera: FLI ProLine 16803 albo SBIG STX 16803 + Lumenera do planet

 

Ze wszystkim powinieneś zmieścić się w 100 tys euro. Skorygowany Dall-Kirkham da Ci możliwość fotografowania zarówno planet, jak i DS.

 

Za jakieś 3 lata będziesz w stanie to wykorzystać, miej tego świadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza kwestia, chce obserwować niebo w polsce. Budżet nie gra roli, bo dostałem spadek po dziedku który był współwłaścicielem polskiego oddziału Wedla. Zdecydowałem się na tego TEC'a 160'tke, bo nie mam czasu ani umiejętności na budowę obserwatorium w którym zamontuje stały teleskop. Zrezygnowałem z fotografowania nieba, zadowolę się oglądaniem dla samego siebie.. Co do tego teleskopu mam dokupić, bo teleskop już zamówiłem.. Z tego co tam piszą, jest on robiony na zamówienie i czeka się na owe około 30 dni. wysyłają kurierem w ciągu 5 dni roboczych od zakończenia produkcji, więc będzie za około 2 miesiące. W tym czasie chcę skompletować sprzęt do oglądania nieba. Proszę o jakieś porady co do tego, jakie okulary, statyw itd.. Dla ciekawych ile mnie to kosztowało dodam, że sam teleskop kosztował 24464zł + 400zł przesyłka.

 

Przepraszam, że Cię poprawie.. napisałeś, że użyje sprzętu za 3 lata.. kiedy mi zostało 2 lata życia :) Taki zonk.

 

Chciał by ktoś mi pomóc osobiście w montażu i pierwszych testach sprzętu? Zapraszam gg: 2049614, dogadamy szczegóły.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny z Ciebie człowiek... Pisać, że zostało 2 lata życia i jarać się cenami (materializmem), to trochę nie idzie w parze. Nie sądzę także, aby kogoś interesowało, czym zajmował się, lub co posiadał Twój dziadek. Odpuść sobie, bo zrobiło się żenująco.

 

Ale żeby nie było niemerytorycznie, to:

 

Do TEC160 polecam do wizuala AstroPhysics AP900, albo 1200, choć tego będzie trudniej nosić. Tym zestawem także pofotografujesz sobie, jeżeli przyjdzie Ci ochota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.