Skocz do zawartości

Zestaw okularów na początek


NH2501

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam nadzieję, że za tydzień stanę się posiadaczem C8 NGT XLT (f=2032 mm, F/10), którego pozbywa się kolega Tadeusz.

Chciałbym dobrać do tego jakiś zestaw okularów na start. Celestyn będzie służył do nauki obserwacji jako takich, obserwacji planet, i w miarę możliwości, tzw. obiektów DS. W grę wchodzi też pstrykanie fotek, ale wiem, że to zadanie poboczne na razie.

W miarę możliwości finansowych starałem się dobrać je tak, żeby dostać szeroki zakres powiększeń, nie oszczędzając na jakości. Jednak nie za bardzo wiem, co z polami widzenia.

- Barlow x2 Celestron Ultima APO

- NLV 15mm

- NLV 25 mm

- Plossl TV 40 mm

 

Proszę o opinię i rady.

 

PS. Takiego zestawu nie chciałbym ruszać przez przynajmniej rok.

 

Pozdrawiam,

HB

Edytowane przez NH2501
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za OFF-a, ale nie mogłem się powstrzymać. Właśnie ukułeś nową nazwę dla tej marki - "Celestyn". :ha::ha::ha: Brzmi jak imię jakiegoś zakonnika...

PS. Moim i tylko moim zdaniem, za cenę zbliżoną do tych sprzęcików, które podałeś, możesz kupić nowe LVW 22 i 8mm. A z całą pewnością używane. Ich już nie wymienisz. Chyba, że na Naglery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za OFF-a, ale nie mogłem się powstrzymać. Właśnie ukułeś nową nazwę dla tej marki - "Celestyn". :ha::ha::ha: Brzmi jak imię jakiegoś zakonnika...

PS. Moim i tylko moim zdaniem, za cenę zbliżoną do tych sprzęcików, które podałeś, możesz kupić nowe LVW 22 i 8mm. A z całą pewnością używane. Ich już nie wymienisz. Chyba, że na Naglery...

 

Musi mieć jakieś imię, prawda? :-) "Celestyn" znaczy "niebiański", to pasuje w sam raz!

 

Zbliżoną? Nie powiedziałbym. Nowe to 300-400 zł więcej. Na sztuce... Czy różnice są tego warte?

Co z tym polami widzenia, bo nie mam o tym pojęcia. Jakie będzie potrzebne na jakie obiekty?

 

HB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa okulary za cenę trzech i barlowa. Pole NLV - 50 stopni, LVW - 68 stopni. Jak dla mnie była to na tyle duża różnica, że bardzo szybko pozbyłem się NLV 7 na rzecz LVW 8mm. Poza tym jak LVW to okulary docelowe. Ich już nie zmienię. Zacytuję jednego z użytkowników forum (nie pamiętam kogo): "Lepiej mieć jeden dobry okular, niż wiadro złych." Oczywiście nie twierdzę, że NLV to złe okulary - absolutnie NIE!!!. Tylko, że LVW są lepsze. I w tym kontekście należy to rozumieć.

I proszę nie ciągnąć, że Ethosy, Naglery..... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa okulary za cenę trzech i barlowa. Pole NLV - 50 stopni, LVW - 68 stopni. Jak dla mnie była to na tyle duża różnica, że bardzo szybko pozbyłem się NLV 7 na rzecz LVW 8mm. Poza tym jak LVW to okulary docelowe. Ich już nie zmienię. Zacytuję jednego z użytkowników forum (nie pamiętam kogo): "Lepiej mieć jeden dobry okular, niż wiadro złych."

 

Rozumiem, coś w tym jest. Ale czy w takim razie innych ogniskowych nie powinienem wziąć? 8 mm da mi x250, ew. x500 z Barlowem. Rezygnując z Plossla faktycznie mógłbym dwa droższe wziąć. Może lepiej wziąć LVW 13 mm i 22 mm? Czy od razu potem w tej serii jest 42 mm?

 

HB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz. Każdy okular u mnie ma swoje zastosowanie:

Scoopos 30mm - szukacz, przegląd nieba, znajdywanie obiektów.

LVW 22mm - Gromady otwarte

LVW 13mm - Gromady kuliste, Słonko z PST

LVW 8mm - Planety, planetarki, Księżyc, jakieś szczegóły w powyższych obiektach

Barlow 2x- Praktycznie tylko Księżyc.

Oczywiście jest to luźny podział i każdy okulary stosuje tak, jak mu wygodnie. Dla mnie jest to optymalny zestaw do wszystkiego. Nawet, gdybym zmieniał teleskop, walizka z okularami zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scoopos 30mm - szukacz, przegląd nieba, znajdywanie obiektów.

