Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Na szczycie siedziałem około godziny tak więc był czas wypatrywać :) Pogoda zresztą idealna. Bezwietrznie, w Słońcu i ze świetną widzialnością. Pik Talgar wiedziałem wcześniej gdzie wypatrywać bo robiłem symulkę przed wyjazdem :) Trochę mnie ostatnie 50 m przewyższenia zmęczyło, ale przed i później było już lajtowo. Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszego wyjazdu rowerem na Skrzyczne, niestety zbyt późno wyjechałem i nie dotarłem przed wschodem słońca na szczyt, a po wschodzie widoczność drastycznie spadła. Ale widoki i tak były niezłe ze względu na mgły.

Pierwsze zdjęcie to oczywiście Babia i Tatry, drugie elektrownia Dziećmorowice (50km - Czechy), trzecie - po prawej wieża kościoła w Leśnej, po lewej Żywiec strefa przemysłowa i czwarte wioska Słotwina. I jeszcze piąte zdjęcie na którym widać elektrownię jaworzno III i jaworzno II (60km, druga co do wielkości chłodnia kominowa w polsce - 181,5m) i kopalnie od lewej - kwk piast 2, kwk piast 1 i kwk brzeszcze (na pierwszym planie oczywiście Bielsko Biała). Jeszcze na szóstym zdjęciu znalazł się pradziad (136km), ale kompletnie niewidoczny "na żywo" - prawy górny róg, a miasta po lewej to kolejno Cieszyn (na pierwszym planie), dalej Hawierzów i na końcu Ostrawa.

_MG_3124-HDR.jpg

_MG_3197.jpg

_MG_3162.jpg

_MG_3165.jpg

_MG_3176.jpg

_MG_3200.jpg

Edytowane przez Pjotrek
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dwa widoki z Gór Bialskich, sprzed dwóch tygodni (29 września): Sudety Zachodnie i Środkowe widziane z Bruska oraz szersza panorama spod Travnej hory, w kierunku południowym. Chřiby i Litenčická pahorkatina to już Karpaty Morawskie, poza tym horyzont zamykają pasma Wyżyny Czesko-Morawskiej.Brusek-opis.thumb.jpg.2acd5a2ef70c7e51c42dbcbcf2e25914.jpgTravna-opis.thumb.jpg.f79943921911445db034945182e7e45a.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Coś z drugiej strony globu - Himalaje widziane z Kathmandu, ze wzgórza Chandragiri Hill.

 

Annapurna IV i Annapurna II (7937m, 144km)

DSC_0186.thumb.jpg.d132b037337ba0766df877b96bb60435.jpg

Manaslu (8163m), 102km

DSC_0187.thumb.jpg.9285116fd208e21c759fbbe02844a193.jpg

Annapurna I (8091m) - 171km, Machhapuchare (6993m), 154km

DSC_0208.thumb.jpg.3cec4c2d1934223974ef98a580725366.jpg

 

Ladun Himal, 125km a za nim - Mount Everest (8848m), 173km

DSC_0199.jpg.92951d5caca8c9de0b43d3b7b643dfdb.jpg

Teoretycznie na lewo od masywu Annapurny powinno jeszcze wystawać odległe o 204km Dhaulagiri (8167m) ale niestety szczyt był zasłonięty chmurami. Współrzędne zdjęć w EXIF.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciut kadrów w kierunku Gór Świętokrzyskich ustrzelonych ze szczytu Turbacza. Fotografie są co prawda z czerwca, ale obecnie mam tak jak w tym kawale gdzie robotnik zapieprza z pustymi taczkami, bo taki zapierdziel że nie ma czasu załadować :) Więc na dysku leży sporo zdjęci i muszę trochę nadrobić w tej kwestii.

 

http://www.refraktor.pl/2018/10/od-turbacza-wieje-wiatr.html

Edytowane przez Czarny
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kilka widoków z październikowego przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego. Fotki z kompaktu.

 

Mała Fatra z masywu Baraniej Góry:

P1030072_DxO.jpg

 

Tatry z Beskidu Sądeckiego:

P1030320_DxO.jpg

 

Tatry z Magury Wątkowskiej w Beskidzie Niskim, do Gerlacha 100km.

