Skocz do zawartości

Teleskop...mniejsz czy większa ?


domi27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam....Mam do wyboru teleskop z mniejszą ogniskową i większą ?? Który jest lepszy i o co chodzi z długością ogniskowej ? co ona nam daję ? :)

 

 

Hej

A czy średnica tych teleskopów jest identyczna? Jaki to teleskop reflektor/refraktor/katadioptryk? Podaj więcej informacji to bardziej szczegółowo odpowie się na to pytanie

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość ogniskowej ma spore znaczenie. Im większa ogniskowa tym większe przybliżenie jet możliwe w naszym teleskopie. Średnica też gra dużą rolę, bo użyteczne powiększenie też ma swoje granice. Im mniejsza średnica tym mniejsze maks. użyteczne powiększenie. Zależy co chcesz obserwować, a skoro wybrałeś reflektor to chyba ds? Powiedz co chcesz obserwować i ile chcesz wydać to pomogę Ci wybrać teleskop

 

Pozdrawiam

Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli średnica jest większa, to w tym przypadku lepszy jest telep z większą ogniskową. Na pewno jest droższy, ale powiedz co chcesz oglądać:

-Planety

-Obiekty Messiera

-Satelity (sztuczne)

Podaj telepy które Ci wpadły w oko i przedstaw sytuację w twoim mieście tzn. czy jest duże zanieczyszczenie światłem, czy pole widzenia nieba masz duże (jeżeli nie to podaj na jaką stronę masz skierowane miejsce obserwacji), czy masz możliwość wypadów w inne miejscówki i podaj swój max. budżet.

Safko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Astro-nom i Safko ! :) .. Niestety budżet mam dość mały i ograniczony bo do 700 zł ... a nawet jeśli chce wiecej to nic to nie da bo rodzice nie pozwola mi kupic za wiecej niz 600-700 zl ;( ... niebo mam bardzo ciemne , poniewaz bede miec mozliwosc codziennego wyjazdu na dzialke gdzie nie ma ani jednej lampy :)..Co chce obserwowac ? hmm chce sie skupic na Ds'ach ale od czasu do czasu zerknac na np.Saturna ;)...Po zakupie teleskopu bede sie zbierac pieniadze na dodatkowe okulary itp..ale narazie mysle o teleskopie :)

Edytowane przez domi27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi raz dziś polecam ten teleskop. Wydaje się ok do ds i można od czasu do czasu zerknąć na planetki. Przy okazji masz 100 zł do dołożenia na okular, filtr itp. Jeśli nie koniecznie sprzęt musi być nowy polecam jakąś używaną Syntę 6" lub w najlepszym przypadku 8" (oczywiście jeśli nie będzie problemu z transportem)

PS. Kurcze nie chce misie link cały wkleić...- Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2 wpisz w google to będziesz miał kilka sklepów do wyboru (polecam delta optical :))

PS2. Recenzja: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?=&p=22614

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślę, że między Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2 a Celestron PowerSeeker 127EQ nie ma większej różnicy. 114/900 mm jest według mnie najgorszym wyborem, bo jest gorszy parametrami. Np. w porównaniu z syntą jest troszkę gorszy do planet (ze względu na stosunek ogniskowa/średnica [obraz będzie ciemniejszy])i sporo gorszy do ds, a w porównaniu z 127EQ jest sporo gorszy do planet i ds. Oczywiście to tylko parametry. Wybór należy do Ciebie, wg mnie pomiędzy Syntą a 127EQ. Ja bym wybrał Syntę (SK1309EQ2) ;)

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Z ta ogiskową i powiększeniami to bym się nie sugerował. To tak naprawde kwestia okularów. Inaczej jak masz super długą ogniskowa to z małymi powiększeniami bedzie problem. Ale z krótką ogniskowa problemu zazwyczaj nie ma bo masz np. LVW 3.5 czy NLV 2.5 i akurat zawsze wyciagniesz Planetarne powiększenia( masz też fajne barlowy Powermate TV). Pomijam oczywiście cenę tych okularków, chodzi mi o sama idee. Teraz coś odemnie. 1309 bedzie lepszy bo jest własnie mniej wymagający dla okularów i mniej widoczne w nim bedą wady optyczne. Łatwiej też o duże powiększenie z okularem typu Plossl(krótkie plossle są niefajne). Inna sprawa że 1309 jest dłuższy od np. 1365 a to wpływa na stabilnośc i na trudność przenoszenia.

 

Jak widzisz wszystko ma swoje plusy i minusy ale w twoim wypadku 1309 bedzie najlepszy.

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.