LVW 22mm - Gromady otwarte

LVW 13mm - Gromady kuliste, Słonko z PST

LVW 8mm - Planety, planetarki, Księżyc, jakieś szczegóły w powyższych obiektach

Barlow 2x- Praktycznie tylko Księżyc.

Oczywiście jest to luźny podział i każdy okulary stosuje tak, jak mu wygodnie. Dla mnie jest to optymalny zestaw do wszystkiego. Nawet, gdybym zmieniał teleskop, walizka z okularami zostaje.

 

Czyli wygląda, że prosta kombinacja powiększenia i pola widzenia decyduje tu o jego typowym użyciu.

Napisałeś o okularze-szukaczu, Scopos: ten powinien mieć szeroki kąt, ale nie musi być już najwyższej jakości, prawda?

 

Co do LVW... Czy to, że trudno znaleźć używany (patrzałem ebay USA, UK, Reich), oznacza, że są tak dobre, że nikt nie chce się ich pozbywać? :-)

 

H.B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scoopos (ostatni z zakupionych przeze mnie okularów) w porównaniu do LVW to krok do tyłu. Fakt, ma większe pole, ale przy krawędziach kropki zmieniają się w kreski. Mnie to nie przeszkadza, gdyż tak jak mówiłem wcześniej, wykorzystuję go jako szukacz. Jak już znajdę, przesiadam się na LVW. Co do zakupów okularów, to dopiero co komplet LVW był na forum. Poszukaj w "Astromarkecie". Rzadko sie trafiają. A sprzedają je ci, którzy przesiadają się na "Telewujki z górnej pójki" lub przechodzą na astrofoto. Dla wielu są to szkła docelowe i dlatego są białymi krukami na giełdzie. Poluj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja zapolowałem na LVW i się udało :rolleyes:

Nie kupuj NLV nie dlatego że sa złe ale dlatego że mają małe pola. Nadają się do planet ale do DS docenisz LVW. Mam i jedno i drugie i uwierz mi LVW sa super. Scoposy stają się coraz popularniejsze i jak kupie 10" to napewno dolączy do mojej kolekcji. Juz się 10" doczekac nie moge.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapolowałem na LVW i się udało :rolleyes:

 

Zgapiłem się na ten zestaw wystawiony na forum.

Szkoda, że akurat okulary są nawet droższe w USA niż w Polsce...

Przy różnicy cen teleskopów wiadomo byłoby co robić.

 

Nie kupuj NLV nie dlatego że sa złe ale dlatego że mają małe pola. Nadają się do planet ale do DS docenisz LVW. Mam i jedno i drugie i uwierz mi LVW sa super.

 

Generalnie, czy wąskokątne okulary mają jakieś zastosowanie? Tzn. w jakich okolicznościach mógłbym chcieć użyć okularu o mniejszym FOV (mając do dyspozycji dokładnie taki sam, ale o większym FOV) ?

 

Scoposy stają się coraz popularniejsze i jak kupie 10" to napewno dolączy do mojej kolekcji. Juz się 10" doczekac nie moge.

 

Jak się one mają w jakości do NLV czy LVW?

 

H.B.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scoopos (ostatni z zakupionych przeze mnie okularów) w porównaniu do LVW to krok do tyłu. Fakt, ma większe pole, ale przy krawędziach kropki zmieniają się w kreski. Mnie to nie przeszkadza, gdyż tak jak mówiłem wcześniej, wykorzystuję go jako szukacz. Jak już znajdę, przesiadam się na LVW.

 

Sawes1, mniej wiecej od jakiego promienia (%) zaczyna się degradacja obrazu przy takiej swiatłosile? Sam chce kupic cos budzetowego o tej ogniskowej (zastanawiam sie jeszcze nad Baader Aspherical 31mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, czy wąskokątne okulary mają jakieś zastosowanie? Tzn. w jakich okolicznościach mógłbym chcieć użyć okularu o mniejszym FOV (mając do dyspozycji dokładnie taki sam, ale o większym FOV) ?

 

Wg niektórych opinii okulary NLV czy ortoskopy jako typowo planetarne, mają trochę inną transmisję i kontrast, dzięki czemu można w nich ujrzeć więcej szczegółów na planetkach (kiedyś był o tym artykuł cbyba na cloudynights ale nie potrafię go teraz znaleźć). Natomiast nie ma raczej żadnej sytuacji gdzie mniejsze FOV samo w sobie byłoby zaletą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawes1, mniej wiecej od jakiego promienia (%) zaczyna się degradacja obrazu przy takiej swiatłosile? Sam chce kupic cos budzetowego o tej ogniskowej (zastanawiam sie jeszcze nad Baader Aspherical 31mm).