P1030508_DxO.jpg

 

Połonina Borżawa z Szerokiego Wierchu w Bieszczadach:

P1030814_DxO.jpg

 

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wskoczyłem "na koń" i spędziłem wczorajszy poranek na Śnieżniku. Jak na zimę i warunki inwersyjne, w dolinach zalegało zaskakująco mało mgieł. Pokazała się Góra św. Anny, poza tym klasyczny widok na Karkonosze. Gwoździem programu okazały się pasma Karpat. Kierunek alpejski niestety pozostał zamknięty przez rozmemłaną mgłę. Po godzinie ósmej Słońce podgrzało atmosferę na tyle, że nad Kl'akiem i Strážovem można było zaobserwować miraże.

GSA.jpg

Karkonosze.jpg

KlakStrazov.jpg

Klak-miraz.jpg

Strazov-miraz.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Krzysiek_S napisał:

Wskoczyłem "na koń" i spędziłem wczorajszy poranek na Śnieżniku. 

Krótkie pytanie techniczne: szybkie wypady na Śnieżnik robisz od północy( Sienna, Janowa Góra) od zachodu (Międzygórze) czy od południa (Jodłów)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jutomi napisał:

Krótkie pytanie techniczne: szybkie wypady na Śnieżnik robisz od północy( Sienna, Janowa Góra) od zachodu (Międzygórze) czy od południa (Jodłów)?

Z Międzygórza. Start o 3 rano, o 6 na szczycie. Siłą rzeczy dojechałem samochodem, a na samym końcu miejscowości jest duży parking. W Siennej pewnie też, nawet większy, ale tam z kolei sam dojazd trwa dłużej. Poza tym nie wiem, czy dukt leśny prowadzący na Halę pod Śnieżnikiem jest zimą przetarty. Ze szlaku z Jodłowa dawno nie korzystałem, ale kiedyś bywał w ogóle nie "chodzony" i obawiam się, że przy kopnym śniegu mógłbym dojść na Śnieżnik nie na wschód, tylko na zachód Słońca, a tu trzeba jeszcze wrócić... BTW, można też próbować z Kletna. A jeszcze lepiej przyjechać dzień wcześniej i przespać się w schronisku :-).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, dzisiaj z Mogielicy to ja już tylko resztki zbierałem. Zimą chyba jest taka zasada, że trzeba jechać powyżej 1030 hpa-tak było w grudniu 2016 i na początku obecnego ocieplenia.

Beskid Niski (64-71 km)

1006281813_BeskidNiskizMogielicy-Kopia.JPG.1f99bb524ba6590edb9c58fb7da90ec3.JPG

Beskid Żywiecki i Wielki Luboń. Pilsko i Mechy to był szczyt dzisiejszych możliwych odległości

1535978526_PilskoBabiaJaowieczMogielicy-Kopia.JPG.4802fd4a59ab1ead8b07f82384db734a.JPG

Oczywiście podniesienie inwersji nad górami z lekka oczyściło powietrze na dole-ledwo widać krakowski Łęg i maszt w Chorągwicy.

1656164325_GrodziskoiECg-Kopia.JPG.c99d7e5e5913417277e33aedabbaafba.JPG

Gdyby ktoś się wybierał-na całym zielonym szlaku od Przełęczy Rydza Śmigłego w miarę ubity śnieg (tylko pierwszych paręset metrów głęboki i luźny), raki nie niezbędne, ale przydatne. Pod górę szedłem 2 godziny (bez raków), z powrotem godzinę 5 minut ("z").

Edytowane przez Paweł W.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niedzieli. Tatry z wieży widokowej na szczycie Kloptan 1153 m n.p.m. w paśmie Kojsovskiej Holi na wschodzie Słowacji.

Apetyty były większe (przy wschodzie Słońca nawet Rumunia), ale warunki nie pozwoliły. Także tylko 100 km ale za to jaki zacny widok :) 

 

DSC03696.thumb.jpg.6b0c6c27722152a6800780113f2f5fc1.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.