Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Przecież to nie jest taka duża odległość!

Jakby co, prześle w oryginalnym rozmiarze, tylko że dopiero około Wielkanocy, bo korzystam z modemu HSDPA. Nawet nie wiecie jak szybko limit można wyczerpać!

 

No i jeszcze Niskie Tatry z Pilska, robione jesienią 2006lub2007roku.

PICT0046.jpg

Nie wiem czy na szczycie po lewej stronie nie widać masztu, po obróbce jakość zanika. Niestety jakość zdjęcia też siada po jakiejkolwiek próbie obróbki, ta Minolta niestety nie miała najlepszej matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie jest taka duża odległość!

Jakby co, prześle w oryginalnym rozmiarze, tylko że dopiero około Wielkanocy, bo korzystam z modemu HSDPA. Nawet nie wiecie jak szybko limit można wyczerpać!

 

No i jeszcze Niskie Tatry z Pilska, robione jesienią 2006lub2007roku.

PICT0046.jpg

Nie wiem czy na szczycie po lewej stronie nie widać masztu, po obróbce jakość zanika. Niestety jakość zdjęcia też siada po jakiejkolwiek próbie obróbki, ta Minolta niestety nie miała najlepszej matrycy.

 

Po lewej mamy szczyt Rovná hoľa - sprawdziłem, nie ma na nim żadnego masztu, od środka do prawej jest widoczny masyw Ďumbiera - trochę na prawo byłby Chopok, poniżej Ďumbiera mamy Prosieczne w Górach Choczańskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Byłem w ten weekend w Tatrach i z Grzesia było widać coś takiego:

babia.jpg

Najlepiej widać było w okularach z filtrem polaryzacyjnym. Nie wyglądało to w każdym razie na front atmosferyczny ani typowy smog, choć tlenki azotu dają podobny kolor.

 

Koloryt niby pasuje ale wysokość już nie. To na zdjeciu jest pod inwersją - do wys ok 2500 m, a pyły wulkaniczne powinny byc wyżej - nad inwersją. Zobacz jak wyglada pył znad Sahary blokowany przez inwersję - to odwrócenie normalnej sytuacji.

01.10.15, 5 Labska B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do mojego pierwszego zdjęcia, to postanowiłem zrobić kilka zdjęć Babiej z miejsc widocznych na mojej pierwszej fotografii w tym wątku.

Poniżej fotka Babiej wykonana dzisiaj z górki położonej 10 mm pod ostatnią literką "o" w napisie Lanckorona ;)

Babia z okolic Lanckorony.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobra, skleiłem ten Kraków i pozwoliłem nad nim popracować filtrowi automatycznego rozciągania kontrastu, z dość przyzwoitym skutkiem (ale trochę nieostry i tak został). Dodałem jeszcze parę ujęć Beskidu Śląskiego, Śląsko-Morawskiego i Małej Fatry. Jesioników na zdjęciach nie ma, ale tamtego dnia ich dostrzeżenie graniczyłoby z cudem.

Wszystko jest do obejrzenia na mojej stronie widokowej. Nadal intrygują mnie te ledwo widoczne plamy na horyzoncie po prawej stronie zdjęcia Krakowa. Postaram się wkrótce wyprodukować jakiś opis.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, koledzy? Jestem d..., a nie daleki obserwator. Na zdjęciu Krakowa są Góry Świętokrzyskie - dodałem właśnie wstępny opis na mojej stronie. Skupiłem się bardziej na obszarze Wyżyny Krakowskiej, gdzie było wyraźnie widać horyzont (też jest zdjęcie), a możliwości dostrzeżenia Łysogór nawet nie brałem pod uwagę, widząc jak wyglądają inne, bliższe pasma, z Tatrami na czele. Oj, gdyby człowiek wiedział, że ta "mgiełka na horyzoncie" to nie żadna mgiełka, to 1) bardziej by się przyłożył do tego zdjęcia, 2) skierował obiektyw trochę bardziej na prawo, to jeszcze Święty Krzyż by się załapał. No trudno, jest lekcja pokory. Oczyść swój umysł, niczego nie zakładaj ;).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, koledzy? Jestem d..., a nie daleki obserwator. Na zdjęciu Krakowa są Góry Świętokrzyskie - dodałem właśnie wstępny opis na mojej stronie. Skupiłem się bardziej na obszarze Wyżyny Krakowskiej, gdzie było wyraźnie widać horyzont (też jest zdjęcie), a możliwości dostrzeżenia Łysogór nawet nie brałem pod uwagę, widząc jak wyglądają inne, bliższe pasma, z Tatrami na czele. Oj, gdyby człowiek wiedział, że ta "mgiełka na horyzoncie" to nie żadna mgiełka, to 1) bardziej by się przyłożył do tego zdjęcia, 2) skierował obiektyw trochę bardziej na prawo, to jeszcze Święty Krzyż by się załapał. No trudno, jest lekcja pokory. Oczyść swój umysł, niczego nie zakładaj ;).

