Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

 

I w tej skali można delektować się widokiem tatrzańskich szczytów. :)

 

Na zdjęciu są dwa refleksy świetlne: jeden z zabudowań na Kasprowym Wierchu i drugi, bardzo tajemniczy ze szczytu Małołączniaka. Cóż to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I w tej skali można delektować się widokiem tatrzańskich szczytów. :)

 

Na zdjęciu są dwa refleksy świetlne: jeden z zabudowań na Kasprowym Wierchu i drugi, bardzo tajemniczy ze szczytu Małołączniaka. Cóż to może być?

Jakiś maniak idzie na wschód słońca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe, żeby dał refleks świetlny prawie tak mocny jak cała szyba w obserwatorium lub budynku górnej stacji kolejki.

Chyba, że był wycieńczony i cały owinięty folią NRC. :D

attachicon.gifFolia NRC.jpg

 

Przy mocy dzisiejszych czołówek i czasie naświetlania 3 minuty(pewnie parędziesiąt metrów przewędrował) jest to jak najbardziej możliwe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, teraz dopiero zwróciłem uwagę na czas ekspozycji i porę jej wykonania.

Na pierwszy rzut oka wygląda na zdjęcie robione o zmroku, po zachodzie Słońca.

Dopiero parametry zdjęcia wskazują na sobotni świt przy pełni Księżyca (17 stopni nad horyzontem) i 2,5 minutowy czas naświetlana. O której startowałeś z Markowych Szczawin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje widoki nie tak dalekie, ale ładne z Lubania z 29.01.2017.

 

Całe Tatry przy wschodzie Słońca (~ 30 km):

 

attachicon.gifTatry 5 30 proc.jpg

 

Fragment Tatr:

 

attachicon.gifTatry 6 30 proc.jpg

 

Pilsko 74 km, Babia Góra 59 km:

 

attachicon.gifPilsko i Babia Góra 30 proc B.jpg

 

Veľká lúka 119 km, Wielki Krywań 100 km:

 

attachicon.gifIMG_4602 B 30 proc.jpg

 

Na pierwszej fotce fajnie załapał się też Wielki Chocz - prawie 82 km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaległe fotki z września, kolejne próby z bliską podczerwienią z Babiej Góry, tym razem apertura 114 mm (Newton 114/500). Dopiero druga wycieczka z tym teleskopem była udana, za pierwszym razem seeing „przyziemny” był do niczego.

 

PGR Chameleon 3 mono, filtr IR-pass >742 nm.

 

Katowice:

 

kat1.jpg

os1000.jpg

 

El. Jaworzno:

 

eljaw.jpg

 

Kraków; El. Skawina, centrum, elektrociepłownia:

 

elskaw.jpg

krak1.jpg

huta.jpg

 

AKTUALIZACJA

Jeszcze demonstracja seeingu:

 

seeing.gif

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki byście polecili statyw z głowicą do lustrzanki z L-ką 70-200 f/4 na wyprawy w góry w cenie do ok. 500 zł nadającego się do plecaka albo przypiętego z boku o masie max. do 2 kg.

Na oku mam statyw Velbon Sherpa 5370D (trochę duży):

http://www.ceneo.pl/22803651

Gdzieś widziałem małe po złożeniu statywy Manfrotto, nie pamiętam modelu, ale wydawało mi się, że miały za dużo elementów z tworzywa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulizzor, a w prawo było widać horyzont? Bo jak tak to pewnie nie masz tam zdjęć, a wtedy zamorduję :D

 

PS jednak 200 km pękło na tym foto.. Tam po prawo widać piramidkę to musi być Paulmauer 1248 - 206,6 km :D ale słabo widać bo to nie jest sprzęt do dalekich ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulizzor, a w prawo było widać horyzont? Bo jak tak to pewnie nie masz tam zdjęć, a wtedy zamorduję :D

 

PS jednak 200 km pękło na tym foto.. Tam po prawo widać piramidkę to musi być Paulmauer 1248 - 206,6 km :D

 

Na prawo było widać tak...

 

Clipboard01.jpg

 

A ta piramidka to nie jest czasem Reisalpe?

Edytowane przez Bulizzor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piramidki to zaryzykował bym stwierdzenie że to niższe zbocze Reisalpe - 196 km ;) ale nie mam pewności bo brakuje prawa ;) nie wiem co mi się wkleił za góra ale już poprawiłem ;) nooo, obaj też tak myślimy :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piramidki to zaryzykował bym stwierdzenie że to niższe zbocze Reisalpe - 196 km ;) ale nie mam pewności bo brakuje prawa ;) nie wiem co mi się wkleił za góra ale już poprawiłem ;) nooo, obaj też tak myślimy :D

 

Gdzie widzisz Paulmauera? Chyba za dużo było Paulanera :P

Wrzucam jeszcze dwie fotki w oryginalnym rozmiarze. Większego zoomu nie mam :/

Najlepsze że gdybym wiedział że tam widać Alpy to bym chyba wlazł na drzewo :D ale zauważyłem dopiero w schronisku... Tzn wiedziałem w którym kierunku są, ale byłem przekonany że warunki były zbyt cienkie więc ta fota to tak od niechcenia zrobiona.

 

DSC06845.JPG

DSC06852.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak spojrzysz na symulację to obok po prawo Sulzberga jest nie opisany Paulmauer ;) A że robiłeś akurat kotletem to nie widać go :D

 

PS jak będę u ciotki w Żorach to podjadę cię stłuc za ten aparat, wstyd :D Ty, obserwator nie masz nosa ;):D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że obsługa symulacji interaktywnej jest ci obca.... Pozostawię to....

 

Przyznam się bez bicia że nie wiem o czym do mnie piszesz :D

Próbuję się tam dopatrzyć tego szczytu ale chyba wzrok już nie ten ;)

PS: a propos aparatu, jak już kilka razy zaznaczałem tutaj, DO to tylko dodatek do moich wędrówek dlatego kupując ten a nie inny aparat kierowałem się głównie jego niewielkim wymiarem bym miał go zawsze pod ręką. Nie patrzyłem pod kątem DO. No i tak to potem jest :D

 

Clipboard01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wczorajsza pierwsza tegoroczna wyprawa w Beskid Śląsko-Żywiecki. Pogoda była idealna, niestety widzialność była daleka od idealnej...

Panoramki z Rycerzowej:

a) Krywiań i okolice 72km

TATRY.JPG

b ) Babia Góra 36km

BABIA GÓRA.JPG

c) Rozsutec Wielki i Stoch 24km (idealnie pod słońce)

WIELKI ROZSUTEC I STOCH.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.