Skocz do zawartości

Obserwatorium... trudny wybór!


tycho

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Po latach obserwacji, każdorazowego mozolnego wynoszenia, ustawiania teleskopu doszedłem do wniosku ze czas przejść na kolejny etap - własne obserwatorium astronomiczne.

Nie jest to temat który zamierzam realizować w tej chwili jednak na pewno w niezbyt odległej przyszłości. Znalazłem w Polsce dwóch producentów obserwatoriów: Uniwersał i Scope Dome. Zastanawiam się który produkt wybrać.

 

 

Scope Dome – Obserwatorium prezentuje się całkiem ładnie i po odwiedzeniu strony tej firmy byłem przekonany ze to wybór idealny. Zacząłem zgłębiać temat osobiście tu i tam i spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat tego produktu (jakieś problemy, zwroty, awarie, słabo wykonana mechanika, problemy z kodem paskowym) Z tego co widziałem na zdjęciach w necie mechanizm obrotu zbudowany jest na jakichś plastikowych kółeczkach co faktycznie nie wyglada zbyt solidnie. Czytałem wątek

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26104&st=60 i przyznam ze ogrom prac i napotkane problemy demotywują i nie wiem ile czasu zajęło by mi ogarniecie tego wszystkiego.

Ponadto wiem ze istnieje tez problem odprowadzania wilgoci jak w tym wątku

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=30025

Chciałbym dowiedzieć się coś więcej jednak producent nie ma na swojej stronie żadnych konkretnych informacji referencyjnych ani zdjęć poza swoimi własnymi...

 

Uniwersał - miałem okazje być w kilku obiektach i widzieć w akcji i powiem ze solidność i gładkość pracy mechanizmów sprawiają niesamowite wrażenie. Ekipa przyjeżdża, montuje i dostajesz gotowe sprawne i bezawaryjne obserwatorium. Maja duży dorobek, postawili kilkadziesiąt obiektów w Polsce i zagranica. Rozmawiałem z kilkoma użytkownikami, słyszałem bardzo pozytywne opinie. Bylem na górze Lubomir - na zewnątrz panowały extremalne warunki - wiatr i mróz a w środku po domknięciu dolej klapy i z tylko rozsuniętą górną prawie w ogóle nie wiało. Ponadto obserwując nisko można „odciąć” się od świateł miejskich podnosząc nieco dolna klapę co jest z pewnością dużym plusem konstrukcyjnym. Najchętniej od razu bym się zdecydował gdyby tylko cena nie była tak wysoka....

 

Na temat Uniwersała wiem całkiem sporo jednak mniej o ScopeDome, prosiłbym jego użytkowników (o ile tacy istnieją) o wypowiedzenie się coś więcej na wymienione wyżej problematyczne tematy.

 

Czy za jakość faktycznie trzeba tyle zapłacić - czy warto mimo wszystko kupić ScopeDome i się trochę pomęczyć czy może lepiej poczekać i uzbierać na Uniwersała i mieć problemy z głowy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

A z innej beczki: nie bierzesz pod uwagę budowy obserwatorium we własnym zakresie? Z ciekawości spojrzałem na ceny tych kopuł - faktycznie jest to drogie... Jeśli chcesz automatyzować obserwatorium to raczej budowa we własnym zakresie odpada (ilość czasu na opanowanie, zrozumienie i rozgryzienie wszystkiego - ogromna). Ale jeśli ma to być tylko na zasadzie "odsuń dach - zasuń dach" - to za ponad dwukrotnie mniejsze pieniądze będziesz to w stanie postawić. Obejrzyj tematy innych w tym dziale forum - zobaczysz, jakie to są konstrukcje.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek dobrze mówi - czyli zacznijmy od początku. Do czego ma służyć obserwatorium, co bedziesz w nim trzymał i gdzie ono stanie? Czyli ogólnie co i jak?

Ten problem z wilgocią to jakiś jednostkowy problem Patryka i raczej nie ma nic wspólnego z kopułą a już na pewno nie z jej konstrukcją.

W ScopeDome też nie wieje :) A jak zawiesisz sobie czarną szmatkę na gumce od majtek to też odetniesz się od świateł ( to nie żart! ).

Problemy sa gdzie indziej i nie ważne czy to Uniwersał, ExploraDome, ScopeDome czy HomeDome. Generalnie kopuła to trudny temat...roll-off to urządzenie typu plug&play przy kopule...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie tematem;) Planuję,że bedzie to obserwatorium wolnostojące, jesli uniwersał,to na podmurowce, jesli SD,to na wylewce. W środku 10"-12" MEADE. Mysląc przyszłościowo,napewno kiedyś pójdę w kierunku automatyzacji (podoba mi sie idea sterowania przez intenet:). Budowa własnej konstrukcji to faktycznie dużo tańsza opcja, jednak ze wzglegu na brak czasu - praca, praca i praca... wolałbym coś gotowego. Kusi mnie SD ale nie lubię mieć problemów, liczę na to, że wypowie sie ktoś kto osobiście borykał sie z problemami Scope Dome, i szczerze powie mi czy warto w to wchodzić czy oczszędzić sobie nerwów, w końcu te kilkanaście tysięcy to nie grosze, więc dobrze by było, gdyby wszystko działało sprawnie. Szmata na gumce od majtek - doceniam sugestie :) jednak nie chodzi mi o prowizorkę za cięzkie pieniadze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując walkę kolegów ze SD odnoszę nieodparte wrażenie, że mają więcej pracy z budową, przeróbkami, dostosowywaniem, etc. niż ja, stawiając RollOffa na 2 teleskopy. Jeżeli liczysz na plugandplay, to chyba nie tędy droga. Tak samo współczynnik używania słowa "k..." na godzinę używania jest znacząco u mnie mniejszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TYCHO wyglada na to ze masz dobre informacje, faktycznie jesli chodzi o jakosc ScopeDome bylo zamieszanie jakis czas temu w krakowie a dokladnie to w obserwatoriach sprzedanych przez astrokrak, nie znam szczegolow ale gdzies mi sie obilo o uszy.

Radzilbym zachowac ostroznosc SD to nowa niezbyt doswiadczona firma a poczatki nigdy nie sa proste. Jesli tylko Cie puszcza fundusze to rozsadniej uzbierac na uniwersała...

Tym bardziej, ze nie tak dawno sprawdzalem ceny i roznica nie jest taka duza (porownuje 3 metrowe), ponadto mozesz kupic taniej ze sterowaniem recznym a pozniej dokupic automatyke,

troche ruchu przy kreceniu korbkami nie zaszkodzi zeby sie rozgrzac w zimna noc

 

pozdrawiam i powodzenia

:astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że nie miałem czasu wcześniej odpisać. Kiog1800, wielkie dzięki, to jest dla mnie niezwykłe cenna informacja. Dzieki temu praktycznie podjąłem decyzję. Chodak - dzięki za link, założę konto i poczytam...

 

Gdyby ktoś jeszcze chciał coś dorzucić, bedę bardzo wdzięczny;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.