Krzysiek,

 

Choćbym bardzo chciał, to ja na tych zdjęciach nic nie widzę :) Na jakim ISO robisz te zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,

 

Choćbym bardzo chciał, to ja na tych zdjęciach nic nie widzę :) Na jakim ISO robisz te zdjęcia?

Między innymi to sknociłem. Aparat jakiś czas leżał bez baterii i ustawienia mu przepadły. Zapomniałem wstawić ISO na manual (a mogę mieć nawet 50!) i zrobił na auto...

A góry, które widać, to ledwo odcinający się (spróbuj metody zerkania ;) ciemniejszy obszar na prawo i w górę od kominów elektrociepłowni. Gdyby nie to, że położenie szczytów Łysicy i Agaty wyszło mi dokładnie na górnej granicy tej plamy, to uznałbym ją za syfy w powietrzu lub szumy. Formacja ta ciągnie się aż do prawej krawędzi zdjęcia, ale trzeba naprawdę dobrze się wpatrzeć, by ją zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było wątpliwości co do Łysogór: daje się je "wyciągnąć", choć obraz staje się wtedy raczej obrzydliwy.

Dorzuciłem jeszcze Velką Chocz oraz jakieś w miarę widoczne Tatry na stronę ze zdjęciami. To już prawie wszystko, zostały tylko blisko leżące Gorce, Beskid Wyspowy i Pilsko.

lysogory.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po weekendzie. Widzę po wpisach o Pradziadzie że moje wypociny to już tylko drobna formalność...

Jak zapewne co po nie którzy z Was zorientowali się w sobotni wieczór razem z Romkiem_ORJ weszliśmy na Pilsko. Celem była odległość. Po drodze zawitaliśmy jeszcze do słowackiego sklepu po małe co nie co na później ale o tym potem :)

WdrodzeNaPilsko-Babia.JPGKamienieNaPodejsciu.jpg

 

Pierwszy etap to Pilsko Hranica 1532. Po wejściu na czoło Pilska szczerze liczyłem na Pradziada ale to co zastaliśmy to jak to określił ORJ: "szczyt beszczelności" :) Raz że brakło dosłownie kilku minut, bo już słonce zaszło, a dwa że okazało się iż tego wieczora dopadła nas letnia inwersja, którą to oboje widzieliśmy pierwszy raz na oczy, no może Romek ;)

Widok_E.jpgPrzedCzolemPilska.jpgZachod.jpg

 

W czasie drogi na górę zapowiedział się telefonicznie Rafał_ZOOM wiec po przybyciu do czoła Pilska pstryknęliśmy sobie na wzajem fotki.

Latarka_Rafala.jpgWięcej zdjęć zrobił Roman.

 

Po chwili "relaksu" i wymiany "czułości" przez telefon z Rafałem, weszliśmy już na Pilsko, a tu co mi się od razu w oczy rzuciło to Tatry ponad inwersją, która to stopniowo i powoli obniżała się do rana. Natomiast do uszów doszła nas głośna muzyka z dyskoteki z którejś słowackiej wsi na dole i towarzyszyła nam tak do drugiej albo trzeciej godziny :D

Tatry_nad_inwersja.jpg

Udało się uchwycić światło na Łomnicy i jeszcze inne światełka, chyba pod Rysami(?) - nocni turyści?

 

Zacząłem się obawiać o ilość miejsca na karcie pamięci (4GB), bo cykałem w JPG+RAW, więc przy robieniu zdjęć w kierunku N przełączyłem aparat na same JPG. Jak się przekonałem w domu to był duży błąd bo nie złapałem Skawiny, Krakowa z Łęgiem i Hutą i Chorągwicy, choć przez bino je widzieliśmy.

Widok-N_z_Plska2.jpg

 

Po analizie mapy którą zabrał ze sobą ORJ, zrobiłem dwa RAWy w kierunku Kosztowy i rzeczywiście złapała się jeszcze Klepaczka obok

KosztowyKlepaczka.jpg

Zdjęcie jest o tyle fajne że widać na nim Altusa i Gwiazdy przy Korfantego...