 

W zasadzie ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie jestem sprzętowcem. U mnie są dwie kategorie sprzętu: albo mi się obraz podoba albo nie. I to wszystko. Gdybym miał jednak strzelać to myślę, że mniej więcej 70% promienia jest OK, potem zaczynają się kreski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Nie jestem sprzętowcem. U mnie są dwie kategorie sprzętu: albo mi się obraz podoba albo nie. I to wszystko. Gdybym miał jednak strzelać to myślę, że mniej więcej 70% promienia jest OK, potem zaczynają się kreski.

 

Głowię się i głowię jak się zmieścić w budżecie startowym i wymyśliłem takie coś:

- LVW 8 mm i LVW 42 mm

- Barlow x2 Ultima APO i korektor ogniskowej f/6,3

 

Dzięki temu, teoretycznie, mam na początek 6 ogniskowych (4 wirtualne) do wyboru: 4, 8, 13, 21, 42, 68 - w tym 4 mm i 21 mm przez Barlowa, a 13 mm i 68 mm dzięki korektorowi (po przeliczeniu względem ogniskowej 2000 mm). Wiem, że to jak "oszukać przeznaczenie", ale ściga mnie budżet.

 

Czy obraz przez korektor Celestrona będzie znośny?

Od razu powiem, że korektor miałbym używany, więc nie oszczędziłbym 600 zł (koszt nowego).

A może lepiej pozbyć się Barlowa i korektora, dołożyć coś i kupić jeszcze jedno LVW dla 3 prawdziwych ogniskowych?

Czy LVW 42 mm w Celestynie S-C 8" f/10 nada się do DSów na początek?

 

Dzięki z góry za wszystkie rady,

H.B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy LVW 42 mm w Celestynie S-C 8" f/10 nada się do DSów na początek?

 

A jaki wyciąg posiada ten teleskop? Bo jeśli jest to wyciąg 1,25", to LVW 42mm nie będzie pasował, gdyż jest okularem 2".

 

W zasadzie potrzebujesz trzech okularów (dla 1,25"):

 

1.około 20mm szerokokątny - do większości obiektów DS

2.7-9mm (Ortho lub LV) - do planet

3.13-15mm - do mniejszych DSów, nisko położonych planet

 

Do teleskopu o światłosile f/10 nie musisz dobierać okularów z najwyższej półki. Sprawdzą się w nim również takie okulary jak np. Hyperiony, SWANy i inne Erfle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki wyciąg posiada ten teleskop? Bo jeśli jest to wyciąg 1,25", to LVW 42mm nie będzie pasował, gdyż jest okularem 2".

 

Natywnie ma 1,25", ale zapewne dokupię kątownik z przejściówką na 2". Pamiętam o tym :-)

 

W zasadzie potrzebujesz trzech okularów (dla 1,25"):

 

1.około 20mm szerokokątny - do większości obiektów DS

2.7-9mm (Ortho lub LV) - do planet

3.13-15mm - do mniejszych DSów, nisko położonych planet

 

Do teleskopu o światłosile f/10 nie musisz dobierać okularów z najwyższej półki. Sprawdzą się w nim również takie okulary jak np. Hyperiony, SWANy i inne Erfle.

 

Hm... Najpierw czytam, żeby nie oszczędzać na okularach, a teraz mi podkopujesz koncepcję, że nie potrzebuję LVW :-)

Czy to znaczy, że ciemne teleskopy są mniej wymagające jeśli chodzi o okulary? Jak się to ma do używania ich z Barlowem czy korektorem ogniskowej?

Dobierając ogniskowe i ich przeznaczenie tak jak piszesz, jakie FOV powinny mieć takie okulary?

 

Dzięki!

Hub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natywnie ma 1,25", ale zapewne dokupię kątownik z przejściówką na 2". Pamiętam o tym :-)

 

Zakup kątownika 2" może okazać się zbędny, jeśli prawdziwa jest TA informacja o małym maksymalnym polu widzenia tego teleskopu. Takie pole bez problemu uzyskasz z okularami 1,25". Aczkolwiek w TYM temacie ALF pisze, że z powodzeniem używa 2" okularów w swoim SC.

 

Reduktory ogniskowej używane są powszechnie w astrofotografii, gdzie kluczową rolę pełni światłosiła. Stosowanie ich w wizualu raczej nie ma sensu. TUTAJ masz wyjaśnione dlaczego.