 

Po północy zrobiło się na tyle chłodno że trza było się ogrzać ale małe co nie co nie rozgrzewa tak jak powinno więc musieliśmy trochę pocierpieć :)

W ciągu całej nocy wogóle nie usiedliśmy co zauważył rano Romek. Wiernym towarzyszem był Księżyc, i choć przez chwilę z początku ORJ się skarżył na niego to potem po jego zachodzie żałował że go nie ma.

ZachodzacyKsiezyc.jpgZachKsiezyc-za_jakas_gora.jpg

Pozostaje pytanie za jaką górą On zachodził? Druga sprawa że program do sprawdzania zachodów i wschodów TPE pomylił się co do zejścia Księżyca i podejrzewam iż autor nie uwzględnił tak istotnej rzeczy jak góry i pagóry... To był najgorszy czas po między zachodem jego a wschodem Słonka. Wtedy dopadł nas kryzys i zachciało się spać. Jednak nie opłacało się kłaść bo za godzinę był wschód. Więc co nam pozostało - dokończyć trunek i delektować się gwiazdami...

gwiazdki.jpg

 

cdn gdy obrobię resztę zdjęć... :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła opowieść :icon_lol::notworthy: Nie mieliście problemu z zasięgiem dzwoniąc do Rafała ? Ja już od polskiego szczytu traciłem zasięg, nie mówiąc już o tym że na samej górze słowackie sieci mnie zasypały roamingowymi esemesami. W ogóle to Pilsko tak w ostatnich dniach popularne się zrobiło że niemalże minęliśmy się gdzieś na szlaku ;)

Fotki bardzo ciekawe, choć jak na Twój sprzęt to jakby nieco nienajlepsze, jakby ostrości nie miały. Korzystałeś z jakiegoś filtra czy to przez to małe conieco ? :letsdrink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zrobił się troszkę wątek beskidzki dodam zdjęcia z Potrójnej z której to można podziwiać wspaniałą 360* panoramę Beskidów.

 

http://www.beskidmaly.pl/czarny_gron.php

 

Zdjęcia z charakterystycznymi obiektami: wschód - Leskowiec, południe - pasmo Babiej Góry, zachód- przełęcz Kocierska, Zbiornik w Porąbce, Beskid Śląski, północ - Andrychów w dalszej perspektywie po lewej - Śląsk

Potrójna wschód.jpg

Potrójna na południe.jpg

Potrójna zachód.jpg

Potrójna na północ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim jeszcze coś dopiszę to odpowiem Virgo na twoje pytania. U mnie roaming dał o sobie znać jak tylko przekroczyłem granicę w Korbielowie. Tak jak gdyby ktoś siedział w lesie i widząc mnie posłał mi cztery SMS-y z informacjami :D Na górze to już ruletka - na Hranicy jak już złapała komora sygnał Ery to zaraz wchodził słowacki O2. Ale udał się połączyć z Rafałem bez utraty sygnału kładąc fona na słupku :) Natomiast na szczycie kompletna klapa - tu wlazła jakaś druga słowacka sieć więc dałem sobie spokój i wyłączyłem słuchawkę wogóle. Co do mijanki to ty zapewne schodziłeś przez Halę Miziową. Natomiast co do ostrości, to o które zdjęcia ci chodzi. W Olkach nie jest łatwo ustawić ostrość ręcznie i to jeszcze w nocy przez ten mały wizjer. Ja jak ustawiłem na wioskowych światłach tak starałem się nie ruszać pierścienia nastawy ostrości...

 

Mam prośbę do ciebie - zrób symulacje tak od Niżnych Tatr po Skrzyczne ale taką coby było dobrze widać, powiedzmy 800px w pionie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w tym roku jest moda na Mega/Giga :szczerbaty:

 

@ Merti - Świetna foto-relacja, Dużo dobrej roboty odwaliłeś z tymi nocnymi panoramami :notworthy: Jeżeli słyszeliście muzę z dyskoteki , to trzeba było tańczyć do białego rana :szczerbaty: Kto by was tam zobaczył (chyba Rafał) a i ciepło by było.

 

A tak na poważnie, to ponoć na Rysach spadł turysta (anglik) i się zabił - mozliwe że sfotografowałeś jakąś akcję ratowniczą i stąd te światełka.

 

@ vrg - Świetna symulacja, widać opanowałeś program :Salut:

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virgo, nie masz przypadkiem zdjęć w kierunku Velkey Javoriny lub bardziej Raczy z wypadu na Pilsko? bo tam by wypadał zachód Księżyca...

Oczywiście że mam, ale tak jak pisałem słońce prażyło niemiłosiernie a w powietrzu dużo mleka, zwłaszcza nad zachodnim i północnym horyzontem także kicha.

 

Racza z prawej, po środku Landohora a pomiędzy nimi powinna być Javorina a jak widać - nic nie widać. Księżyca w ogóle nie obserwowałęm :P

100_3662.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Temat tego wątku został już i tak poszerzony, proponuję zatem by ktoś z odpowiednio wysokimi uprawnieniami zmienił go oficjalnie na "widoki z beskidzkich szczytów" czy coś w tym rodzaju.

Dodaję kolejne widoki z sobotniej wycieczki, tym razem zrobione po południowej stronie od szczytu Szyndzielni (dziura między drzewami): Lysa hora z Czantorią, Jesioniki i hałda Szarlota (chyba, proszę znawców regionu o weryfikację).

Nie robiłem jeszcze żadnych obliczeń, ale Jesioniki wyglądają na wschodni, niższy grzbiet z Medvedim vrchem, a z prawej to chyba Pricny vrch i Biskupia Kopa albo Solna hora. Na lewo od obszaru w kadrze widzialność odległych gór zanikała - wyglądało to tak, jakby nad głównym grzbietem Jesioników padał deszcz.

Zdjęcia Lysej i Jesioników to moje nieśmiałe próby stackowania (odpowiednio z 3 i 2 klatek, robionych niestety z ręki), które w zasadzie nie różni się od składania panoramy. Takie "składanki" znoszą dalszą obróbkę znacznie lepiej, niż pojedyncze klatki z mocno "szumiących" matryc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat tego wątku został już i tak poszerzony, proponuję zatem by ktoś z odpowiednio wysokimi uprawnieniami zmienił go oficjalnie na "widoki z beskidzkich szczytów" czy coś w tym rodzaju.

Popieram wniosek o zmianie nazwy wątku.

 

Dodaję kolejne widoki z sobotniej wycieczki, tym razem zrobione po południowej stronie od szczytu Szyndzielni (dziura między drzewami): Lysa hora z Czantorią, Jesioniki i hałda Szarlota (chyba, proszę znawców regionu o weryfikację).

Identyfikacja gór i obiektu przemysłowego zweryfikowana pozytywnie :)

 

Nie robiłem jeszcze żadnych obliczeń, ale Jesioniki wyglądają na wschodni, niższy grzbiet z Medvedim vrchem, a z prawej to chyba Pricny vrch i Biskupia Kopa albo Solna hora. Na lewo od obszaru w kadrze widzialność odległych gór zanikała - wyglądało to tak, jakby nad głównym grzbietem Jesioników padał deszcz.

W sobotę wyglądało, że Jesioniki w ogóle nie są widoczne z Beskidów, wisiała na nich ciemna chmura. Aż dziw, ze udało Ci się je złapać.

 

Zdjęcia Lysej i Jesioników to moje nieśmiałe próby stackowania (odpowiednio z 3 i 2 klatek, robionych niestety z ręki), które w zasadzie nie różni się od składania panoramy. Takie "składanki" znoszą dalszą obróbkę znacznie lepiej, niż pojedyncze klatki z mocno "szumiących" matryc.

Stackowanie zdaje się być naszym nowym odkryciem (aczkolwiek widzę, że jest już od dawna znane i bez rozgłosu stosowane). Pierwsze przymiarki na istniejącym materiale (przypadkowe podwójne, potrójne zdjęcia - nie robiłem zdjęć w celu stackowania) są obiecujące .. i już wiem skąd na wielu zdjęciach jest takie gładkie, czyste nie zaszumione niebo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem jeszcze żadnych obliczeń, ale Jesioniki wyglądają na wschodni, niższy grzbiet z Medvedim vrchem, a z prawej to chyba Pricny vrch i Biskupia Kopa albo Solna hora. Na lewo od obszaru w kadrze widzialność odległych gór zanikała - wyglądało to tak, jakby nad głównym grzbietem Jesioników padał deszcz.

 

 

Medvediego to ja tam nie widzę ;) W kadrze uchwycone są Góry Opawskie w całości.

 

opawskie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.