 

Hm... Najpierw czytam, żeby nie oszczędzać na okularach, a teraz mi podkopujesz koncepcję, że nie potrzebuję LVW :-)

Czy to znaczy, że ciemne teleskopy są mniej wymagające jeśli chodzi o okulary? Jak się to ma do używania ich z Barlowem czy korektorem ogniskowej?

Dobierając ogniskowe i ich przeznaczenie tak jak piszesz, jakie FOV powinny mieć takie okulary?

 

Jeśli nie masz w planach wymiany teleskopu na światłosilny model, to zakup drogich okularów nie jest konieczny. Teleskopy o niewielkiej światłosile nie są pod tym względem wymagające.

 

Jakie FOV powinny mieć okulary? Te przeznaczone do obserwacji DSów oczywiście jak największe. Dla mnie komfortowe jest pole powyżej 70 stopni. Do obserwacji planet duże FOV nie jest konieczne. Około 45 stopni, czyli tyle ile zazwyczaj mają LV i Ortho, w zupełności mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup kątownika 2" może okazać się zbędny, jeśli prawdziwa jest TA informacja o małym maksymalnym polu widzenia tego teleskopu. Takie pole bez problemu uzyskasz z okularami 1,25". Aczkolwiek w TYM temacie ALF pisze, że z powodzeniem używa 2" okularów w swoim SC.

Dzięki za linki. Przejście na 2" chyba i tak będzie mi potrzebne właśnie, żeby osiągnąć małe powiększenia, niezależnie od FOV. Z tego co widzę wszystkie okulary typu 40-50 mm są już do wyciągów 2".

 

Reduktory ogniskowej używane są powszechnie w astrofotografii, gdzie kluczową rolę pełni światłosiła. Stosowanie ich w wizualu raczej nie ma sensu. TUTAJ masz wyjaśnione dlaczego.

Rozumiem. Aparat mam zamiar spróbować podłączyć do tele (jeszcze nie wiem do końca jak to zrobić...), więc myślę, że za okazyjną cenę go kupić.

 

Jeśli nie masz w planach wymiany teleskopu na światłosilny model, to zakup drogich okularów nie jest konieczny. Teleskopy o niewielkiej światłosile nie są pod tym względem wymagające.

Hm... No to jeszcze raz muszę sprawę przemyśleć, bo w tej chwili to dla mnie kluczowa sprawa, tzn. dobór okularów, o dobrych parametrach i cenach.

 

Jakie FOV powinny mieć okulary? Te przeznaczone do obserwacji DSów oczywiście jak największe. Dla mnie komfortowe jest pole powyżej 70 stopni. Do obserwacji planet duże FOV nie jest konieczne. Około 45 stopni, czyli tyle ile zazwyczaj mają LV i Ortho, w zupełności mi wystarcza.

 

Czyli de facto, jeden długoogniskowy i szerokokątny do DSów - również do przeglądów - i coś na duże powiększenia, typowo planetarne.

 

Wieczorem poszukam co jest dostępne/dobre i spełniałoby te kryteria :-)

 

Dzięki za rady.

 

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ciężko będzie znaleźć użytkownika, który ma okulary o ogniskowej powyżej 35-36mm. Tego LVW 42 pewnie nie ma nikt. Daje za małe powiększenie.

 

Nie należy tak uogólniać. Przecież powiększenie zależy nie tylko od ogniskowej okularu, ale też od ogniskowej teleskopu. LVW 42mm np. w MAKu 180/2700 da powiększenie 64x.

 

Popularnym okularem o ogniskowej powyżej 35mm jest np. SWAN 40mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Wymyśliłem, że jednak nie będę szalał na początku. Myślę, że taki zestaw do obycia się z niebem i teleskopem wystarczy. W miarę tani, uniwersalny w zastosowaniu i nie okupiony wielce na jakości:

Nowy Vixen LV zoom 8-24mm: od x250/14' do x83/28'

Używany Baader Scopos 30mm: x67/63'.

 

Mam tylko wątpliwość czy zamiast ostatniego nie wziąc Vixen NLV 40 mm/42o. Jakość pewnie lepsza, ale pole dostanę 50'.

A może zaryzykować W-O SWAN 40 mm z polem 72o?

 

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ryzykuj, tylko popytaj użytkowników tego teleskopu o współpracę z okularami 2". Na pewno znajdziesz kilku na forum.

 

Co do Vixena LV zoom 8-24mm, to jego zakup nie jest złym pomysłem, aczkolwiek mi przeszkadza jego niewielkie pole widzenia przy dłuższych ogniskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.